Období všemožných nákaz je v plném proudu. Lékaři často sahají pro léčbu antibiotiky, jenže ty mnohdy náš organismus vyčistí dokonale i od prospěšných bakterií. Zjišťovali jsme, jak zlikvidovat v těle škody, napáchané antibiotiky.

pills

Bakterie, to je mrška zákeřná. Poletuje si ovzduším a sedne klidně na jinak docela zdravého člověka. Zima je pro různé chřipajzny, rýmy a podobné nemoci ideální čas. Nebudeme se teď bavit o tom, jak se chorobám z nachlazení vyhnout, přijměme fakt, že je dostat můžeme.

Po nákaze bakterie nějakou dobu hnízdí a pak vesele propukne a začne řádit v těle. Tu vyrážíme k lékaři, aby nám od obtíží pomohl. Což se i stane, často předepsáním klidu na lůžku a antibiotiky. Jenže už nikdo moc neřeší, co po takové drastické léčbě antibiotiky s vyléčeným, leč oslabeným tělem. Lékař nás většinou nenechá doma déle, a tak se vploužíme jako uschlé mrtvolky zase zpět do pracovního procesu, plného baktrií. A hurá - nákaza je zpátky.

Jestli nechcete dopadnout takto neradostně, je důležitá promyšlená obrana. Vyléčené tělo musíte nějak posílit (a často na to nemáte příliš dlouhou dobu - tak maximálně víkend, ačkoli odborníci doporučují po antibiotikách ještě čtrnáct dní klidového režimu). Jak na takové posilování, to už jsem se zeptal praktického lékaře Cyrila Muchy.

Jak zlikvidovat škody, které v těle napáchala antibiotika?
Platí zlaté pravidlo, že jak dlouho je člověk nemocný, tak dlouho by měl být v rekonvalescencci. To bohužel mnoho lidí nedodržuje. Organismus je ale po dobráni antibiotik vyčerpaný, antibiotika přestávají účinkovat a člověk je náchylnější k dalším nákazám. Minimálně dva dny by si měl tedy každý dávat pozor, v jakém prostředí se pohybuje (zejména v dopravních prostředcích). Jako podporu po dobrání antibiotik lze určitě doporučit živou kulturu -laktobacily, prodávají se v různých formách, jako nápoje, tabletky, najdete je v jogurtech... Neuškodí ani preparáty na podporu imunity.

Reklama