Domácnost

Čím vysát prach a roztoče

Pokud se chystáte koupit si do nového bytu či domu vysavač, měli byste si nejdříve zjistit pár věcí. Vysavač už totiž existují více než sto let a za dobu svojí existence urazily opravdu dlouhou cestu.

V dnešní době máte na výběr hned z několika principů domácích vysavačů a cenová škála je taktéž obrovská. Vysavače dnes můžete pořídit jak za pár stovek, tak za desítky tisíc. Je to sice jen na vás, ale neměli byste dát ani na cenu, ani na vykřikování podomních prodavačů, kolik že má jejich lux filtrů...

Podle knihy Vysavače – Umíte si vybrat autora Jana Tůmy, kterou vydalo vydavatelství ERA, totiž právě superdrahé vysavače, které jsou lidem nabízeny jako unikátní a bezkonkurenční, nedosahují v testech kvality mnohdy ani na známku „dobré“. Hlavní věcí, podle Tůmy, je, ne kolik nečistoty vysavač spolyká, ale kolik z mikročástic skutečně zůstává uvnitř.

Nejvíce alergenů tvoří ne roztoči, ale jejich exkrementy, které jsou tak jemné, že je zapotřebí speciálních filtrů, aby je vysavač nevydechoval zpátky do vašeho pokoje. Filtrace, to je oč tu běží, dalo by se parafrázovat. Tůma totiž dokazuje, že nejde ani tak o výkon (počet Wattů), ale o to, jak kvalitní je čištění proudu vzduchu ve vysavači.

V knize naleznete i informace o tom, že trend minulých let – tedy vodní vysavače, byl poněkud mylný a očistná voda není v tomto případě právě výhrou. Naopak se dozvíte, že papírové pytlíky, před nedávnem opovrhované jako nehygienické, jsou dnes vyráběny minimálně ze třech vrstev různě hustého papíru, takže jsou zcela vhodné i pro domácnosti alergiků.

Kniha nezavrhuje ani vysavače s cyklonem, které si na trhu získávají stále větší popularitu, protože jsou stejně kvalitní jako vysavače klasické, jen příkon není ani zdaleka tak vysoký. Cyklon přitom stále prochází dalšími inovacemi, takže jeho popularita roste jak u výrobců, tak u spotřebitelů.

Krátkou kapitolu věnuje autor i hudbě blízké budoucnosti, tedy scifistickým robotickým samočinným vysavačům, které se pozvolna začínají objevovat. Jsou drahé a nemají takový výkon jako jejich „předci“, ale přiznejte se, jestli vás nefascinuje představa samovolně popojíždějícího robota, který se chytře vyhýbá nábytku a pucuje za vás tépich či jiné podlahové krytiny?

Jednoznačné vítězství ale v knize získaly u nás nepříliš rozšířené vysavače centrální. S tímto patentem se dnes nejčastěji setkáte v USA a Kanadě, ale pokud budete pořizovat nové bydlení (dnes už jsou možné i v bytech), neváhejte! Centrální vysavač je nejhygieničtější, je přímo ve zdech a dá se jím dokonce čistit i popel z krbu!

Instalace samočisticího potrubí přitom není drahá (cca 5-10 tisíc) a veškeré neřádstvo vysavač vytáhne z bytu až stokilometrovou rychlostí, což zní přímo fantasticky.

Pokud se ale rozhodnete pro vysavač klasický, dbejte alespoň na to, aby obsahoval HEPA filtr, který v kombinaci s filtry běžnými zavládne zachytit 99,99 % všech nečistot, které vysavač nasaje.

Tento článek je v podstatě jen jakýmsi úvodem do problematiky vysavačů, takže pokud se chcete dozvědět více (třeba o tom, že existují speciální nástavce na vaše zvířecí mazlíčky), rozhodně se podívejte do knihy vydavatelství ERA. A hlavně – vysávejte minimálně jednou týdně!!!

Soutěž:

 

   
16.04.2007 - Dům a byt - autor: Richard Klíčník

Komentáře:

 1. [16] valova.s [*]

  Doporučuji robotický vysavač.

  superkarma: 0 18.12.2010, 15:05:54
 2. avatar
  [15] bivena [*]

  Majucha: A víš, že já plně využívám i vedlejší funkce Rainbow

  superkarma: 0 16.04.2007, 21:48:37
 3. avatar
  [14] Linde [*]

  my máme centrální vysavač 10 let, tuším Ultra Vac a maximální spokojenost . Ten sací výkon je nesrovnatelnej s vysavači v prodejnách...Ta investice se v pohodlí a čistotě a především tichu při vysávání vyplatí

  superkarma: 0 16.04.2007, 21:06:40
 4. avatar
  [13] Vivian [*]

  Já teda radši vysávám než bych lítala po bytě s kýblem a mokrým hadrem...

  superkarma: 0 16.04.2007, 16:50:40
 5. avatar
  [10] závislá na čokoládě [*]

  Taky máme Rainbow a jsem maximálně spokojena. Mám astma, tak ho hodně využívám a třeba uklízení po zednících je super. Mytí oken jsem taky zvládla, jsem opravdu spokojena.

  superkarma: 0 16.04.2007, 10:57:59
 6. avatar
  [9] SARI [*]

  Juana: Rainbow je vážně dobrej. Není to jen vysavač, ale i takové multifunkční zařízení. Čistí koberce, čistí i vzduch, můžeš s ním rozprašovat vodu na kytičky, umývat okna atd. Já jsem s ním spokojená, ale ta cena byla fakt děsivá. A navíc provoní celej barák - dávám tam vůně, do nádobky s vodou. Rozhodně bych neměnila. Kdo to jednou vyzkouší, musí být spokojen.

  superkarma: 0 16.04.2007, 10:38:43
 7. avatar
  [8] Juana [*]

  Gabi: Dodělávali jsme počítačovou síť v jednom domě, současně tam pracovala úklidová firma a ženská tam luxovala zrovna Rainbowem - musím říct, že mi to zaujalo, vysávala parkety zasviněné od zedníků a fakt bylo vidět, že saje dobře. Je pravda, že několikrát vylévala tu špínu, ale na takhle zas...ou podlahu to bylo ideální, moje ETA 3v1 teda tak dobře nesaje, a to má výkon taky slušnej - taky jsem s ní uklízela po zednících.
  Takže bych to zas tak úplně nezatracovala.

  superkarma: 0 16.04.2007, 10:28:47
 8. avatar
  [7] Gabi [*]

  Canadian: Kdo naletí na kraviny jako je Rainbow, by potřeboval terapii u psychiatra ...
  Z vysavačů se dělá magie a přitom stačí nastudovat pár základních věcí: sací výkon, způsob filtrace (HEPA opravdu funguje), velikost sáčku (případně manipulace s bezsáčkovým - někdy to to nechutné ), délka přívodního kabelu a zda-li je v ceně teleskopická tyč. A bez koberců a závěsů ostatní zvládne kvalitní mop a mokrý hadr

  superkarma: 0 16.04.2007, 10:03:41
 9. avatar
  [5] SARI [*]

  Canadian:

  superkarma: 0 16.04.2007, 09:30:20
 10. avatar
  [4] Evikus [*]

  Ten centrální jsem chtěla, ale je drahej jako
  Do baráku si ale lidi stejně většinou už nedávají koberce ale podlahy, takže spíš než se vysává se vytírá
  I když samozřejmě i podlaha se dá vysát to jo

  superkarma: 0 16.04.2007, 07:08:04
 11. avatar
  [3] Juana [*]

  A autor knihy bude pravděpodobně majitelem firmy dovávající cetrální vysavače.
  Netuším, jak jsou účinné ty moderní, ale párkrát jsem pracovala u příbuzných v Kanadě s jejich centrálním vysavačem a můj dojem z toho byl, že skoro nevysával. Netuším proč, ale zrovna ty roztoče by z podlahy a z matrace rozhodně nevycucnul. Navíc když přibuzní chtěli opravdu pořádně vyluxovat, tak pouštěli normální přenosnej vysavač.

  superkarma: 0 16.04.2007, 05:58:40
 12. avatar
  [2] Canadian [*]

  Na prodejce tohoto vysavace ma nesmrtenle vzpominky kamarad (povolanim patolog). Prodejce mu zasvecene vysvetloval kde co, to byl tehdy ten podomni prodej, ktery na me vzdy pusobil pokoutne, a kdyz dosel ke kapitole roztoci dodal: a ono to tomu zviratku normalne ROZTRHNE PLICE

  superkarma: 0 16.04.2007, 01:33:57
 13. avatar
  [1] SARI [*]

  Rainbow - doporučuji.Sice mám ještě teď vyrážku z ceny, ale mám ho 10 let a bohužel se musím klanět jeho kvalitám......

  superkarma: 0 16.04.2007, 00:21:10

Profil uživatele




Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme