Domácnost

Čím krmíte psa a kočku? Špatně zvolená strava může domácí zvíře i zabít

V současné době je nabídka krmiva na našem trhu opravdu veliká. Všudypřítomné reklamy a často i veterináři nám dávají zaručené rady, které granule nebo konzervy jsou pro naše čtyřnohé miláčky zaručeně ty nejlepší. Nadpisy na obalech lákají na prémiovou a superprémiovou kvalitu, takže majitelé věří, že kupují pro své psy nebo kočky opravdu to nejlepší a již se o stravu dále nestarají. Přitom ale pouze 5 % všech krmiv je vyráběno z opravdu kvalitních surovin v potravinářské kvalitě. Stručně by se dalo říct, že jídlo pro psa je v mnoha případech opravdu pro psa.

pesLidé nejsou často ovlivněni pouze reklamou, ale také radami veterinářů, kteří samozřejmě potřebám psů rozumějí, ale spíše co se týká stránky očkování, růstu apod., problematika výživy vhodnými granulemi již není tolik v centru jejich pozornosti. A nemluvě o sponzorování veterinárních ordinací určitými firmami.

Nejdůležitější je sledovat složení, složení a zase složení. Rozhodně nedejte na rozdělení na „prémiové“ nebo „superprémiové“ řady. V dnešní době neexistuje kvalitativní rozdělení krmiv. V souvislosti s krmivy se můžete setkat s dlouhou řadou různých přívlastků - prémiové, superprémiové, ultraprémiové, naturální, organické, nebo biologicky vhodné. „Jedná se ale spíše o marketingové taháky než o pravdivé rozdělení krmiv, protože z pohledu aktuální legislativy žádná kritéria pro zařazení krmiv do těchto „kvalitativních“ kategoriích nejsou. Za jeden rok utratí Češi skoro 2 miliardy korun u veterináře. Toto číslo by mohlo být menší, když by více pozornosti věnovali nákupu krmiva,“ říká Martin Pučálka z Krmiva-pucalka.cz, dlouholetý odborník na výživu psů a koček.

Sůl je tichým zabijákem

Martin PučálkaŠpatně zvolené krmivo může způsobit u psa těžké alergické choroby kůže, onemocnění střev, ušní infekce, cukrovku, rakovinu a hlavně zhoršení celkové kvality a délky života. Kvalita a složení surovin je zásadní charakteristikou krmiva. Nestačí, aby krmivo obsahovalo dané množství bílkovin, tuků, sacharidů a vitamínů. Je rozhodující, aby tyto živiny byly v krmivu obsaženy v biologicky hodnotné a pro organismus dostupné (vstřebatelné) a funkční formě.

Velkým problémem u levných i renomovaných komerčních krmiv je sůl. Pejsek na první pohled vypadá, že je spokojený. Granule mu díky soli chutnají a vždy je sní. Mnoho krmiv má dokonce obsah soli dvakrát vyšší než je pro dospělého psa zdravotně přijatelné. Tito psi pak tloustnou, mají problém s cholesterolem a krevním tlakem. To, jestli krmivo psovi chutná, by tudíž nemělo být vodítko. Další naprosto nevhodné suroviny v krmivech jsou sorban draselný, fosfáty a barviva.

„Důležitým faktorem při výběru krmiva by také mělo být samotné zpracování surovin. Vždy je vhodné, aby suroviny byly co nejméně zpracované. Vybírejte tedy například krmivo, kde je rýže namísto rýžové mouky, sušené maso místo moučky, brambory místo bramborových vloček atd. I to bude rozhodovat, jak bude krmivo psovi sedět,“ dodává Martin Pučálka, dlouholetý výrobce a prodejce psího krmiva. „Granule také nekupujte vážené, ale přímo v pytli od výrobce. Jen tak máte jistotu, že krmivo je originál.“

   
15.07.2015 - Zvířátka - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [6] Johanuska [*]

  Naši psi dostávají jenom to nejlepší (většinou https://www.akvamex.cz/carnilove-duck-pheasant-for-adult-12kg/), na tomhle se prostě nevyplatí šetřit Sml16

  superkarma: 0 28.11.2015, 16:28:01
 2. [5] dadma [*]

  Máme štěně kterému budou 4 měsíce. Paní chovatelka krmila Pedigree,což jsme hned zavrhli.Veterinářka nám doporučila Purinu Pro- Plan pro štěňata ,tak mu jí dokrmuji a objednala jsem Orijen puppy . Podívejte se na Rádce krmiva pro psy,kde jsou krmiva ohodnocena od 0 až po 5 a budete se divit. Všechny inzerované ,reklamanované a doporučované mají ohodnocení od 0-3.

  Kočce dávám také Purinu Pro -Plan pro kastrované kočky, ale musím jí najít nějaké jiné krmení.Jak píše postolkapet

  Taste of the Wild je dobré krmení. Občas jí koupím nějakou paštiku.A pejskovi také pro štěńata.Ale určitě ne v supermarketu.

  superkarma: 0 16.07.2015, 00:16:56
 3. avatar
  [4] medulka [*]

  pejskovi dáváme ráno konzervu určenou pro psy z masa popř. paté nebo paštičku pro pejsky a večer mu dáváme granule s vitamíny, občas dostane nějakou tu mňaminku v podobě kousku salámu, nebo kůžiček z kuřátka, nebo kupovaný pamlsek pro psy (nejraději má piškotky), ale snažíme se pejska nepřecpávat, všeho s mírou

  superkarma: 0 15.07.2015, 16:22:33
 4. [3] postolkapet [*]

  Taste of the Wild pro kocky a hrozne jim to chutna Sml16

  superkarma: 0 15.07.2015, 15:36:17
 5. avatar
  [2] SandraAbigail [*]

  Psovi jedině vařím, pak mám jistotu, že dostane to co má. A rodiče kočku krmí granulema a kapsičkama. Snažila jsem se jim vysvětlit, že cena není důležitá, ale nechápou, tak co, je mi to jedno, stejně kočky nemám ráda :-)

  superkarma: 0 15.07.2015, 13:21:13
 6. avatar
  [1] AnteaX [*]

  Nedáme dopustit na Royal Canin a Purinu Pro Plan jak pro psy, tak i kočkySml67

  superkarma: 0 15.07.2015, 09:21:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme