Domácnost

Čím horší známka, tím víc korunek

Dobré ráno,
tak tedy vysvědčení. To už je docela dávno, kdy jsem ho dostala naposledy. Jelikož jsme se se sestrou poměrně dobře učily, tak se u nás bralo dobré vysvědčení jako samozřejmost. Buď přišla slovní pochvala, nebo potom v pozdějších letech na středních školách pár výchovných rad a šlo se někam na velký zmrzlinový pohár. Byla to chvíle, kterou jsme měli jako rodina jen a jen pro sebe a nenechali jsme si ji ujít. V podstatě bychom asi šli, i kdyby se na tom bílém listu papíru se státním znakem na nás „smály" od shora dolů samé koule". Prostě to bylo oslava zakončeného školního roku, že jsme vše přežili bez velké újmy na těle i duši.

Jiné to bylo u babiček. Tam jsme se musely jet předvést. Takže druhý den jsme se znovu nastrojily do šatů, vysvědčení narvaly zpět do desek a jely. Vysvědčení bylo řádně prostudováno a finančně ohodnoceno. Myslím si, že jsme každá dostaly na 1. stupni 50,- a na druhém 100,- Kčs! na prázdninové radovánky. Ale těch řečí kolem, když vysvědčení neodpovídalo představám. Hned jsme slyšely, že u sousedů to měli tak a u jiné tety zase onak. Dnes už se tomu jen usmívám, ale ty chvíle, věřte mi, byly docela krušné. Byly jsme rády, když jsme jely zase domů. To bylo u jedné babičky.

U druhé si vzal na starost vysvědčení děda. To bylo mnohem zábavnější. Za samé jedničky jsme dostaly naoko" vynadáno, že je nudné, a čím horší známka, tím větší počet korunek. Pak se to sice vždycky nějak přepočítalo a zaokrouhlilo, takže nás všech šest vnoučat (my jsme byly se sestrou dvě a teta měla děti čtyři) dostalo penízků stejně, ale ta zábava u kontroly a porovnávání byla za všechny peníze. Pak jsme veškerou finanční odměnu projeli všichni na pouťových atrakcích a moc si všechno užili a dědu pumpli" ještě od další důchod.
Takže já si vlastně vysvědčení užívala a doufám, že až do toho věku dorostou mé děti, tak jim tyhle životní etapy neznechutím strachem a zbytečnými obavami. Vždyť vlastně o nic nejde.
 
Přeji krásný den a nebuďte na své děti moc přísní.
 
Julie75
Milá Julie, díky za milou vzpomínku. Není to zvláštní, že dědové většinou mají větší smysl pro humor a víc rošťačí" než přísné a vážné babičky? U nás to bylo taky tak.

Pište dál na redakce@zena-in.cz!
   
29.06.2007 - Dům a byt - autor: Eva Jedelská

Komentáře:

 1. avatar
  [19] cicinka [*]

  Taky mám s jedním synem problémy.vysvědčení žádná sláva,naštěstí je slovní.Ale kdyby získal trochu chuti,ale jemu je naprosto jedno,že mu to nejde.Kdyby začal trochu s chutí,myslím,že by měl lepší hodnocení.Přesto mu nenadávám.Nechci,aby se šel věšet.Odměnu dávám každý rok jako povzbuzení.Většinou knihu.Letos chce nějakou postavičku piuráta.To je jeho svět a ne nějaká i/y.
  Já za vysvědčení nedostávala nic,bývaly tam dvojky až v osmé najednou trojky.nějaký zkrat mozku.Jen asi jednou jsme dostaly se sestrou knihu.
  No myslím,že taťka si přál,aby jsme měli samé,ale nešlo to.

  superkarma: 0 29.06.2007, 12:32:28
 2. avatar
  [16] beruška2 [*]

  Ema K.: No, to určitě. Ale na druhou stranu, mám mezi učitelkami dost známých a kamarádek, i díky tchýni, která je jinak docela fajn, a musím se přiznat, že ač normálně supr ženské, všechny jejich děti jsou premianti a ony samy líčí (podle mě dost drsné) historky o tom, jak se doma musí s dětičkami učit apod..

  superkarma: 0 29.06.2007, 10:46:40
 3. [15] a.... [*]

  beruška2: To miluju, když má někdo kecy toho typu, že za známky svýho dítěte můžu já, protože se mu málo věnuju. Tak ti přeji pevné nervy!

  superkarma: 0 29.06.2007, 10:28:34
 4. avatar
  [10] Lídy [*]

  beruška2: pár podobných učitelek mají naše děti na základce, ale mít ji jako tchyni, to Tě teda fakt lituju!!! Drž se (nejen dneska)!

  superkarma: 0 29.06.2007, 10:21:47
 5. avatar
  [7] beruška2 [*]

  Já jsem už teď vzteklá... Samozřejmě do osmé třídy, ne do třetí.

  superkarma: 0 29.06.2007, 10:04:13
 6. avatar
  [6] beruška2 [*]

  U nás to je stejné. Děti jsou šikovné a podle mně mají dobré výsledky. Na druhou stranu, i kdyby byla vysvědčení horší, co už nadělám. Stejně bych je pochválila za úspěchy a to ostatní přešla, nebo se jen tak mezi řečí zmínila. Odměna je však nemine a to oba stejná. Bohužel tchýně, bývalá učitelka, má na věc jiný názor a přiznám se, že nejvíc jsem z její návštěvy vystresovaná já. Vždycky začne v prvé řadě vyzdvihovat co je špatně a jako třešínku na dortu přihodí, jak můj manžel měl na druhém stupni až do třetí třídy jen jednu dvojku! Samozřejmě to bylo hlavně její zásluhou a jak se mu věnovala... Loni chtěla dát jednomu dítěti o polovinu méně než tomu druhému, protože nesplnil její "limit" (měl jednu dvojku) O tomto limitu samozřejmě začala mluvit týden před vysvědčením a odměna se měla ze 100,- smrsknout na 50,-...
  Dnes naštěstí k nám příjdou současně i moji rodiče, kde je ten přístup podobný jako dědy z příspěvku. Tak mi snad pomohou tchýni krotit. Jinak se neudržím a zase bude průser v rodině.

  superkarma: 0 29.06.2007, 10:01:16
 7. avatar
  [3] Odemětobě [*]

  Od prarodičů děti dostávají taky peníze,v 1.a2.třídě 50 Kč,pak stovku a na gymplu od tchýně po 200 Kč.Naši jim dávají každému tisícovku,dost jsem dávala najevo nelibost,ale pak mě naši uzemnili,že kdyby to neměli a nechtěli dát,tak tolik peněz nedají.Naštěstí ty peníze nepropijí a neprokouří,většinou je do něčeho rozumného zhmotní,tak mlčím.A uznávám,že z mých dětí mají prarodiče radost.

  superkarma: 0 29.06.2007, 09:51:18
 8. [2] Pavla_b [*]

  to je krásné počítání

  superkarma: 0 29.06.2007, 09:48:19
 9. avatar
  [1] cmelda [*]

  nam vnoucatum to babicka pocitala stejne - za 1 bylo 10Kc, za 2 bylo 5 Kc, za 3 pak koruna a dal uz nic. a pak se to secetlo a ti,co dostali min penez, tak dostali penize navrch, aby jim to nebylo lito

  superkarma: 0 29.06.2007, 09:29:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme