Rodina

Čím dál více dospívajících dětí je závislých na lécích

Výjimkou nejsou ani děti základních škol. Jak nám potvrdila lektorka tanečního kroužku, který navštěvují i děti školou povinné, běžně se u nich setkává s konzumací tabletek proti bolestem různého druhu.

kid„Bolí mě hlava, jdu si vzít prášek,“ oznámila třináctiletá Pavla lektorce při tanečním tréninku.
Ta jen zakroutila hlavou. Nebylo to poprvé, co si tato mladá slečna nasypala do pusy hrst prášků. Připadá si tlustá. A to i přesto, že má dostatek pohybu a nesedí doma u počítače.

Jiná, stejně stará kamarádka, užívá prášky pravidelně při menstruaci. Má ji už od jedenácti let a prý jí nebývá dobře. Když jí lektorka navrhne, že nemusí ten den na trénink, anebo si má jít chvíli sednout, zavrtí hlavou:
„Vezmu si dva prášky a budu v pohodě.“
„Dva? Není to moc?“
„Není, máma bere i tři.“
Největší šok však čekal lektorku, když načapala v šatně desetiletou školačku, která si brala prášky proti trémě z následujícího vystoupení. Když se o tom zmínila jejím rodičům, řekli jí, ať se nestará, že to není její věc.

A to jsou jen tři případy z mnoha. A navíc případy dětí, které mají pohyb. Co teprve děti, které tráví většinu volného času doma u televize, u počítače? Nemají pohyb na čerstvém vzduchu ani žádný jiný? Potýkají se s bolestí zad, s obezitou, s bolestmi hlavy?

Podle průzkumu Českého zdravotnického fóra (ČZF) polovina starších žáků na 2. stupni ZŠ bere nějaké léky. Jedná se hlavně o prášky proti bolesti, na alergie, ale třeba i na hubnutí. Pravidelně bere léky 15 procent dívek a 14 procent chlapců.

Velmi často drží už dívky na základních školách různé diety, čímž si vyvolávají nejen zažívací problémy, ale také třeba menstruační problémy, nebo silné bolesti hlavy. A na všechno pomůže co? Prášky, prášky, prášky. 

Dnešní děti bez problému znají jednotlivé názvy léků, k čemu jsou, na co pomáhají. Smutným faktem je, že k nim doma mají neomezený přístup a nedokážou odhadnout množství jejich konzumace.
„Vždyť máma taky bere dva.“

Jen 20 % rodičů uvedlo, že mají přehled o stavu jejich domácí lékárničky. Ani si nepovšimnou, když nějaké to plato zmizí.
K užívání léků, zejména pak na hubnutí, přispívají velkým dílem také různé reklamy.

Vyrůstá snad generace dětí závislých na práškách? Rodiče by měli být na pozoru, protože i od takových zdánlivě neškodných bílých tabletek je už jen kousek k tabletám škodlivým, zvaným drogy.

Použitý zdroj: www.webozdravi.cz a http://czf.cz

   
08.08.2013 - Děti - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. avatar
  [4] Suzanne [*]

  To je ale poctivá práce rodičů, zejména matek Sml80

  superkarma: 0 08.08.2013, 12:03:46
 2. avatar
  [3] marde [*]

  Je těžké jim to vymlouvat, když mají podporu u rodičůSml80

  superkarma: 0 08.08.2013, 07:51:01
 3. avatar
  [2] Brixik [*]

  Když se tak chovají rodiče, tak dětičky je jenom kopírují. Naštěstí nepatřím do rodiny, kde se na každý prd hned vytahoval prášek a jsem za to vděčná. Kdyý nás bolela hlava po nějakém flámu, tak jsme byly vyhnány pracovat ke koním se slov, jen si to vytrp...

  Na druhou stranu i díky tomuto přístupu jsem měla výrazný problém přijmout, že musím brát antidepresiva, připadala jsem si jako slaboch, přece jsem prášky nikdy nepotřebovala a teď bych je měla brát dlouhodobě? Pořád je to pro mě výrazný problém.

  Takže nejlepší je zlatá střední cesta.

  superkarma: 0 08.08.2013, 07:27:39
 4. avatar
  [1] lenig [*]

  smutná statistika Sml68

  superkarma: 0 08.08.2013, 07:01:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme