Výjimkou nejsou ani děti základních škol. Jak nám potvrdila lektorka tanečního kroužku, který navštěvují i děti školou povinné, běžně se u nich setkává s konzumací tabletek proti bolestem různého druhu.

kid„Bolí mě hlava, jdu si vzít prášek,“ oznámila třináctiletá Pavla lektorce při tanečním tréninku.
Ta jen zakroutila hlavou. Nebylo to poprvé, co si tato mladá slečna nasypala do pusy hrst prášků. Připadá si tlustá. A to i přesto, že má dostatek pohybu a nesedí doma u počítače.

Jiná, stejně stará kamarádka, užívá prášky pravidelně při menstruaci. Má ji už od jedenácti let a prý jí nebývá dobře. Když jí lektorka navrhne, že nemusí ten den na trénink, anebo si má jít chvíli sednout, zavrtí hlavou:
„Vezmu si dva prášky a budu v pohodě.“
„Dva? Není to moc?“
„Není, máma bere i tři.“
Největší šok však čekal lektorku, když načapala v šatně desetiletou školačku, která si brala prášky proti trémě z následujícího vystoupení. Když se o tom zmínila jejím rodičům, řekli jí, ať se nestará, že to není její věc.

A to jsou jen tři případy z mnoha. A navíc případy dětí, které mají pohyb. Co teprve děti, které tráví většinu volného času doma u televize, u počítače? Nemají pohyb na čerstvém vzduchu ani žádný jiný? Potýkají se s bolestí zad, s obezitou, s bolestmi hlavy?

Podle průzkumu Českého zdravotnického fóra (ČZF) polovina starších žáků na 2. stupni ZŠ bere nějaké léky. Jedná se hlavně o prášky proti bolesti, na alergie, ale třeba i na hubnutí. Pravidelně bere léky 15 procent dívek a 14 procent chlapců.

Velmi často drží už dívky na základních školách různé diety, čímž si vyvolávají nejen zažívací problémy, ale také třeba menstruační problémy, nebo silné bolesti hlavy. A na všechno pomůže co? Prášky, prášky, prášky. 

Dnešní děti bez problému znají jednotlivé názvy léků, k čemu jsou, na co pomáhají. Smutným faktem je, že k nim doma mají neomezený přístup a nedokážou odhadnout množství jejich konzumace.
„Vždyť máma taky bere dva.“

Jen 20 % rodičů uvedlo, že mají přehled o stavu jejich domácí lékárničky. Ani si nepovšimnou, když nějaké to plato zmizí.
K užívání léků, zejména pak na hubnutí, přispívají velkým dílem také různé reklamy.

Vyrůstá snad generace dětí závislých na práškách? Rodiče by měli být na pozoru, protože i od takových zdánlivě neškodných bílých tabletek je už jen kousek k tabletám škodlivým, zvaným drogy.

Použitý zdroj: www.webozdravi.cz a http://czf.cz

Reklama