Bulvár

Cikáni jdou (zase) do nebe?

 

Není to tak dlouho, kdy nám Kanada zrušila vízovou povinnost. A netrvalo pomalu ani rok, a obratem nám ji zase zavedla. Kanaďané si to rozmysleli po té, co se na jejich území v této první vlně odebralo žádat o azyl nezvládnutelné množství Romů. Na takový nával zřejmě nebyly tamní úřady připravené a občanům země javorového listu se to asi také moc nelíbilo.

V roce 2007 Kanada vízovou povinnost České republice opět zrušila. A už se začíná situace opakovat. Převážná většina žadatelů o azyl je totiž romského původu.
Není divu, s ohledem na příjemný sociální systém této země je pro romské etnikum, převážně se živící sociálními dávkami a různými příplatky, tento stát v porovnání s Českou republikou doslova nebem na zemi.

Pravda není rasismus

Nejsem vůbec rasista a většina občanů této země také ne. Historie a umění starých cikánů jsou nesmírně zajímavé a sahají hluboko do minulosti. Kultura a hudba toho etnika jsou rozhodně působivé a originální. Trochu problém je v tom, že staré tradice cikánů – ne Romů, byly vyměněny za tradice zcela jiné. Již ne tak romantické.

Vybydlené domy, jejichž okna se dívala přes sklo snad jen týden, paneláková sídliště topící se v odpadcích, které jsou sypány rovnou z oken, byty, kde sociální zařízení není vidět pro hromady exkrementů, zavšivené, špinavé děti, které umí ukrást rohlík snad ještě dřív, než umí chodit, smrad, krysy a všudypřítomný hluk bez ohledu na to, kolik je hodin. To je třeba pověstné sídliště Chánov.
 
Stěžovat si na nepřizpůsobivé sousedy na obecním úřadu? Zkuste to. Bude to trvat tři minuty, než se zmíníte, že jde o Romy. Víte, co stane s úředníkem, který je obviněn z diskriminace? Tak vidíte. Časem to vzdáte, protože stejně není komu brečet na rameni. Nelze se zlobit na úředníky. Své děti totiž živí tou prací, která by v případě rázného zakročení byla vážně ohrožena. A městská policie je na tom obdobně.

A když půjdeme ještě výš – popravdě, co se stane s politikem, který by řešil Romy tak, jako by se řešil kdokoli jiný? Pípni a jsi rasista.

Diskriminace naruby: Práva? Kde?

Fakt, že romské klany (viz nedávný případ) přepadávají a okrádají spolužáky se smetl pod nálepku „nedá se nic dělat“. V momentě, kdy se rodiče rozhodli naučit své děti bránit se, byli tito pranýřováni v médiích pro rasismus. Kde jsou naše práva a jejich povinnost?

Jestliže chceme hovořit veřejně v médiích o romském etniku, mělo by to být v souvislosti s jejich kulturou, odkazy a informace by měly působit pozitivně. V případě pravdivé, leč opačné skutečnosti jde o diskriminaci a podněcování k rasové nesnášenlivosti. A spravedlnost?

Pokud skupina Romů okrade vašeho přítele – nemluví se o tom vůbec, případně bude kladen důraz na to, aby se neobjevila zmínka, že šlo o Romy. Proč?

Pokud ovšem váš přítel nafackuje Romovi, který se mu vykálel na rohožku, bude se o tom nejen mluvit a slovo Rom bude skloňováno ve všech pádech, ale přítel navíc dostane dvakrát větší trest. (Vlastní zkušenost – normálně se takovéto případy řeší jako přestupek proti občanskému soužití – v tomto případě to byl rasově motivovaný čin, posouzený podle trestního zákoníku podmínkou!)  reálné hovínko přede dveřmi je vedlejší. 
Je divné, že se majitel rohožky cítí poškozen?

Tragikomedie dneška

Pan Dohnal je z Prahy. Má rodinu, je mu 42 let a žije na Jižním Městě. „To mi nebudete věřit a já nebudu věřit, jestli si to opravdu někde přečtu, smál se na mě ironicky a vyprávěl. „Koupil jsem před pěti lety malý domeček na severu Čech. Těšili jsme se, že zde budeme trávit víkendy s dětmi. Bylo to na podzim, a tak jsem opravy naplánoval na jaro. V listopadu mi zmizel cihlový plot. Romové naproti čile vystavěli jakousi kůlnu. Hlásil jsem to, ale nikoho při tom nechytli a cihly jsem si hlupák nepodepsal. Následně mi zmizely okenice. Asi neměli čím topit. Hlásil jsem to. Zbytečně. Když jsem tam přijel v únoru (v lednu jsme si dovolili odjet do Turecka), měl jsem baráček vykradený a uvnitř naděláno. Už vynechám, že pokaždé jsem to hlásil. Teď to zkrátím – zjara jsem z baráčku vlastnil ruinu, dokonce bez střechy, která k mé smůle byla hodně o plechu. (Sběrna je jen kousek.) Nakonec rozebrali, co se dalo, a já to vzdal. Manželka už tam stejně nechtěla. A teď přijde ta perlička. Koncem léta mi přišel z místního výboru dopis, že můj majetek hyzdí okolí, a abych na vlastní náklady suť, která zbyla, uklidil. Stálo mě to dalších patnáct tisíc," říká muž.

…a neuděláš nic!

Nedávno jsem se, jak víte, přestěhovala k příteli do německého pohraničí. Kromě kovářství podniká ve vykupování kovového odpadu. Výkupna je součástí pozemku. Nevěřila jsem, když mi některé věci vyprávěl, než jsem se o nich přesvědčila.

Chytíte zloděje na vlastním dvoře a zavoláte policii.
„Co tady děláte? Jste na cizím pozemku!“
„Jejda, to jsem si nevšiml – zaběhl se mi sem pes.“
„Aha – a kde ho máte?“
„Asi utekl.“
„A ten okap, co máte v ruce?"
„No on tady ležel, tak jsem ho chtěl dát stranou.“
I kdyby chtěla policie něco řešit, není co.

Budiž jim přán život v zemi zaslíbené

+ S ohledem na skutečnost, že někteří využívají v míře vrchovaté veškerá práva našeho systému bez toho, aby ctili rovněž povinnosti. 
+ Že se člověk musí odstěhovat, jestliže nechce onemocnět a nemá odvolání. 
+ Že někteří mohou beztrestně krást a mlátit do kohokoli a nesmí se o tom mluvit. 
+ Že je zakázáno nazývat věci pravými jmény a strážník riskuje zaměstnání, pokud hájí zákon.

Protože zde má Rom právo znát svá práva, ale nemá povinnost znát své povinnosti…
...nebudu plakat, jestliže se zítra všichni seberou a požádají o politický azyl v Kanadě.

A přežiju i to, že v kolonce důvod pošpiní Česko slovy jako: špatné životní podmínky, diskriminace, rasová nesnášenlivost, špatná sociální politika, porušování lidských práv. Ze srdce jim přeji jinou dojnou krávu.

Jen doufám, že za půl roku nebudeme opět při cestování do této země žádat o vízum. 

   
26.08.2008 - Společnost - autor: Michaela Kudláčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [111] idola [*]

  Pravda pravdoucí,díky za článek. Také jsem měla s cikány konflikt, když syn chodil do základní školy, šikanovala ho parta cikánů. Řekla jsem jim, že to udělají ještě jednou a postřílím je, že se jich nebojím, ať si dají pozor a nechali ho být. Dovolí si jen to, co jim dovolíme, ale jsme na ně moc měkcí a oni toho využívají. Dala bych podporu jen těm, co se slušně chovají, posílají děti do školy a jsou momentálně ve špatné situaci, jinak by prostě byli bezdomovci jako každý, kdo nepracuje a pracovat nechce, kdo je nepřizpůsobivý. U nás je opravdu rasismus naopak, dokud nebudou mít jen stejná práva a povinnosti jako my všichni, tak se s tím prostě nehne. Doufám, že naše děti už nebudou takoví pseudohumanisté a šlápnou jim pořádně na krk. U naší generace ještě přetrvává nějaké postkomunistické trauma nebo co. Aspoň můj syn říkal, že je podporovat nebude, i kdyby si měl najít práci v cizině, že na tohle platit daně prostě nebude. Lidé by si sami měli rozhodmnout, na co jejich daně půjdou a Džamila ať si pro ně shání sponzory. Takže, jestli budou odjíždět, přispěju jim na letenky, ale jen jednosměrné...

  superkarma: 0 02.09.2008, 14:10:58
 2. avatar
  [110] aďka [*]

  Já vízum klidně oželím a pokud by se pořádala sbírka na hromadný odlet romů, jsem ochotná přispět. Hlavně aby se zase po nějakém čase nevrátili a nedostali zpět všechny dávky + nové bydlení aby se měli kam chudáčci vrátit.

  superkarma: 0 27.08.2008, 13:37:35
 3. avatar
  [109] Solei [*]

  vízum nevízum, to je mi putna, ale hlavně abychom jim poté co je z kanady pošlou zpátky nevypláceli ušlé sociální dávky

  superkarma: 0 27.08.2008, 08:23:06
 4. avatar
  [108] Dudlajlama [*]

  Jen si je v CR nechte, Kanada ma svych problemu dost. Smula je ovsem ta, ze ten stedry socialni system plati jen pro vyrazneji zabarvene obcany, zkuste si zazadat o vystehovani jako normalni slusne se chovajici a pracovity belous

  superkarma: 0 27.08.2008, 00:13:31
 5. avatar
  [107] Brituš [*]

  Víte nejhorší na tom je, že když se jimpostavíte, tak se mstí nejdříve na dětech, znám to. Již jsem jednou psala, jak se mi nabourali do garáže, pakáž. Nikdy nezapomenu na ten pocit, když na vás civí několik černých hub a řekne naprostou hovadinu do očí.

  superkarma: 0 26.08.2008, 22:10:52
 6. avatar
  [106] micinka.juli [*]

  Už jsem to tu psala kdysi, že znám jen 2, slovy "dvě" vysokoškolsky vzdělané cikánky a jedna mě nedávno pobavila tím, jaká je rasistka, když nadávala na černý huby
  Zbylé znám jako "zaměstnané" jako kapsáře na lince 22. Vybydleli u nás jeden dům do mrtě, teď se z něj klube luxusní residence s byty za 8 mega , prý tam tehdy topili parketami...no, jsem ráda, že tu už nejsou, mám z nich hrůzu.

  superkarma: 0 26.08.2008, 21:44:04
 7. avatar
  [105] catcat [*]

  No já bych k tomu podotkla, že je bohužel i spousta sběren, kde těm sběračskejm šikulkám vykoupí i třeba jasné pozůstatky velkého kovového zvonu, cedulky z Terezína, kluba barevných drátů... Kdyby jim to nikdo nevykupoval, asi by měli o zdroj obživy míň, ne?

  superkarma: 0 26.08.2008, 20:34:51
 8. [104] jamb [*]

  Svatá pravda

  superkarma: 0 26.08.2008, 19:17:45
 9. avatar
  [102] OlgaMarie [*]

  Proč se asociální chování dělí, zda se tak chová cikán nebo bílý, to jsem stále ještě nepochopila.

  superkarma: 0 26.08.2008, 17:13:57
 10. avatar
  [101] Vivian [*]

  Teda Míííšoooooo, vy jste ale politicky nekorektní

  superkarma: 0 26.08.2008, 17:04:51
 11. [100] mindulinka [*]

  Já jen nechápu, že už je to kolikátá generace a oni se stále nechtějí přizpůsobit podmínkách našeho státu. Ale pro peníze si od státu dojdou, to jo. Peníze jim nesmrdí, ale uklízet a pracovat a chovat se slušně - to jim nevoní.

  superkarma: 0 26.08.2008, 16:43:34
 12. avatar
  [99] peknaholka [*]

  Bydlím s nima na sídlišti...horor je slabé slovo...razím heslo: 5 mrtvých cigánů...MÁLO!!!!

  superkarma: 0 26.08.2008, 15:57:37
 13. avatar
  [98] átéčko [*]

  Lyoness: Neskončí maximálně se z minority stane majorita a to nás pak potěš!

  superkarma: 0 26.08.2008, 15:41:50
 14. [97] Lyoness [*]

  Kdy ta pozitivni diskriminace zkonci? Je to fakt nechutne - vybavuje je do skoly - oni tam nechodi, daji jim byty - oni je zdemoluji a jeste si stezuji, ze nemaji kde bydlet a ze ty byty jsou spatny, daji jim penize - chteji vic, ale nejsou ochotni ani hnout prstem = pracovat - zato okrast, zbit, vyhrozovat, vyrvavat a obtezovat okoli - to by jim slo...
  Vazne jsem rada, ze zadni takovi v nejblizsim okoli neziji...
  To bych si asi sla poridit nejakou zbran.

  superkarma: 0 26.08.2008, 15:19:28
 15. avatar
  [96] Michaela Kudláčková [*]

  svetluszka: Dík - svědomí mám čisté. Jen trochu doufám, že moji noví sousedé naproti, nemají internet. I když krom toho, že do noci řvou a výhled z naší ložnice opravdu ustojí jen borec, že je občas před domem nablito, ještě nepatří k těm nejhorším, které jsem měla tu čest poznat.

  superkarma: 0 26.08.2008, 15:03:28
 16. avatar
  [95] átéčko [*]

  svetluszka: Dám sto kč

  superkarma: 0 26.08.2008, 14:40:19

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [94] Simba [*]

  S příspěvkem na letenky přišla už v r. 1997 Liana Janáčková :), ale moc si od toho neslibujte, jakmile skončí řízení o azylu v dané zemi, jsou z cesty zpět. Prodávala jsem letenky i jim, ve všech vlnách - Kanada, Londýn, Dublin, ... dokonce i Nový Zéland.

  superkarma: 0 26.08.2008, 14:32:44
 2. avatar
  [93] svetluszka [*]

  ..skvěle napsaný...a do puntíku pravdivý.... ...bohužel.

  PS:- na tu cestu jsem ochotná jim i přispět...a kdyby se nás domluvilo dost, možná by bylo i na letenku pro úplně všecky ....

  superkarma: 0 26.08.2008, 14:17:02
 3. avatar
  [92] Aja [*]

  Tak teď už jen čekat, že to tu někdo fakt sejme

  superkarma: 0 26.08.2008, 14:00:03
 4. avatar
  [91] Eva_CZ [*]

  paníliška:

  superkarma: 0 26.08.2008, 13:53:46
 5. avatar
  [90] Evikus [*]

  paníliška:

  superkarma: 0 26.08.2008, 13:39:42
 6. avatar
  [89] paníliška [*]

  Omlouvám se, ale nedalo mi to.
  Mitsubishi Pajero vrazí do skupinky 16-ti cikánů a všechny je
  rozmasakruje.
  Řidič v klidu vystoupí, sedne si na kapotu, zapálí cigaretu a
  dívá se na tu hromadu masa.
  Za několik minut dorazí policejní auto, z něhož
  vyleze policajt.
  Chvilku se dívá na tu spoušť, nevěřícně kroutí hlavou a nakonec se
  obrátí k řidiči auta a povídá:
  "Jakou rychlostí běželi, když do vás vrazili, ti sebevrazi???"

  superkarma: 0 26.08.2008, 13:37:15
 7. avatar
  [88] átéčko [*]

  wich: Jo to je on!! Má dobrý vkus ta sorta, co za ním chodí domů je asi ikontinentní....Věčně čůrají po schodech, za dveřma...

  superkarma: 0 26.08.2008, 13:36:18
 8. avatar
  [87] Dante Alighieri [*]

  Věta PRAVDA NENÍ RASISMUS se mi líbí nejvíc.

  superkarma: 0 26.08.2008, 13:23:18
 9. avatar
  [86] Petrushe [*]

  Pod článek se podepisuji, moje řeč. Jen ať se ti chudáčci utiskovaní přesunou za oceán. Je opravdu šílené, co člověku projde díky tmavší pleti. A rasistou se opravdu necítím být, neuznávám nadřazenosti čehokoliv a už vůbec ne nějaké rasy, ale ještě dokážu rozeznat špatné od dobrého...možná mě to dělá nějakým -istou, kdo ví, jestli už je i toto odborně pojmenované. Jak existují v některých společnostech černé ovce, tak v romském společenství sotva narazíte na bílou I když jsem za svůj život dvě potkala, ale ty se pro změnu ke svému původu raději nehlásily

  superkarma: 0 26.08.2008, 13:22:18
 10. avatar
  [85] Brituš [*]

  Už jsem zpět a jdu se kochat vaší "láskou" k cigošům.
  Holky nejsem dávno žádný hrdina, ale kdyby jste někdo něco někde podnikly, tak jdu s váma "dotoho" . Hrdě v první řadě .
  Mylady: Tak to raději ještě jeden ten kopanec.

  superkarma: 0 26.08.2008, 13:21:37
 11. avatar
  [84] aiša [*]

  Smekám ,přesný výstižný a hlavně pravdivý článek.Stále častěji mám pocit že diskriminace je u většiny ,ale u romů rozhodně nééééééééé,i když vždy to byli cikáni tak nechápu proč najednou romové .Za rasistu se rozhodně nepovažuji,ale kolikrát je zázrak že už dávno rasistka nejsem.

  superkarma: 0 26.08.2008, 13:19:15
 12. avatar
  [83] Mylady [*]

  Brituš: mně zas nabízel sex...

  superkarma: 0 26.08.2008, 13:12:01
 13. avatar
  [82] Aja [*]

  http://www.paulczynski.cz/foto-dne--starosto-trhni-si.html

  superkarma: 0 26.08.2008, 12:53:06
 14. avatar
  [81] Eva_CZ [*]

  KONECNE. A je to jeste moc nezne napsany. Miso, jsi borec, i kdyz se vypatlana shb asi podela vzteky.

  superkarma: 0 26.08.2008, 12:52:43
 15. avatar
  [79] Landriel [*]

  Zajímavý, že možnost "jsou mi lhostejní" nedal nikdo...

  superkarma: 0 26.08.2008, 12:49:21
 16. avatar
  [78] Aja [*]

  Simba: Teď jsem našla, že 2. září bude dražba toho baráku, tak se určitě někde v tisku fotka objeví!

  superkarma: 0 26.08.2008, 12:40:13
 17. avatar
  [77] wich [*]

  Ještě bych dodala malý poznatek ze stran sociálních pracovnic... Nedávno jsem byla vyřizovat na ÚP dotace byla jsem svědkem toho, že ani soc. pracovnice už se Cikánů nebojí a začínají být tvrdé. Ta solidarita a trpělivost někdy už musí nabrat konce

  superkarma: 0 26.08.2008, 12:38:28
 18. avatar
  [76] wich [*]

  Petunie: Už nestuduji Věnuji se pedagogice (ale spíš na poli výzkumu), v sociální oblasti už se nějaký pátek nepohybuji, takže už nejsem tak plně v obraze o smýšlení lidí okolo soc. práce teď, ale dokud jsem se v oboru pohybovala, panovalo takové to "tajné veřejné mínění", či jak to nazvat, o pozitivní diskriminaci romských spoluobčanů a k otázce řešení problémů s nimi se stavěli poměrně striktně
  Všichni vyučující byli neustále provázáni s pracovišti soc. pracovníků, takže byli i v centru dění a viděli realitu. Kokrétně třeba naše garantka, která byla milovnicí Romů, romské kultury, považovala je za největší chudáčky, v praxi taky docela pozměnila názor Je ale možné, že názory odborníků se kraj od kraje na školách liší, protože my v Ostravě, jsme tady přímo v jádru nejtvrdšího oříšku

  superkarma: 0 26.08.2008, 12:36:13
 19. avatar
  [75] Petunie [*]

  wich: hádám správně, že studuješ obor, který se nějak týká i téhle problematiky? Zajímalo by mě, jak se k řešení téhle otázky staví tvoji vyučující a co by se s tím dalo dělat z tvého pohledu.

  superkarma: 0 26.08.2008, 12:22:59
 20. avatar
  [74] ToraToraTora [*]

  Skvěle napsaný článek, jen tak dál. A jestli tohle někdo nazve rasismem, tak emigruju. Ať si jdou, plakat nebudu, všem se uleví. Až si západní státy vychutnají příliv džamilovců, tak nás třeba přestanou považovat za rasisty a pochopí.

  superkarma: 0 26.08.2008, 12:19:01
 21. avatar
  [73] Petunie [*]

  paníliška: jojo, taky jsem si toho jednoho hlasu všimla.

  superkarma: 0 26.08.2008, 12:14:59
 22. avatar
  [72] Mipe [*]

  Míšo

  superkarma: 0 26.08.2008, 12:06:17
 23. avatar
  [71] Simba [*]

  Aja: prosím, nebuď srab a vyfoť

  superkarma: 0 26.08.2008, 11:58:41
 24. avatar
  [70] kareta [*]

  Meander: když to řídí od 10 let.

  superkarma: 0 26.08.2008, 11:56:41
 25. avatar
  [69] Aja [*]

  Tak jsem se pokoušela najít na netu fotku domu Životského 16 v Brně, kde nějaký "vandal" nasprejoval nápis Muzeum romské kultury BOhužel se zřejmě nenašel nikdo, kdo by to risknul vyfotit...i já jsem na to asi srab

  superkarma: 0 26.08.2008, 11:49:43
 26. avatar
  [68] paníliška [*]

  Ááááá, koukám, že shb je tady, hlasovala v anketě.

  superkarma: 0 26.08.2008, 11:44:48
 27. avatar
  [67] Simba [*]

  michaela.kudlackova: taky si říkám že tak nějak to mohlo být .. možná tam pracoval krátce a nevěděl, že tyto informace jsou utajené

  superkarma: 0 26.08.2008, 11:41:45
 28. avatar
  [65] Michaela Kudláčková [*]

  Brituš: Šlo o to, že hovořil o problému, který způsobují "romské klany" , zřejmě dostal "miliony děkovných dopisů" a emailů, botama prošoupal koberec u šéfa a šéfovi naopak prošoupali koberec zástupci různých organizací, a tak to druhý obratem změnil na "rumunské". To by člověk plakal

  superkarma: 0 26.08.2008, 11:38:02
 29. avatar
  [64] Meander [*]

  kareta: Ty jsi byla vždycky dobrá recesistka

  superkarma: 0 26.08.2008, 11:34:43
 30. avatar
  [63] Evikus [*]

  Teda holky dostávám se z vašich reakcí akorát do varu a jsem nepříčetná!!! Protože všechno co píšete je PRAVDA!!!
  Pokud to, že nesnáším nepracující a zevlující, dávky pobírající a děti rodící cikány, znamená, že jsem rasista, pak se k tomu budu klidně HRDĚ HLÁSIT!!!

  superkarma: 0 26.08.2008, 11:33:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme