Zdraví

Cigarety s ovocnou příchutí? Ilegální!

smoke

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv vyhlásil zákaz výroby a prodeje ochucených cigaret. Jako hlavní popud pro tuto aktivitu byla snaha omezit kouření ve Spojených státech, zejména pak mezi dětmi a mládeží.

Ovocné cigarety – lákadla pro děti?

Jak ukázaly průzkumy mezi americkými kuřáky, téměř devadesát procent z nich začalo kouřit v dětském nebo teenagerovském věku. Nejinak je to tomu i mezi dnešními dospívajícími. Těm většinou daleko více než normální cigarety chutnají cigarety s příchutí, např. vanilky, mentolu, třešní atd., navíc výrobci nijak nezastírají, že tyto výrobky jsou určeny především pro začínající kuřáky.

Proto se americká administrativa rozhodla pro omezení výroby a prodeje ochucených cigaret. Jde jí především o snížení počtu dětí začínajících s kouřením, protože drtivá většina se v pozdějším věku na cigaretách stane závislá. Navíc kouření je rizikový faktor pro vznik mnoha dalších onemocnění.

Každý týden jedno malé město

Každý den začíná ve Spojených státech kouřit zhruba 3 600 dětí, což za týden dá dohromady jedno menší české okresní město. Co se kouření ochucených cigaret týče, dle studií amerického ministerstva zdravotnictví jejich spotřeba u sedmnáctiletých kuřáků je třikrát větší než u kuřáků nad dvacet pět let. Ochucené cigarety totiž děti a dospívající lákají daleko více než normální, protože jim kromě toho, že se cítí dospělí, i chutnají.

Dopisy tabákovým společnostem

Že to Úřad pro kontrolu potravin a léčiv myslí s bojem proti ochuceným cigaretám vážně, prokázal, když všechny výrobce ochucených tabákových výrobků varoval, že pokud budou ve výrobě a distribuci ochucených cigaret na americkém trhu pokračovat, hrozí jim velmi tučná pokuta.

Úřad dokonce zřídil i poradenské centrum pro rodiče, v němž je varuje před riziky těchto ochucených cigaret. U mládeže je totiž daleko vyšší pravděpodobnost, že je reklama na tyto výrobky ovlivní. Ovocné a cukrovinkové příchutě totiž mohou evokovat dojem, že tyto výrobky jsou méně škodlivé. Zřízena byla i linka a webová stránka, kam mohou lidé pokračující prodej ochucených cigaret hlásit.

Zdroj: www.odvykani-koureni.cz

   
18.01.2010 - Zdraví - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [11] karolina78 [*]

  Ale tak například elektronická cigareta běžně nabízí různé druhy příchutí, tam je to u ní zcela normální

  superkarma: 0 04.12.2013, 12:47:06
 2. [10] Serena21 [*]

  Elektronické cigarety mají sice různé příchutě, ale oproti klasickým cigaretám, to zase tak zdravé kouření není. Ikdyž už jsem slyšela, že díky nim lidé přestali kouřit.

  superkarma: 0 22.10.2013, 18:01:56
 3. [9] sdrawa [*]

  Je lepší kouřit elektronické cigarety, které jsou dostupné také v mnoha příchutích

  superkarma: 0 08.01.2013, 11:09:58
 4. avatar
  [5] Bugy [*]

  Chtějí, aby se nekouřilo -tak je správné zakázat cigarety, které by chutnaly dětem.

  Asi tam nepracuje tabáková loby jako u nás!

  superkarma: 0 22.01.2010, 18:24:38
 5. avatar
  [4] Eva_CZ [*]

  wich — #3 donedavna jsem byla velmi silnej kurak a presto jsem zakaz koureni ve VSECH verejnych prostorach uvitala.

  superkarma: 0 18.01.2010, 14:25:56
 6. avatar
  [3] wich [*]

  Taky nerozumím tomu, jaký je rozdíl mezi cigaretou normální nebo ochucenou... Ta ochucená smrdí míň? Můj vztah k cigaretám je negativní, a mám pocit, že rok od roku mi ten smrad vadí čím dál víc... Už mne onehdá i napadala myšlenka na zákaz kouření v klubech, restauracích apod., přestože jsem byla vždycky k těmto případům hodně benevolentní.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #4
  superkarma: 0 18.01.2010, 12:48:07
 7. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

   kam mohou lidé pokračující prodej ochucených cigaret hlásit

  No to je neco pro Amiky! Budou praskat jak o zivot. Smejdi. Sml31Sml15Sml31

  superkarma: 0 18.01.2010, 01:08:54
 8. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Ja tomu teda nerozumim - to je jako by se zakazal jinej chlast, nez lih. Sml80 Ne ze bych byla proti zakazu chlastu. Jenze zakaz by stejne nic nevyresil.

  superkarma: 0 18.01.2010, 01:07:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme