Zdraví

Cigareta za volantem? Škodí víc, než tušíte!

Ačkoliv je kouření zakázáno v hromadných dopravních prostředcích, v  osobních vozech stále potkáváme velké množství řidičů kuřáků. Právě oni ohrožují nejen své zdraví, ale i zdraví spolujezdců a ostatních účastníků dopravního provozu.

Nebezpečí jménem pasivní kouření

Ať už v autě kouříte vy samotní, nebo si „zapálí“ někdo ze spolujezdců, vystavujete se riziku nejen aktivního, ale i pasivního kouření. Vzhledem k malému prostoru se vydechovaný kouř snadněji rozšíří do všech koutů vozu a udrží se zde ve vyšších koncentracích. Pokud si myslíte, že vše vyřeší otevřená okna nebo klimatizace, jste na velkém omylu!

kouření

Foto: Shutterstock

 • Vykouření jedné cigarety ve stojícím automobilu se zavřenými okny způsobí 11× vyšší koncentraci cigaretových složek ve vzduchu než v průměrném kuřáckém baru. V případě jedoucího auta je pak koncentrace kouře 7× vyšší.
 • Vědci provedli rozsáhlý výzkum měření složek cigaretového kouře v mnoha vozidlech a zjistili, že ať už bylo při kouření otevřené okno, či zapnutá klimatizace, vždy naměřili mnohem vyšší koncentraci nebezpečných látek než v jakékoliv malé uzavřené místnosti.
 • Situaci nezlepší ani držení cigarety z otevřeného okna – v tomto případě je naměřená koncentrace po vykouření jedné cigarety asi o 2/3 vyšší než v  průměrném kuřáckém baru.

Mohlo by vás také zajímat: Revoluční objev v odvykání kouření! Není však pro každého

Těžký dopad na zdraví

Kouření v autě způsobuje řadu problémů, od zánětů spojivek až po významné choroby, jako jsou onemocnění srdce a rakovina plic. Když už nechcete přestat kouřit kvůli sobě, pokuste se omezit kouření v autě alespoň kvůli svým dětem – jejich organismus je totiž mnohem vnímavější k  cigaretovému kouři. A jaké obtíže dětem hrozí?

 • onemocnění dýchacího traktu – bronchitida, astma, zápal plic apod.,
 • zánět středního ucha,
 • vyšší riziko nádorového bujení,
 • choroby cévního systému,
 • syndrom náhlého úmrtí kojence

Viník dopravních nehod

Samozřejmě nesmíme zapomenout zmínit statisticky vyšší četnost dopravních nehod u  řidičů kuřáků. Až tedy budete mít chuť na cigaretu za volantem, uvědomte si, že kouření při jízdě 2× zvyšuje riziko smrtelných dopravních nehod a stojí nejméně za každým pátým úmrtím při dopravní nehodě.

Kouření je zlozvyk, který svým příznivcům dříve nebo později nenávratně poškodí zdraví. Pokud s ním neskoncujete úplně, vyžeňte cigarety alespoň pryč ze svého automobilu – kouřením za volantem totiž riskujete nejen své zdraví, ale i zdraví svých dětí a ostatních spolujezdců.

Autor: uLékaře.cz

   
03.10.2016 - Prevence rakoviny - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. avatar
  [8] wich [*]

  free — #7 Jediné řešení je RD. V bytovce/paneláku se prostě vždy najde někdo, kdo bude ostatní obtěžovat, čímkoli. S tím je třeba v bytě počítat.

  superkarma: 0 05.10.2016, 09:50:45
 2. [7] free [*]

  Jak si poradit se sousedy kouřícími celé večery na balkoně? Fakt si už zoufám. Omezuji jejich osobní svobodu.... ale že nemůžu ani otevřít okno, to je nezajímá. Prý se mám odstěhovat. Jenomže oni jsou v nájmu a já ve vlastním.

  1. na komentář reaguje wich — #8
  superkarma: 0 03.10.2016, 13:47:03
 3. [6] bobani [*]

  cigarety škodí všude ! a kuřáci jsou bezohlední bordeláři

  superkarma: 0 03.10.2016, 10:33:41
 4. [5] alenabl [*]

  naštěstí jsme nekuřáci a nesnesla bych kouření v autě.Sml68

  superkarma: 0 03.10.2016, 10:28:42
 5. [4] nea [*]

  nejsem kuřák Sml30

  superkarma: 0 03.10.2016, 10:06:30
 6. [3] meme [*]

  Nekouřím...úplně cítím, jak celé auto kuřáka "smrdí" cigaretovým kouřemSml57

  superkarma: 0 03.10.2016, 09:18:18
 7. [2] Andreadornova [*]

  Tak ti bych nesnesla v žádném případě

  superkarma: 0 03.10.2016, 08:58:26
 8. avatar
  [1] wich [*]

  Lidé dělají za volantem neuvěřitelné hovadiny (smskování, telefonování, čtení ranního tisku, krmení ratolestí...) a hulení patří k nim. Tyhle věci bych postihovala mnohem přísněji, než nějakou překročenou rychlost, protože přesně z těchto blbin nehody vznikají.

  superkarma: 0 03.10.2016, 07:46:47

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme