Rozhozené hormony
Ubývání hormonů se projevuje i na kůži, která se ztenčuje a rychleji se na ní tvoří vrásky. Může se vyskytnout i nadměrný růst chloupků v obličeji (ženský knírek). Sliznice i oční spojivky trpí vysycháním, což se projeví sníženou tvorbou slz, svěděním a pálením. Sexuální styk může provázet bolest (vzhledem k úbytku poševní sliznice a jejímu nedostatečnému zvlhčení).

Ochablost močového měchýře a svalů pánevního dna mohou vést k samovolnému úniku moči, třeba při sportování, kýchnutí nebo smíchu. Asi dvě třetiny žen se v klimakteriu cítí špatně. Bývají podrážděné. Mívají problémy v partnerském soužití.

Negativní důsledky
Nejhorší důsledek je nedostatek estrogenů. Za určitých podmínek může vést i k rozvoji některých chorob. Nejvážnějším příkladem je třeba osteoporóza – takzvané řídnutí kostí, které může být příčinou nebezpečných  a bolestivých zlomenin (obratlů, krčku kosti stehenní). Estrogeny chrání i srdce a cévy. Když jejich účinky pominou, jsou ženy ohroženy infarktem a mrtvicí stejně jako muži, a navíc u nich tato onemocnění mívají těžší průběh. Pokles hladiny estrogenů je dáván i do souvislosti s některými typy demencí, například s Alzheimerovou chorobou.

Za vznik těchto onemocnění nemůžeme vinit jen nedostatek hormonů. Uplatňují se tu pochopitelně i faktory dědičné a další vlivy, které jsou například i způsob života, náš jídelníček a škodlivé návyky.

Nevhodné hormony
V současnosti je uznáváno jen pět absolutních kontraindikací (zákazů nasazení) hormonální substanční terapie:

1) krvácení z dělohy nejasného původu
2) těžší poškození jater
3) hluboká žilní trombóza
4) akutní tromboembolická choroba
5) neléčený karcinom endometria a prsu
 


Pro ženy bez možnosti hormonální terapie jsou určeny volně prodejné přípravky přírodní medicíny.

(závěrečné pokračování: v pátek)

Cítíte na sobě nějaké příznaky přechodu? Jak se to projevuje? Připadá vám, že „život“ končí s přechodem? Máte nějaký recept, jak tato úskalí překlenout?

Reklama