Vědci se domnívají, že pokud i malé mutace mohou poškodit inteligenci, pak je dost dobře možné, že mají vliv i na další charakteristiky, jako například na kvalitu spermií.

Chytřejší muži mají kvalitnější spermie

Dospěl k tomu tým vědců z Institute of Psychiatry při londýnské Kings College. Ukázalo se, že muži, kteří dosahovali vyšších hodnot v testech IQ, měli více spermií a jejich spermie byly pohyblivější.

Za vše mohou geny

Vědci si doposud mysleli, že vztah mezi inteligencí a zdravím závisí na životním stylu a není daný geneticky. Je známo, že inteligentní lidé lépe jedí a více cvičí, což přispívá k jejich tělesnému zdraví. Dosud se vztah mezi inteligencí a zdravím vysvětloval právě jen těmito faktory.

Teď vědci závislost mezi inteligencí a kvalitou spermií přiznávají. Není sice příliš silná, ale o její existenci prý není pochyb. Studie se zakládala na analýze výsledků 425 mužů, kteří byli podrobeni různým inteligenčním testům a poskytli vzorky semene.

Potvrdilo se, že nezávisle na věku a životním stylu je vyšší inteligence provázena vyšším skóre ve třech faktorech kvality spermií: jejich množství, koncentraci a pohyblivosti.

Chce-li tedy žena vbrzku počít, měla by hledat kandidáta v knihovně. :-)

Reklama