Na letní teploty si u nás ještě nějakou dobu počkáme. Pokud nejste zrovna trpěliví, můžete nepřízeň počasí vyřešit cestou do teplých krajin, kam si přes zimu jezdí dobít energii stále více Čechů. Ať už se jedná o asijské či africké destinace, všechny exotické země nesou určitá zdravotní rizika, na která je třeba před cestou pamatovat. Konzultovat očkování nebo speciální medikamenty začněte s dvouměsíčním předstihem, radí odborníci.

Zájem o očkování na cesty do dalekých krajin se ke konci roku projevuje pravidelně. Sledovat tento trend mohou lékaři v centrech cestovní medicíny, kam by měli cestovatelé zamířit ideálně dva měsíce před svým odletem. „Okolo Vánoc a Nového roku obvykle zaznamenáváme v Centru cestovní medicíny zvýšený zájem o očkování v souvislosti s cestou do exotických zemí. Nejčastěji cestovatele očkujeme proti žloutence typu A a B a dále proti různým nemocem podle epidemiologické situace v místě pobytu a také typu dovolené,“ říká MUDr. Jan Rutsch, vedoucí lékař Centra cestovní medicíny.

CestováníTzv. baťůžkáři mají často jiné nároky na ubytování a stravování než cestovatelé požadující vyšší standart poskytovaných služeb. A tak se může lišit i doporučené očkování pro jednu destinaci. Pokud mi někdo řekne, že v Thajsku chce na třídenní pochod do džungle, doporučím mu doplnit očkování i proti japonské encefalitidě. Stráví-li klient ale celou dovolenou v luxusním hotelovém resortu, proberu s ním možnost očkování proti žloutence, protože ta se hodí kdekoliv,“ vysvětluje na jednoduchém příkladu přínos konzultace s odborníkem MUDr. Rutsch.

Podobně je to například s očkováním proti vzteklině. V hotelu nejspíš nehrozí pokousání od volně se potulujících infikovaných zvířat. Budete-li se ale volně pohybovat v přírodě nebo i po městech v Arábii či Indii, setkáte se s opicí nebo psem poměrně často. Pokud tedy nestrávíte dovolenou zavření v hotelovém komplexu a plánujete spíše neorganizovanou cestu do Asie, Indonésie nebo Afriky, je na místě uvažovat o ochraně proti vzteklině, která je smrtelné onemocnění.

Web nabízí komplexní informace pro cestovatele

Přehled povinných a doporučených očkování na cesty po celém světě nabízí webové stránky www.bezpecnadovolena.cz. Cestovatelé zde mohou také nalézt informace o tom, kde a především jak dlouho před odjezdem začít na očkování myslet, aby bylo dostatečně účinné a plánovaná dovolená tak mohla proběhnout bez komplikací. Web dále poskytuje adresy českých ambasád a důležitá telefonní čísla pro volání na policii, hasiče a zdravotní záchrannou službu pro všechny země světa.

Očkování proti žloutence typu A a B představuje tzv. cestovatelský základ. Jeho výhoda spočívá v dlouhodobé ochraně, kterou poskytuje, a kombinované vakcíně, která dokáže ochránit proti oběma typům žloutenky najednou. Toto očkování se obvykle doplňuje o další podle vybrané destinace a epidemiologické situace v ní.

Ukázka* ostatních doporučovaných očkování na cesty:

Očkování proti meningokokům – do endemických oblastní, se stálým výskytem meningokoků. Například do subsaharské Afriky, Indie a Číny.

Očkování proti obrně – kromě některých asijských zemí je doporučováno také například do Keni, Etiopie, Nigérie, Pákistánu, Afghánistánu, Iráku či Somálska

Očkování proti japonské encefalitidě – pro volný pobyt v přírodě v Asii a Indočíně, zejména při spaní v domorodých vesnicích. Nemoc přenáší na lidi komár, ale rezervoárem je prase či brodoví ptáci. Nemoc je vysoce nebezpečná, třetina nechráněných nemocných umírá, další třetina má trvalé následky.

Očkování proti vzteklině – při cestování na vlastní pěst či cestě spojené s pobytem ve volné přírodě v zemích Asie, Afriky a Indonésie. Riziko představuje například kousnutí potulným psem či opicí.

*Vhodné je vždy kontaktovat lékaře už při plánovaní cesty a konzultovat s ním zdravotní rizika a ochranu. Doporučení na očkování se mohou měnit.

MUDr. Jan RutschMUDr. Jan Rutsch,
vedoucí lékař Centra cestovní medicíny

Centrum cestovní medicíny

jako specializované pracoviště nabízí komplexní preventivní péči pro cestovatele do všech zemí světa včetně očkování. Poskytuje individuální rady a aktuální informace o ochraně zdraví na cestách a o možném očkování. Provádí také vyšetření po návratu se zaměřením na importované choroby a jiná poškození zdraví v souvislosti s cestováním. Posuzuje platnost již poskytnutých očkování a vystavuje mezinárodní očkovací průkazy. Zároveň vystavuje recepty na léčivé přípravky proti malárii a doporučuje doplňkový sortiment – vhodné repelenty, moskytiéry, prostředky pro úpravu mikrobiálně závadné vody a další. Více na www.centrumcestovnimediciny.cz

Reklama