Blíží se doba zimních radovánek a většina z nás vyrazí za lyžováním na hory. Ale báječná dovolená se může rychle změnit v drama. Úraz se přihodí snadno a může mít nepříjemné následky pro celou rodinu.

hory

Ač to tak venku zatím nevypadá, zimní prázdniny jsou téměř za dveřmi a celá řada rodin už ve sklepě či garáži nedočkavě okukuje lyže, snowboardy a sáňky. Možná mezi ně patříte i vy. Se zimními prázdninami však bohužel souvisí také zvýšené riziko dětských úrazů. Zranění je otázkou vteřiny, obzvlášť při lyžování, sáňkování nebo jiných zimních radovánkách. Důvodem jsou většinou pády, nárazy do pevných předmětů či srážky s jiným lyžařem. Děti navíc mají problém s horší koordinací pohybů, zúženým zorným polem i delší reakční dobou v případě hrozícího nebezpečí, často také s bezhlavou a nepřiměřeně rychlou jízdou. Rodiče by proto měli být obezřetní, mít potomky stále pod kontrolou a využít všech dostupných možností, jak riziko omezit na minimum. Základem jsou ochranné pomůcky, v čele s helmou a chráničem páteře a správná instruktáž. Vysvětlete dětem, jak se na kopcích chovat a co dělat v případě ohrožení a vybírejte jim pouze ty sjezdovky, které odpovídají jejich schopnostem.  Rodič s malým lyžařem-začátečníkem na černé závodní sjezdovce není frajer, ale blázen…

Myslete na ochranu, včas

hory

Ani prevence a správné ovládání lyží či snowboardu však nezajistí dokonalé bezpečí. Chirurgická oddělení se v zimě bohužel plní dětmi, které při sportovních radovánkách utrpěly úraz vyžadující lékařské ošetření či hospitalizaci v nemocnici. „Mezi nejčastější zranění patří hlavně zlomeniny rukou a nohou, časté jsou také úrazy hlavy,“ prozrazuje Martin Švec, produktový ředitel pojišťovny MetLife. „Málokdo už dnes naštěstí vyjede lyžovat do zahraničí bez dobrého cestovního pojištění a pojištění odpovědnosti, která pokrývají případné náklady na lékařské ošetření v cizině a náklady na odškodné, pokud někdo z rodiny například zraní jiného lyžaře nebo způsobí majetkovou škodu. Ne každý rodinný rozpočet je však připraven na náklady spojené s léčbou úrazů po návratu domů. Pokud rodina sportuje v tuzemsku, mnohdy na pojištění nemyslí vůbec,“ upozorňuje Martin Švec. A to může být velká chyba. Náklady na léčbu těžších úrazů mohou dosáhnout desítek tisíc korun, u trvalých následků dokonce statisíců.

facebook

Starosti spojené s léčebnými výdaji v případě nepříjemného zimního zážitku za vás převezme úrazové pojištění. Nemusíte se obávat vysokých nákladů, kvalitní úrazové pojištění pro vaše děti pořídíte za několik set korun měsíčně. Například MetLife nabízí v rámci svého speciálního dětského pojištění Kamarád čtyři přednastavené balíčky dle temperamentu dítěte, které pořídíte již od 200 Kč/měsíc. A protože nejvíc dětských úrazů se stane právě v prázdninovém období, Kamarád během jakýchkoliv školních prázdnin chrání děti dvojnásob - při úrazu vašeho potomka tak dostanete až dvojnásobné plnění. Stejně tak získáte až dvojnásobné plnění v případě hospitalizace dítěte po úrazu v zahraničí v zemích EU. Výhodou je také celá řada bezplatných asistenčních služeb, která rodičům zraněného dítěte ulehčí péči o něj - například hlídání, rehabilitace, úklid, dovoz léků,  nákup či lékař na telefonu.

hory

Pojištění Kamarád a všechna další dětská pojištění a připojištění od MetLife můžete svým dětem až do 31. 1. 2016 sjednat se speciální slevou 20 %, která platí po celou dobu trvání pojistky.

Zima na horách – 10 bezpečnostních tipů pro malé i velké

1)      Bezpečnostní výbava je základ. Absolutní nutností je helma, která vás a vaše děti může ochránit od zranění hlavy při lyžování, sáňkování a dalších sportech. Zvažte také chrániče páteře a další pomůcky, obzvlášť při lyžování v náročnějších podmínkách.

2)      Vhodně se oblékejte. Při oblékání se vždy řiďte počasím a nezapomínejte, že podmínky na horách jsou velmi proměnlivé. Vrstvěte a pořiďte si nepromokavé a větru vzdorné oblečení. Při oblékání dětí se řiďte jednoduchým doporučením pediatrů – v jakémkoliv počasí by na sobě měly mít vždy o jednu vrstvu oblečení více, než dospělí.

3)      Používejte opalovací krém. Chraňte exponovanou pokožku krémy s dostatečným ochranným faktorem, stejně tak nezapomínejte na balzámy na rty s ochranným faktorem a brýle s UV filtrem.

4)      Dělejte pauzy. Děti ztrácí tělesné teplo rychleji než dospělí, ale často to nevnímají. Pravidelně je kontrolujte, choďte s nimi dovnitř, kde se mohou zahřát a převlékejte jim mokré oblečení.

5)      Hodně pijte. I během zimních sportů je třeba pravidelně doplňovat tekutiny, i když zrovna není žízeň. Pijte (zapomeňte na alkohol) a dávejte svým dětem pít před, během i po sportovních aktivitách.

6)      Prozkoumejte terén. Během první jízdy si sjezdovku projeďte pomalu, křížem krážem a pořádně ji prozkoumejte. Všímejte si změn sklonu kopce, ledových a vydřených ploch, stromů, křížení s jinými sjezdovkami atd. Na všechna problémová místa děti dostatečně upozorněte.

7)      Sáňkujte bezpečně! Při sáňkování vždy směřujte nohama dopředu, nikdy hlavou!

8)      Nebojte se lekcí. Zkušený lyžařský a snowboardový instruktor pomůže nejen vypilovat styl jízdy, ale také vám dá základní bezpečnostní tipy a vysvětli vám a vašim dětem, jak správně padat.

9)      Buďte ohleduplní k ostatním. Vždy se dívejte kolem sebe, nesoupeřte s ostatními lyžaři a snažte se předvídat. K tomu samému veďte i malé lyžaře.

10)   Nepodceňujte počasí. V extrémním mrazu a větru udržte děti uvnitř, byť třeba svítí sluníčko. Nikdy nechoďte ven během sněhové bouře – „bílá tma“ způsobuje dezorientaci.

Reklama