.

Chystám se na vodu, ale prý už to není ono

Cestování

Chystám se na vodu, ale prý už to není ono

kajak

Slýchávám to ze všech stran. Vodáctví už nemá tu romantiku, jak tomu bývalo kdysi. Ale i tak mi nabídka sjet si zase po dlouhých letech kus Vltavy přišla lákavá. Vyvolala ve mně vzpomínky na studentská léta, kdy jsme jeli s velkou partou Vltavu z Vyššího Brodu až do Poněšic. Pravda, je to už dávno a v paměti většinou zůstávají jen ty pěkné zážitky, ale když si vzpomenu, kolik činností jsem po dlouhých letech oprášila a nelitovala, přišlo mi to jako dobrá výzva.

Možná zjistím, že zlí jazykové měli pravdu, ale zase na druhou stranu se mi tahle šance už nemusí naskytnout a já budu litovat, že jsem to nezkusila. Zkrátka kdo se bojí, kálí v síni, říká se.

Na vodu mám ty nejkrásnější vzpomínky.  

Byly jsme tenkrát s kámoškou jediná ženská posádka, která navzdory pochybám sjela celý úsek bez ztráty kytičky. Všichni, včetně instruktorů, se někde cvakli, my jsme zdárně projely všechny „šlajsny“ a v duchu jsme se pochybovačům smály. Možná právě to, že jsme ženy, mělo výhodu. Žádná z nás nechtěla druhou trumfovat ani si paličatě netrvala na svém, jak to holky občas dělávají.

Zezačátku jsme si vlastně trochu zbyly. Všechny lodě se obsadily smíšenými posádkami a na nás už žádný „chlap“ nevyšel.  Ale protože  Áňa byla rozená sportovkyně a zkušená vodačka, přidělili mě k ní. Já byla pochopitelně háček, ale ve všem jsem ji respektovala, takže jsme se za týden tréninku skvěle sžily.

Večer před cestou do Vyššího Brodu, odkud se mělo vyrážet, nás chtěli rozdělit. Ale byly jsme tak sehrané, že jsme si prosadily výjimku. A nikdy jsme toho nelitovaly.

Jediné místo, kde jsme možná postrádaly mužskou sílu, byl „olej“ v Českých Budějovicích. Tam máte pocit, že vypustíte duši, ale „stojíte“ na místě. Porvaly jsme s tím se ctí a o to víc na sebe byly pyšné.

A jestli jsme se někdy chytly? Vzpomínám si jen na malou roztržku, když jsem na mělčině ztratila pádlo. Ano, bylo to neprofesionální a Áňa mi vynadala, ale naštěstí bylo okolo dost gentlemanů, kteří  ho chytili, a jelo se dál.

Na konci vodáckého tábora jsme si slibovaly, že si to někdy zopakujeme, ale naše životní cesty se rozešly a zůstalo jen u vzpomínek.

Tak proč si to nevyzkoušet na stará kolena? Tentokrát pro změnu s chlapem. Co myslíte, bude to lepší? Dám vám vědět.

   
27.07.2010 - Doma - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. avatar
  [7] Petrushe [*]

  Minulý rok jsem jela poprvé, Vltavu, jeli jsme první týden v září, bylo max. 16 st., dva dny pršelo, nám i do stanu. Vyklopili jsme se z lodi na šesti jezech, měla jsem modřin plný nohy i záda, rozseklý koleno a poslední den jsem si dala v pochybném stánku chléb se sádlem, což mi přivodilo týden pracovní neschopnosti v křečích. Velké pozitivum bylo, že v tom počasí a po prázdninách byla řeka i kempy vylidněné.

  Zítra odjíždím, jedeme Ohři, s tou samou partou. Hrozně se těším, protože tyhle všechny negativa rozhodně převážila dobrá nálada...no prostě to byla děsná pr*el Sml24 Ale je to hodně o lidech, s dobrou partou se dá přežít téměř cokoliv a ještě to obrátit v pozitiva...

  superkarma: 0 27.07.2010, 15:36:31
 2. avatar
  [6] elly [*]

  Nevím jakou romantiku mívalo vodáctví kdysi, ale my jsme jeli předloni Vltavu, a rok předtím Sázavu a bylo to pokaždé super. Určitě záleží na partě a jak píše enka1, jak si to kdo umí zařídit. My jsme jeli se čtyř/pěti letým synem a úplně bez problémů...

  superkarma: 0 27.07.2010, 14:22:29
 3. avatar
  [5] navia [*]

  Na vodu odjíždím v neděli..poprvé v životě... Počasí nemá být nic moc a já se docela bojím, ale jedu se svými velkými dětmi, tak mi asi nezbyde nic jiného než předstírat odvahu Sml30

  superkarma: 0 27.07.2010, 12:49:58
 4. [4] TerBuc [*]

  Ja teda jela vodu jednou,ale byl to skvely zazitek! Nedavno jsem zrovna nekde cetla clanek,ze kempy pro vodaky zacinaji byt kvalitnejsi, cistsi atd.. tak proc to zase nezkusit? Sml59

  superkarma: 0 27.07.2010, 12:25:09
 5. avatar
  [3] enka1 [*]

  Přizpůsobit se době musí i vodáci, to kouzlo kempování když se dalo zapíchnout kdekoliv je už pryč, ale fajn voda se dá zažít i teď.Ono hodnězáleží natom, jak si to každý dokáže sám prožít.

  superkarma: 0 27.07.2010, 11:08:57
 6. avatar
  [2] skolacka [*]

  Na vodu jsem jezdívali s partou, bylo to bezva.Sml67

  Ale od tý doby co je z vodáctví super kšeft na půjčování lodí a raftů jsou řeka i kempy přeplněný k parsknutí Sml80

  superkarma: 0 27.07.2010, 09:54:03
 7. avatar
  [1] femme [*]

  vodu jsem jezdívala ráda, měli jsme partu a každý rok jsme vyráželi jinam Sml67 Sml22

  superkarma: 0 27.07.2010, 08:28:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme