Domácnost

Chybí vám pejsek? Můžete pomáhat s venčením v útulku

Čtenářka Vlaďka006 přišla na konci loňského roku o psího kamaráda Ronyho. Našli ho s manželem otráveného. Její příběh jste si již mohly, milé čtenářky v magazínu přečíst. Jaké má pokračování a jak dopadla návštěva útulku pro zvířata, to si přečtěte nyní...

navsteva utulku

Zajímá vás, co se dozvěděla čtenářka Vlaďka006 při návštěvě útulku, a zda si domů odnesla nějakého nového zvířecího mazlíčka po nešťastném úmrtí pejska Ronyho?

Vlaďčina návštěva útulku

Drahá redakce, milé čtenářky,

krátce před Vánoci jsem vám psala, jak tragicky jsme přišli o našeho milovaného člena rodiny - chodského ovčáka Ronyho. Na Roníka stále myslíme, brečíme, když vidíme pejska, který je Ronymu podobný. Dodnes jsme neviděli jedinou jeho fotku. Stejně jako neplodná žena se otáčí za každým kočárkem s bodáním u srdce, takto jsem se otáčela za každým člověkem, který měl na vodítku psa.
Moc radosti mi nepřidala ani naše Sárka, která na každého pejska mává a křičí: „Dát haf, haf“. A dělá ručičkama prosím, prosím. Přemýšlím, jaké by to bylo mít Ronyho, jak by si se Sárkou vyhráli, jak on miloval děti... Konec nostalgie.
Když jsem se vám s bolestivou událostí svěřila, psaly jste, abych vám určitě dala vědět, až si pořídíme pejska nového.

Rony

rony

Bohužel se policii nepodařilo zjistit, kdo má na svědomí bestiální útok na bezbranné zvíře, a my nemáme odvahu si nového pořídit, aby neskončil stejně jako Rony.
Vždy jsem s kočárkem chodila tak, že jsem pravou rukou držela kočár, levou vodítko a na jeho konci hyperaktivní mazel. Levá ruka mi nějak chřadla a chřadla, začala při procházkách z kočárkem překážet.
Rozhodla jsem se proto navštívit Městský útulek pro opuštěná zvířátka v Děčíně. Podívat se, jak tam pejskové bydlí, a vyzpovídat pracovníky útulku (Radek promine, že jeho zaměstnancům fušuju do řemesla :)). Do útulku jsem jela pouze se Sárou. Manžel zůstal doma, neboť se obával, že budu přemlouvat, abychom si alespoň jednoho pejska vzali, a když uvidí rozzářená očka naší dcerky, tak nátlaku Amazonek neodolá.

Měla jsem malinko strach, že uslyším hrozné příběhy o týraných pejscích, o tom, jak je práce v útulku namáhavá, stresující, strašná, uvidím zamračené, ustarané obličeje, dozvím se o tom, že pejskové v útulku zůstávají x let a často v útulku i zemřou.

Hned na dveřích nás uvítal milý nápis: „Dej mi domov a já ti dám své srdce a duši.“

navsteva utulkuChviličku jsem přešlapovala u dveří a přemýšlela, zda jít, nebo zda to otočit. Všimla si nás velmi příjemná slečna, která nám přivedla na rozhovor sympatického mladého muže, pana Jaroslava Káchu. Pan Kácha nám povyprávěl o tom, jak to v útulku chodí, sdělil nejdůležitější statistiky, poradil, jak si správně vybrat pejska z útulku a jak o něj pečovat.

Dozvěděli jsme se, že útulek zachraňuje nejen pejsky a kočičky, ale i ostatní zvířátka. Například zaměstnanci útulku zachraňovali koně, kozy, želvičky nádherné a mnoho dalších zvířat.

Ještě chvilku vás budu napínat, zda jsme si pejska vzali, nebo ne. Předtím vám sdělím, dle mě spoustu zajímavých informací, které nám pan Jaroslav Kácha předal.

navsteva utulkuÚtulek nemá žádná konkrétní pravidla pro přijetí zvířete.
Do útulku se zvířata dostanou buď odchytem městské policie, policie ČR, či zvíře odchytí vyškolený zaměstnanec útulku. Někdy zvířata donesou občané, to jsou většinou odložená štěňata či jiní klidní nalezenci. Někdy se stane, že zvíře donese sám majitel. Do útulku se dostávají rovněž zvířata zabavená Krajskou veterinární správou.
Jeden čas se psi od majitelů nepřijímali, protože kapacita útulku už byla plná. V jednom kotci byli třeba dva, tři psi. Nyní jsou některé kotce prázdné!

Se Sárkou jsme přišly zrovna v době veřejného venčení pejsků. Kotce zely prázdnotou. Od útulku si mohou lidé půjčit psa a vyvenčit ho. Je to ideální pro lidi, kteří psa z nějakého důvodu mít nemohou, ale stýská se jim po hlazení psího kožíšku. Tak si přijdou do útulku pejska půjčit. Zaměstnancům útulku alespoň malinko ubude práce. Ne však každý pejsek může na veřejné venčení jít. Někteří jsou agresivní, mají něco zlého za sebou a pracovníci útulku nerisknou takového pejska vyslat na procházku. Je důležité odhadnout vhodnost pejska pro venčitele. Venčit chodí i děti ve věku 10–15 let. Musí se pro ně vybrat pejsek, kterého zvládnou. Který se jim nevysmekne z vodítka, nestrhne je, kterého zkrátka ukočíruje i dítě. Dospělí zájemci o venčení si připraví občanský průkaz a děti a mladiství podepsanou a vyplněnou přihlášku od rodičů, která je k dispozici na webu útulku.

navsteva utulku

Občas se stane, že adoptovaného pejska majitel vrátí. Je to asi 1 % ze všech případů adopce. Takto vrácené zvíře si může ještě na novou adoptivní rodinu zvyknout. Chce to však hodně trpělivosti, lásky a péče.
Jednou až dvakrát za dva roky se stane, že pracovníci útulku musejí adoptované zvíře odebrat a zvíře putuje zpět do útulku. Může se tak stát z důvodu týrání či nevhodných podmínek pro život pejska.

Než si člověk pořídí pejska z útulku, měl by mít v hlavě srovnané své nároky.
Prvně si uvědomit, kde pejska bude mít. Zda na zahradě, u domku, v bytě. Zda bude pejsek s jinými pejsky či zvířaty, zda má rodina děti nebo zda se často s dětmi stýká (například prarodiče si berou na prázdniny vnoučata).
Musí mít dostatek finanční prostředků na krmení, ošetřování, pravidelné očkování, péči o srst a případné zdravotní problémy.
Musí si uvědomit, že zvíře si prošlo něčím ošklivým, bylo týráno, opustil jej páníček, atp. Takové zvíře potřebuje zvláštní péči a nezvykne si na nové prostředí ze dne na den. Novým návykům se také nenaučí hned. Ze stresu například může ničit vybavení bytu. Takový zlozvyk odnaučit může trvat i měsíce. Proto musí mít člověk dostatek trpělivosti a času, aby se zvířeti mohl věnovat a pomohl najít pejskovi ztracenou rovnováhu.

navsteva utulkuKdyž už vím, co konkrétně potřebuji, své potřeby sdělím zaměstnanci útulku. Pracovník útulku je nejlepší rádce pro výběr zvířete. Se psy je dost často, zná jejich povahu, někdy ví, čím si pes prošel, proto je to nejlepší osoba, která může zájemci o adopci poradit.
Bohužel ani zaměstnanec útulku nemůže vědět vše, a ani nedokáže odhadnout, jak v kterých situacích se pes bude konkrétně chovat. Útulek nemá k dispozici podmínky na ozkoušení nejrůznějších povahových charakteristik psů. Jedná se například o vztah k malým dětem.

A protože mě fušování do řemesla ještě nepřestalo bavit, vyzvídala jsem dále, jaké to je být zaměstnancem útulku.

Být zaměstnancem útulku má svou kladnou i zápornou stránku. Na jedné straně je ta hezká práce se zvířaty. Na druhé je to hodně psychicky i fyzicky náročná práce. Je to poslání. Rozhodně to nemůže dělat každý. Je zapotřebí velké lásky a citu ke zvířatům a také spousta trpělivosti. Leckdy se do útulku dostanou otřesné případy týrání, psi tu umírají. Je to opravdu jen pro lidi, kteří tuto práci skutečně chtějí dělat.
Co se týče fyzické náročnosti, dostanou se sem i velice agresivní psi, jsou to rizikoví psi. Hrozí riziko, že pracovníka napadnou. V rámci pudu sebezáchovy mohou pracovníka i zabít.
Pracovníci připravují pejsky na veterinární ošetření, během ošetření asistují, ne všichni psi ošetření snášejí dobře. Může se stát, že pracovníka pes pokouše.

navsteva utulku

Po rozhovoru jsme se vydaly nasbírat ještě fotomateriály. Sárce hned padl do oka kříženec středního vzrůstu Ben, čtyři krásná štěňátka kříženců německého ovčáka. Mně se líbili všichni pejsci.
Už jsme se Sárkou při odchodu braly za kliku, když se příjemná slečna, která nás kotci provázela, zmínila, že mají ještě koťátka. Nemohla jsem odmítnout a šly jsme se podívat i na koťátka. Byla moc krásná. Zatím stále u kočičí maminky v kotci. Přejeme všem zvířátkům, aby jejich pobyt v útulku byl co nejkratší a brzy se je podařilo umístit do milující rodiny.

My jsme si žádné zvířátko domů nepřinesly, ale rozhodla jsem se, že se budeme účastnit veřejného venčení.

Vaše,
Vlaďka006

Kam dál?

Přečtěte si smutný příběh, ve kterém čtenářka Vlaďka006 nalezla a záhy ztratila psího přítele...

   
06.05.2011 - Zvířátka - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [25] Ryor [*]

  Tyhle věcy mě vždycky dostanou, hrozně mi je jich líto, kdyby to šlo vzala bych se je všechny domů

  superkarma: 0 06.05.2011, 19:28:15
 2. avatar
  [24] JITA72 [*]

  Moc krásně napsáno,škoda,že tu u nás žádný útulek neníSml80

  superkarma: 0 06.05.2011, 17:29:44
 3. [23] JJDDina [*]

  Krásný článek. Jako holka jsem chodila venčit pejsky. Někteří byli opravdu chudinky. Co všechno zažili a ještě o ně nebyl žádný zájem. Půjčovala jsem si několik pejsků, kteří si na mě zvykli a čekali až je přijdu vyvenčit a dát jim nějakou mlsku. Kdybych mohla, vzala bych si je všechny

  superkarma: 1 06.05.2011, 15:14:39
 4. [22] Anai [*]

  Mé opejskované kamarádky a rodiní ví, že nejsem žádná "psí máma", ale za týrání nebo zabití psa bych trestala velmi vysokými tresty, snad radši ani nenapíšu, jakými... to snad pochopím, že někdo ve vzteku zabije člověka, kterého nenávidí, ale psa...? Ne, to je příšerné...

  superkarma: 0 06.05.2011, 13:48:16
 5. avatar
  [21] Alena613 [*]

  Moc krásný a poučný článek Sml59.

  Taky mám dva nechtěné pejsky, sice ne z útulku, ale z inzerátu daruji Sml15. Možný by třeba taky skončili v útulku, nevím Sml15. Prvnímu - Lhasa apso, tomu byli 2 roky, když jsem si ho vzali a druhému - Čínskému chocholatému -labutěnce 8 měsíců. Pejsci jsou u nás štastní, aspon to tak cítím Sml16, mají 3 kočičí kamarády a nedala bych je za nic na světě Sml79Sml79.

  superkarma: 1 06.05.2011, 12:02:27
 6. avatar
  [20] vladka006 [*]

  eli.emanuela — #17 v důchodu třeba Sml16

  superkarma: 0 06.05.2011, 12:00:21
 7. [19] FAXÍK [*]

  máme pejska

  moc smutný příběh

  superkarma: 0 06.05.2011, 11:12:01
 8. avatar
  [18] femme [*]

  no dík, po přečtení mám oči jak králík a za chvíli mám poradu

  superkarma: 0 06.05.2011, 10:50:57
 9. [17] eli.emanuela [*]

  vladka006 — #16 Vím, že se dá zvolit plemeno dle našich možností. Ale má to jeden háček - zatím ještě nevyšlechtili plemeno, které by nekakalo. Sml57 Já prostě ty hromádky nezvládnu sbírat, a nechávat je ležet, to bych nemohla, vždyť na takové nezodpovědné pejskaře nadávám. Ale je toho víc, proč my si pejska (a ani kočičku) pořídit nechceme (nemůžeme). Je to příliš velký závazek a zodpovědnost na spoustu let. Raději si nepořídit žádné, než si pořídit a pak ho nezvládat, nebo ho odložit do útulku. Ne každý na to má, vlastnit zvířátko.

  Ale kdoví, třeba taky jednou budeme mít mazlíčka...

  1. na komentář reaguje vladka006 — #20
  superkarma: 1 06.05.2011, 10:46:11
 10. avatar
  [16] vladka006 [*]

  eli.emanuela — #15 Pro alergiky třeba naháče Sml16 a z časové náročnosti bych volila shiba-inu. Shiby jsou čistotné od narození a opravdu dlouho vydrží bez venčení, jsou i celkem ovladatelné, velice inteligentní a dobře vycvičitelné. Záleží, na časových dispozicích, zda jsi sama, či pomůže partner, děti. Je důležité všechno zvážit. Ono je krásný si pořídit pejska. Ale pak jich dost končí v útulku právě proto, že majitel zjistí, že neměl čas o pejska pečovat a je z něj takové hyperaktivní "hovádko" co neposlechne. Úplně nesnáším ten trend, co si teď každej pořizuje labradora. Je to docela mohutný a silný pes. Přijde mi, že 80 % lidí si ho pořídí, protože je to móda a pak nezvládají výchovu a venčení. Takový telátko potřebuje aspoň půl dne pohybu. Jinak si tu energii vybije jinde.

  1. na komentář reaguje eli.emanuela — #17
  superkarma: 0 06.05.2011, 09:54:04
 11. [15] eli.emanuela [*]

  Vlaďko, nádherně napsaný článek, dýchá z něho láska ke zvířátkům. Sml16 Skoro bych i měla chuť si pejska pořídit, jak pěkně jsi to napsala. Ale neudělám to - jednak jeden alergik v rodině, jednak bychom se o pejska nezvládli pečlivě postarat.

  1. na komentář reaguje vladka006 — #16
  superkarma: 0 06.05.2011, 09:34:44
 12. avatar
  [14] vladka006 [*]

  Roland — #12 Zaměstnanci se ty pejsky snaží převychovat a ty problematické, agresivní ani na venčení nepůjčují.

  Ano, máš pravdu, bůhví co má za sebou. Může třeba agresivně reagovat na zatroubení auta. Jednou jsem si vzala týraného psa domů a ta fenka vyloženě nesnášela ženské s igelitkou.

  Záleží jakou máš fyzickou zdatnost. Takového malého voříška nebo štěňátko bys určitě ale zvládla a v útulku určitě nějaký bude. Vždyť chodí venčit i desetileté děti.

  superkarma: 0 06.05.2011, 09:33:27
 13. avatar
  [13] bubidani [*]

  vladka006 — #11 v 16jo, ale pak ve 26 ti řekne že jsi fajn mama, a pak v 36 jsi nejlepší máma na světě, a v 46 už tě bude na rukou nosit Sml54

  Roland — #12 tak pracovnici z utulku ti nebudou davat nějaký agresivního psa...navic když je máš na vodítku tak si je  ukočíruješ, neměj z nich strach, oni jsou rádi že si na ně někdo udělá čas

  superkarma: 0 06.05.2011, 09:33:26
 14. [12] Roland [*]

  Psy mám moc ráda, ale bála bych se je venčit, když mě neznají, tak asi neposlouchají. A nemůže taky takový pes z útulku člověku ublížit? Myslím, když má s některými lidmi špatné zkušenosti.

  1. na komentář reaguje bubidani — #13
  2. na komentář reaguje vladka006 — #14
  superkarma: 0 06.05.2011, 09:18:20
 15. avatar
  [11] vladka006 [*]

  bubidani — #10 Jo, je s nima sranda.

  Zatím máme jen lidskou kočičku Sárku Sml16. Ta se zatím pořád tulí. Tak si to užívám. V 16 mi řekne, že jsem příšerná matka, a že mě nenávidí Sml30.

  1. na komentář reaguje bubidani — #13
  superkarma: 0 06.05.2011, 09:09:54
 16. avatar
  [10] bubidani [*]

  vladka006 — #9 jo to oni se ty starý strašně urážej, ma pelech naproti wc, a když jdu čůrat tak mam většinou oteveřený dveře, štěňata se přiřítí a mazlí se...ale mamina ta né, ... co by ke mě chodila, to já toužím ji pohladit, ona to nepotřebuje Sml30

  1. na komentář reaguje vladka006 — #11
  superkarma: 0 06.05.2011, 09:06:01
 17. avatar
  [9] vladka006 [*]

  bubidani — #3 Taky jsme takovou starou rašpli měli Sml30. V zimě, když jsme jí chtěli vyvenčit, tak po nás hodila pohledem, co si to jako dovolujeme jí vyhnat do mrazu. Za nejbližším rohem se vyčůrala a mazala zpátky na gauč. Pak s náma uraženě nekomunikovala.

  1. na komentář reaguje bubidani — #10
  superkarma: 0 06.05.2011, 08:50:59
 18. avatar
  [8] vladka006 [*]

  enka1 — #4 Díky Sml16.

  V neděli chci jít zase. Byla jsem od začátku dubna až do teď nemocná. Už to vypadá, že jsem fit. Tak půjdeme. Navíc je manžel teď na Slovensku, v neděli se vrací a mě je tady tak smutno Sml15.

  superkarma: 0 06.05.2011, 08:49:37
 19. avatar
  [7] vladka006 [*]

  pinokio — #6 Lidem kolikrát je líto dát i pár stovek měsíčně za žrádlo.

  Před panelákem někdo vyhodil kocoura. Už takového odrostlého. Doma v bytě být nechtěl, asi byl zvyklý venku. Pěstuju ho před panelákem. Je to ostřílenej mazák. Normálně se rozhlídne, když přechází silnici. Už je tu asi 7 let. Byl hodně vyzáblej. Nosila jsem mu kapsičky, masíčka a už je pěkně kulatej jak Garfield.

  superkarma: 2 06.05.2011, 08:48:19
 20. [6] pinokio [*]

  Bydlím na vesnici a vedle našeho domu je malý potok.Jednou jsem šla kolem a myslela,že mě raní mrtvice.4utopená koťátka,jedno ještě žilo.Tak ho máme už 2 roky doma,jmenuje se Sára a je to moc hodná kočička.Loni k nám na zahradu zase přišlo koťátko,taky jsme si ho nechali.Pojmenovali jsme ji SisinkaLidem je líto dát tisícovku za kastraci a pak to tak dopadá.

  1. na komentář reaguje vladka006 — #7
  superkarma: 2 06.05.2011, 08:45:08
 21. [5] dadma [*]

  Lidi jsou prostě bestie.Když někdy vidíte reportáže v televizi o týraných zvířatech, tak to nechápu.Tihle lidé nemají svědomí? Jak mohou klidně spát,když dokáží udělat, tak hrozné věci a to opravdovému příteli člověka.Ten vás neposuzuje jaký jste ,prostě svého pána miluje.

  I u nás v útulku je možné vzít pejska na procházku a myslím, že to tak mají i jiné útulky.Je to řešení,když nemůžete mít pejska doma,alespoň takto pomoci opuštěným psům.

  superkarma: 0 06.05.2011, 08:22:29
 22. avatar
  [4] enka1 [*]

  To se vám, paní redaktorko, povedloSml58Sml16

  1. na komentář reaguje vladka006 — #8
  superkarma: 0 06.05.2011, 08:20:16
 23. avatar
  [3] bubidani [*]

  vlaďko to je moc hezký, vám chybí pejsek a v utulku jim chybí láska Sml67

  MisankaB — #2 tak naši Mišu jsme taky našli v lese, a už je s nama krásných 10 let, prodila nam 2 štěňátka a už je to stará rašple která si nenechá mluvit do toho kdy má chodit na wc... jde když potřebuje Sml57

  1. na komentář reaguje vladka006 — #9
  superkarma: 0 06.05.2011, 08:17:27
 24. avatar
  [2] MisankaB [*]

  je mi líto všech opuštěnejch pejsků Sml15 nechápu lidi, kteří jsou schopni dostat svého psa do tak zbídačeného stavu, v jakém kolikrát končí v útulcích Sml80 chce se mi brečet, když vidím třeba v TV zprávách takové pejsky (ale i jiná zvířata) Sml68 největší ubohost je, přivázat psa v lese ke stromu a nechat ho tam na pospas

  1. na komentář reaguje bubidani — #3
  superkarma: 0 06.05.2011, 07:35:22
 25. avatar
  [1] Myškomedvídek [*]

  chudáci zvířátkaSml22

  superkarma: 0 06.05.2011, 00:44:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme