Domácnost

Chybí vám dětské hřiště? Pusťte se do něj

,,Buďte rády, dámy, že se s Vámi vůbec bavíme, jinde si to postavíme podle svého." Pokud vás dokáže odradit taková věta, do stavby nebo obnovy dětského hřiště se raději nezapojujte. Než si budete moci vyvěsit na prolézačce záda, tak budete mít poměrně slušnou ,,byrokratickou" kondičku. Desítky nočních e-mailů, marných telefonátů a na oplátku jen stěží uvěřitelné výroky z kompetentních míst: ,,Víte, tak namontujeme ty levnější prvky, co tak dlouho nevydrží, ale za pět let už budete mít děti odrostlé, tak Vám to může být jedno."

Člověku bez malých dětí těžko vysvětlíte, že dětské hřiště je věc celkem zásadní. Ve městě především. Když chybí, stěží děti zabavíte celé odpoledne. Když konečně stojí, je to radost. Nejen ta dětská, ale i pro vás příjemný pocit, že člověk přispěl k něčemu kloudnému, co slouží.

Nabízíme pár nápadů, jak se do výstavby či vylepšování dětských hřišť můžete zapojit.

Co dělat, pokud chcete obnovit či postavit dětské hřiště?
1. Zjistěte si, kdo spravuje hřiště ve vašem okolí. Když se nezačnete ozývat, máte velkou jistotu, že se stav hřiště nezmění. V ideálním případě by na hřišti měla být cedule s kontaktem na odpovědnou osobou a telefonním číslem, kam je možné oznámit závady. To je však spíše výjimkou, raději se zeptejte na informačním oddělení vašeho městského či obecního úřadu.

2. Zavolejte odpovědnému správci a zeptejte se, jaké plány s hřištěm má, případně jakou má radnice koncepci dalšího rozvoje veřejných prostranství (hřišť, sportovišť). Nenechte se odbýt prvním úředníkem. Obrňte se asertivitou.

3. Spojte se s ostatními rodiči, pokud Vás odpověď neuspokojí, a žádejte městský úřad o vysvětlení (pro začátek e-mailem příslušným úředníkům a jejich šéfům). Vyjednejte osobní jednání se správcem oblasti a jeho nadřízeným, kde se chcete dozvědět, jaké plány má radnice s hřištěm.

4. Založte občanské sdružení (jednoduchý návod najdete na www.ecn.cz - postačí tři zakladatelé, kteří vytvoří stanovy a zažádají o registraci). Staňte se partnerem radnice, chtějte spolurozhodovat o podobě hřiště. Některé radnice jsou vstřícné a nabídnou občanům spoluúčast na vytváření podoby hřiště (například radnice Prahy 7 zorganizovala loni odpoledne, kde se občané mohli vyjádřit k budoucí podobě hřiště na Letné), jiné zvolí taktiku ,,mrtvého brouka" a zásadně Vám neřeknou nic konkrétního. Buďte trpěliví. Nepřestávejte se ptát, jak se věci mají. Chtějte znát termíny (zahájení rekonstrukce, doba trvání výběrového řízení).

5. Nabídněte spolupráci. Pokud někdo z rodičů má profesi (architekt, projektant, truhlář…), jejímž prostřednictvím mohou při realizaci či rekonstrukci hřiště pomoci, zapojte je. Určitě to bude rychlejší a za ušetřené peníze je možné pořídit více hracích prvků.

6. Předkládejte radnici své vlastní návrhy. Uspořádejte v rámci sdružení sbírku. Požádejte firmy a podnikatele v okolí o sponzorský dar pro vaše hřiště.

7. Obvolejte sami výrobce a dodavatele hřišť, nechte si zaslat katalogy, navrhujte a zajímejte se o podobu hřiště. (Navíc většina výrobců nabízí slevy - je dobré o nich vědět).

8. Žádejte informace o financování rekonstrukce. Ptejte se, jaké prvky, od jaké firmy a proč byly vybrány. Koneckonců radnice přerozděluje peníze i z vašich daní.

9. Medializujte váš případ v kterékoliv fázi, když máte pocit, že úředníci neplní to, co je náplní jejich práce. Nejlepší je obrátit se na redaktora média, které se věnuje lokálnímu zpravodajství, zatelefonovat mu a co nejkonkrétněji vysvětlit stávající situaci.

10. Nepřestávejte doufat, že hřiště bude jednoho dne skutečně postaveno/opraveno. Stojí to za to.

Kontakty:

Občanské sdružení Zelený pruh se podílelo na obnově dětských hřišť v Praze 4 Braníku, www.zelenypruh.cz. Další podobné projekty podporuje mimo jiné Nadace Partnerství prostřednictvím programu Veřejná prostranství, www.nadacepartnerstvi.cz.


6. 9. 2006, Zdroj: Pražské matky, časopis Aperio

Chcete-li symbolicky podpořit nová mateřská centra, pořiďte si domácí kalendář.
Více zde: http://www.domacikalendar.cz

   
21.09.2006 - Dům a byt - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. [18] Maják [*]

  U nás hřiště máme a je tam vždycky docela narváno, škoda že to neni v každym městě.

  superkarma: 0 30.01.2014, 14:21:27
 2. avatar
  [17] vininka [*]

  superkarma: 0 21.09.2006, 22:59:14
 3. avatar
  [16] vininka [*]

  Bydlím na vesnici,kde je spousta malých dětí.I já mám tříletou holčičku.Dětské hřiště nemáme a asi nikdy mít nebudeme.Víte proč?Protože nám maminkám bylo řečeno,že asi máme málo práce,když máme čas vysedávat na dětském hřišti.Je to názor některých členů zastupitelstva!!!!!!!!!

  superkarma: 0 21.09.2006, 22:34:22
 4. avatar
  [15] Lubar [*]

  Bydlím na malém městě a hřišť máme dostatek ... a kvalitních ... a ještě k tomu se obec rozhodla, že mimo dobu, kdy jsou na hřišti děti ze školky, se dá chodit i na školková hřiště ... je to v lidech a v prioritách obce ...
  podotýkám, že všechna hřiště jsou "eu" a o žádném zničeném tady v okolí fakt nevím

  superkarma: 0 21.09.2006, 22:11:11
 5. avatar
  [12] Gabi [*]

  zn0uz4:

  superkarma: 0 21.09.2006, 14:32:14
 6. avatar
  [11] renike [*]

  uz jen po precteni tych bodu,bych do toho nesla

  superkarma: 0 21.09.2006, 13:39:05
 7. [10] Rikina [*]

  U nás na sídlišti je několik menších hřišť, v poslední době opravených a předělaných dle norem EU. Trvanlivost hřiště je asi 14 dní. Poté zůstanou jen trosky. Děti z rodin nepřizpůsobivých spoluobčanů si neumějí hrát, jenom ničit. Ostatní děti se bojí a hřištím se vyhýbají obloukem. Což je patrně dobře, neboť ona hřiště jsou stejně plná odpadků.

  superkarma: 0 21.09.2006, 12:27:59
 8. avatar
  [7] Kuře [*]

  Hmm, tak to u nás je jedno hnusné megahřiště, co jednou do roka opraví a jinak stará pidihřišťátka ze socialismu. Ale díky i za ně, děcka si na nich nezadřou třísku a neprasknou pod nima lištičky z umělé hmoty. Což jsem několikát zažila na tom novém, předpisovém hřišti.
  A když jsme chtěli trošku opravit to jediné malé hřiště, které prý bude zachováno, tak byla reakce - naše radnice má velké výdaje s problémovými občany, vy si jistě poradíte i bez nového vybavení

  superkarma: 0 21.09.2006, 11:53:51
 9. avatar
  [6] zn0uz4 [*]

  hm. az na to, ze takovy hriste a hlavne to, co je tam umisteno pro deti, musi splnovat nejake normy a predpisy - coz tezko par tatinku, byt zrucnych a pracenebojacnych, nemuze zvladnout splnit :( - je to treba norma CSN EN 1176, CSN EN 1177. Normy pak stanovuji i povinne prohlidky atd, takze to neni o tom - postavit a nestarat se - bohuzel. a i to neco stoji.

  superkarma: 0 21.09.2006, 11:32:51
 10. avatar
  [5] gerda [*]

  páni, my máme kliku. Ne, že bych hřiště potřebovala nebo užívala, ale od loňska kolem v blízkosti paneláků vyrostlo tolik krásných hřišť! A stavby, jaké tam děcka mají, třeba je to jako obrovská loď se skluzavkou, věž, pískoviště jsou oplocená...fakt se u nás snaží.

  superkarma: 0 21.09.2006, 11:02:05
 11. avatar
  [4] páťa [*]

  U nás je několik nových hřišť a jsou super. A také obec udělala MC s zehradou. To je plně nej,protože fakt nemám strach,že si domu přineseme na botech ho****.

  superkarma: 0 21.09.2006, 09:16:15
 12. avatar
  [3] Gabi [*]

  Horší, když máte zájem o výstavbu nového hřiště v areálu, který patří několika sdružením vlastníků a počet obyvatel s dětmi je minimální. A tahat prachy z radnice pro výstavbu hřiště na soukromém pozemku není ta nejlepší cesta ...

  superkarma: 0 21.09.2006, 08:35:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme