Bulvár

Chybějící kulka

Chcete někdy zažít trochu vzrušení? Pak určitě navštivte nějakou Stanici první pomoci na jakémkoliv velkém shromáždění, veletrhu nebo světové výstavě. Mezi dětskými pacienty najdete ty, kterým je zle z přejezení cukrovou vatou, zlomené ruce z nejrůznějších pádů, ba dokonce i ty, kteři se ještě nenarodili a rozhodli se tak učinit právě na výstavě.

Někdy se situace na takové stanici stane velmi dramatickou, jako například na Pan-American výstavě v Buffallo ve státě New York, když tam přinesli postřelenou oběť. Jmenoval se Bill. Naštěstí zde byla stanice první pomoci neobyčejně skvěle vybavena, skoro jako pohotovostní úrazovka, dokonce i s malým operačním sálem.
A Bill ho bude potřebovat. Byl zasažen 2 kulkami z bezprostřední blízkosti. Bylo asi čtyři odpoledne, když Billa přinesli v šoku, vysvlékli ho a položili na operační sál. I laik poznal, že to nevypadá dobře. Prvni kulka se odrazila od žeber, a vyletěla z těla ven. Druhý zásah byl do břicha, přímo do žaludku, žádná výchozí rána. Kulka byla pořád uvnitř.
Doktoři rozeznali, že není času nazbyt a je potřeba okamžitě operovat. Uspali pacienta a začali. Otevřeli břišní dutinu a skutečně, kulka proletěla žaludkem dovnitř a zadní stěnou ven. Ale kde je kulka? Někde v zádových svalech? Vypadalo to, jako by kulka zmizela. Vyčistili rány a zašili žaludek.
Ale doktoři moc chtěli najít chybějící kulku, ale pacient již tak dost vysílený, se jim začal vytrácet. Tak nezbylo, než operaci rychle ukončit a pacienta zašít.

Odvezli Billa do soukromého sanatoria, aby se tam zotavil a doufali, že vše dobře dopadne. Nedopadlo. Za týden po operaci zemřel.

Několik věcí hrálo proti Billovi: jednak věk, bylo mu šedesát, hodně kilo nadváhy, rána nedostatečně vyčistěná a hlavně neobjevená kulka. Kdyby se ji podařilo doktorům najít, Bill by přežil.
Bill byl postřelen na Pan-American výstavě v Bufallo v roce 1901. Ve vedlejším pavilonu od Zdravotního střediska shodou okolností vystavovali nový vynález, zatím neznámý operujícím doktorům: nějaký přístroj, který vymyslel nějaký pan Roentgen a nazýval jej Paprsky X.
Jak dnes už víme, ten by neměl nejmenší problém najít chybějící kulku. Ale bez tohoto přístroje Bill – president Spojených Států William McKinley, zemřel s vražednou kulkou atentátníka ve svém těle. Nebyl první president, co byl zavražděn ... a nebude ani poslední.    

   
   
05.02.2004 - Společnost - autor: Ivo G. Kučera

Komentáře:

 1. avatar
  [4] Kocicka [*]

  tomuhle se říká osud!

  superkarma: 0 05.02.2004, 13:10:28
 2. avatar
  [3] Silveig [*]

  superkarma: 0 05.02.2004, 12:26:44
 3. avatar
  [1] pohodarka [*]

  hm, to je dobré, to jsem nevěděla

  superkarma: 0 05.02.2004, 09:33:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme