Čtenářce Boros se líbí veškeré akce, které upozorňují na podstatu prevence, ale myslí si, že to samo o sobě nestačí. Za něco jistě může nezájem pacientů, ale na vině je také neochota a špatný přístup samotných lékařů, pojišťoven nebo našich zaměstnavatelů.

Naprosto souhlasím s tím, že by se mělo více dbát na prevenci. Jen více takových akcí, jako je „Ruce na prsa“ či „Movember“. Pořád lepší je gram prevence než kilo léčby.  Je věčná škoda, že se společnosti staví k preventivním programům macešsky - to potřebujeme kníry či jiné akce? Lepší než nic, ale nebyla by lepší osvěta ze strany lékařů? Kolik lékařů zve na preventivní prohlídky? Můžeme namítnout, že  je to věc každého pacienta - no, dobrá, zeptejme se jinak. Kolik pacientů ví, že může jít k lékaři na preventivní prohlídku hrazenou z pojištění 1x za 2 roky? Kolik pacientů ví, co je obsahem těchto prohlídek? Kolik pacientů má ty nervy dohadovat se s lékařem, že např. „Mně už bylo 50, já bych měl jít na vyšetření skrytého krvácení ve stolici“? apod. Mnohem častěji se setkáváme s “mamograf vám napíše gynekolog, zajděte si tam“  nebo „ PSA a proč, to že tatínek měl benigní hyperplázii prostaty nic neznamená, ale jestli na tom trváte, napíšu vám doporučení k urologovi, ať si ten odběr vezme“.  Těžko říct, kde je chyba - nelze vše hodit na neochotu či neznalost lékařů, spíš hledat chybu v systému. Systém různých bonusů ze strany pojišťoven má něco do sebe (jen, kdyby se o tom všichni pojištěnci dověděli), ale teď, když i pojišťovny skuhrají, že nejsou peníze…  A další- který zaměstnavatel je tak osvícený, že bez řečí dává svým zaměstnancům volno na preventivní prohlídku? Chce to opravdu změnu systému.

Osobně jsem ráda, že akce tohoto typu jako Movember apod. jsou a děkuji všem, kteří je propagují. Boros

Děkuju Boros za její příspěvek. Osobně jí musím dát jedině za pravdu...

Pozn. redakce: Text neprošel redakční korekturou.

V redakci nás dnes zajímalo:

  • Víte, co je Movember? Slyšely jste už o této charitativní akci?
  • Drží váš partner Movember? Nechává si narůst knír?
  • Myslíte si, že muži, kteří si v rámci akce nechávají narůst knír, skutečně půjdou i na preventivní vyšetření kvůli rakovině prostaty?
  • Měli by podle vás muži více dbát o své zdraví?
  • Líbí se vám akce Movember? Přijde vám to jako dobrý nápad?
  • Napadá vás nějaký jiný způsob, jak by se dalo na hrozbu rakoviny prostaty upozornit?
  • Máte s tímto onemocněním zkušenost z vlastní rodiny?
  • A co váš partner – dbá o své zdraví? Bojí se rakoviny prostaty? Nevadí mu jít na preventivní prohlídku?

Jednu odvážnou „pisatelku“ za její dnešní příspěvek (ideálně o rozsahu cca deseti řádků) odměním pěkným balíčkem. Vyhraje pro svou drahou polovičku šampon proti lupům a mastným vlasům Schauma a bělicí zubní pastu Vademecum! Dopisy k dnešnímu tématu mi už, prosím, neposílejte. Brzy se dozvíte jméno vítězky...

tab

Reklama