V další novince si můžete přečíst, jak to chodí ve městě, kde žije čtenářka Boros. Tam mají na veškerý odpad sběrné dvory.

To máte dobré, milá Boros, je vidět, že se Vaše město stará. Moc Vám děkuju za příspěvek a přeju krásný den.


Chvála sběrných dvorů

Pamatuju se, jak za mých mladých dob byl dostatek sběren, kde vykupovali kde co. Papír - ten byl snad základ, železo, kovy, to přetrvalo dodneška. Ale také se vykupovaly hadry (pamatuju se, co jsme se jich do sběrny navozili), různé sklenice (mám pocit, že se tomu říkalo olejáky, ale nejsem si tím už 100% jistá), kosti apod. Taky se pamatuju na akce „Železná neděle“ - stačilo vyvalit před dům. Co bylo spalitelné, hodilo se do kamen, jen to, co neprolítlo komínem, jsme dávali do popelnice. Pravda, i skládek a černých skládek bylo dost. Dnes se sběrny specializují převážně na kovy, papíry mají jako doplněk „sortimentu“, ve školách se sběr papíru také neorganizuje nijak ve velkém. Za vývoz popelnic také neplatíme onu korunu týdně, jako kdysi (2 kg papíru). Poplatky máme u nás dost vysoké, ale zase na druhou stranu musím uznat, že se „město“ stará - máme zde 3 sběrné dvory, kam lze odvézt v podstatě cokoli. Pracovníci si už regulují třídění sami. Elektrospotřebiče (správně se mají vybírat v každém obchodě s elektrospotřebiči), zelený odpad (vůbec nepatří do popelnic), stavební odpad (hurá, kam jinam, kvůli 10 kyblíkům nestojí za to, objednávat si kontejner za tisíc korun), pneumatiky, sklo, plasty, nábytek... prostě mají to zmáknuté. Dokonce máme i letní (denně) a zimní provoz (1 týdně + sobota), což je taky výhodné. Dobře, že ty sběrné dvory máme. Mají samozřejmě i stinné stránky - třeba se v jejich blízkosti sdružují „sběrači kovů“, kteří se vrhají na zákazníky, sotva přijedou. Osobně dám raději kovový odpad když ne do sběrny, tak do sběrného dvora - ať z toho má užitek ten, co ho provozuje. Stačí pohrozit městskou policií a je klid.

Co bych přivítala v rámci odpadového hospodářství by byly akce třeba „Úklidová sobota“, kdy lidé, kteří nemají možnost dovézt (ať už autem nebo na vozíku) krámy do sběrného dvora, by mohli tohle vynést jen před dům a nějaké sběrné auto by to odvozilo na dvůr, kde by pracovníci (případně nezaměstnaní ve veřejných službách) třídili.

V každém případě je nutno třídit, protože odpadky nás jednou zahltí.

Boros

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Téma dnešního dne: Odpady a odpadky

  • Máte doma hodně odpadků?
  • Třídíte doma odpad?
  • Máte kontejnery na tříděný odpad blízko bydliště?
  • Co vám nejvíc vadí?
  • Jaké máte zkušenosti s odvozem odpadků?

Napište mi, budu se těšit na vaše příspěvky a budu ráda, když pošlete i fotky. Jedna z vás opět dostane dárek, tentokrát krém BB od Oriflame (SPF 30) a doplněk stravy Bioaktivní Beauty. Pište do dnešních 14.30 hodin na adresu redakce@zena-in.cz, heslo je ODPAD. Předem děkuju!

bb

Reklama