Rodina

Chůva? Ta těžké zkoušky zažívá...

Žena a dítě, to jsou dvě spojené nádoby. Děti jsou naším životem, naší budoucností. Existují mezi námi i takové ženy, které nejen že se poctivě starají o své potomky, ale navíc pomáhají ostatním poprat se s úskalími mateřství – jsou chůvami, a dětem tak zasvětí celý svůj život. Co vše ale musí pro dosažení svého vysněného povolání absolvovat? To jsem zjišťovala za vás...

Být chůvou jistě není žádný med. Obzvláště pokud si uvědomíme, kolik zodpovědnosti na bedrech těchto žen spočívá. Musím říci, že žena, která se rozhodne celý svůj život a volný čas zasvětit dětem, a pomáhat tak v mnohém jejich rodičům, zaslouží opravdu velký obdiv! Zodpovědnost, kterou na sebe touto profesí přebírá, je pro nás, laiky, naprosto nepředstavitelná. Osobně znám několik dívek, které se po studiích vydaly do světa coby au pair, a všechny do jedné dnes tvrdí, že si prošly tvrdou a náročnou prací, která jim ale mnohé dala – z nezkušených kuřat se staly sebevědomé ženy, které jsou na sebe hrdé. Hrdost spočívá především v tvrzení, že všechen psychický tlak a zodpovědnost přece jen přes mnohá úskalí úspěšně zvládly. Proto, co jsem se dozvěděla, že v Česku existuje možnost absolvovat Ministerstvem školství akreditovaný rekvalifikační kurz Chůva pro děti do zahájení školní docházky, jež je zakončen zkouškou z profesní kvalifikace, po které se mohou úspěšné absolventky stát profesionálními chůvami, neváhala jsem a jela jsem se na pražský Smíchov osobně podívat, jak vlastně zkouška vypadá a co vše musí zájemkyně pro toto povolání „vytrpět.“

ddd

Když jsem dorazila na místo, přesněji řečeno do Institutu vzdělávání pracujících v domácnosti, který sídlí na pražském Smíchově, závěrečné zkoušení již bylo v plném proudu. „Jdete jako na zavolanou, zrovna zkoušíme poskytnutí první pomoci,“ uvítala mě zakladatelka a jednatelka společnosti Mgr. Eva Kopečná, která byla přirozeně také jednou ze zkoušejících osob. V malé místnosti, jež je určena průběhu zkoušky, která je rozdělena na dopolední a odpolední sekci, jsem zrovna narazila na mladou ženu, která zkoušejícím vysvětlovala, co vše by dělala v případě, kdyby se dítě, které hlídá, začalo dusit. Nervozita se dala krájet, ale mladá dáma zachovala chladnou hlavu a rozhodně se ani mou přítomností nenechala vyvést z konceptu - popisovala, jak by dítěti poskytla první pomoc, vše demonstrovala na připravené figuríně a ke všemu ještě odpovídala na záludné otázky přítomných zkoušejících dam. Potichu jsem si sedla do koutku místnosti a pozorovala, co se bude dít v příštích minutách…

ccc

U stolku vedle mě se již na ústní část připravovala další, poněkud starší dáma, jež vcelku nervózně a překotně odpovídala na otázky typu: Jakým způsobem nejlépe dbát na správný pitný režim dítěte? Které potraviny jsou pro děti v závislosti na věku nevhodné? Jak má dítě správně stolovat… atd. Na přetřes přišly i otázky ohledně hygienických návyků dětí a hlavně jejich konkrétní aplikace v reálné situaci. Zkrátka všechny ženy do jedné, jež jsem v daný den u zkoušky potkala a jejichž snem je povolání chůvy, musely prokázat notnou dávku odborných i praktických znalostí. Únava, nervozita a psychické vyčerpání na nich byly očividné.

„Paní Pavlíková, omlouvám se, že se vám nemohu zcela věnovat, za dveřmi je již další žena, je to pro nás všechny velmi vypjatý den, pokud máte nějaké konkrétní otázky, odkážu vás na naši koordinátorku rekvalifikačních kurzů paní Svatkovou,“ vytrhla mě z přemýšlení paní Kopečná.

xxx

Jelikož jsem se do této chvíle upřímně nestačila zorientovat v tom, co vše musí vlastně potenciální zájemkyně o práci chůvy absolvovat, s povděkem jsem zamířila o několik pater výš, kde na mě ve své útulné kanceláři čekala Mgr. Petra Svatková, kterou jsem krátce vyzpovídala.

ccc

Paní Svatková, pakliže chci být chůvou, musím splnit onu zkoušku z odborné způsobilosti, které jsem byla svědkem, je tomu tak?
Ano, zkouška, které jste byla svědkem, je zpravidla vyvrcholením rekvalifikačního kurzu Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky, který náš Institut vzdělávání pracujících v domácnosti zájemcům nabízí. Celý kurz, který u nás můžete absolvovat, má akreditaci Ministerstva školství, zkouška z odborné způsobilosti, jež je pro výkon dané profese nejdůležitější, je pak akreditována Ministerstvem práce a sociálních věcí. Naši absolventi kurzů pro chůvy, kteří úspěšně závěrečnou zkoušku složí, pak mohou najít pracovní uplatnění v rodinách, řada z nich se uplatnila i ve školkách nebo si založila vlastní mateřské centrum.

Během zkoušení jsem viděla mnoho žen různých věkových kategorií. Z koho se vlastně vaši klienti rekrutují?
Jak jste správně řekla, je to různé. Naše klienty nemůžeme vymezit ani lokálně, ani věkově, a ani na základě vzdělání. Jezdí k nám jak paní z vesnic, tak z velkých měst. Rekvalifikační zkoušku u nás skládají jak mladé dámy, tak ženy těsně před důchodem. Jsou to většinou lidé, kteří touží po změně života, některé naše klientky pracovaly celý život v administrativě a dnes jsou chůvami… to, co je spojuje, je vysoká míra empatie a láska nejen k dětem, ale i k lidem.

Jsou nějaká kritéria, která musí zájemkyně splnit, než se ke kurzu či zkoušce přihlásí?
Ke zkoušce či do kurzu se mohou přihlásit osoby starší 18 let, a co je zásadní, nesmí mít žádnou logopedickou vadu. Chůva tedy musí výborně ovládat český jazyk.

Paní Svatková, stále se bavíme pouze v ženském rodě – opravdu k vám chodí jen ženy, nebo se mezi chůvami vyskytne i muž?
Jsem ráda, že jste se zeptala, měli jsme tu i muže – říkáme jim „chůváci,“ je jich sice méně, ale když se objeví, tak si jich velmi ceníme a hýčkáme si je. Muži totiž dokonale zaplňují mezeru na trhu – pomáhají v neúplných rodinách, neboť matkám, které zůstávají samy, chybí mužský element a právě oni jej bravurně celé rodině dodávají. Jejich uplatnění je v tomto směru výborné a žádané, je to jen o jejich odvaze do toho vstoupit.

ccc

Poté, co jsem opustila paní Svatkovou a zamířila nazpět do redakce, zkouška ještě probíhala. V hlavě se mi honila spousta myšlenek a dojmů, ale asi nejzásadnějším pocitem byl obdiv. Obdiv ke všem ženám a potažmo mužům, kteří se tímto krokem rozhodnou zasvětit život dětem, naší budoucí generaci. Při všem tom shonu, zmaru a zmatku, který člověk dennodenně zažívá, si tváří tvář všem odvážným chůvám a „chůvákům“ uvědomí, že jejich práce, pro kterou celé martyrium podstupují, má smysl. S m y s l, který je nadějí pro nás všechny. A za to vám patří můj hluboký obdiv a dík.

Čtěte také:

   
03.02.2015 - Finance a práce - autor: Veronika Pavlíková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [32] DominkaDomi [*]

  Jo? Tak to jsem velmi ráda, že jsem mohla pomoct Sml59

  superkarma: 0 20.04.2016, 08:46:46
 2. [31] Alenka02 [*]

  Tak mám chůvu z Keiki, zkusila jsem je a je fakt skvěláá!!

  Moc díky Sml79Sml67

  superkarma: 0 14.04.2016, 09:48:31

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] Alenka02 [*]

  To je super. Tak to moc děkuji za informace. To já je možná zkusím kontaktovat a zkusím je.

  superkarma: 0 18.02.2016, 12:14:54
 2. [29] DominkaDomi [*]

  Nebývá, ale nedělá jí to vůbec problém :)

  Jj hlásí, sama od sebe. Mají hlídání jak krátkodobé, tak dlouhodobé, s tím, že pokud ti dají jednu chůvu a jses s ní spokojená, přijde vždy ta samá :)

  A s placením je to jak se s nimi dohodneš, vyjdou ti vstříc. Většinou se jedná o zálohu (vratnou) a pak se to měsíčně fakturuje.

  superkarma: 0 16.02.2016, 08:32:28
 3. [28] Alenka02 [*]

  DominkaDomi — #27

  Ahoj, chodí i nakoupit jo? To nebývá obvyklé.

  A hlásí se ti? To já měla jednou nějakou chůvu a všechno jsem musela zjištovat sama a byla taková nějaká no.. taky přes agenturu jednu.

  Na to se mrknu jak to mají. A jak to probíhá. Mají hlídání jako dlouhodobé nebo krátkodobé. Oni ti vyberou chůvu nebo si můžeš vybrat sama? Jak je to s placením?

  superkarma: 0 12.02.2016, 09:32:06
 4. [27] DominkaDomi [*]

  Já je taky obdivuji :) Jinak v Praze můžu doporučit http://keiki.cz/

  Ted máme od tata chůvu a je super. Dokonce i zvládne malé nakupy, hlásí se mi :-) Jsem fakt spokojená.

  1. na komentář reaguje Alenka02 — #28
  superkarma: 0 09.02.2016, 10:37:45
 5. [26] broucek1 [*]

  majorduska — #25 moc děkuji za tvůj příspěvek! To se mi líbí, že si můžu vybrat, moc děkuju zkusím se jim hned dneska ozvat.

  superkarma: 0 07.07.2015, 10:27:25
 6. [25] majorduska [*]

  Ahoj,

  tak prvně tam zavoláš nebo vyplnís formulár u nich na stránkách.

  Poté tam osobně prijdes, reknes si co by měla chuvat delat, jak častoatd...

  proste vsechno dohodnete společně, potom se podepise smlouva.

  Najdou několik potencionálních kandidátek, udelají seznamení se vsemi chůvami i s tebou a sama si vybereš tu, kterou chceš:-)

  Pak je zkušební týden a pak se doplatí peníze. Takže záloha tam je :)

  1. na komentář reaguje broucek1 — #26
  superkarma: 0 28.06.2015, 13:18:52
 7. [24] broucek1 [*]

  majorduska — #23 Ahoj zrovna jsem chtěla vznést dotaz na chůvu v Przaze, kde kdo našel :-)

  Hele to Poppins jak to u nich chodí? A jak se platí předem?

  superkarma: 0 22.06.2015, 17:31:46
 8. [23] majorduska [*]

  Sml52

  Jo chůvy někdy dostávají zabrat. Jedna to u nás doma vzdala, pak jsem si sehnali chůvu v Praze přes www.poppins.cz a ta je skvělá, vydrží fakt hodně, nic si z ničeho tak nedělá. Hold na to musí mít člověk povahu :-)

  1. na komentář reaguje broucek1 — #24
  superkarma: 0 19.06.2015, 11:22:17
 9. [22] Martulkaa85 [*]

  To mi úplně připomělo naši skvělou chůvu z agentury Slunečnice. http://www.agslunecnice.cz/chuvy-hlidani-deti.phpSml16Hlídala nám nárazově synka asi dva roky a byla fantastická! Vyzdvedávala ho ze školy, hrála si s ním, provedla běžný úklid domácnosti. Opravdu obdivuji chůvy, vzhledem k náročnosti dnešních matek to rozhodně nemají jednoduché..

  superkarma: 0 23.02.2015, 19:26:45
 10. [21] adelaska [*]

  Jsem nadšená! Vůbec jsem netušila (až se stydím), že tento akreditovaný kurz existuje. Přitom jsem před nedávnem zjišťovala informace o podmínkách založení mateřské školy. Nabyla jsem pocitu, že k tomu žádné speciální vzdělání v podstatě nutné není. Asi budu muset revizovat svůj přístup k vyhledávání na internetu Sml15 Ovšem sama zastávám názor, že kvalitní kurz a certifikát dodá důvěru jako absolventce (absolventovi) tak jejím (jeho) klientům. Snažím se momentálně shromažďovat možné plány, jak se znovu zapojit do práce po mateřské, některé z nich jsou uvedené Zde.

  Děkuji za tento zajímavý rozhovor! I celý váš website. Sml67

  superkarma: 0 11.02.2015, 13:35:20
 11. avatar
  [20] tatianacerna [*]

  Tato společnost domestica mi dala hodně zkušenosti ,i kdyz nehlidam deti ,ale pracuji v nemocnici na pozici sanitarky,tak vymyslim cokoli jak z prijemnit pobyt klientu v nemocnici.Sml16

  superkarma: 0 04.02.2015, 15:37:06
 12. avatar
  [19] KatenkaSemJa [*]

  také sem hlídala dětičky ... dlouho a všechny možné, školy ani zkoušky žádné sem nedělala...

  Ale co mě vždy lichotilo, že i po dlouhé době, co už dětičky chodili do školy a já je dávno nehlídala.. tak vždy na mě slyšeli.

  Stačilo z okna zavolat "neseď na zemi!" a zvedla se půlka hřiště!! Sml22

  Nebo když sem houkla z balkona "svačina" Tak tam za chvilku stálo nejméně 5 hladových dětí Sml30

  superkarma: 0 04.02.2015, 13:41:43
 13. avatar
  [18] risina [*]

  podotýkám, že "nemít logopedockou vadu" a "ovládat výborně český jazyk" jsou dvě různé věci...

  A vzpomínám na naši "chůvu" - paní Š, která hlídala našeho syna celý jeden školní rok od jeho roku a čtvrt. Byla úžasná a on ji miloval - a vůbec nám nevadilo, že to byla původem Polka, které mluvila česky s chybami a silným přízvuem Dodnes si občas vzpopneme na její "to je hýtrý hlapeec..." Sml22

  superkarma: 0 03.02.2015, 23:24:22
 14. avatar
  [17] kobližka [*]

  Eva_Fl — #16 No,řekla bych,že je docela podstatný rozdíl,jak byly děti vychované v minulých generacích a jak dnes.

  superkarma: 1 03.02.2015, 23:21:36
 15. avatar
  [16] Eva_CZ [*]

  KARLA KREPELKOVA — #15 jako ze my jsme byli JINE deti, nebo vubec deti byly driv jine? Sml14 Ze by nejake nove nezname geny?Sml58

  1. na komentář reaguje kobližka — #17
  superkarma: 0 03.02.2015, 19:43:00
 16. [15] KARLA KREPELKOVA [*]

  Hlidat dnesni deti a mit kurz na hlidani --zeny by mely mit kurz jak se nezblaznit.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #16
  superkarma: 1 03.02.2015, 17:38:10
 17. avatar
  [14] Suzanne [*]

  Suzanne — #13 Jen doplním - i před dvaceti lety, když jsem potřebovala hlídání, volila jsem podle intuice, nikoli podle papíru o vzdělání Sml22

  superkarma: 0 03.02.2015, 16:25:46
 18. avatar
  [13] Suzanne [*]

  Rikina — #10 Já jsem zas toho názoru, že vztah k dětem a talent vychovávat buď je, nebo není. Stejně jako u zdravotních sester - dneska mají pomalu všechny vysokou školu, ale lidský přístup neznají. Takže osobně, pokud bych pořizovala chůvu, tak raději obyčejnou, ale srdečnou ženskou, než např. ledovku s vysokou školou Sml80

  1. na komentář reaguje Suzanne — #14
  superkarma: 1 03.02.2015, 16:25:02
 19. avatar
  [12] marianaant [*]

  Eva_Fl — #11 Já jsem se mírnila ve výrazech, abych se někoho nedotkla.Věřím ti , že to muselo být děsné. Mně stačí když vidím české dětičky jak se chovají venku, ani ty bych nechtěla hlídat za žádné peníze.Sml15Sml15

  superkarma: 1 03.02.2015, 16:04:11
 20. avatar
  [11] Eva_CZ [*]

  marianaant — #5 na ty spratky nemas - hlidala jsem 4 zidovsky deticky. Smely naprosto vsechno. Nesmela jsem trestat, pouze chvalit. Odesla jsem po mesici, tesne pred tim, nez jsem se dopustila ctyrnasobne vrazdy. Matka ( no matka, hehehe ) mi je povesila na krk v 7.30 rano a moje pracovni doba trvala do doby, nez to vsechno usnulo. Rodice se o deticky starali pouze o vikendu. K tomu pece o ohromnej barak, pradlo pro celou rodinu, zehleni cca 5ti kosil a dalsiho denne, koser vareni - kdo nezazil, nepochopi.

  1. na komentář reaguje marianaant — #12
  superkarma: 0 03.02.2015, 15:18:33
 21. [10] Rikina [*]

  Mickey Mouse — #9 Tak ono se tam píše, že dámy poté pracují ve školkách, a některé že si založí mateřské centrum. Sml80 To jsem si myslela, že na to je potřeba více než pouhý rekvalifikační kurz. Asi jsem se tedy mýlila. Sml80

  1. na komentář reaguje Suzanne — #13
  superkarma: 0 03.02.2015, 11:09:11
 22. avatar
  [9] Mickey Mouse [*]

  Rikina — #2 Práci ve školce nebo ve škole bych s prací chůvy neporovnával. Ve školce a ve škole stráví dítě velkou část dne, je ve velkém kolektivu, učí se nové dovednosti a znalosti. Chůva se naproti tomu věnuje jen malé skupince dětí, má je v péči kratší čas a nemusí je vzdělávat, jen dohlížet na jejich bezpečí.

  Pokud je po této pomoci poptávka, pak je rekvalifikační kurz rozhodně lepší, než vybírat chůvu na ulici nebo na inzerát v Blesku.

  1. na komentář reaguje Rikina — #10
  superkarma: 1 03.02.2015, 10:56:30
 23. avatar
  [8] hyenka [*]

  Pentlička — #6 Děti jsou totiž (s prominutím) jako prdy- nevadí vám akorát vaše vlastní.Sml57

  superkarma: 2 03.02.2015, 10:06:28
 24. avatar
  [7] Suzanne [*]

  Znám dvě holky, co tohle povolání dělají a jsou moc spokojené. Člověk na to musí být naladěn a mít k tomu vlohy Sml16

  superkarma: 1 03.02.2015, 09:18:02
 25. avatar
  [6] Pentlička [*]

  Upřímně obdivuji ženy, které pracují s dětmi, ať už chůvy, vychovatelky nebo učitelky. Já bych na to neměla nervy, děti mi lezou na nervy.

  1. na komentář reaguje hyenka — #8
  superkarma: 2 03.02.2015, 09:07:24
 26. avatar
  [5] marianaant [*]

  hyenka — #4 Souhlasím s Vaším názorem. Navíc tato generace dětí si smí dělat co chce , nic se jim nesmí zakazovat, protože si rozvíjejí osobnost. Sml22Sml22

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #11
  superkarma: 3 03.02.2015, 08:54:08
 27. avatar
  [4] hyenka [*]

  Zrovna tohle je profese, kterou bych nedělala ani za zlaté Sml21.

  1. na komentář reaguje marianaant — #5
  superkarma: 2 03.02.2015, 08:51:28
 28. [3] cilani [*]

  Nemyslím si, že by nějaký kurz zajistil to, aby se dítě s chůvou cítilo dobře. Papír o absolvování kurzu by mě nepřesvědčil. To, že něco umím odpapoušovat neznamená, že si nakonec poradím v krizové situaci..

  superkarma: 2 03.02.2015, 08:25:27
 29. [2] Rikina [*]

  No nevím, jestli bych potomka svěřila paní, která pracovala celý život v administrativě, pak si před důchodem udělá kurz a chce pracovat jako chůva... Sml80 Na mě to působí spíš jako další rekvalifikace bez valného smyslu, jen aby se vykázala činnost, utratily státní peníze a vylepšila statistika nezaměstnaných. Jistě je lepší, když hlídací paní má nějaké vzdělání v oboru, nicméně dost pochybuju, že to zachrání nějaký krátkodobý kurz. Proč by potom učitelky v mateřských školách musely fůru let studovat? Sml80

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #9
  superkarma: 3 03.02.2015, 07:31:41
 30. avatar
  [1] gerda [*]

  Nevěděla jsem, že jsou na tohle kursy. Každopádně, mít papír na práci s dětmi, je jistě užitečné. Jak jsem z textu pochopila (snad), jde o teoretickou průpravu? To bych jistěže zvládla levou zadní, ovšem přijít ke zpovykanému dítěti, nepomohla by mi ani Chůví vysokáSml52

  superkarma: 5 03.02.2015, 04:48:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme