Rodina

Chtějí zabránit umírání kojenců


Působí zdravě, bez potíží, a přesto ve spánku umírají. A lékař nemůže zdrceným novopečeným rodičům říci nic konkrétnějšího, než že jde syndrom náhlého úmrtí. Ročně takto v Česku skončí třicet životů v zárodku. Další tři nemocnice jsou však od pátku o krok dál v boji s touto noční můrou...

Syndrom je i dnes pro lékaře málo objasněnou příčinou úmrtí novorozenců a kojenců v prvním roce života. Vzhledem k dosud ne zcela známým příčinám vzniku se stal celosvětově řešeným problémem. A jedním z možných kroků ochrany novorozenců je kontrola dýchání a pohybu dětí přímo v postýlce. K tomu slouží včera rozdávané monitory. Do nemocnic, které jimi ještě nedisponují, je předávala Nadace Křižovatka.

„Monitory budeme používat hlavně u dětí se zvýšeným rizikem syndromu a dechovými komplikacemi, tedy u dětí předčasně narozených,“ řekl primář novorozeneckého oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice MUDr. Jan Janota.

Jak Babysense funguje? Rodič dítěti vloží třeba i pod deseticentimetrovou matraci desku. V ní je senzor, který ve chvíli nebezpečné změny dýchání upozorní rodiče rozezněním signálu z přístroje připojeného ke kontrolním deskám. Senzory jsou napojeny na kontrolní jednotku upevněnou na postýlce nebo nad ní. Na jednotce je zelená kontrolka dechové aktivity, červená poplachová kontrolka a indikátor nízkého napětí baterií, který včas upozorní, kdy je třeba baterie vyměnit.

„Velice citlivý senzor, který ale nevnímá zvuky z okolí, neustále sleduje dýchání a pohyby dítěte. Normální dýchání a pohyby signalizuje zelenou kontrolkou, která je dobře viditelná i na větší vzdálenost. V okamžiku, kdy se dýchání dítěte zpomalí, úplně zastaví, nebo když se dítě přestane hýbat po dobu delší 20 sekund, okamžitě upozorní na tento stav hlasitým zvukovým signálem. A v té chvíli musí být poskytnuta první pomoc,“ popsal funkce přístroje pro server Žena-in Martin Rosinek z Nadace Křižovatka.

Od této nadace bezplatně dostala celkem 32 monitorů pražská Fakultní Thomayerova nemocnice, Fakultní nemocnice Bulovka a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Ještě dvacet jich má Křižovatka v záloze. Ty do dalších nemocnic poputují v následujících dnech. Od roku 1995 jich organizace předala už více než 2000.

Nadace ale umožňuje maminkám novorozenců dočasné zapůjčení monitorů domů. „Na doporučení lékaře jej může u sebe mít šest až devět měsíců. Samozřejmě to stojí nějaký poplatek, konkrétně 100 korun měsíčně,“ uvedl Rosinek.

Tyto přístroje je možno zakoupit třeba na internetu, tam však schází kontrola odborného lékaře a rady, jak se zachovat ve chvíli krize. „Navíc, když dítě odroste, rodiče monitory nabízejí dál. Nevím ale, jestli je ideální kupovat již používaný přístroj, kde není záruka jeho funkčnosti,“ poznamenal Rosinek. Jeho Nadace Křižovatka je však ochotna koupi zaručeně kvalitního monitoru zprostředkovat.

   
28.07.2008 - Těhotenství a porod - autor: Jan Exner

Komentáře:

 1. avatar
  [13] saruz [*]

  rozhodně bych si přístroj zapůjčila Sml22

  superkarma: 0 25.02.2013, 07:54:26
 2. [12] GABRUŠ [*]

  Jsou tady fakt opravdu ,,užitečný" názory, se uplně stydím, že sem ještě píšu....

  superkarma: 0 30.07.2008, 15:58:11
 3. [11] gentiana [*]

  Lindaa: A lidé z výšezmíněné nadace a jim podobných.

  Já fakt někdy mám pocit, že tahle civilizace nevyhyne ani na obezitu, ani na aids, ale na neurózu způsobenou nedostatkem metafyziky. Lidé umírají. Mladí i staří. Možná potom jdou někam, kde je pěkně. Možná jenom ti hodní, takže se kurva snažme. Monitor dechu smrti nezabrání. Léky na aids taky ne. Ani aspirin s extra mrkví od firmy Lepší život, sro. Buďte hodní, pro jistotu, abyste po smrti přišli tam, kde je dobře.

  </kecy>

  superkarma: 0 28.07.2008, 13:00:14
 4. [10] Lindaa [*]

  gentiana: Copak ty nevís, ze naprosto normální, svéprávná, vzdelaná zena tehotenstvím zblbne a pokud jí náhodou nejaké fukcní mozkové bunky zbyly tak ty spolehlive zlikviduje porod, 6-ti nedelí uz tomu jenom nasadí korunu a tudíz kdyz tato osoba znicehonic stojí s miminem v nárucí potrebuje pomoc na vse - prebalením a výberem vhodné plenky pocínaje, pres kojení, oblékání mimca i sebe, koupání, kosmetiku a co já vím ceho vseho jeste a konce treba popisovanou technikou tak jí vubec a v zádném prípade nikdy nenapadne se o cemkoliv poradit s odborníkem, nejuzitnejsí rady dají (zadarmo a rády) baby sházející se pro tento úcel na pavlaci nebo lavicce pod obecní lípou?

  superkarma: 0 28.07.2008, 10:50:06
 5. avatar
  [9] kareta [*]

  *Kotě*: tomu jako jenomženská nemůžeš rozumět

  superkarma: 0 28.07.2008, 10:49:07
 6. avatar
  [8] kouzelnice [*]

  Já jsem před 7 měsíci porodila krásnou dceru o 3 týdny dřív. V porodnici měli monitor dechu asi v každé postýlce. Když mi monitor několikrát pípal, že jsou potíže s dechem a já vyděšená vždycky malou ze spánku budila, sestra mi řekla, že sjou asi slabé baterie a nové nemají. Tak jsem vyměnila nové svoje baterie a monitor pípal a děsil dál, ač dcera problémy s dechem neměla. Pak mi sestra řekla, že monitory už tam mají 3 roky a tak asi už nejsou tak dobré a nezaznamenají hluboký spánek. Doma mám monitor dechu a zatím bylo vše bez problémů. Takže ty déle používané monitory nejsou tak spolehlivé.

  superkarma: 0 28.07.2008, 10:38:22
 7. [7] gentiana [*]

  *Kotě*: To neřeš. Ten člověk z nadace je ochoten nákup kvalitního bazmeku zprostředkovat. Copak za to asi dostane? A každý přece ví, že matky jsou úplně debilní a proto si nejsou schopné bazmek koupit samy a když už, tak neví, co s ním a nenapadne je zeptat se nějakého lékaře.

  superkarma: 0 28.07.2008, 10:14:17
 8. [6] gentiana [*]

  kareta: No, ti, co tráví šestnáct hodin ve fabrice, asi těžko.

  superkarma: 0 28.07.2008, 10:12:01
 9. avatar
  [5] kareta [*]

  gentiana: doufám že sbírají i mou oblíbenou rýži basmati

  superkarma: 0 28.07.2008, 09:46:03
 10. avatar
  [4] *Kotě* [*]

  když koupím nový monitor dechu a prodám ho po roce, což je tak ten horní limit, kdy má smysl ho pro dítě používat, tak snad bude ještě minimálně rok v záruce, ne?

  superkarma: 0 28.07.2008, 09:30:52
 11. [3] gentiana [*]

  Lindaa: Jistěže né. A taky, jak by si firmy, které tohle vyrábějí, vydělaly? Mysli na ty ubohé děti v Bangladéši, jejichž jedinou šancí je, že můžou 16 hodin denně šroubovat u pásu tyhle bazmeky, které možná zabrání, aby tvoje šladký díťátko umřinkalo jako kojenec a bylo smrti ušetřeno, až bude větší a bude si to moc třádně prožít.

  superkarma: 0 28.07.2008, 09:02:45
 12. [2] Lindaa [*]

  Nechápu. Takze pouzitý monitor z druhé ruky nemá zaruku funkcnosti, nicméne monitor z nemocnice, kde ho prede mnou pouzilo x matek je ok?

  superkarma: 0 28.07.2008, 07:59:16
 13. avatar
  [1] L_B [*]

  aaa - monitory - to tu dlouho nebylo...

  superkarma: 0 28.07.2008, 07:03:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme