Některé květiny to nemají zrovna jednoduché. Třeba chryzantémy. Můžou být sebekrásnější, hýřit všemi barvami a rozmanitými tvary, a přesto je lidé považují za hřbitovní kytky, které nejsou hodny zdobit naše obydlí.

n

Já bych je tímto článkem chtěla trochu rehabilitovat. Vždyť chryzantémy jsou jedny z posledních kvetoucích rostlin, které nás můžou na podzim těšit. Jejich nepřeberné množství barev, které tak báječně ladí s okolní zlátnoucí přírodou, musí přece uspokojit každého. U chryzantém najdete jak teplé odstíny žlutých, přes oranžové, červené až po rezavě hnědé, ale i chladné od jemných lila, přes růžové, až po temně vínové.

Pěstitelé chryzantém si dali záležet i na jejich kompaktních tvarech, které drží svou „fazonu“ po celou dobu kvetení. Jsou úchvatné už jako „klubající“ se poupata, kdy vyniká sytá zeleň listů, ale okouzlují vás postupně svým rozkvétáním, až se promění v sytě barevné koule zářící do okolí.

Někdo by jim možná vyčetl jejich (ne)vůni. Ale i to bych jim odpustila. Naopak, jejich specifická zemitá vůně je mi sympatická a k podzimu patří.  

Jak je pěstovat

Chryzantémy mají rády výživnou, ale dobře propustnou půdu, která by ale neměla nikdy vyschnout. Po odkvetení je můžete zastřihnout a přesadit do volné půdy. Na jaře přihnojit a pěstovat dál. Bohužel, rostliny pěstované na záhonu už většinou neudrží svůj krásný kulatý tvar, který měly v květináči, a“zdivočí“. Ale ani to bych jim neměla za zlé. Příliš dlouhé a neposlušné stonky můžete svázat a připevnit k opěrnému kolíku, aby se nepolámaly.

S čím je kombinovat

Chryzantémy jsou hodně výrazné a dominantní květiny, takže většinou nepotřebují žádnou „společnost“ jiných rostlin. Pokud si ale koupíte menší keříčky, můžete je v truhlíku doplnit různými podzimními květinami. Záleží na barevném pojetí, které si zvolíte. Odstíny žlutých kombinujte třeba s břečťanem, nebo ozdobnými papričkami. Odstíny růžových skvěle ladí s vřesy a ozdobnou kapustou, o které jsem psala v minulém článku ZDE.

Krásnou inspiraci, jak si užít chryzantém najdete v naší fotogalerii  

Čtěte také:

Reklama