.

Chrudim - východočeské Athény

Cestování

Chrudim - východočeské Athény

Pokud budete mít někdy cestu do východních Čech a pojedete  z Pardubic směrem k Železným horám, zastavte se ve městě, které je od města perníku vzdáleno pouhých deset kilometrů. Projděte se Chrudimí, kterou  František Palacký nazval "Athénami východních Čech" (v 19. století patřila k centrům vzdělanosti). Chrudimí, královským městem věnným, založeným roku 1263 Přemyslem Otakarem II.

 

Na ostrohu řeky Chrudimky tu prý už v 9. století stával  "Chrudimův hrad", sídlo bájného Chrudima, knížete Charvátů. Poprvé je pak Chrudim historicky doložena  k r. 1055 v kronice Kosmově  zprávou o smrti knížete Břetislava právě na chrudimském  hradě.

 

Ze stavby hradu se dochovaly jen nepatrné zbytky. Z vnějšku je vidět pouze hlava vousáče se širákem, hlava s biskupskou obřadní čepicí, hlava obludy a dva štíty. Tuhle malou vzpomínku na hrad najdete, když se vydáte z Resslova náměstí Břetislavovou ulicí směrem na Školní náměstí (k Růžové škole).

 

V Břetislavově ulici, ale určitě nepřehlédnete Mydlářovský dům, který  je  nejvýznamnější stavbou občanského domu ve městě. Krásné arkády ho zdobí nejen z ulice, ale jsou vidět  už zdálky, když přijíždíte k městu. I  s jeho  typickou věžičkou -"hvězdárnou".  Dům si postavil v 16. století bohatý chrudimský mydlář a svíčník Matěj Mydlář, který prý rád  trávil volný čas astronomickým pozorováním a studiem.

 

Dnes je v domě již 32 let Muzeum loutkářských kultur. Bude se líbit nejen vašim dětem. Najdete tu více než 38 tisíc exponátů, kromě 7 tisíc loutek  ještě scénické návrhy, plakáty, fotografie a jiné artefakty související s loutkovým divadlem. A pokud se do Chrudimi vypravíte na začátku letních prázdnin, můžete se jít podívat na některé z představení festivalu Loutkářská Chrudim (v roce 2005 už po čtyřiapadesáté).

 

Chrudim by se mohla jmenovat i městem schodů, nejznámější jsou asi Široké. Po nich můžete seběhnout  od Školního náměstí dolů k Chrudimce. Ale nemusíte jít až k řece, kolem mlýnského náhonu je romantická procházka pod městskými hradbami, a pokud vás neodradí další schody, můžete se po nich a potom tmavou  Myší dírou vrátit  Štěpánkovou ulicí (nese jméno chrudimského dramatika Jana Nepomuka Štěpánka) na hlavní chrudimské náměstí.

 

To je pojmenované podle dalšího rodáka, vynálezce lodního šroubu Josefa Ressela. Náměstí vévodí krásný chrám, zasvěcený Nanebevzetí panny Marie. Jeho presbytář, sloužící původně jako kaple sousedního zeměpanského hradu, vznikl snad ještě před založením Chrudimě. V kostele je uchováván obraz svatého Salvátora, k němuž se v minulosti konaly slavné pouti. Obraz je prý  zázračný. Když  ho  v době třicetileté války použili švédští vojáci jako podložku pro hru v kostky, prýštila prý z obrazu krev, a údajně  několika lidem zachránil život.

 

Na náměstí stojí již od doby husitské radní dům  Budova má mohutné sklepy, v nichž bylo dříve umístěno útrpné právo a městský archiv s privilegii města.  Na jeho  fasádě je vyrytý latinský nápis: Tento dům nenávidí nepravost, miluje mír, trestá zločiny, zachovává práva, vzdává úctu počestným lidem."

 

Uprostřed náměstí stojí již více než čtvrt tisíciletí nejvýznačnější sochařské dílo města - morový sloup Proměnění Krista. Jeho postavení souvisí se salvátorským kultem a slavnými poutěmi.

 

Z Chrudimi není daleko do Slatiňan, které určitě není neznámé milovníkům koní. Ve zdejším zámku je zřízeno Hippologické muzeum. A když se ze zámeckého parku vydáte po zelené značce, můžete se nejen zastavit na oběd ve výletní restauraci Monako, ale prohlédnout si Kočičí hrádek, romantickou stavbičku uprostřed lesa, kterou koncem 19. století nechala postavit Vilemína Auerspergová. Dospělým bude hrádek trochu těsný, ale děti se v něm jistě dosyta vyřádí.

www.chrudim2000.cz

   
19.10.2004 - Zahraničí - autor: Mirka Kožušková

Komentáře:

 1. avatar
  [20] Vivian [*]

  mirrea: aha

  superkarma: 0 20.10.2004, 14:19:54
 2. avatar
  [19] mirrea [*]

  Vivian: nechci ti kazit iluze, ale Holubovo muzeum je v Holicích. Copak jsi na tom výletě prováděla? No ale východní Čechy to jsou, jen kousek dál

  superkarma: 0 19.10.2004, 21:24:15
 3. avatar
  [18] Vivian [*]

  Chrudim si pamatuju ze školního výletu, byli jsme se někdy ve druhé třídě (1988) podívat v Muzeu dr. Emila Holuba. To už tam není?
  I Ležáky jsme navštívili, ale z toho osmiletý dítě ještě moc rozumu nemá...

  superkarma: 0 19.10.2004, 20:47:40
 4. avatar
  [17] mirrea [*]

  Krize: Merouš chodil v teplácích na bramborové brigádě, jinak měl bílý plášť, měli jsme ho na fyziku a hodinu začínal oslovením Milánkové a končil Debilové
  Dášule: divadlo se jmenuje Pippichovo, ty Ležáky mě mrzí, ale na všechno se v krátkém článku vzpomenout nedá

  superkarma: 0 19.10.2004, 20:19:26
 5. avatar
  [16] Dášule [*]

  A pokud mluvíme o okolí Chrudimi, je vhodné vzpomenout také Ležáky, tedy vlastně jen památník toho jméma, protože domy byly zničeny fašisty a z celých Ležáků přežily jen dvě děti.

  superkarma: 0 19.10.2004, 18:27:57
 6. avatar
  [15] Dášule [*]

  V Chrudimi jsem pracovala a v tamní porodnici se mi narodily dvě děti. Svého času byla porodnice vyhlášena dost přísným režimem, ale také velmi nízkou kojeneckou úmrtností. Velkou péči věnovali i antikoncepci, musím říct, že Danu /nitroděložní tělísko/ mi dávali ještě ve dvou nemocnicích, ale to se nedalo porovnat. V Chrudimi je nejen Muzeum loutkářských kultur, ale také normální muzeum, ještě nedávno tam byla expozice plakátů A. Muchy /nevím, jestli je dosud/, ale byla tam i první poválečná výstava těchto plakátů v ČSSR. Napište mi někdo, jak se teď jmenuje divadlo. Jinak, když se rozšiřovala silnice na křižovatce na Pardubice, tak se říkalo, že to je proto, aby si mohli pardubičtí snadněj ukrást Salvátorka. V muzeu je také uchováván přívěšek k podvazkovému řádu sv. Jiří, který prý zanechal císař Leopold v kostele jako projev poděkování za záchranu své dcery v době moru. V muzeu se vystavuje /pokud se vystavuje/ pouze kopie, která byla udělána v roce 1968 a od orig. se liší jen tím, že některé části, které jsou na orig. stříbrné jsou na kopii zlaté a postříbřeny, protože prý už neumíme idělat tak kujné stříbro, jako předkové.

  superkarma: 0 19.10.2004, 18:25:26
 7. avatar
  [13] mirrea [*]

  Krize: jo Edu (Beránka) jsme měli na ruštinu. A pamatuješ ještě Černého alias Merouše? Tak to byl pro změnu můj třídní. Dost si s námi "užil"

  superkarma: 0 19.10.2004, 15:03:11
 8. avatar
  [11] mirrea [*]

  jé lidičky, to jsem netušila, že je tu tolik Chrudimáků!!! Chrudim je moje srdeční záležitost, sice jsem se narodila v Pardubicích, ale jen narodila! Takže Chrudim je moje rodné město a 19 let života. Teď jsem tam byla na srazu spolužáků, chodili jsme s kamarádkou po městě a já jen žasla, jak zkrásněla!
  Krize:koho jsi měl na gymplu za třídního? I když tys tam asi chodil později než já

  superkarma: 0 19.10.2004, 14:30:47
 9. avatar
  [10] mufly [*]

  Kousek od Chrudimi jsou Slatiňany.o) a Kočičí hrádek.o)))

  superkarma: 0 19.10.2004, 11:50:06
 10. avatar
  [8] ještěrka.ehp [*]

  Já jsem taky z Chrudimi a taky to tu mám moc ráda - je to krásný milý město

  superkarma: 0 19.10.2004, 10:48:26
 11. avatar
  [7] Žábina [*]

  jo a to muzeum loutek opravdu doporučuju...my tam byli s dětma před 2 roky a z toho byli úplně unešeni

  superkarma: 0 19.10.2004, 10:13:49
 12. avatar
  [6] Žábina [*]

  Peťula: můj je z Chrudimi a vše o čem se píše v článku znám ...mě se Chrudim moc líbí ....

  superkarma: 0 19.10.2004, 10:13:05
 13. avatar
  [4] kubikm [*]

  superkarma: 0 19.10.2004, 09:48:21
 14. avatar
  [3] Nicki [*]

  Peťula: Ahoj, já sice nejsem z Chrudimi, ale bydlí tam můj strejda s rodinou. Neznáš náhodou Vítkovi - bydlí zrovna v bytě u Širokých schodů?

  superkarma: 0 19.10.2004, 08:48:33
 15. avatar
  [2] mufly [*]

  Peťula: ahoj já jsem od vedle, bydlím u Pardubic.o))

  superkarma: 0 19.10.2004, 08:07:35
 16. avatar
  [1] Peťula [*]

  Hezky napsaný článek. Po ránu jste mi udělali radost, jsem z Chrudimi, tak mě to potěšilo MMCH, Chrudim považuju za moc krásné město, bydlím tu od narození a neměnila bych.

  superkarma: 0 19.10.2004, 07:46:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme