Zdraví

Chřipka: Je na místě panika?


Zatímco v uplynulých letech byla chřipka spíše okrajovým tématem, letos okupuje titulní stránky novin i televizní zprávy. Pojmy jen létají - běžná chřipka, ptačí chřipka, epidemie, pandemie, očkování, léky.

Jak se v tom vyznat?

Je skutečně na místě panika?

Ze všeho nejdříve je dobré říci, že pro obyčejného člověka je situace v zásadě stejná jako v minulých letech. Aktuálně, v nejbližších týdnech a měsících, mu hrozí běžná chřipka, proti níž se může chránit stejně jako dosud.

Aby to bylo úplně jasné, odpovězme si na tři základní otázky:

1. Jak se liší ptačí chřipka od běžné?

Obě dvě nemoci způsobuje chřipkový virus, avšak v poněkud odlišných podobách. Běžnou chřipku vyvolává virus, který se sice také mezi jednotlivými roky mění, ale málo, takže lidé jsou proti němu do jisté míry odolní. Navíc jím vyvolané onemocnění mívá spíše lehký průběh. Právě proti této chřipce existuje běžně dostupná, momentálně však nedostatková vakcína.

Ptačí chřipku vyvolá zcela jiný typ viru, který se zatím šíří zejména mezi ptáky a jen velmi vzácně se přenáší na člověka. Navíc pouze v případě, že jsou lidé s těmito ptáky v těsném kontaktu, například jako chovatelé drůbeže v jihovýchodní Asii, kde je běžné, že lidé i zvířata žijí pod jednou střechou.

Touto nemocí zatím onemocnělo zhruba sto lidí a asi polovina jich zemřela. Zásadní je přitom fakt, že se virus ptačí chřipky nepřenáší z člověka na člověka.

2. Která z obou chřipek letos hrozí?

S blížící se zimou stoupá riziko toho, že dostanete běžnou chřipku, která tu řádí každoročně, a v České republice se jí během jedné zimy postupně nakazí až dva miliony lidí. "A až dva tisíce lidí na její komplikace zemřou," připomněl hlavní republikový hygienik Michael Vít.

Zkrátka, chřipka není vždy jen banální chorobou, nicméně pro zdravé lidi neznamená velké riziko. Nebezpečná bývá pro jedince zdravotně oslabené, kteří proto udělají dobře, nechají-li se proti ní očkovat. Lze očekávat, že epidemie běžné chřipky vypukne tak jako každý rok zhruba kolem Vánoc.

Naproti tomu, riziko, že byste se nakazili ptačí chřipkou, je minimální a ve zdejších krajích v podstatě stejné jako před rokem či před dvěma.

Je nicméně pravdou, že vědci se obávají, aby virus ptačí chřipky nezmutoval tak, že by se i mezi lidmi šířil snadno a mohl by vyvolat velikou celosvětovou epidemii neboli pandemii. To, že se pandemie objeví, vědci předpokládají již několik let - ani ne tak proto, že přibývá případů ptačí chřipky, ale proto, že již dlouho se žádná pandemie neobjevila, ačkoli v minulém století byly tři (1918-1919 - takzvaná španělská chřipka, 1957, 1968). Právě proto se nyní tolik zkoumá, zda jsou ptáci tímto virem nakaženi - vědci doufají, že díky sledování sníží riziko nebezpečných změn viru.

3. Co mohu udělat, aby se mi chřipka vyhnula?

Proti běžné chřipce se můžete bránit očkováním. Bohužel, letos je ho kvůli obavám z ptačí chřipky nedostatek, nicméně během listopadu by se měly objevit nové dodávky. V zásadě by se měli nechat očkovat zejména zdravotně oslabení lidé a všichni starší 65 let, protože pro ně může mít běžná chřipka nebezpečné důsledky.

Letos však hlavní hygienik Vít zdůraznil, že očkování proti běžné chřipce má význam i jako jistá prevence proti chřipce ptačí. Ne snad, že by na ni vakcína zabírala, ale čím méně nemocných běžnou chřipkou, tím nížší riziko, že se potká běžný chřipkový virus s ptačím a zmutují do nebezpečné podoby.

Navíc vyšší poptávka po běžné vakcíně donutí výrobce rozšířit výrobní kapacity, které by pak mohli využít při výrobě vakcíny pandemické - tu lze totiž vyrobit až v momentě, kdy je známa podoba viru, který by případnou pandemii způsobil.

Pokud se vám letos chřipka nevyhne - ani očkování není stoprocentní - můžete chřipku léčit klasicky, tedy léky na bolest a horečku, případně můžete sáhnout po antiviroticích, léky určenými přímo na léčení chřipky. Bohužel i ta jsou letos nedostatkovým zbožím.

Prevenci i léčbě napomáhá dostatek vitaminu C, odpočinek, lehká strava, posilování imunity. V době chřipkové epidemie je velmi důležité, aby nemocní lidé zůstávali doma a nepřecházeli svou chorobu - přechozená chřipka může postihnout i další orgány a oslabuje imunitu, navíc hrozí, že zbytečně nakazíte další lidi.

Pozor, mnoho lidí hovoří o chřipce i v případě jiných viróz, které přitom s tou chřipkovou nemají nic společného.

Poznáte běžnou chřipku od běžné virózy?

Chřipka - příznaky nastupují velmi rychle, během několika hodin. Objevuje se bolest hlavy, kloubů a svalů, vysoká horečka, zimnice, suchý dráždivý kašel. Vše může trvat pět až sedm dní, může se přidat rýma, v horším případě zápal plic. Únava může trvat další dva až tři týdny. Viróza - příznaky nastupují pozvolna, člověk se dva až tři dny necítí ve své kůži, pak se objevuje rýma, zvýšená teplota, někdy bolest hlavy. Příznaky nejsou nikdy tak silné jako u chřipky a za pár dní většinou pomíjejí.

   
31.10.2005 - Zdraví - autor: Anna Příhodová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [56] svetluszka [*]

  Nyotaimori: ....jasně, nejdůležitější je se dožít 80ti....pak už umře málokdo.... ....

  superkarma: 0 01.11.2005, 18:46:20
 2. avatar
  [53] Vivian [*]

  jen houšť, farmaceuti už si mnou ruce

  superkarma: 0 31.10.2005, 22:19:17
 3. avatar
  [52] peguša [*]

  Andula: On to myslel nejspíš tak, že si s tvorbou protilátek tělo líp poradí. Samozřejmě vím, že se vakcína každý rok dělá jiná. Podle typu virů které se objevují nejvíc.

  superkarma: 0 31.10.2005, 20:27:26
 4. avatar
  [50] Andula [*]

  peguša: to není tím, že je pak vyšší účinnost, ale tím, že chřipkový virus se rok od roku mění, a proto se musí každý rok dělat nová vakcína na ten pozměněný typ viru.

  superkarma: 0 31.10.2005, 20:05:37
 5. avatar
  [49] peguša [*]

  Yavanna 26: Ale ne všichni diabetici. Jsem diabetička a moje máti taky. Obě bereme prášky a k tomu i léky na vysoký tlak. Přesto nejsme ve skupině, které očkování hradí pojišťovna.
  Takže jsme si očkování zaplatili sami pro celou rodinu. Měla jsem kliku, že jsem vakcíny sehnala pro všechny a ani jsem nemusela moc shánět. Prostě je tu nedaleko lékárna a náhodou ještě měli.

  Nikdy jsem se očkovat nenechala, ale letos jsme do toho šli. I dětský lékař letos očkování doporučil. Dosud se k tomu moc nepřikláněl. Ale kvůli možnosti mutace viru, byl letos pro. Já jsem s manželem 14 dní po očkování a je nám dobře, máti a starší dcera byly očkovány před týdnem a taky dobrý. Mladší dcera to absolvovala dnes, tak uvidíme. Snad budeme mít štěstí a ve vakcíně bude ten typ, který sem letos dorazí. Doktor nám doporučil, nechat se očkovat i další roky. Pak je prý ještě vyšší účinnost.

  superkarma: 0 31.10.2005, 20:04:15
 6. avatar
  [48] Andula [*]

  Sirikit: nehoruju pro očkování za každou cenu, ale to, želidi posmrkávají, nesvědčí o účinnosti či neúčinnosti vakcíny, prostě chytili jinou virózu.

  superkarma: 0 31.10.2005, 19:40:35
 7. avatar
  [47] Ťapina [*]

  Sandy: Ale neomezí. Jezděj denně narvanou MHD do interšpáru, tam prskaj na všechny a na jídlo, stojí fronty u přepážek kvůli vybrání padesátikoruny z účtu,...

  superkarma: 0 31.10.2005, 18:53:23

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [44] Sirikit [*]

  Doufám, že na Ženu-in moc důchodců nechodí, jinak by jim asi pěkně zatrnulo. Upřímně, kolik z vás, milé pisatelky, by dokázalo říci své matce či babičce důchodkyni - hele, nedávej se očkovat, aspoň to budeš mít brzo za sebou a stát tím vyřeší problém přestárlé populace.... Jinak si ovšem myslím, že očkování je na nic. Medializací se pouze lékárny zbaví ležáků (vakcin proti chřipce), které by jinak nešly na odbyt. A to, že většina očkovaných bude celou zimu posmrkávat a pokašlávat a tu chřipku dostane stejně - to už nikoho nezajímá.

  superkarma: 0 31.10.2005, 15:26:24
 2. avatar
  [43] Meander [*]

  NiKina: To je strašlivej humus. A je to infekční časovaná bomba. Když jsem křepčila před šefem společenství vlastníků (nebo co to je) v našem domě, aby nechal ty balkony sanovat, tak na to prej nejsou prachy

  superkarma: 0 31.10.2005, 15:26:10
 3. avatar
  [42] RenataP [*]

  Meander: Ba ba. TUhle jsme to zrovna škrábali, páč už nebylo poznat, že to co tam stojí je jízdní kolo

  superkarma: 0 31.10.2005, 15:23:16
 4. avatar
  [41] Meander [*]

  gerda: Přesně! Moje řeč... Mimochodem, kolik z nás má v domě v mezipatře balkon plný holubího trusu, ba i hnízd? Spousta. Z toho bych si dělala hlavu...

  superkarma: 0 31.10.2005, 15:05:10
 5. avatar
  [39] Ťapina [*]

  Manx: Ale to očkování důchodců a dětí je právě proto, ABY se ta nemoc nerozšířila. Epidemiologické plány neřeší, co by bylo, kdyby, ale mají za úkol podnikat kroky, aby k tomu nejhoršímu nedošlo.

  superkarma: 0 31.10.2005, 14:16:43
 6. avatar
  [38] gerda [*]

  Mně se nejvíc líbila odpověď Lukáše Pollerta (Magazín MFD, když na otázku "bojíte se ptačí chřipky?" odpověděl "NE, NEJSEM PTÁK". Vzhledem k tomu, že je krom sportovce i lékař si myslím, že víc pro uklidnění a vysvětlení problému udělat nemohl. Taky to tak beru

  superkarma: 0 31.10.2005, 13:51:59
 7. avatar
  [37] Anouk [*]

  Manx: To, co rikas ty, neni logicke. Podle tebe se vsichni zdravi nakazi a umrou a zustanou duchodci a deti??? No to bych chtela videt Precti si, co pise Tapina, hezky to vysvetlila

  superkarma: 0 31.10.2005, 13:22:15
 8. avatar
  [34] Anouk [*]

  Ťapina:

  superkarma: 0 31.10.2005, 13:15:46
 9. avatar
  [33] Ťapina [*]

  Jednotkou epidemiologického bádání není jedinec, ale populace. A ty plány jsou fakt vypracované tak, aby populace zůstala zdravá a ví se, proč to je tak, jak to je. Když chytne chřipku důchodce, tak než na ni stihne umřít, dokáže ji zmutovat s pěti dalšíma typama, co má nasyslené od minula a vypustit smrtící kombinaci mezi širkoé příbuzenstvo. To u zdravého třicetiletého chlapa nehrozí.

  superkarma: 0 31.10.2005, 13:14:18
 10. avatar
  [32] Anouk [*]

  Nyotaimori: Jenom dneska?

  superkarma: 0 31.10.2005, 13:05:12
 11. avatar
  [31] Anouk [*]

  Nyotaimori: Tak znovu, fakt podle me nejde o to, kdo je potrebny a kdo ne. Kdyz se ta chripka moc nerozsiri, tak lide s dobrym zdravotnim stavem ji nejspis nechyti. To bys navrhovala rovnou vsechny duchodce zavrit nekam do telocvicny, nechat je tam pomrit na chripku a pak celou mistnost dukladne vydezinfikovat ci pripadne srovnat se zemi?

  superkarma: 0 31.10.2005, 13:04:39
 12. avatar
  [29] Anouk [*]

  Manx: Navic pravdepodobnost, ze 30lety muzsky v plny sile chyti chripku, moc velka nebude. Pokud se to ovsem kolem nej nebude chripkou jen hemzit ...

  superkarma: 0 31.10.2005, 13:00:00
 13. avatar
  [27] Anouk [*]

  Manx: Ale tady jde o to, aby se ta chripka prilis nerozsirila, takze se chrani ti, kteri jsou nachylnejsi.

  superkarma: 0 31.10.2005, 12:57:43
 14. avatar
  [26] Yavanna [*]

  Manx: jsou tzv. pacienti na pokladnu, tedy ti, kteří si vakcínu neplatí sami. Do loňska to hradila hygiena, od letoška pojišťovny. Do téhle skupiny patří lidi nad 65 let, diabetici, astmatici atd. Stát zřejmě zastává názor, že síla se pozná podle chování k nejslabšímu článku řetězce. Proto "brání slabé a tím bere silným". Souhlasím s tím, že pro produktivitu ekonomiky jsou mladíci lepší než dědulové. Ale asi se to nemůže brát jen přes produktivitu...

  superkarma: 0 31.10.2005, 12:43:07
 15. avatar
  [20] Andula [*]

  Beaute: nenít o tak, že vyhlásili krizový plán Mají připravený pandemický plán pro případ, že by to vypuklo, ale to je preventivní opatření, nikoli reakce na akutní okamžitý problém.

  superkarma: 0 31.10.2005, 10:08:27
 16. avatar
  [19] Maši [*]

  Já se radila s dětskou lékařkou a ta vůbec očkování proti chřipce nedoporučila, pokud je člověk nebo dítě zdravé a silné.Sama prý by své děti nikdy nenechala očkovat.Prý to dokáže nebezpečně nabourat imunitní systém.Tak nevím..

  superkarma: 0 31.10.2005, 09:49:45
 17. avatar
  [18] Tiny [*]

  Beaute: Krizový plán je zpracovaný ji 2 roky - je nutné se teoreticky připravit, ale nic jiného. Očkování proti klasické chřipce má význam ten, že se sníží pravděpodobnost potkání se ptačího a lidského chř. viru a tím možnost mutace. Bohužel si myslím, že se tomu nedá zabránit. Co potom vznikne (a jestli vůbec vznikne) se neví. Kdyby mutací vznikl virus, přenosný z čl. na čl. pak by to byl fičák a nastal by čas pro pand. plán a urychlenou výrobu vakcíny, jejíž distribuce by byla taky boj. Musíme věřit, že je to jen nafouknutá bublina.

  superkarma: 0 31.10.2005, 09:11:32
 18. [17] Hanule [*]

  Já jsem se nechávala očkovat vždy proti chřipce každý rok. Nikdy jsem neměla ani rýmu. Nyní vakcína není a snad to tento rok přežiju.

  superkarma: 0 31.10.2005, 09:03:42
 19. avatar
  [16] Žábina [*]

  já se nebojím o sebe , jsem hodně odolná proti infekcím,ale o
  má sníženou imunitu a jiné problémy
  ale naočkovat se ho taky bojím nechat

  superkarma: 0 31.10.2005, 08:57:12
 20. avatar
  [15] Aja [*]

  ...již dlouho se žádná pandemie neobjevila...tak si ji holt vymyslíme, aby farmaceutické firmy měly nějakej kšeft

  superkarma: 0 31.10.2005, 08:46:45
 21. avatar
  [14] Lilinka [*]

  NiKina 6 :

  superkarma: 0 31.10.2005, 08:20:51
 22. avatar
  [12] svetluszka [*]

  ...já mám vakcíny objednaný pro děti...ale na druhé straně mi zase spousta lidí radí, ať to nedělám.... ...taky kvůli horšímu průběhu...
  Nechala jsem se předloni na očkovat...plánovala jsem mimi a nechtěla jsem prodělat chřipku za těhotna. Pomohlo to, všichni byly doma ten rok nemocní a jediná O.K. Ale v loni jsem měla chřipku a bylo to hrozný....3 týdny totálně v eli.... a to bývám obvykle nemocná jednou za pět let.
  Opravdu nevím, co těd dělat.... ...

  superkarma: 0 31.10.2005, 07:30:18
 23. avatar
  [10] Beaute [*]

  Nyotaimori: Bohužel to asi nebude tak jednoduché Už vyhlásili krizový plán.Nejdřív budou očkovat děti a déčkaře,pak ženy,zdravotníky,lidi ve veř.službách. A chlapi v produktivním věku ,kteří nás s prominutím živí (teď mě ukamenujou feministky) nechají až nakonec

  superkarma: 0 31.10.2005, 07:12:39
 24. avatar
  [9] RenataP [*]

  svetluzska: Sakra, to abych manželovi koupila pro jistotu viagru, ne, Abych se náhodou nestrefila do chcíplýho

  superkarma: 0 31.10.2005, 07:11:58
 25. avatar
  [7] svetluszka [*]

  NiKina: ...a včera mi přišla SMS.... ať neberu do rukou chcíplé ptáky.... ....

  superkarma: 0 31.10.2005, 06:23:52
 26. avatar
  [6] RenataP [*]

  Ta panika je fakt děsná.
  Moje matka je už tak zpracovaná, že by potřebovala psychiatra....
  ...Bože došla vakcína...!!!
  ...Jéžiš, přiletěly ty nakažený vrány z Ruska... zavři balkón...
  ...Dej se očkovat...
  ...Bude konec světa... - extra oblíbená hláška

  superkarma: 0 31.10.2005, 06:15:23
 27. avatar
  [5] Andula [*]

  NiKina: spíše jsou mezi vyvolenými ti, u nichž by mohl virus napáchat největší paseku a více se pak šířit mezi ostatními lidmi

  superkarma: 0 31.10.2005, 05:50:36
 28. avatar
  [4] RenataP [*]

  Ještě že sem důchodci nechodí ...Nebo jo?
  No ale pozor ! Nejsou náhodou důchodci mezi těmi VyVolenými, co dostanou vakcínu přednostně ???
  Fascinuje mě, jak se budou zachraňovat zaměstnanci pohřebních služeb... (kurňa asi změním povolání )

  superkarma: 0 31.10.2005, 05:40:36
 29. avatar
  [3] svetluszka [*]

  Nyotaimori: .....že by takhle zárověň proběhla ta důchodová reforma...?....

  Ale těd vážně... ...docela se bojím...

  superkarma: 0 31.10.2005, 05:31:09
 30. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  Nyotaimori: ty te sezerou....

  superkarma: 0 31.10.2005, 02:51:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme