Domácnost

Chřipka a nachlazení – nedejte se!


Rtuť na teploměrech šplhá stále níž a níž. Podzim už o sobě dává vědět a první chladné dny mohou přinést i první chřipku či nachlazení. Chřipka a běžné nachlazení jsou snadno zaměnitelné. Občas bývá obtížné určit, s čím se zrovna potýkáte. V obou případech jde o onemocnění dýchacích cest a obojí je stejně nepříjemné.

Co je chřipka a co nachlazení?
Nachlazení se vyvíjí postupně, začíná to nevinným kýchnutím a za pár dní už můžete ležet v posteli. Chřipka ale udeří náhle, může vás položit do postele během několika hodin.

Příznaky nachlazení: Nachlazení se projevuje nejprve pocitem únavy, kýcháním, kašláním a mírnou rýmou. Nemusíte mít horečku, častěji přijde „jen“ zvýšená teplotu o jeden či dva stupně nad svůj normál. Charakteristické jsou bolesti svalů a hlavy, škrábání v krku, ucpaný nos, bolesti v krku, chrapot. Tyto příznaky obvykle po týdnu odezní. Máte-li silnější imunitní systém, nachlazení vás potrápí sotva pár dní. Většinou se neobjeví žádné další komplikace.

Příznaky chřipky: Průběh chřipky bývá o něco těžší. Nemoc se projeví horečkou, těžkou únavou, bolestmi hlavy a svalů, zimnicí, škrábáním v krku, pálením očí a suchým kašlem. Může způsobit také těžký zánět průdušek i zápal plic. Chřipka může trvat až deset dní, ale únava, která ji provází, může přetrvávat i několik týdnů.

Kdy vyhledat lékaře?
Máte-li teplotu nad 38 °C tři dny nebo stoupne-li nad 39 °C a výše, navštivte lékaře. Při bolesti v krku a teplotě nad 38 °C trvající déle než 24 hodin by mohlo jít také o streptokokovou angínu. Změní-li se hlenový sekret v zelený, žlutý nebo nahnědlý, bývá to známka bakteriální infekce ve vedlejších nosních dutinách nebo na plicích. Máte-li bolesti na prsou a dušnost, můžete mít zánět plic, zvláště trvá-li horečka.

Co za tím stojí?
Nachlazení i chřipku vyvolávají viry, které se uchytí na sliznici nosu nebo krku, rozšíří se v horních cestách dýchacích a někdy přejdou až do plic. Odpovědí imunitního systému je zaplavení postižených oblastí bílými krvinkami bojujícími s infekcí.  Příznaky nachlazení a chřipky nejsou působeny samotnými viry. Jsou výsledkem pokusů organismu odvrátit infekci.

Chřipka i nachlazení jsou častější v zimě, když topení snižuje v bytech vlhkost vzduchu. Nedostatek vlhkého vzduchu vysušuje nosní sliznici, a vytváří tak dokonalou základnu k množení virů a následnému onemocnění chřipky nebo nachlazení. Přestože se chřipka šíří především v zimních měsících, chladné počasí samo o sobě chřipku nezpůsobí. Může za to chřipkový virus, který je mnohem stabilnější a vydrží déle na studeném a suchém vzduchu.

Léčba
Při chřipce a nachlazení se doporučuje dodržovat klidový režim, vyvarovat se jakékoliv zvýšené námahy, která by mohla ještě více snížit obranyschopnost organismu. V žádném případě se nedoporučuje pokoušet se tyto příznaky laicky řečeno „přechodit“. Dochází tak zbytečně k recidivám.

 

Při nachlazení vám k léčbě postačí nosní kapky a volně dostupné léky. (Analgetika a antipyretika jako například: Valetol, Paralen, Panadol, Acylpyrin, Modafen). Stejně dobře se osvědčily takzvané „hot drink“ (ale třeba takový Coldrex má v sobě stejnou účinnou látku jako Paralen, je však desetkrát dražší). Instantní nápoj obsahuje látky, které účinně odstraňují příznaky nachlazení, nikoli chřipky. Zmíněné léky se úspěšně užívají i k léčbě příznaků chřipky. Nicméně při chřipce je lepší řídit se pokyny lékaře. Vyvarujte se, pokud možno, užívání antibiotik.

 

Nezbytný je také dostatečný přísun tekutin a vitaminů pocházejících z ovoce a zeleniny. Pomoci vám mohou také bylinky. Několik kapek eukalyptového oleje do horké vody k inhalaci je výtečným prostředkem k splasknutí sliznic. Řebříčkový a mátový čaj pomáhá zmírňovat příznaky chřipky. Účinný bývá i nálev ze zázvorového kořene. Odstraňovat toxiny pomáhají čaje z řebříčku a lipového květu. Dopřejte si také česnečku nebo topinky se silnou vrstvou česneku, to je totiž přírodní antibiotikum. Nálev z bezinkového květu působí protizánětlivě a posiluje činnost dýchacího ústrojí. Účinnost těchto bylinek je dokonce prokázána vědeckou studií.

Velmi často se doporučují vyšší dávky vitaminu C, echinacea či další přírodní prostředky. Jejich účinek však nebyl nikdy prokázán seriózními vědeckými studiemi a tudíž lze předpokládat, že případnou úlevu po užívání těchto přípravků lze připsat na vrub placebo efektu.

Prevence
Naučte se odpočívat, vyhýbejte se stresovým situacím a dbejte na správný příjem vitamínů a minerálů. Jen tak bude vaše imunita fungovat, jak má. Myjte si často ruce, abyste snížili možnost zachycení „bacilů“. V zimě zvlhčujte vzduch v bytě zvlhčovačem, aby neměl virus chřipky vhodné podmínky k šíření. Nekuřte, protože kuřáci jsou k nákaze dvakrát náchylnější.

Pomoci může i očkování proti chřipce. Chřipková sezona vrcholí sice až v prosinci a lednu, ale vytvoření imunity trvá šest až osm týdnů, proto je právě teď nejvhodnější období, kdy se nechat očkovat. Každý rok se objevují jiné kmeny viru chřipky, takže je nutné každoroční očkování.

Babské rady


Při léčbě rýmy vám babička možná říkala, že máte smrkat do tekoucí vody, aby se rýma nemohla šířit dál. To se ale dá řešit i používáním papírových kapesníků, které ihned vyhodíte do koše. Když rýma teprve začíná, doporučuje se zahnat ji horkým vzduchem, například inhalací nebo saunou. Horká koupel na ruce a nohy roztáhne cévy na končetinách, a tím odkrví překrvené nosní sliznice a uvolní ucpaný nos. Při rýmě a nachlazení si chraňte dutiny a mějte čelo v teple, noste čelenku nebo čepici.

Při kašli si pomažete hrudník sádlem nebo mastí přímo pro tento účel vyrobenou, která je k dostání v lékárně. Pijte cibulový čaj s medem (cibuli nakrájenou na kolečka přelijte horkou vodou a oslaďte medem).

Na bolest v krku pomůže Priessnitzův obklad: mokrý a studený ručník nebo kapesník převažte suchým ručníkem nebo šálou (mezi obě vrstvy lze přidat i igelit). Dvakrát denně půl lžičky soli rozpusťte ve dvou deci vlažné vody a tento roztok kloktejte. Teplý čaj s citronem a medem pomáhá zvlhčovat krk.

Při vysoké teplotě byste se neměla potit pod peřinou, ale spíše se ochlazujte. Zkuste studené zábaly nebo alespoň desetiminutovou sprchu v chladné vodě a pak zase skočte pod peřinu. Postup můžete kdykoliv opakovat, otázkou je, zda se vám vůbec bude chtít. Účinné jsou také octové ponožky – ponožky namočené v octu mírně zředěném vodou natáhněte na nohy, překryjte igelitem a pak suchým ručníkem.

Hodně pijte, nejlépe vlažné čaje oslazené medem, například z černého bezu, jitrocele, lipového květu, máty peprné. Čaje je vhodné střídat a prokládat minerálkami, protože tělo ztrácí při nemoci nejen vodu, ale i ionty. Čaj z třezalky se nesnese s některými léky, a proto opatrně.
 

Také vám možná při léčbě chřipky doporučil horký kuřecí vývar nebo grog. Škrábání v krku nebo kašel zmírní jakákoli horká tekutina, nemusí to být nutně polévka. Grogu či panáku slivovice se raději vyhněte. Při nemoci to není nejlepší řešení, obzvlášť v případě, že užíváte léky.

Trpíte na chřipky? Co se vám proti chřipce a nachlazení osvědčilo?

   
01.10.2008 - Dům a byt - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [24] LindaKr [*]

  Souhlasím s vámi. Herbalmed pastilky jsem si vybrala hned, když mi paní v lékárně řekla jejich složení. Jsem s nimi spokojená a neměním.

  superkarma: 0 05.12.2014, 13:26:07
 2. [23] Nella9 [*]

  Děkuji! Pastilky jsem ted taky zkoušela a můžu jen souhlasit! Hlavně nejsou drahé a po přečtení složení mi bylo hned jasné, že budu zachvíli fit!

  superkarma: 0 11.09.2013, 14:22:56
 3. [22] Monika43 [*]

  Taky si vymačkávám citrón :) ale teď když mi bylo fakt divně a měla jsem i rýmu, tak jsem si koupila HerbalMed pastilky, které jsem měla poprvé a můžu jen doporučit. Síla přírody mi fakt dodala energii a postavila mě na nohy :)

  superkarma: 0 04.04.2013, 13:10:11
 4. [21] musilovahana [*]

  Začíná podzim, to zase bude rýmiček.

  superkarma: 0 13.09.2012, 22:43:26
 5. avatar
  [20] Šmudlík [*]

  ToraToraTora: + horká vana!

  superkarma: 0 02.10.2008, 09:30:26
 6. avatar
  [19] ToraToraTora [*]

  Moravská medicína: slivovice s medem...a zítra nevíte, že Vám něco bylo.
  Citrony a vincentka jsou přžežité

  superkarma: 0 01.10.2008, 19:58:15
 7. avatar
  [18] ToraToraTora [*]

  Moravská medicína: slivovice s medem...a zítra nevíte, že Vám něco bylo.
  Citrony a vincentka jsou přžežité

  superkarma: 0 01.10.2008, 18:23:53
 8. avatar
  [17] Lilinka [*]

  Když už mě něco takového potká, mám to minimálně na 2-3 týdny a většinou mi to sleze na průdušky. Zánět průdušek jsem měla v prvním pololetí tohoto roku třikrát. Na posílení imunity jsem začla užívat kapky s echinaceou a musím říct, že se po nich cítím fakt dobře. Navíc mě zbavily podivného kašle, se kterým si nikdo nevěděl rady. Příští rok si naložím květy z vlastní zahrádky.

  superkarma: 0 01.10.2008, 16:49:47
 9. avatar
  [16] shb [*]

  Anai11: taky taky

  superkarma: 0 01.10.2008, 16:19:32
 10. avatar
  [15] LidusP [*]

  taky jsem teď byla nějaká marod. Malá také chytla nějakou virózu ve školce. Jeden den byla úplně v pohodě a druhý den dostala 39 horečky. Nešlo to vůbec dolů tak jsem přistoupila k babičkovským radám. Vzala jsem panáka slivovice a tři panáky vody na zředění. potírala jsem malé hřbety ručiček a chodidla. A do rána bylo po horečce.

  superkarma: 0 01.10.2008, 15:28:48
 11. avatar
  [14] Žábina [*]

  mě porazila nějaká viroza před 14 dny, bolelo mě celé tělo, hlava, kašlala jsem a měla ucpaný nos..přestože jsem si dávala inhalace /pro syna máme doma velký inhalátor/ vincentkou, spustila se mi vždy rýma jen na chvíli a znovu zalehla...ta bolest hlavy byla příšerná
  trvalo to 5 dní

  superkarma: 0 01.10.2008, 14:34:48
 12. avatar
  [13] malá paní [*]

  Pomáhá vypotit se na cizím těle

  superkarma: 0 01.10.2008, 13:07:24
 13. avatar
  [12] Zázvorka [*]

  Na okamžité sražení vysoké teploty jsme dávali - "nohy do tvarohu" (a šup s nima do ručníku a pod deku). To byla největší skoro okamžitá úleva o mnoho stupňů horečky!!

  superkarma: 0 01.10.2008, 12:25:37
 14. [11] Anai [*]

  Já navzdory radám v článku budu nadále preferovat toho panáka slivovice - minimálně jako prevenci , ale vždy mi i uleví. Zásadně nemám teploty, tak proto asi. Jinak med, česnek, bylinky, inhalace a napaření ve vaně - hlavně teplo. Nebezpečí nemoci je u mě při promrznutí a jelikož máš špatný krevní oběh, musím si dávat velký pozor.

  superkarma: 0 01.10.2008, 12:18:41
 15. [10] prcekkiki [*]

  Na odřený nos se mi výborně osvědčil Borozan

  superkarma: 0 01.10.2008, 12:02:15
 16. avatar
  [9] Ťapina [*]

  shb: Byla jsem zrovna v tu dobu na hodně důkladném vyšetření. Žádný bacilky nemám a to ani ty, které jsem čekala, že už bude moje imunita aspoň znát.

  superkarma: 0 01.10.2008, 11:28:03
 17. avatar
  [8] shb [*]

  Ťapina: o takové formě jsem letos taky slyšela...divné ale pozor aby to nebylo něco jiného....ty víš asi sama -různý bacilky

  superkarma: 0 01.10.2008, 11:23:06
 18. avatar
  [7] Ťapina [*]

  Letos jsem měla nějakou divnou záležitost. Dva dny horečka přes 38 a pak šlus, jako když utne, žádná únava, žádné kýchání, žádný kašel.

  superkarma: 0 01.10.2008, 10:41:20
 19. avatar
  [6] RenataP [*]

  shb: přesný popis...

  superkarma: 0 01.10.2008, 10:19:57
 20. avatar
  [5] shb [*]

  ...asi už z toho mám hrabičky

  superkarma: 0 01.10.2008, 09:52:10
 21. avatar
  [4] shb [*]

  taky jsem obětí už lezu po čtyřech...bolí mně v krku a plíce a průdušky, mám rýmečku a jsem unavená a v takovým tom "zahlušení" zvuky jsou tlumené, vnímám pomalu a jako z pozarohu čeština je fakt krásná dá se utvořit kdeco

  superkarma: 0 01.10.2008, 09:51:39
 22. [3] mindulinka [*]

  Jeremi: syn má taky rýmu a teče mu i očima. Na odřený nos je dobrý synderman nebo jelenní lůj.
  Já mám ucpaný nos celé těhotenství. Už se těším až porodím a budu moci zase dýchat

  superkarma: 0 01.10.2008, 08:55:25
 23. avatar
  [2] Jeremi [*]

  Taky se zrovna s nějakou virózou potýkám. Dneska už mi začíná být líp, ale bylo to fakt kvalitní. Nikdy jsem netušila, že rýma může člověku téct i z očí. K babským radám bych doplnila, že smrkání do tekoucí vody má tu výhodu, že si při tom člověk neodře nos tak, jako při používání papírových kapesníků. Do cibulového odvaru na kašel přidávám ještě majoránku. S medem a citronem to nechutná zdaleka tak strašně, jak to zní.

  superkarma: 0 01.10.2008, 08:14:23
 24. avatar
  [1] artepa [*]

  právě mám rýmu a bolí mě v krku. jsem nadopovaná vším co jsem doma našla a sedím v práci s nepřítomným pohledem. Doufám, že po mě dneska nebude chtít nikdo mimořádný výkony

  superkarma: 0 01.10.2008, 07:05:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme