Nemůžete spát, protože váš společník noc co noc chrápe? Raději spíte v obýváku? Lidé, kteří chrápou, si zpravidla neuvědomují, že při spaní vydávají nějaké zvuky. Tento problém se dokonce může stát úskalím vašeho partnerského vztahu. Ale pozor! Hlasité projevy vydávané partnerem ve spánku nejen dokáží znepříjemnit spaní, ale může se jednat i o velmi nebezpečné onemocnění.

Co to vlastně je chrápání? Obecně se jedná o hlasité dýchání způsobené vibracemi měkkého patra. Ale není to jen společenský problém, ale nemoc, porucha spánku. V populaci chrápe přibližně 25 % mužů a 15 % žen, častěji starších osob či osob s nadváhou. „Hlasitý spánek” bývá však i signálem jiného onemocnění, například vysokého krevního tlaku, obezity, chronické rýmy. Může se jím ale především projevit nebezpečný syndrom spánkové apnoe, který vyvolává onemocnění srdce a cévní mozkové příhody.

Chrápání vzniká v hltanu poklesem napětí svalů, které ovládají dýchací trubici. Zúženou trubicí proudí vzduch rychleji, rozkmitá ji i horní měkké patro a ozve se známý zvuk, připomínající řezání pilou.

Chrápání jako zlozvyk
Na chrápání neexistuje žádný specifický lék, ale je možné zvolit některou z léčebných metod, které dokáží tento problém zmírnit, nebo vás ho dokonce zbaví úplně. Člověk, který nechce své blízké okolí rušit ve spánku, by měl především upravit svůj životní styl. Pokud má nějaké to kilo navíc, měl by zhubnout, protože tuk v okolí dýchací trubice zužuje její průchodnost. Před spaním by se měl vyvarovat alkoholu, nekouřit a nepožívat léky na spaní. To vše totiž uvolňuje napětí svalů a pak člověk snáze chrápe.

Za pokus stojí malý experiment. Během spaní na břiše a na boku k chrápání téměř nedochází. A protože většina chrápajících lidí spí na zádech, měl by si postižený našít na pyžamový kabátek kapsičku a vložte do ní míček a snažit se ležet na břiše. Pokud se pak po usnutí bude chtít na záda podvědomě převalit, narazí na míček a zůstane na boku.

Pokud ani to nezabere, měl by se poradit s lékařem o některém z možných přípravků, těžší se pak řeší operativně, zákrokem v oblasti horních cest dýchacích. Nejdříve jsou na řadě šetrnější metody, každá operace totiž s sebou nese rizika. Pokud už skutečně nic nezabírá, pak postiženému specialisté (ORL – ušní, nosí a krční) a odborníci ze spánkové laboratoře poradí, jaký druh operace je nejvhodnější.  ¨

Jednou z možností je například zmenšení příliš velkého čípku laserem. Novější metodou je zasadit do patra tyčinku, která brání hlasitým vibracím. Úhrada zákroku závisí na stanovení diagnózy ošetřujícím lékařem.
 
Horší případy
Pokud chrápete ráno a probouzíte se unavení, můžete trpět nočními výpadky dýchání (spánková apnoe). Když se dech zastaví až na dvě minuty, pak se organismu nedostává kyslíku v krvi. V tomto případě je nutné neprodleně vyhledat lékaře. S podezřením na syndrom spánkové apnoe strávíte několik nocí ve spánkové laboratoři, kde určí příčinu vašich potíží. Cílená léčba vás může uchránit před dlouhodobějšími následky, například vysokým krevním tlakem.

Chrápe váš partner, nebo vy sama? Co proti tomu děláte? Ucpáváte mu nos, nebo na něj cákáte studenou vodu? Snažíte se usnout dřív než on, nebo je vám to jedno, protože spíte jak hozená do vody? Spíte kvůli chrápání v oddělených ložnicích?

Reklama