injection

Setkali jste se již s termínem rotavirová gastroenteritida? Název tohoto onemocnění vám možná nic neříká a přitom rotavirové gastroenteritidy bývají jednou z nejčastějších příčin hospitalizace malých dětí do 2 let. Onemocnění se projevuje silným průjmem, opakovaným zvracením, bolestí břicha a horečkou. Všem těmto nepříjemným a pro dítě zatěžujícím stavům lze předejít velmi jednoduše - očkováním. Všeobecná zdravotní pojišťovna se rozhodla své pojištěnce v ochraně před rotaviry podpořit a přišla s mimořádnou akcí, v rámci které mohou rodiče získat očkování pro své děti za výhodnou cenu.

Rotavirus je malý, kolu podobný virus, který se vyskytuje všude kolem nás. Přenáší se buď přímým kontaktem z nemocného člověka na zdravého (třeba i jen podáním rukou), nebo přes kontaminované předměty, nejčastěji hračky. Viry jsou dosti odolné, dokonce ani některé dezinfekční prostředky je nedokáží zničit. Téměř 3 miliony dětí z Evropy jsou v důsledku nákazy rotaviry každoročně ošetřeny v domácím prostředí, až 700 tisíc dalších musí v důsledku nemoci navštívit lékaře, 87 tisíc případů vyžaduje hospitalizaci a 231 dětí této nemoci podlehne.

Očkování jako prevence

Očkování je proto jednou z možností prevence. Obecně platí, že první rotavirová infekce bývá nejtěžší a následné infekce mají již lehčí průběh. Očkování by proto mělo být dokončeno nejpozději u kojenců starých 24 týdnů. V České republice je proočkovanost pouze u 4 - 5 % dětí. V porovnání s ostatními zeměmi ve střední Evropě v oblasti prevence jednoznačně zaostáváme a právě proto VZP přišla s nabídkou výhodného očkování proti rotavirovým infekcím. Očkování proti rotavirům je navíc bezbolestné, protože je podáváno ústy bez nutnosti vpichu.

Snížená cena vakcíny a navíc příspěvek VZP 500 Kč

Děti, které se narodily v termínu od 1. 6. 2010 a jsou pojištěny u VZP, mohou nyní získat očkování proti rotavirovým infekcím velmi výhodně. VZP právě jim totiž garantuje nejnižší cenu. Rodiče zaplatí za celé očkovací schéma maximálně 3 300 Kč a následně ještě zažádají VZP o vrácení 500 Kč. Celé očkování tak vyjde na částku 2 800 Kč, což znamená oproti běžné ceně úsporu až o 1 600 Kč. Akce běží od 1. října 2010 a potrvá do 31. prosince 2010.

injectionOčkovací látku mohou rodiče svým nejmenším pořídit přímo u lékaře pro děti a dorost nebo na základě lékařského předpisu v lékárnách, které jsou do projektu zapojeny. Seznam lékáren zapojených v garantované síti distributorů najdou na www.vzp.cz/rotaviry. O příspěvek VZP mohou žádat do 31. 12. 2010. K žádosti je třeba doložit voucher/certifikát (k dispozici na pobočkách VZP), ve kterém jim lékař pro děti a dorost či lékárník potvrdí nákup očkovací látky. Ten pak společně s dokladem o zaplacení opět předloží VZP a získají příspěvek 500 Kč. Další informace je možné získat také na infolince VZP 844 117 777.

Co by měli rodiče o rotavirech ještě vědět:

  • Rotaviry jsou nejčastější příčinou akutních průjmů a zvracení (onemocnění známého jako gastroenteritida) u malých dětí ve světě.
  • 95 % dětí prodělá rotavirovou gastroenteritidu před svými 5. narozeninami.
  • Rotaviry, resp. rotavirová gastroenteritida, bývají jednou z nejčastějších příčin hospitalizace u dětí do 2 let.
  • Při vakcinaci proti rotavirům je velmi důležité správné načasování. Vakcíny mohou být podávány dětem od stáří 6 týdnů (v ČR při očkování proti TBC až od 9. týdne).
  • Vakcínu je nutno podat ve 2 dávkách s minimálně měsíčním rozestupem a je důležité, aby dítě dostalo poslední dávku před dosažením 24. týdne věku, protože jedině tak je možno zajistit správnou úroveň ochrany ve správnou dobu.
Reklama