Styl

Chraňte se před zlými duchy!


Někdo má jen sošku Buddhy, jiný zapaluje tyčinky a další má celý byt zaplněný. Čím? Orientálními doplňky. V posledních letech jsou stále vyhledávanější. Napadlo by nás kdysi, že některé ženy u nás budou nosit sárí (a nejen doma), pány potkáte v pestrobarvených, často batikovaných tričkách, náramky na rukou, výrazné šperky či přívěsky, na návštěvě vám nabídnou vodní dýmku. A byt? Nejen vonné tyčinky. Těmi to u orientálního zboží začíná, pokračuje přes keramiku, textil, koberce, polštáře, přehozy, hudební nástroje, sošky, lampiony a končí u stylového nábytku.

 

Proč Orient? Souvisí to především s východní filozofií, která v posledních desetiletích stále více proniká do evropských zemí. Lidé se snaží těsněji seznámit s východním myšlením, napodobují zdejší styl života, a to se odráží jak v oblečení, tak způsobu zařizování bytu. Zpravidla to začíná u již zmíněných triček, ručně tepaných náramků a přívěsků, pak přichází na řadu keramika a různé exotické sošky a nakonec i kupujeme exotický nábytek. Ale to samozřejmě, jako každý koníček, něco stojí. Ve srovnání s některými druhy luxusního bytového zařízení a v neposlední řadě i se starožitnostmi to ale zase není tak moc. A vypadá to originálně!

Navíc zakoupit si takové zboží dnes není problém. Existuje řada firem, které se specializují na dovoz zboží z Nepálu, Indie, Indonésie nabo Thajska. Jen pozor na kvalitu! Ne vše laciné je také kvalitní. Pravda, u sošky nebo vázy nepoznáme, pokud, nejsme odborníci, zda je kvalitní, ale v něterých obchodech občas pozapomenou na paragon nebo na výrobku nenalezente podrobnější informace o reklamaci. Ale nebudu vás strašit. Podívejme se, co si dnes můžete pořídit, pokud chcete mít v bytě aspoň trochu toho Orientu.


Kdo si chce zpestřit byt pouze jednotlivým doplňkem, může si vybrat například z celé řady sošek zpodobňujících božstvo hinduistického panteonu či posvátná zvířata. Nejčastějším motivem je Buddha v nejrůznějších variantách - majestátní postava v jogínské pozici, většinou z bronzu a s pozlacenou hlavou nebo obézní odpočívající figurka s věčným blaženým úsměvem. Drauhá "varianat" je většinou z dřeva nebo měkkého kamene (např.mastku).Vedle klasických podobizen se v poslední době začíná objevovat tzv. Tribal Art, což jsou sošky, které se vyrábějí výhradně pro turisty a vyznačují se veselými, často až pitoreskními tvary. Kromě toho Indové tradičně kopírují africké plastiky. Ty se v původní vlasti vyráběly výhradně ze dřeva, indické napodobeniny však mohou být i z kovu.

A jsme u masek. Nejlépe vyniknou na stěně, ale viděla jsem už jednu i ve vitríně. Nejčastějším motivem je ochrana před zlými duchy "Bhairaby". Masky se k nám přivážejí především z Nepálu. Jsou různých velikostí, od 20 cm až po dvoumetrové výjevy. Pořizovací cena se přizpůsobuje velikosti, takže čím větší maska, tím víc peněz. A ty metrové, to už je pěkných pár desítek tisíc. Navíc se počítá i cena dřeva, které je v Nepaálu velmi vzácným materiálem.


Od masek k tankům. Nebojte, ne k těm armádním, ale tibetským. Jsou to ručně malované obrazy s 24 karátovým zlatem. Zobrazují výjevy z života Buddhy, zvířata, rostliny. Tyto malby se využívaly k výuce v klášterech, proto vyobrazení podléhají z tradice přísným zásadám. Tyto překrásné ozdoby jsou občas těžko k sehnání a jejich cena není malá.

K Orientu neodmyslitelně patří vodní dýmka. Typická indická je skleněná a menších rozměrů. Indové ale převzali ze zemí Středního Východu  i dýmky mosazné. Jsou velmi dekorativní, často tepané, barvené. Jsou větší, někdy i kolem 2 metrů a mohou z nich kouřit i 4 lidé najednou.

Ale i my hudbymilovní si přijdeme a své. Původní nástroje (samozřejmě jejich kopie) jako jsou sitár, flétna, bubínky nebo tibetské trouby (ty menší) jsou atraktivní ozdobou bytu.

Pořád jsme u "menších" doplňků, ale co takové ručně tkané pestrobarevné přehozy nebo koberce? Takový vyšívaný polštář také není k zahození a navíc se na něm velmi pohodlně sedí. Od nich už je blízko k nábytku - taburety, křesílka, židličky nebo stolky.... Na strop pověsíme lampion, na dveře korálkový závěs.

Pak už jen zapálit tyčinky, pustit si příslušnou hudbu (CD nebo kazety jsou v obchodech lehce sehnání), protože nepředpokládám, že všichni hned zvládnou hru na sitár a začneme relaxovat. A venku se můžou čerti ženit, my jsme v Orietnu a je nám to jedno. I když bydlíme třeba v paneláku.

Líbí se vám "orientální" byty"?
Máte doma nějaké zmíněné doplňky?
Jaké?
Kouříte vodní dýmku?
Jaké vůně tyčinek máte nejraději? PS: je mi jasné, kdo bude psát, že konopí :-)

Napište mi!

   
14.09.2007 - Krása - autor: Dana Svobodová

Komentáře:

 1. avatar
  [16] Vivian [*]

  Naštěstí tady žádné duchy nemám. A dostala jsem zákaz vařit fazole, takže zlé duchy od jisté doby prostě neřešíme :) Ale tyčinky mám ráda, občas si zapálím, hezky to voní... Ale nesmí se to přehánět, nejlíp stejně voní čerstvý vzduch.

  superkarma: 0 14.09.2007, 13:19:04
 2. avatar
  [15] arjev [*]

  Proti zlu mám v kuchyni keramického trolíka. Před odchodem z domu ho pohladím a on mne chrání před zlem.
  Na zlé duchy je manžel

  superkarma: 0 14.09.2007, 12:58:45
 3. avatar
  [13] Meander [*]

  Nelíbí, pokud v nich nebydlí orientálec.
  Nemám, nic tzv. orientálního mi nesmí přes práh.
  Nekouřím.
  Tyčinky mi nevoní a bolí mě z nich hlava. To si dám radši doutník.

  superkarma: 0 14.09.2007, 11:43:28
 4. avatar
  [12] sanvean [*]

  1. Ano, když nejsou přeplácané.
  2. Jediné, co je tu trochu orientální, jsou hedvábné obrazy - jeden černobílý s rákosím, na druhém je čínská lady s šálkem čaje.
  3. Dýmku jsem ještě nezkusila, ale láká mě.
  4. Nag Champa a japonské Namaki, nejsou tak silné. Mám ráda vůni cedru, jasmínu, zeleného čaje.

  superkarma: 0 14.09.2007, 10:55:29
 5. avatar
  [11] aviaki [*]

  Vodní dýmka se mi osvědčila jako super dárek pro své dva synovce (těsně před dosažením plnoletosti), podotýkám, že jsem to předem konzultovala se svoji sestrou - jejich matkou. No, jejich otec o tom dodnes neví Ale od té doby jsem považována za ještě úžasnější tetu než předtím - a to po mnoha společně strávených prázdninách se soutěžemi typu - kdo rychleji sní oběd, ale jíst se může pouze na stromě.

  superkarma: 0 14.09.2007, 10:48:56
 6. [10] dkd [*]

  Jinak ... myslím, že napodobovat orientální styl života u nás je blbost, není pro pro každého. Jistě jsou i takoví lidé, kteří mají k Orientu blízko, u těch to chápu. Ale abych si dala do bytu něco exotického a orientálního, jen proto, že je to exotické a orientální? Ani náhodou.
  Takže nic takového nemám, vodní dýmku nekouřím a vonné tyčinky mi nevoní

  superkarma: 0 14.09.2007, 10:46:37
 7. [9] dkd [*]

  Modré z nebe:
  Samotný princip kouření vodní dýmky tkví v tom, že při potáhnutí vzduchu hadicí dochází k nasátí dýmu z tabáku (který se pomalu spaluje teplem z uhlíku) do vody, kde se probublá, ochladí, částečně pročistí od nečistot a jako takový směruje hadicí do plic.

  Samotné kouření vodní dýmky připomíná bafání klasické dýmky či cigarety, ovšem s tím rozdílem, že je dým ochlazený a nádherně voní a chutná... (prý )

  superkarma: 0 14.09.2007, 10:39:38
 8. [8] dkd [*]

  Modré z nebe:
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Vodn%C3%AD_d%C3%BDmka

  superkarma: 0 14.09.2007, 10:36:59
 9. avatar
  [7] Modré z nebe [*]

  átéčko: A to jako jaksi inhaluješ čajový vývar či jak? No, zajdu to omrknout

  superkarma: 0 14.09.2007, 10:16:12
 10. avatar
  [6] átéčko [*]

  Modré z nebe: Zaučí tě v každé Dobré čajovně- kterak používat

  superkarma: 0 14.09.2007, 10:00:57
 11. avatar
  [5] átéčko [*]

  Některé ano, ale zahrady více.
  Ne
  -
  občas v čajovně
  líbily se mi pouze tibetské tyčinky proti bolesti hlavy. Jinak mi všechny smrdí.
  Konopí je také proti bolesti i když vůně nevábné....

  superkarma: 0 14.09.2007, 10:00:11
 12. avatar
  [4] Modré z nebe [*]

  Jak vlastně funguje vodní dýmka? Prosím, vysvětlete mi to někdo, manžel chce něco takového koupit tchánovi ...

  superkarma: 0 14.09.2007, 09:54:26
 13. avatar
  [3] femme [*]

  tyčinky nééééééééé, bolí mě z nich hlava

  superkarma: 0 14.09.2007, 09:39:42
 14. avatar
  [2] Eliza [*]

  Mám v hlavě takovou situaci.
  Jsem doma (v paneláku) a najednou takový podivný zápach. Zkouším odkud by to mohlo pocházet, až nakonec ze stoupačky se line téměř neznatelný proužek dýmu. Atmosféra houstne. Z posledních sil se mezi záchvaty kašle doplazím ke dveřím za nimiž zní relaxační hudba. Tluču, ale nakonec mne milosrdně obestře tma ...
  Na konec už jen zpráva z černé kroniky: Milovníci orientu udusili sousedku
  Z tyčinek v uzavřených místnostech mě slzí oči, bolí hlava a mám tendence se dusit. Ve volných prostorách je snáším lépe a takové to mírně načichlé oblečení z obchůdků mi vyloženě voní. Nic proti orientu, ale v paneláku opatrně.

  superkarma: 0 14.09.2007, 09:27:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme