zvířataAť už trávíte svou dovolenou na chalupě v Čechách nebo u moře, určitě si s sebou nezapomeňte přibalit i vhodný repelentní přípravek. I letošní léto je totiž ve znamení vyššího výskytu klíšťat a komárů. Rozšíření komárů mají na svědomí zejména nedávné záplavy, ale celkově se výskyt parazitů každým rokem zvyšuje. Pokud s sebou na výlet berete vaše čtyřnohé miláčky, je potřeba myslet i na jejich ochranu před parazity. V letních měsících je totiž nejvyšší riziko výskytu vnějších parazitů, kteří mohou ohrozit zdraví celé rodiny. Neriskujte zdravotní problémy a zkaženou dovolenou a vyberte v předstihu vhodnou prevenci pro vašeho mazlíčka.

Dovolená se zvířetem může být pro vás i vašeho miláčka zábava, stačí jen dodržovat pár základních pravidel. Pokud plánujete urazit větší vzdálenost, vydejte se na cestu ráno nebo večer, kdy je o něco chladněji. Dělejte pravidelné zastávky na malé proběhnutí a dbejte i na zvýšenou potřebu pitného režimu. I zvíře by mělo dodržovat pitný režim, stejně jako vy. Aby se váš miláček cítil dobře, vezměte mu s sebou jeho oblíbené hračky nebo deku – obzvlášť kočičky jsou fixované na domácí prostředí, známé věci je uklidní. Ať už je cíl vaší cesty jakýkoliv, je důležité dbát na ochranu před parazity. Často ani nejsou vidět, o to víc ale dokáží nadělat nepříjemností domácímu mazlíčkovi i vaší rodině. Narazit na ně můžete v Čechách, stejně tak ale i na jihu Evropy. Proto nezapomeňte na patřičnou prevenci před komáry nebo klíšťaty ve všech evropských destinacích. Skutečnost, že se v konkrétní oblasti nakažená klíšťata nevyskytují, ještě neznamená, že by zde zvířatům žádné nebezpečí nákazy nehrozilo. Onemocnění se může do oblasti přenést prostřednictvím nakaženého zvířete, které nákazu šíří dál.

Komáři a klíšťata dokáží potrápit i zvířata, blechy zase člověka

Slunečné počasí je ideální na výlety do přírody, venkovní sportování, koupání se v rybníce nebo na sběr hub a borůvek. I v takových idylických chvílích je ale třeba být na pozoru před nástrahami okolí. Úpal z horka rozchodíte po pár dnech, štípnutí od komára nebo klíštěte ale může být fatální. V letních měsících je průměrně nejvyšší výskyt vnějších parazitů. Kromě nepříjemného bzučení a štípanců může hmyz způsobit mnoho závažných onemocnění nejen u lidí, ale i u zvířat.

Kromě „notoricky známých“ klíšťat jsou velmi nebezpečným záškodníkem komáři. Mohlo by se zdát, že vzhledem ke zvířecímu osrstění nejsou komáři takový problém, jako je tomu u člověka. Opak je pravdou. Komáři přenášejí různé nemoci, např. podkožní dirofilariózu nebo srdeční dirofilariózu (tzv. srdeční červivost). U srdeční červivosti tento „červ“ dosahuje délky 25-30 cm a parazituje v pravé části srdce psa a kočky. U zvířete dochází k vážnému onemocnění srdce a plic. Mezi onemocnění přenášená komáry se také řadí Leishmanióza, která je vyvolaná jednobuněčným parazitem Leishmanií. Je primárně nevyléčitelná a přenosná na člověka. Leishmanióza se vyskytuje běžně v teplých exotických zemích a v jižních státech Evropy, jako jsou například Chorvatsko, Itálie, jižní Francie, Španělsko či Řecko. V posledních letech jsme se s těmito exotickými onemocněními začali setkávat i u nás.

Na listech stromů nebo ve vysoké trávě pak čekají klíšťata na kolemjdoucí psy a jejich páníčky. Klíšťata jsou původci závažných onemocnění, jako je lymská borelióza, babezióza a klíšťová encefalitida. S těmito parazity se můžeme setkat téměř po celý rok, ale v létě je jejich výskyt nejvyšší. Klíšťaty a komáry bohužel výčet vnějších parazitů nekončí, nesmíme opomenout ani blechy, u kterých je riziko nákazy celoroční. Na zvířeti totiž nacházíme pouze blechy dospělé, ty však produkují vajíčka, která ze zvířete vypadávají v jeho okolí. Mohou se uchytit doma na koberci, na sedačce či v autě při cestě z chalupy. Blecha preferuje psí či kočičí kůži, ale v momentě, kdy potřebuje potravu (krev), napadá i člověka. Navíc mohou být blechy také mezihostitelem nebezpečné tasemnice!

Tím, že psy a kočky chráníme přípravky proti těmto parazitům, chráníme tak i zdraví své. Prevence u lidí je poměrně cenově dostupná a jednoduchá. Jak je tomu ale u zvířat? I zde platí, že je lepší problémům předcházet pomocí důsledné a pravidelné prevence.

Do cestovního kufru přibalte také spot-on (pipetu) pro vaše zvíře. Psovi poskytne ochranu i před komáry

Nejvhodnější je samozřejmě chránit zvířata před parazity celoročně. Pokud jste však s nákupem vhodných přípravků otáleli, nyní je nejvyšší čas opatřit vhodný přípravek pro zvíře. Nejúčinnější formou prevence jsou spot-on přípravky nebo speciální obojky. Vybrané spot-on přípravky mají výhodu v počtu parazitů, před kterými psa chrání. Obojky poskytují zase ochranu až na několik měsíců. Oba druhy přípravků jsou volně prodejné u veterinářů, v lékárnách nebo v obchodech s chovatelskými potřebami.

Vzhledem k letošnímu rozšíření komárů představují účinnou formu prevence spot-on přípravky ve formě pipet, které se aplikují zvířeti přímo na kůži a účinkují až jeden měsíc. Pro psy jsou určeny například pipety Advantix, které psa chrání před parazity dokonce pětinásobně – proti klíšťatům, blechám, komárům, bodavým mouchám a všenkám. Advantix má unikátní repelentní účinek proti klíšťatům, komárům a bodavým mouchám. Díky němu odpudí parazita dříve, než se stačí zakousnout a přenést na psa infekci. K dostání je ve čtyřech různých baleních, dle hmotnosti zvířete a je vhodný i pro štěňata, kterým je možné přípravek aplikovat již od 7 týdnů věku. Bezpečný je i pro březí a kojící feny. Přípravek Advantix je možné aplikovat pouze psům, kočky netolerují účinnou látku permethrin. Aby majitel dosáhl žádaného účinku, je nezbytné aplikaci pravidelně opakovat jednou za měsíc. Velkou výhodou přípravku je jeho odolnost vůči vodě, účinnost se tak nesnižuje.

advantix

Na dovolenou je možné zakoupit mazlíčkovi také speciální obojek proti vnějším parazitům. Pro psy i kočky je určen například inovativní obojek Foresto, který po dobu až 8 měsíců odpuzuje a hubí klíšťata a jejich larvy a nymfy. Působí také proti dospělým blechám ve všech jejich vývojových stádiích. U psů navíc účinkuje proti všenkám a byla prokázána účinnost také proti svrabu. Jako jediný svého druhu působí obojek Foresto repelentně proti klíšťatům. Jedna z obsažených účinných látek způsobí tzv. hot foot efekt neboli efekt rozpálené plotny, který znemožní setrvání parazita na kůži psa či kočky.  Účinné látky postupně napadají nervový systém škůdce, paralyzují ho, takže není schopen proniknout do kůže zvířete a sát krev. Nemůže tak dojít k přenosu některého ze závažných infekčních onemocnění. Posléze klíště vlivem repelentního účinku přípravku Foresto uhyne. Díky účinným látkám je zároveň bezpečný i pro štěňata od 7 týdnů věku a koťata od 10 týdnů věku. Obojek je voděodolný a lze jej zakoupit ve dvou velikostech – pro kočky a malé psy a pro větší psy. Obojek je zcela bez zápachu.

advantix

Osvědčeným obojkem je také Kiltix. Je určen pro psy na ochranu před klíšťaty a blechami po dobu až 7 měsíců. Kiltix obsahuje dvě účinné látky a je k dostání ve třech velikostech pro všechna plemena psů včetně štěňat od 3 měsíců věku. Účinnost obojku se nesnižuje ani ve vodě. Kiltix je ideální pro chovatele, kteří hledají jednoduchou, účinnou a dlouhodobě působící ochranu pro své psy nejen v době dovolených.

kiltix

Tradiční přípravky Bolfo formou obojku, pudru a spreje chrání kočky a psy před blechami, klíšťaty, vešmi a všenkami. Bolfo sprej či Bolfo pudr jsou vhodné pro okamžité hubení parazitů. Aplikaci je nutno opakovat 1-2x týdně.  Bolfo sprej je navíc určený i na ošetření okolí zvířete – například pelíšek, který bývá častým místem výskytu vajíček blech.

Reklama