Domácnost

Chovatelka hus: Upéct husu je téměř smrtelný hřích!

...tvrdí naše čtenářka a velká chovatelka husí v jedné osobě Pajda. Ještě než se nadýchnete, abyste s ní polemizovaly, přečtěte si její poutavý článek, a možná jí dáte zapravdu.

husa

Protože se blíží Martina, stojí u našeho baráku fronta zájemců o domácí husy. A jako každý rok mě jímá děs a hrůza při pomyšlení, jak se ty husy budou stydět za to, jak dopadly. Myslím tím kulinářsky. Řada lidí sice chce husu i s receptem, ale pak ji stejně vrazí do trouby, aniž by se moc zajímali, že upéct husu jé téměř smrtelný hřích. Ani můj oblíbený časopis o vaření nezklamal a uveřejnil recept téměř na chlup stejný jako loni a předloni. Výsledkem pečení je většinou taková nepovedená kačena... A tak jsem si řekla, že udělám trošku osvětu.

Proč vůbec chovám husy?

Protože přesně odpovídají mé představě bezodpadového hospodářství. Jediné, co se nespotřebuje, je zobák. Další důvod: protože jsou nenáročné a vhodné pro lenochy, jako jsem já. Jsou totiž býložravé. Živí se trávou. Kyblík zrní, který mají kačeny jako předkrm, má stejně početné hejno hus na týden. A je s nimi legrace - chovné kusy slyší na jméno, chodí se mazlit, žerou z ruky... a hlídají líp než psi. Psa můžete uplatit kusem salámu, ale husa je neúplatný a svědomitý hlídač. Husy, určené ke zkrmení, mají samozřejmě veškerou péči, ale rozhodně se s nimi nikdo nemazlí. Znáte přísloví „S jídlem se nehraje!“?

Jaké husy prodávám nejraději?

Podle toho, na co husu chcete. Když se má opravdu péct, tak je nejlepší do 4 kilo, a to je v podstatě surová vražda malého housátka. Správná husa, která je člověku rovnocenným sokem, má po vykuchání pět kilo nebo i víc. Osobně husy na prodej škubu a kuchám, ale dělám to z vypočítavosti. Jemné peří vykupují výrobny dek a spacáků, větší peří výrobci bižuterie, střední brky jdou na mašlovačky nebo luky a největší berou šermíři a rybáři. O každé pírko je u nás boj.

A jakou husu si koupit?

Co největší. Klidně v peří. Protože vám ji živou neprodají, poproste o krev - je to pochoutka. Recept dodám. Husu v peří nemusíte škubat, velká husa jde totiž stáhnout. Osobně na huse pro naši rodinu škubu jen to peří, které jde dál na prodej, a nebo jenom prsa, protože z těch pak dělám husí škvarky nebo je klasicky upeču se zelím - a to je s kůží lepší.

Stáhneme tedy kůži - jde to celkem rychle - a odkrájíme sádlo. Oddělíme nohy, hřbet a prsa odkrojíme od kosti a husí hody mohou začít.

Dopředu si kupte kroupy a zázvor, všechno ostatní asi bude doma. Pokud máte husu od farmáře, poproste ho, aby dodal oškubanou kůži z krku - je to pochoutka. Dost často vám husu sice oškubou, ale neopálí. Zůstane chlupatá. Není to velký problém, chloupky jsou jemné, ale pokud vám přece jen vadí, prostě s husou několikrát přejedete nad plamenem, a je to.

Husí krev - kroupy namočíme (asi tak lžíci na porci), necháme namočené asi tak 2 hodiny. Na sádle osmažíme cibulku, přidáme kroupy a chvíli smažíme. Pak přidáme krev, rozklofeme vařečkou a okořeníme: sůl, pepř, majoránku (té hodně), můžeme i česnek. Krev je hotová tehdy, když je úplně černá. Podáváme s chlebem nebo vařeným bramborem a kyselou okurkou.

Husí prsa - můžeme upéct. Stáhneme kůži, odkrájíme z ní sádlo a vrátíme zpět na maso. Připevníme párátky a dál klasicky pečeme - stejně jako celou husu.

Nebo uděláme husí škvarky - prsa s kůži i sádlem nakrájíme napříč na plátky. Mírně podlité dáme vařit na pánev nebo do kastrolu, až kůže mírně zrůžoví. Nesolíme! Potom scedíme, naklademe škvarky na pánev, pokropíme je studenou vodou a dáme do vyhřáté trouby upéct do křupava. Trvá to dost dlouho, ale výsledek je vynikající.

A nebo je uděláme jako naše babičky: plátky masa bez kůže nakrájíme na malé medailonky, smícháme česnek se zázvorem a kaší natřeme nejen zvenčí, ale i zevnitř. Já ještě přidávám dovnitř tenoulinký pláteček špeku, ale nemusí být. Na oleji opečeme a dusíme doměkka. Podáváme s jakoukoliv jemnou přílohou a zeleninovým salátem.

Zbylo nám docela dost sádla, což je fajn - vyškvaříme ho stejně jako vepřové sádlo a používáme na chleba, do těsta... pro rýpalky se podívejme, co nám na téma „husí sádlo“ nabízí eKalkulačka:

Množství je pořád stejné 100 g.

Husí sádlo: 3 164kJ
Sádlo škvařené: 3 412kJ
Olej olivový  3 881kJ

Jak vidno, není to zdaleka tak strašná bomba...

A teď „zbytky“

Z odkrojků, srdíčka a žaludku uděláme vývar. Úplně klasický s kořenovou zeleninou, tak jako třeba ze slepice. Ke konci přidáme trošku smetany a knedlíčky - „oficiální“ husí polévka, zvaná kaldoun, by měla mít dvojí - krupicové a masové. Recepty asi netřeba, je to úplně běžný postup. Jen je dobré dát do polévky česnek, husa má koření ráda.

Stehna - vrazíme do šouletu. Do něj taky užijeme zbytek krup. Uděláme jej třeba takto: stehna upečeme - poctivě osolená a okmínovaná. Zároveň dáme vařit hrách (předem namočený) a kroupy. Každé zvlášť - 200 g od každého. Po uvaření obojího vezmeme pekáč, nakrájíme dvě cibule nahrubo, šest stroužků česneku zrovna tak, opečeme na sádle (tady užijeme to husí sádlo), promícháme se scezeným hrachem a kroupami, urovnáme v pekáči a píchneme dovnitř za dvě upečená stehna. Necháme v horké troubě zapéct asi 40 minut při 170 °C. Vypadá to, že jídla není mnoho, ale šoulet je ohromně sytý.

A ještě pořád něco zbývá. Na svačinku si můžeme dát husí jatýrka - prošpikujeme naštípanými mandlemi, přidáme na špičku nože mletého hřebíčku a opečeme ve vysoké vrstvě sádla - opět přednostně husího. Kdo nemá, musí se spokojit s náhražkou...

Když prohlídneme kuchyň, najdeme zbytky vařeného husího masa, které se už jaksi do polévky nevešlo. Pomeleme, okořeníme zázvorem, tymiánem a osolíme, smícháme se strouhankou a vejcem a vytváříme malé plněné kuličky - můžeme plnit kousky ananasu, sušenými brusinkami - podle chuti a odvahy. Osmažíme. Přílohu volíme podle náplně.

A pořád ještě z husy zbývá jeden kousek - kůže z krku. Je to taková miloučká jitrnička... porce z jednoho krku je pro dvě osoby, víc z něj nevyrobíme. Náplně jsou různé. V dobách našich babiček se využívalo toho, že krk je plný sádla, a prostě se udělala nádivka jako do kuřete - housky, vajíčko, kousek salámu pokud byl, petrželka, máslo, mléko... smíchat, naplnit, zavázat a šup do trouby.

Protože ale dneska jsme se rozhodli, že nám husa bude chutnat, dáme do náplně kromě výše zmíněných ingrediencí ještě 1/4 kila mletého masa. Opět huse dopřejeme hodně zázvoru, bez něj krky nebudou dobré. Další postup se pak bude lišit podle toho, na co krk využijeme. Pokud jej chceme jíst na studeno (na chlebu, jako předkrm) dáme jej vařit s kořenovou zeleninou a dostaneme výbornou polévku. Pokud ale máme zálusk na další jídlo z husy, osmažíme na sádle cibulku, krk opečeme a dáme do trouby zezlátnout. Podáváme s bramborem a hlávkovým salátem.

Z husy se dá vyrobit celá řada dalších vynikajících jídel, ale tohle, myslím, jako základ stačí. Je na tom krásně vidět, že namísto osmi původních jídel (počítám i předkrmy) známe dneska jedno jediné, často nevalné chuti, a mastné zbytky obvykle dojíme s velkým odporem - nebo taky ne...

Takže chválím husy - jsou to vynikající ptáci s úžasnou užitkovostí!

Pajda

   
09.11.2011 - Zvířátka - autor: čtenářský příspěvek

Komentáře:

 1. [28] Danulka K. [*]

  Husu nepeču, je to moc mastné a husí sádlo nemusím.

  superkarma: 0 13.02.2012, 08:28:46
 2. avatar
  [27] alli3 [*]

  tak husu tu nemusím

  Sml31Sml31Sml31Sml31

  superkarma: 0 29.11.2011, 21:41:26
 3. [26] ova9 [*]

  ........od detstvi nesnasim.........skubani peri, vzdy mi z toho zapacu a pohledu bylo nevolno

  Proto mam radeji kupovane a ocistene.

  superkarma: 0 28.11.2011, 20:26:26
 4. avatar
  [25] marcela-1 [*]

  Sml67

  superkarma: 0 26.11.2011, 20:44:08
 5. [24] luchud [*]

  mňamka

  superkarma: 0 24.11.2011, 21:44:29
 6. avatar
  [23] evusche [*]

  pajda: Sml59 krásně napsané Sml67

  Co mě nebavilo, když jsme měli husy, kachny, kuřata, bylo škubání peří Sml31Sml68 obzvlášť u kachen, jak se to nepodchytilo včas, to bylo neskutečný Sml68

  superkarma: 0 14.11.2011, 15:09:06
 7. avatar
  [22] pajda [*]

  ToraToraTora — #14 jsem z Jižní Moravy, ale letos už husy nemám - jednu pro nás jsem hájila doslova se zbraní v ruce. Pokud jde o zbytek: "pomalím" v naprosto normální troubě. Kupovat speciální hrnec na něco, co zvládnu bez něj, je vyhazování peněz.

  Pokud jde o přidávání slaniny: husí maso je jedno z nejsušších vůbec, jakmile odkrojím tuk, dostanu v podstatě libové jídlo.

  Jinak ale dneska už se ví, že teorie o dietách podle Stobu jsou nesmysl, strava na hubnutí se musí připravit přesně na míru a třeba živočišné tuky jsou přirozené. Jenže výrobce ze sádla, které si donesete domů na hude, nemá žádný zisk, zatímco z oleje ano, zejména z toho olivového...

  superkarma: 0 10.11.2011, 09:35:54
 8. [21] Rikina [*]

  Jelikož nemám ani kde takové zvíře upéct, a už vůbec ne nervy, trpělivost a šikovnost na vše popsané výše, řeším husí problematiku návštěvou restaurace a objednáním porce svatomartinské husy tamtéž. Ostatní husí speciality pak lze dostati na farmářských trzích, což hodnotím pozitivně, protože nad pětikilovou husou v peří bych se tak leda bezmocně rozplakala. Sml57

  superkarma: 0 09.11.2011, 23:01:55
 9. avatar
  [20] moula [*]

  Kruta se da delat i jako svickova nebo styl kralik na smetane. suchost se ztrati a je vyborna. mlete kruti pridat k veprovemu nebo hovezimu a je skvela sekana nebo karbanatky, takove odlehcene a jemnejsi.

  superkarma: 0 09.11.2011, 17:36:06
 10. avatar
  [19] ToraToraTora [*]

  átéčko — #18 Že bych se překonala pro ten kus opeřené flákoty?Sml30  Jestli jo, tak poreferuju

  superkarma: 0 09.11.2011, 12:21:40
 11. avatar
  [18] átéčko [*]

  ToraToraTora — #12 Od zítřka mají v Kauflandu akci na 3 - 3,5kg husu s droby...Sml57

  Vím, že tam ráda chodíš ve čtvrtky...Sml24

  ...asi jako jáSml22

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #19
  superkarma: 0 09.11.2011, 11:29:46
 12. avatar
  [17] ToraToraTora [*]

  Žábina — #15 Stehna peču se zelím jako kachnu nebo tak,tedy spodní. Vršek na grilu, ale prsa nechávám na minutky, z odřezků dělám guláš a vnitřnosti na polévku, tu milujem. Prsa jsou na krůtě obří, ale trochu suchá, tak je na den naložím do oleje a koření a pak peču jako plátky, špízy nebo nudličky na "čínu"

  superkarma: 0 09.11.2011, 11:29:13
 13. avatar
  [16] enka1 [*]

  Žábina — #15 Stehna bych možná prošpikovaná upekla, z prsou nějaké špízyse slaninou, krůta mi přijde sucháSml80, určitě bych aplikovala Pajdiny nápadySml22

  superkarma: 0 09.11.2011, 11:06:55
 14. avatar
  [15] Žábina [*]

  ToraToraTora — #14 dostanu jí už naporcovanou, já jsem na to totiž leváSml68...takže budu péct postupně

  potřebovala bych pro 4 strávníky Sml30

  nevím jestli jde k tomu jako příloha např.červené zelí a bramb.knedlík?

  já z krůtího masa nevařím, zatím jsem jedla jen krůtí guláš a nic moc mi nechutnal Sml68

  1. na komentář reaguje enka1 — #16
  2. na komentář reaguje ToraToraTora — #17
  superkarma: 0 09.11.2011, 10:58:32
 15. avatar
  [14] ToraToraTora [*]

  Žábina — #13 Krůtí má devět chutí, nedoporučuji péct v celku. Ale záleží hodně na tom, jak bude velká a kolik vás sedí u stolu

  1. na komentář reaguje Žábina — #15
  2. na komentář reaguje pajda — #22
  superkarma: 0 09.11.2011, 10:48:01
 16. avatar
  [13] Žábina [*]

  já dostanu zítra domácí krůtu - poradíte někdo, jak ji nejlépe zužitkovat?

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #14
  superkarma: 0 09.11.2011, 10:39:28
 17. avatar
  [12] ToraToraTora [*]

  PS: A odkud jsi, že bych si zajela pro husu....v obchodě totiž u nás jde sehnat jen 2,8kg chcípák. Sml80

  1. na komentář reaguje átéčko — #18
  superkarma: 0 09.11.2011, 10:15:20
 18. avatar
  [11] ToraToraTora [*]

  Z vnitřností a krku dělám polévku, z jater domácí paštiku, sádlo schovávám pro strýčka příhodu na pomalou spotřebu a husu peču v kuse na pomalé pečení cca 9h s dvěma druhy zelí a domácím houskovým knedlíkem. je výborná a spotřebujeme jí  celou. Dojídáme s velkou chutí a nikdy ne s odporem. Zkoušela jsem ještě grilovana husí prsa a stehýnka na pomeranči. Ta chutnala mě,ale ne zbytku rodiny. používám vlastní čerstvý tymián a jablíčka z babiččiny zahrady. Taková malá, červená.

  superkarma: 0 09.11.2011, 10:07:30
 19. [10] cilani [*]

  navia — #8 mamka má taky plynovou a zvládá toSml80

  superkarma: 0 09.11.2011, 09:41:11
 20. avatar
  [9] syrrit [*]

  Moje babička vyprávěla, jak doma dělávali jakousi pochoutku z husích střev omotaných kolem pařátů, vařilo se to v polévce a prý to bylo strašlivě dobré.

  superkarma: 0 09.11.2011, 09:32:59
 21. avatar
  [8] navia [*]

  Tak husu jsem v životě nejedla... Občas jsme doma pekli kačenu, teda mamka, já ve své domácnosti nikdy. Někdy bych ji ráda zkusila, ale myslím, že by to dopadlo špatně. Na pomalé pečení nemám přístroj (mám plynovou troubu) a jinak jsem u bývalé tchyně párkrát viděla kosti potažené kůží, maso se speklo.Sml68

  1. na komentář reaguje cilani — #10
  superkarma: 0 09.11.2011, 09:13:29
 22. [7] Anai [*]

  Kapradina — #4 Též mě jímala hrůza z množství tuku, který se z husy vypeče a když čtu, že se k ní přidává ještě slanina, tak nechápu... Sml80Samozřejmě vím, že tuk jako tuk kaloricky, ovšem nikoliv zdravotně a pokud bujuju nejen s kily, ale hlavně žlučníkovými kameny a cholesterolem, volba je jasná - oliváč. A slaninu, když je maso suché (krůtí) nahrazuju sušenými rajčaty.

  superkarma: 0 09.11.2011, 08:57:54
 23. [6] pramati [*]

  nic z toho jsem netusila a ani jsem jeste neikdy husu neripravovala. U rodicu jsem ji mela jen nekolikrat za zivot, protoze ji nikdo nemel moc rad...

  superkarma: 0 09.11.2011, 08:52:01
 24. avatar
  [5] enka1 [*]

  Sml67Sml67Sml16Tleskám a zírám.

  A začínám přemýšlet, co udělat s tím zobákemSml58

  superkarma: 0 09.11.2011, 08:49:01
 25. [4] Kapradina [*]

  Nevěděla jsem, že se má sádlo z prsou před pečením odstranit. Pekla jsem husu 2x, jednou na 250 stupňů, podruhé podle receptu pomalá husa, myslím, že to bylo na 120 stupňů několik hodin pečení a ani jedno mi nechutnalo. Obojí pustilo obrovské množství sádla a stejně po upečení tam bylo hodně tlustého a skoro žádné maso. Říkala jsem si, že kuře je o hodně lepší.

  1. na komentář reaguje Anai — #7
  superkarma: 0 09.11.2011, 08:09:36
 26. [3] lidicka [*]

  Vyprávění Pajdy mně zavedlo do děských let...Taky jsme chovali husy a dělali z nich všechny výše uvedené pochoutky. Nejraději jsem měla dušená jatýrka se škvarečkami. Celou zimu jsme měli husí nebo kachní sádlo na chleba.Nedá se zapomenout ani na draní husího peří, většinou to draní vyšlo v týdnu kdy "chodil Mikuláš". Pro nás, děti to byla zábava i poučení. Už se to bohužel nikdy nevrátí.Zůstaly jen vzpomínky.Sml15

  superkarma: 0 09.11.2011, 06:33:56
 27. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  Teda Pajdo, to je teda naprosto vycerpavajici. Jo, ja husu pecu, jen z krku a vnitrnosti delam polevku.

  superkarma: 0 09.11.2011, 03:29:03
 28. avatar
  [1] moula [*]

  Zapadla bys do nasi domacnosti:) Presne takhle se tu vyuzije jakekoli zvire. Ted jsme meli divokou husu od souseda. Prsicka pecena se slaninou, z krku a kosti polevka, z jater knedlicky do ni, z nohou neco jako gulasek, z kridel dusena smes se zeleninou, zbytecky masa do rizota a nakonec ten muj chlap jeste vyvaril vsechny obrane (ne ozuzlane) kosti na dalsi varku polevky s fazolkama. Prsa byla velika a nezvladli jsme je na jednou, tak ze zbytku bylo dalsi jidlo na smetane. Na skvarky nezbylo, protoze nebyl cas a  stahovali jsme ji. Take sadlo z divoke husy se musi odriznout a zahodit, je horke (hacek na r).

  superkarma: 0 09.11.2011, 00:30:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme