Domácnost

Chováme křečka

Maličký uličník se sametovým kožíškem a zkoumavýma očkama. Heboučká kulička do dlaně. Mlsoun a zvědavka. Kamarád a mazlíček. Vytrvalostní sportovec.
Tak bych několika větami popsala zlatého křečka, jednoho z nejoblíbenějších a nejčastěji chovaných domácích hlodavců.

Druh mezocricetus auratus, zlatý (syrský) křeček, byl popsán již v roce 1839. Dnešní křečci však pocházejí z úlovku o devadesát let staršího. Tehdy profesor Aharoni z jeruzalémské univerzity přivezl samičku s mláďati na půdu svého vědeckého ústavu.
Dlužno podotknout, že to byl asi hodně roztržitý vědec, protože většina oné křeččí rodinky utekla na svobodu. Naštěstí zbývající křečkové projevili více než dobrou vůli ke množení, a stali se tak základním kamenem celému dnešnímu zástupu křečků chovaných v domácnostech na celém světě.

Ve své domovině, Sýrii, obývá křeček pouštní a polopouštní oblasti. Přes den spí zahrabaný hluboko v písku, aby unikl horkým slunečním paprskům. Teprve večer, když se vzduch náležitě ochladí, vylézá ze svého úkrytu a vydává se na náročný pochod za potravou.
Cesta to nebývá lehká, číhá na něj spousta nástrah, v noci je na poušti překvapivě živo. Musí si dávat pozor, aby se sám nestal kořistí jiného hladového tvora,  přitom nalézt dostatek potravy pro dnešní a možná i příští den. Vše, co najde, ukryje do lícních toreb a odnese do své „ložnice.“ Stejný model chování projevuje i v zajetí.

V přírodě je samotář, ani páření neprobíhá bez problémů. (V tomto případě však výjimka potvrzuje pravidlo, někdy se spolu snesou sourozenci. Začátečníkům však doporučuji chov výhradně jednoho křečka, zbytečné experimentování může skončit i smrtí jednoho z nich!).

Není dlouhověký, žije přibližně 2,5 roku. Základní zbarvení je ryšavé s bílými odznaky, srst krátká. Dnešní variety se liší barvou i délkou srsti.

Mezi jeho nejhlavnější smysly patří čich a sluch. Pokud jste si někdy lámali hlavu nad tím, co dělá křeček, když stojí na zadních jako pejsek, tak pozoruje okolí. Zrakový vjem je pro něj ale druhořadý, řídí se hlavně čichem. Stejně jako v přírodě přes den spí, probouzí se až večer.
Strašně rád šplhá a leze do výšek, radost má z běhacího kolečka, papírových prolézaček, větviček, kamenů, žebříčků, větví i nádobky s koupacím pískem pro činčily.

Tím se pomalu dostávám k šťastnému životu křečka v zajetí.

Pokud o pořízení tohoto zvířátka uvažujete, zvolte nejprve vhodnou ubikaci.
Pokud se rozhodnete pro klec, dbejte, aby byla alespoň z jedné strany chráněna proti průvanu a měla vyplněná patra. Do drátů se totiž hlodavcům zachytávají tlapky. Stejně tak i běhací kolečko by mělo být plné, popřípadě navíc propletené proužkem bavlny.
Dáte-li přednost akváriu, nezapomeňte na správné rozměry a případnou krycí mřížku. (Ideální je koupit v železářství dírkovaný plech na sušení hub, který si uříznete na požadovanou velikost a při okrajích zahnete). Akvárium nesmí být vyšší než delší, křečkové by mohli mít problémy s dýcháním.
Vhodným kompromisem je plastová nádržka s vestavěnou krycí mřížkou. Ta je někdy k dostání i jako komplet s domečkem, napáječkou a běhacím kolem. (Ale pozor na nádržky typu „vesmírná stanice“ - tento model plný plastových rour je pro křečky nevhodný a nebezpečný! Nemá vyřešeno větrání, dochází k pocení hlodavců a vzniku plísní!)

Za podestýlku poslouží hobliny nebo kočkolit (piliny jsou nebezpečné, mohou způsobit zánět očí), trocha sena a toaletního papíru bude vítaným materiálem pro stavbu křeččího hnízda.
Nezapomeňte na napáječku (s přísavkou, závěsná ), krmítko (keramické, závěsné) a běhací kolo (mřížkové nutno proplést).
Domeček koupíte dřevěný, plastový, keramický i upletený z trav, nabídka je pestrá, někdy postačí i obrácený květináč. Na dřevěném domečku si křeček zároveň bude obrušovat dorůstající zuby. Pro tyto účely se prodávají i kousky dřeva ve tvaru barevného ovoce, napuštěné vitaminovou směsí.

Čím krmit? Zrním (k dostání namíchané směsi), ovesnými vločkami, sušeným i čerstvým ovocem a zeleninou. Pro zpestření se doporučuje přidat bílkovinnou složku - moučného červa, kočičí suchar, kousek vařeného masa či vajíčka natvrdo.
Výtečnou pochoutkou jsou i pampeliškové listy a větvičky ovocných stromů, dále ovocné dropsy pro hlodavce s medovou, ananasovou, jahodovou aj. příchutí. Mladá zvířata nekrmte kapustou a květákem, tato zelenina způsobuje nadýmání. Čokoládu a sladkosti křeček nesmí - slepily by se mu lícní torby.

Jak udržovat ubikaci? Křeček je čistotné zvíře a zpravidla si k vykonání potřeby vybere jeden jediný roh. Každý den tedy postačí navléknout na ruku igelitový pytlík, shrábnout do dlaně mokrou podestýlku, otočit igelit dovnitř a zasypat místo hoblinami čistými. Jednou týdně pak vysypat podestýlku z celé ubikace a nahradit ji čistou.
K tomuto aktu je vhodné opatřit si náhradní klec, do které křečka v procesu čištění umístíme. V zásadě stačí malá přepravka, která se hodí i v případě, kdy převáříme zvířátko k veterináři.
Jednou za čas je také nutné vymýt domeček, krmítko a kolo. Ke každodenní péči také patří proplachování napáječky. Voda musí být denně čerstvá. Do klece také nepatří zbytky potravy, které křeček v záchvatu shromažďovacího pudu poschovával na horší časy.

A na závěr několik typů pro začínající chovatele:

Každou zimu mí křečkové prskají a kýchají. Nejsou nachlazeni?
Je to skutečně možné. V zimním období se doporučuje přidávat křečkům do vody kapička tekutého vitaminu C a přikrmovat tropickým ovocem (mandarinky, pomeranče). K dostání jsou i krmné vitaminové směsi proti nachlazení. Pokud mají křečkové v tomto období za podestýlku kukuřičnou drť, může jim být zima. Doporučuji vyšší dávku hoblin a dostatek materiálu na stavbu hnízda. V místnosti by měla běžná pokojová teplota.

Můj křeček kouše.
Zde došlo k chybě zpravidla již na úplném začátku. Křečka je třeba ochočovat postupně. Nejprve dát do klece ruku s nabízeným pamlskem, později nechat myšáka na ruku vylézt atd. Nejlépe se ochočují mláďata, starý jedinec se zlozvyků těžko zbavuje. Jediná cesta vede přes jídlo. A také nikdy nesahat spícímu hlodavci do domečku!

Můj křeček se pořád točí v běhacím kole. Bojím, se že je na něm psychicky závislý.
Aby se křeček v přírodě nasytil a vytvořil zásoby pro případ nouze, naběhá během jediné noci i několik kilometrů. Kolo mu ve skutečnosti nahrazuje chybějící pohyb, který je pro něj přirozený a zdravý. V žádném případě se nejedná o drogu nebo jiný druh přímé závislosti. Křeček je prostě sportovec a v omezeném prostoru využívá svůj oblíbený trenažér. Když mu kolečko vyndáme, bude zoufalý a nešťastný.

Chci si se svým křečkem hrát, ale bojím se ho pustit po místnosti.
Pohyb křečkovi samozřejmě prospívá, ale v lidském obydlí na něj číhá spousta nástrah. Řešením jsou kšírky na hlodavce (cca 65,- Kč). Lze také vyrobit křeččí hřiště uvnitř veliké papírové krabice.

Co dělat, když křeček uteče.
Rozmístit v různých částech bytu potravu a podle snědených zrníček pachatele vystopovat. Nechat na snadno přístupném místě otevřenou klec s jídlem, křeček si do své ubikace zpravidla vleze sám. Pokud bydlí v akváriu, stačí o hranu opřít prkénko, po kterém uprchlík snadno vleze dovnitř, ale nedostane se již ven. Projít všechna zákoutí a zrádné otvory, do kterých by hlodavec mohl zapadnout. (Aby se vám například po letech nevysypala kostřička z kytary...)

Křečkům zdar!  

                                                                        
   
03.11.2003 - Dům a byt - autor: Andrea Pencová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [77] Andula [*]

  Ťapina: a ladily mu se srsti?

  superkarma: 0 30.11.2003, 00:11:45
 2. avatar
  [76] Simba [*]

  Ťapina: No to se musím ve zverexu mrknout, že bych ke kšírkám pro kočku, ve kterých si vždy nasupeně lehne a odmítá se hnout koupila kšírky i potkana ...hmm, už jen saně a zapřáhnout tu havěť.

  superkarma: 0 28.11.2003, 11:02:26
 3. avatar
  [75] Ťapina [*]

  Simba: Náhodou se prodávají, aspoň já jsem viděla speciální pro potkany

  superkarma: 0 27.11.2003, 19:36:22
 4. avatar
  [74] Pegas1632 [*]

  Simba: já už to i viděla

  superkarma: 0 27.11.2003, 17:04:16
 5. avatar
  [73] Andula [*]

  Ťapina: možná jo, ale ať si ho kluci koupí sami, až budou větší

  superkarma: 0 27.11.2003, 10:34:46
 6. avatar
  [72] Simba [*]

  Kšírky pro hlodavce??? To slyším poprvé

  superkarma: 0 25.11.2003, 15:20:45
 7. avatar
  [71] Pegas1632 [*]

  jé, já kdysi byla velká chovatelka ... křížili sme je s kamarádčiným křečíkem a dělali jsem jim rodokmeny

  superkarma: 0 25.11.2003, 13:46:57
 8. avatar
  [70] Ťapina [*]

  Andula: Kupte chameleona, s tím je větší psina

  superkarma: 0 24.11.2003, 22:30:20
 9. avatar
  [69] Andula [*]

  tventula: proč myslíš, že kupujeme želvičku?

  superkarma: 0 24.11.2003, 20:31:50
 10. avatar
  [68] Ťapina [*]

  Landriel: Tak to chce větší zvířátko, které něco snese

  superkarma: 0 17.11.2003, 11:07:59
 11. [67] tventula [*]

  Chov křečků jsem musela dětem zrušit ,díky mé alergii

  superkarma: 0 11.11.2003, 07:49:16
 12. avatar
  [66] Landriel [*]

  Jsou moc krásní a roztomilí, ale chovat bych je nemohla - nejspíš by zahynuli umazlením - buď ode mně nebo od .

  superkarma: 0 09.11.2003, 12:49:17
 13. [63] _Dandy [*]

  Koupila jsem dětem 2 křečky,ukázalo se, že to jsou kluci a já se radovala, že bude klid..Jenže se začali prát a tak jsme je rozsadili.Má to výhodu, každé z děťátek se stará o svého chlupáče a nehádají se, kdo udělal větší binec.Ale..křečkům se asi po sobě stýská a tak se začali toulat po bytě. Napřed jen jeden a to hned několikrát v týdnu. Jako by čekal, až ho najdeme a pak zase fr..Vysloužil si pořezdívku Coperfield..No a teď jsme celý víkend lezli po kolenou, svíili baterkama do všech koutů, stavěli na podlaze důmyslné mapy, abychom vystopovali toho druhého. Ukolébal nás do blažené nevědomosti, že on je ta sladká chlupatá kulička, co nikam nezdrhá.Omyl...Už jsme to chtěli vzdát, ale pravidelné dotazy dětí, jestli se křeček už našel nás nutili mátožně vstát z gauče o každé přestávce mezi televizními pořady a hledat a hledat. Máme ho !!! A na chvíli je klid..

  superkarma: 0 04.11.2003, 19:09:44
 14. avatar
  [62] Kocicka [*]

  ale vřele doporučuji!

  superkarma: 0 04.11.2003, 14:18:52
 15. avatar
  [61] Kocicka [*]

  a pak nám začali chcípat a mi s nimi byli ob den u veterináře...opravdu nenáročné zviřátko. Pak jsme přesedlali na andulky a tam to bylo obdobné....moc ponurá historie

  superkarma: 0 04.11.2003, 14:17:23

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [60] Kocicka [*]

  a toho druhého přinesla pak ségra tajně, že je to křeček a vypadá jako krteček. No a do rána nám ten křeček porodil 11 křečíků. Nejdříve nám záhadně mizeli a tak jsme zjistili že je žeře, protože nemá maso. Nakonec jich přežilo 6 a nám se prostě do akvárka všechny nevešly, tak jsme obdarovávali ostatní kamarády. Jejich rodiče měli ohromnou radost:-)

  superkarma: 0 04.11.2003, 14:14:56
 2. avatar
  [59] Kocicka [*]

  o tom uz nechci ani slyset. Jednoho nam prinesl hodny pan policista(škodolibý tátův kolega z práce),kterého se už nikdy nepodařilo identifikovat. A to byl náš první křeček. toho nám ukloval kohout u babičky když nám utekl a šel za jídlem. BOhužel se tupec nechal klovat kohoutem místo toho aby utekl...

  superkarma: 0 04.11.2003, 14:13:03
 3. avatar
  [58] Crash_override [*]

  Vivian: Naprosto s tebou souhasím, babouci jsou fuj... Dneska se mi o nich dálo... a měla jsem 2 džungaráky (Chip I.; Chip II., Čiperka) a ségra 1 -Monty Jack ;)

  superkarma: 0 04.11.2003, 00:00:26
 4. avatar
  [57] Vivian [*]

  miluju malý chlupatý zvířátka (vyjma babouků ). Měla jsem morčecí samičku Kleopatru, měla jsem ji snad deset let, bylo to krásný zvířátko s očičkama jako korálky...

  superkarma: 0 03.11.2003, 21:33:53
 5. avatar
  [56] Haninka [*]

  Taky jsem zazila eru krecku, kdyz byla dcera mala. Drzi ji to ale dodnes a ted chova krysicky. Ja tahle zvirtka nikdy moc nemusela, nevzala bych je ani do ruky. Ale priznavam, ze jsou roztomila.

  superkarma: 0 03.11.2003, 20:04:03
 6. avatar
  [51] Křečkomyš [*]

  andreak: Taky mám kolečko špruslové, těm velkým se nohy zatím nezachytávají, jsou plni síly a fit. Až zestárnou, mohly by jim však šprusle vadit, proto uvažuju pořídit celý komplet:domeček, napáječka a přidělané plné kolo v jednom. . Lidi proplétají kolečka většinou celými pruhy pevné látky. Mě se to zatím nepovedlo, jsem nešika. A taky se bojím zvolit nevhodnou látku, aby ji nevykousali a vlákna jim nepoškodila torby a zažívací trakt.

  superkarma: 0 03.11.2003, 16:07:46
 7. avatar
  [48] janinkab [*]

  Kdysi jsem měla křečky, přes noc utekli a ráno se procházeli nahoře po kuchyňské lince...Taky pokousali tátu, který se je snažil chytit. Pak jsem měla bílou myšku- nalezence. Byla moc fajn. Nikdy mě nekousla a ráda se mazlila. Teď mám dva pískomily a 4 osmáky. Pískomil je taky moc fajn zvířátko. Zato s Osmákama není nikdy doma klid. Když neběhaji v kolečku, tak pištěji, když nepištěji, tak okusujou dřevěné části ubikace... Někdy se jim nechce ani o půlnoci spát.

  superkarma: 0 03.11.2003, 15:25:04
 8. avatar
  [47] Simba [*]

  Pár roků jsme měli křečky, bohužel, tím že máme kočky je další chov vyloučen. Ale moc ráda na ty malé uličníky vzpomínám. Třeba jak jsme jedné křečici objevili při úklidu tajnou spižírnu, a jak si bojovně stoupla před své zásoby a prskala na nás.... To jsme si tedy jistě za rámeček nedali.

  superkarma: 0 03.11.2003, 15:10:43
 9. avatar
  [46] Aja [*]

  Nejlíp jsem vyšla s osmákem. Ten nesmrděl a ani po něm nebyl moc binec.

  superkarma: 0 03.11.2003, 15:08:29
 10. avatar
  [45] Jupíí [*]

  Náš křéča byl takový útěkář, jednou jsem ho na poslední chvíli lovila ze záchodové mísy. Ještě krauloval ale už mu docházely síly.

  superkarma: 0 03.11.2003, 15:00:14
 11. avatar
  [42] pajda [*]

  Křečci jsou bezvadní...na druhou stranu morče v kytaře poznám bezpečně - když ne jinak, tak podle váhy...

  superkarma: 0 03.11.2003, 13:15:29
 12. avatar
  [41] Ťapina [*]

  Křečkomyš: Pěkní mazlíci

  superkarma: 0 03.11.2003, 12:03:16
 13. avatar
  [40] Irena1 [*]

  Jeden z mých křečků byl nenasytný mazaný sebevrah! Např. jednou o Vánocích v noci shromáždil všechnu podestýlku a domeček, přelezl i nadstavbu nad akvárkem, slezl ze stolu, vyškrábal se (nevím jak) na skříň, tam vylezl do skleněné mísy (na vysoké noze) a vyžral naprosto všechnu čokoládu včetně staniolu. Takhle naprany se ještě seškrábál zpátky a zůstal před akvárkem. Všude za ním zůstala čokoládová šmouha a on sám byl děsně zmazaný, takže jsem ho nakonec ostříhala a vykoupala a sušila na topení
  takových akcí měl nespočet a všechno přežil

  superkarma: 0 03.11.2003, 11:59:27
 14. avatar
  [39] Křečkomyš [*]

  Anonym jsem byla já - přihlašovací skleróza...

  superkarma: 0 03.11.2003, 11:36:14
 15. avatar
  [34] Agátka [*]

  Mně se křečci líbí, a líbil by se určitě i naší kočce , ale nevím jak dlouho by přežil.

  superkarma: 0 03.11.2003, 11:19:49
 16. avatar
  [27] Dášule [*]

  Šéfové mé dcery se rozrostla křeččí roina, takže všechny své podřízené podělila křečky. Moje dcera si iniciativně vzala dva, jednoho pro sebe, druhého pro svého přítele. Brzy na to se odstěhovala k příteli a já jsem předem křičela, že křečka si vezme sebou. Zatím jsem si na něj ale zvykla a zůstal u nás. Dívali jsme se na něj raději než na televizi. Určitě měl zajímavější program. Někdy jsme měli zajímavý program i my, když utekl za skříně nebo se schoval někam do gauče mezi peřiny. Nejkrásnější byl, když šplhal v kleci po žebříku a v zubech si nesl velké zlaté slunce - piškot.
  V noci mu patřila jedna chodbička v bytě, kde spal, běhal a ráno si většinou vlezl sám do otevřené klece a usnul v pelíšku. Na chodbičce měl spíž, kam si schovával piškokty a i kdyby jich tam měl třeba 5, nosil si je do klece, až když sežral ten svůj. Byly mu dva roky, když zemřel a bylo nám po něm moc smutno. Dalšího nemáme. Nechci. Chodím vždycky na vánoce do obchodu s křečky, koupím jim nějakou dobrotu a podělím ty, kteří tam přes vánoce zůstanou. Když říkám, že už nechci křečka, protože bych už dalšího nechtěla obrečet, radí mi manžel,abych si pořídila želvu, ta že obrečí jednou mě.

  superkarma: 0 03.11.2003, 11:03:55
 17. avatar
  [24] Wiki [*]

  Ja mam dve potkani samicky - ted jsem s jednou byla na operaci nadoru :( skoda, ze se tyhle zviratka tak malo dozivaji :(

  superkarma: 0 03.11.2003, 10:57:56
 18. avatar
  [19] LenkaH [*]

  *modra: Jo kouli máme také,je super,konečně jsme ji letos sehnali je to nedostatkové zboží. Náš první křeček se jí chudák nedočkal.

  superkarma: 0 03.11.2003, 09:32:29
 19. avatar
  [18] Žábina [*]

  Lepší než křeček je morče , zaprvé žije o hodně dýl a je daleko komunikativnější. Jo a hlavně ve dne je vzhůru a v noci spí , kdežto u křečků to bývá většinou obráceně. My měli morčici Zuzanku, zemřela v 6letech na artrózu kyčle, musela jsem jí nechat utratit aby se netrápila ...

  superkarma: 0 03.11.2003, 09:24:24
 20. avatar
  [17] Jupíí [*]

  Já nevím ty kšírky se dětem moc neosvědčily, nedovedli jsme křéču do nich oblíknout.

  superkarma: 0 03.11.2003, 09:15:50
 21. avatar
  [16] Luciš [*]

  Vzpomínám na Šmudlinu a Myšku, když sem byla malá. Byly to nejhodnější křečice, pouštěla sem je po pokoji a po sobě v křesle. Vyžraly nám sice kus staré sedačky, když zdrhly, ale byly moje nejmilejší. Když umřely, řvala sem dva dni v kuse.
  Myslím, že dítě by mělo mít něco milého doma, o co se stará. Třeba i jen na koukání v akvárku.

  superkarma: 0 03.11.2003, 08:46:27
 22. [15] helip [*]

  Křečci mě ani mou dceru naštěstí nelákají. Máme pejska a úplně to stačí.

  superkarma: 0 03.11.2003, 08:35:28
 23. avatar
  [14] Aja [*]

  Moje děti natahaly domů taky spoustu křečků a myší. Naštěstí jsem nepodlehla jejich nechuti uklízet terárko

  superkarma: 0 03.11.2003, 08:28:35
 24. avatar
  [13] *modrá [*]

  Máme pro křečka koupenou na běhání takovou plastovou průhlednou kouli, do ní se křeček zavře, kouli pak můžete dát na zem a křeček se v ní může volně pohybovat po bytě a nic vám nerozkouše, je akorát slyšet ťukání, podle toho kde se zrovna pohybuje jak koulička naráží do stěn nebo nábytku.

  superkarma: 0 03.11.2003, 08:24:36
 25. avatar
  [12] Palita [*]

  Už máme pátého křečka, každý byl miloučký a každého jsme, když umřel, obrečeli. Nejsilnější vzpomínky máme na samičku, kterou jsme koupili aniž bychom tušili, že je těhotná. Po nějaké době bylo v domečku 6 mláďátek.

  superkarma: 0 03.11.2003, 08:18:03
 26. avatar
  [11] Sama [*]

  Tak mi máme Béďu :-)) Asi se mu budu muset podívat po kšírkách :-) Ani jsem netušila, že něco takového existuje

  superkarma: 0 03.11.2003, 08:17:24
 27. avatar
  [6] Lenice [*]

  kdyz jsem byla mala, meli jsme doma tlupu krecku a pak taky morcat. Byly to bezvadni spolecnici, ale je proste lepsi S jednim morcetem jsem chodila i na doma vyrobenych ksirkach na prochazku

  superkarma: 0 03.11.2003, 07:25:12
 28. [5] zindule [*]

  My jsme rozhodli, že nám smí do bytu maximálně rybičky.

  superkarma: 0 03.11.2003, 07:02:03
 29. [2] zindule [*]

  My jsme rozhodli, že nám smí do bytu maximálně rybičky.

  superkarma: 0 03.11.2003, 07:02:03
 30. avatar
  [1] LenkaH [*]

  Máme krásného džungarského křečka Bertíka, je s ním legrace a je moc roztomilý. Dcera si s ním hraje, a on vůbec nekouše. Aby měl dostatek pohybu, máme umělohmotnou kouli a v té může běhat po bytě. Je to náš miláček, doporučuji těm, kteří chtějí dětem dopřát nějaké zvířátko a nemohou si dovolit např. psa. Křeček je opravdu nenáročný, když se mu pravidelně vyměnuje podestýlka, není vůbec cítit.

  superkarma: 0 03.11.2003, 06:24:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme