Zdraví

Chodíte na preventivní prohlídky?

Staráte se o své zdraví, nebo to neřešíte? Chodíte na preventivní prohlídky? Myslíte si, že by zodpovědní měli mít bonusy a přednost v péči před těmi, co se evidentně a cíleně zabíjejí jídlem, kouřením, či alkoholem? To jsou otázky, které budeme dnes řešit.

K dnešnímu tématu mě inspirovaly dvě věci.

doktor

Rozhovor na radiožurnálu s odborníkem na transplantace. Když došlo na dotazy posluchačů, padla jedna velmi zajímavá, i když uznávám, kontroverzní otázka: Neměli by být zvýhodnění pacienti, kteří se o své zdraví starají, chodí na preventivní prohlídky, před těmi, kteří na sebe kašlou, kouří, přejídají se a vědomě si své zdraví ničí?

Na to lékař moudře odpověděl, že mezi pacienty nemůže dělat rozdíly. Přirovnal to k účastníkům nehody. Řidič, který svou riskantní jízdou způsobí havárii, má stejný nárok na kvalitní ošetření jako jeho „oběť“.

A tak je to i s operacemi, transplantace orgánů nevyjímaje.

Takže shrnuto a podtrženo, na lékařskou péči mají stejný nárok lidé, kteří si evidentně svého zdraví neváží, jako ti, kteří se o své zdraví starají, snaží se žít zdravě a dělají vše pro to, aby neonemocněli.

Debata v redakci

Téma jsme probrali i na redakční poradě. Na čem jsme se shodli my? Drsně řečeno: Kouříš, piješ, přežíráš se? Chceš nové srdce, játra, nebo plíce? Nejdřív zhubni, přestaň kouřit, abstinuj, a pak se jdi postavit do fronty a možná se dočkáš. Ať dřív dostanou šanci ti, kteří ke své nemoci přišli „nevinně“.

A teď jsme u druhé věci. Stále se brečí, že na zdravotnictví nejsou peníze, že se odkládají operace, zavírají nemocnice atd. A nebylo by řešením změnit systém zdravotní pojištění? Zavést jakousi formu bonusů lidem, kteří pravidelně podstupují preventivní prohlídky, a naopak zvednout pojistné rizikové skupině lidí, která je nepoučitelná a svým životním stylem si záměrně přibíjí hřebíky do rakve.  

Proč mají ti odpovědní doplácet na ty nezodpovědné? Jak to vidíte vy, milé ženy-in?

Jakým způsobem se staráte o své zdraví?

 • Snažíte se jíst zdravě? Sportujete, otužujete se? Nekouříte?
 • Nebo tomu necháváte volný průběh?
 • Běžíte hned k lékaři, jakmile vás „někde píchne“, nebo se „samoléčíte“?
 • Kolikrát do roka vás sklátí chřipka nebo angína?
 • Chodíte pravidelně na preventivní prohlídky? Na jaké? Jak často?
 • Víte, na jaké máte nárok? Využíváte toho?
 • Jak je na tom se zdravím vaše rodina? Pocházíte z rodu, který má „tuhý kořínek“?
 • Necháváte se očkovat proti chřipce?
 • Máte nějaké speciální pojištění?

Napište nám, podělte se s námi o své názory a třeba i rady.

Na vaše příspěvky se těším na adrese: redakce@zena-in.cz

Na co se můžete těšit vy?

vitamíny

Za svůj příspěvek získáte balíček potravinových doplňků a vitamínů, který obsahuje: multivitaminy a minerály, tinktura na posílení imunity s antioxidanty, sladidlo stevia, kompletní přípravek pro ženy plánující těhotenství, ženy těhotné a kojící

   
01.10.2013 - Zdraví - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. avatar
  [7] denkas [*]

  A pak ještě co když ty lékaři něco zanedbajíSml80 Já už jak dávno sem řikala mudr,že mi bolí klouby,vždy to přešla,zamluvila, okecala a když mě konečně poslala na revmatologii,tak tam mě napsala léky,ale řekla,že na některý klouby už je pozdě a na ty ostatní to možná trochu zpomalí.A tím zkončilo léčení.Sml80Jen sem pak platila léky,který mě očividně nepomáhaly.

  superkarma: 0 01.10.2013, 20:47:11
 2. [6] Verina [*]

  2x ročně zubní, 1x ročně oční + gynekologie + onkologie, k praktickému musím 1x za 2 měsíce na pravidelné léky, takže mne má pod kontrolou podle potřeby. I když jsu babča, nemám ráda vysedávání v čekárnách, čas se dá využít líp, tak to beru jako nutné zlo. Do čekárny si beru knížku ať nemusím myslet na to, jestli mně něco v mém věku nenajdouSml80. Ale lepší odsedět si to v čekárně, než odležet ve špitále Sml22.

  superkarma: 0 01.10.2013, 16:55:48
 3. avatar
  [5] Suzanne [*]

  Souhlasím s Rikinou a peetrax. Kdo by rozhodoval? A kam až by to šlo? Já třeba sportuju, ale jsou lidi, kteří říkají - počkej, ty si odděláš klouby. Kdo má pravdu? Mám sportovat jen tak trochu, protože až mě začne něco bolet, můžu si za to sama? Jím dobře, ale jím potraviny, které někdo považuje za vysloveně škodlivé. Co když někdo řekne - jedla jsi maso, můžeš si za to sama? Jenže mně maso dělá dobře, špatně mi dělá mouka. Nemám na to papír, jen poslouchám svoje tělo. Ale pak přijde někdo a řekne, že on to vidí jinak? Ne, nechci, aby mě kdokoli soudil a posuzoval. Žiju tak, jak v dané situaci nejlíp dokážu a věřím tomu, že tak činíme všichni. A ti, kteří si ničí zdraví "naschvál", zdravotnictví nevytrhnou. Jde o systém.

  superkarma: 4 01.10.2013, 09:42:45
 4. [4] bobi2 [*]

  A co ti, kteří jako já mají hrůzu z lékařů. Mám hrůzu ne jen z jehel, vyšetření, ale i z přístupu lékařů a sester. Než jdu k lékaři, je mi špatně, mám průjem a můj normálně nižší tlak vyletí nahoru. Po své první návštěvě na gynekologii, bylo to něco příšerného, neosobního, jsem řekla, že tam už nikdy nevkročím. Hodně dlouho jsem pak na gyndu nešla. Teď tam jsem často (kvůli nemoci, ale nezpůsobenou tím, že jsem nechodila na pravidelné prohlídky), k zubaři jdu minimálně 1x za rok, u praktického, nedávno jsem měnila, takže i tam se už překonám jednou za 2 roky a pak ještě oční. Ale jinak, nemocná nebývám a sem tam nějaké to nachlazení léčím bylinkami nebo radami babiček...

  superkarma: 0 01.10.2013, 09:36:52
 5. avatar
  [3] peetrax [*]

  A co když ti rizikoví lidé chodí zároveň na preventivní prohlídky, to by se jim bonus dal a rovnou vzal? A kdo bude rozhodovat, jestli je člověk rizikový, nebo už ne? Doktor Mengele? Mám dojem, že tady u nás by to spravil úplatek a člověk by byl najednou nerizikový na všech frontách. Sml24

  superkarma: 2 01.10.2013, 08:37:27
 6. [2] Rikina [*]

  Lékař má léčit a ideálně i uzdravovat, ne soudit, kdo si zaslouží lepší péči a kdo je lempl a měl by se ztrestat. Sml80 Bonusy poskytují zdravotní pojišťovny už dneska, a komerční pojištění rozlišuje i ty možné "rizikové" pacienty. Já bych opravdu nechtěla být v situaci toho, kdo by rozhodoval, kdo onemocněl "vinně" a kdo nevinně. Ostatně to mnohdy ani určitě nelze... No a řidič, který způsobí havárii, je obvykle nucen nahrazovat škody - poté, co je ošetřen stejně kvalitně, jako jeho "oběť". Sml80

  superkarma: 4 01.10.2013, 07:07:48
 7. [1] lidicka [*]

  Na preventivní prohlídky chodím pravidelně - k praktickému lékaři 1x za 2 roky, k zubnímu 2x ročně, 1x ročně na gyndu, jím zdravě držím dietu  mám diabetes.Sml22Sml80

  superkarma: 0 01.10.2013, 06:33:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme