Zdraví

Chlupy? Lapač špíny!

naked

Protože holení intimních míst a intimní hygiena patří na našich stránkách mezi nejčtenější, položili jsme několik otázek našemu spolupracujícímu odborníkovi. Zajímalo nás, co si o tomto tématu myslí, jaké má zkušenosti. Na naše otázky z těchto oblastí odpovídal gynekolog Pavel Müller.

Považujete holení ženských intimních partií za hygieničtější, nebo naopak hrozí snazší zanesení infekce?
Holení patrně pochází z Arábie, kde klade teplé prostředí mnohem větší nároky na udržení čistoty, takže je rozhodně hygieničtější. Chlupy jsou v podstatě takový lapač či kartáč, ve kterém se drží špína. Zajímavé na tom je, že kolem genitálu a v podpaží máme specifické žlázky, které vydávají charakteristický pach přitahující druhé pohlaví. Toto již dávno objevily firmy vyrábějící parfémy. Stejný „zápach“ se často přidává do parfémů. Takže se vlastně vyholíme, umyjeme a pak se natřeme tímtéž, jen v zušlechtěné podobě.

Jsou Češky spíše čistotné pacientky, nebo o hygienu nedbají?
Vnímání hygieny u lidí je velmi individuální, což občas cítíte, i když nechcete. Jsou ženy, které mají výtok, a přitom jim připadá, že je všechno v pořádku. Druhým extrémem byla pacientka, která si stěžovala na pálení při sexu a obávala se infekce. Přitom si dvakrát denně vyplachovala pochvu a při menstruaci dokonce čtyřikrát denně. Úplně si zničila sliznici a přirozené prostředí pochvy - byla to pochva „invalida“. Dalo hodně práce ji přesvědčit, aby se přestala mýt, ale nakonec povolila a pochva se naštěstí sama vzpamatovala. Jestli jsou české ženy čistotnější, než je jakýsi evropský standard, nedokážu porovnat. Většina žen, než navštíví gynekologa, absolvuje většinou hygienický proces, který může být důkladnější, než je její běžná norma.

Je bezpečné chodit plavat při menstruaci?
Krev je obecně ideální prostředí pro pěstování mikroorganismů, navíc když menstruujete, je pochva otevřenou cestou až k vnitřním orgánům, takže je větší riziko průniku infekce. Ale jít si zaplavat s tamponem není nic nehygienického.

Jaké máte zkušenosti s menstruačními kalíšky?
Já žádné. Ani žádná z mých pacientek. Jenom jsem o nich četl a neviděl jsem žádné statistiky. Ale úplně spolehlivé mi nepřipadají - představte si, že tu krev vyléváte někde na záchodcích a tam ten kalíšek taky vyplachujete - není tam žádná desinfekce a do pochvy tak můžou proniknout bakterie. Navíc tlak cizího tělesa na poševní sliznici taky není nejzdravější. Ale jak říkám, nečetl jsem žádné odborné studie ani nemám žádnou pacientku, která by je používala. Třeba jsou v některých situacích vhodné, pokud nejsou používány často a dlouhodobě.

Na otázky odpovídal MUDr. Pavel Müller ze soukromé ambulance Plagyn, Nádražní 30/19, Praha 5-Smíchov www.plagyn.cz

   
30.07.2009 - Zdraví - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [4] borovice [*]

  Kadla — #2 Sml52AntikališníkSml30Sml30. To jakože nemá rád husity, jo?Sml54

  superkarma: 0 05.08.2009, 12:15:18
 2. [3] Josephine [*]

  Na druhou stranu není ochlupení i jistou bariérou, že se bakterie zachytí než přímo? Ale osobně je mi teda džungle nepříjemná.

  superkarma: 0 30.07.2009, 11:44:25
 3. avatar
  [2] Kadla [*]

  Bože, pad doktor gynekolog je zarputilý antikališník, ne Sml57. Jak může s jistotou tvrdit, že žádná z jeho pacient kalíšek nepoužívá? On jim ty tampóny vyměňuje sám? Nevzpomínám si, že bych se kdy s gynekologem dělila o informaci, jestli používám vložky, tampóny nebo kalíšek. A ať mi nikdo neříká, že výše uvedený lékař má o tomto u svých pacientek přehled. Nehledě k jeho tvrzení, že "tlak cizího předmětu na pochvu nemusí být zdravý". A tampón jako podle něj není cizí předmět a volně plyne v prostoru pochvy nebo co Sml52. Nehledě k tomu, že silikon v kozách nikdo neodsuzuje, ačkoliv je tam natrvalo. A silikon pár dní v měsíci v pochvě je problém?

  1. na komentář reaguje borovice — #4
  superkarma: 0 30.07.2009, 10:25:51
 4. [1] Jasmína [*]

  Při menstruaci nechodím plavat, repektive v prvních dnech menstr. Pak už s tamponem ano. Ale když to mám silné, není mi máčení někde v přírodě příjemné.

  superkarma: 0 30.07.2009, 10:12:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme