kaktusy

Už máte vymyšlené všechny vánoční dárky? Obdarujete i své přátele a kolegy? S obměnami se opakujete, nebo jste letos vymysleli něco opravdu „extra“? Když už vás nic nenapadá, zaručeně u většiny ženské populace (a často i u mužů) uspějete s nějakou originální dekorativní pokojovou rostlinou.

Pokud nedáte na pověry, že všechno ostré a pichlavé „rozpíchá přátelství“, věnujte svým bližním třeba kaktus. Nakonec, můžete si ho pořídit i vy sami – jen tak pro radost, a nemusí to být ausgerechnet pod stromeček. A pokud by se obdarovaný na pěstování kaktusů moc necítil, pořiďte mu nějakého hodně nenáročného vousáče.

V prvé řadě si musíme připomenout, že tolik oblíbený vánoční kaktus (Zygocactus, Schlumbergera, Epiphyllum) – mimochodem letos už mi moje různobarevná „plantáž“ kompletně odkvetla – sice nádherně ozdobí vánoční tabuli, ale napřesrok jej jeho nový majitel bude muset ke kvetení v ten pravý čas vánoční trochu nasměrovat. A to bude chtít trochu víc péče…

opuncie

Proto raději přátelům či příbuzným věnujte skromnější kaktus. Vybrat si můžete třeba mamilárii, echinokaktus nebo opuncii.

Péči o některý z těchto sukulentů zvládne bez problémů i kaktusář amatér. Ale pozor! Bez zazimování kaktusů se květů nedočkáte. Tuto jednou z nejdůležitějších zásad pro jejich správné pěstování však mnozí pěstitelé-začátečníci podceňují.

„Většina problémů s kaktusy pramení ze zimy. Rostlina potřebuje období klidu, protože v našich klimatických podmínkách nemá dostatek slunce,“ prozradila Ženě-in floristka Ivana Sedloňová.

„V období klidu – tedy od října do března – by se měl kaktus umístit v místnosti s teplotou okolo 10 °C. Kromě snížení teploty je nezbytné zcela omezit zálivku. Obavy z vyschnutí nejsou na místě. Kaktus pak bude lépe vypadat, ale především krásně rozkvete.“

Druhy vhodné pro začátečníky:

 • Mamilárie
  Mamilárie (Mammillaria) patří k největším a nejrozšířenějším rodům kaktusů. Také je mezi pěstiteli velmi oblíbená. Za správnou, ale zároveň nenáročnou péči se odmění bohatými květy.
  „Mamilárie kvete pravidelně růžovými květy posazenými v kruzích. Dobře snáší pěstování na jižně orientovaném okně, stejně jako mnoho dalších druhů,“ říká floristka Sedloňová.
  Mamilárie vyžaduje propustnou zeminu s dostatkem živin. Nejvhodnější je speciální substrát pro kaktusy nebo směs dvou dílů půdy pro pokojové rostliny s jedním dílem písku.mamilárie
 • Echinokaktus
  Kulovitý kaktus, „zdobený“ dlouhými trny – to je Echinocactus gruzonii. Často se mu říká ježek, protože silně píchá. Dorůstá i 1,5 m v průměru. To ovšem v bytě nehrozí. Obřích rozměrů dosáhne jen ve svém přirozeném prostředí. Kromě Echinocactusu gruzonie lze vypěstovat i Echinocactus denudatus nebo Echinocactus platensis. echinokaktus
 • Echinocereus
  K amatérskému pěstování se velmi dobře hodí také Echinocereus salm dyckianus nebo coccineus. Tento sukulent má stejné nároky jako ostatní nenáročné kaktusy – hodně světla, propustný substrát, na jaře a v létě mírnou zálivku a přezimování bez vody. Pro Echinocereus jsou charakteristické žluté ostny, velké oranžové květy a tmavě zelený stonek. echinocerus
 • Opuncie
  Ačkoliv se jedná o atraktivní rostlinu, nebývá mezi kaktusáři oblíbená. Mohou za to její glochidie – jemné trny s háčky. Ty se často zachytávají například na oblečení, navíc mohou způsobit i alergickou reakci.
  Opuncii poznáte nejen podle typických trnů, ale na první pohled podle jejích plochých dužnatých listů. V bytě bohužel málokdy vykvete. Pozor je nutné dát na její umístění, potřebuje permanentní světlo a nesnese průvan. K pěstění se hodí například Opuncia robusta. opuncie

  Pozor na ostny!

  • Kaktusy se líbí nejenom pěstitelům, ale i malým dětem a domácím mazlíčkům. Ujistěte se, že ti se k rostlince nedostanou. Ošklivě by se mohli poranit například o velké ostny echinokaktusu.
Reklama