Podzimní a zimní móda se bez nich neobejde. V tom jsme jistě zajedno. Rozcházet se můžeme v názoru, jestli pravé, nebo umělé. Abyste neřekly, že jsem „vrahoun“ zvířátek, nebudu propagovat kožešiny pravé, ale zaměřím se na imitace.

kožešina

Současné výrobní technologie už jsou na takové úrovni, že některé imitace jsou od pravých kožešin takřka k nerozeznání. Dokonce mají i různé víry, takže vypadají opravdu věrohodně. Takové kožešiny se uplatní i na velkých plochách, jako jsou kabáty, paleta nebo peleríny a štoly.

kožešina

Další variantou jsou imitace, které sice mají vzor zvířecí srsti, ale na první pohled je jasné, že jde o plyš. Ty se hodí spíš na malé doplňky, jako jsou límce, manžety, lemy nebo podšití.

Ale jsou i „chlupatiny“, které si na nic nehrají a klidně hýří veselými barvami a vzory. I z takových se dají ušít vtipné a nápadité modely. Do svých kolekcí je oblibou zařazuje i módní návrhářka Jarka Procházková.

kožešina

kožešinaSamostatnou kapitolou jsou materiály, které vypadají jako semiš nebo broušená kůže s vlasem vespod. Šijí se z nich hlavně bundičky inspirované aviatikou.

Umělotiny, neberte to ode mne jako hanlivý výraz, mají zkrátka něco do sebe. Jsou neméně hezké jako pravé, mnohem lehčí, podstatně levnější a hlavně: Žádné zvíře kvůli nim nemusí zemřít.

Mají jen jednu malou nevýhodu. Na rozdíl od pravých kožešin nezůstanou dlouho hezké. Ale na druhou stranu, která z nás by chtěla nosit jeden model několik sezon po sobě?

Reklama