Domácnost

Chlupaté vánoční dárečky

 

Zvíře pod stromečkem? V zásadě nic proti. Také jsem kdysi dostala andulku pod stromečkem. Až na několik detailů. Považujte prosím tento článek za jakýsi manuál.

 1. S příchodem zvířete do rodiny musí být obeznámeni a svolni všichni dospělí (a doporučuji i dospívající :-)) členové rodiny, resp. domácnosti. Vynechat můžete jen děti, pro které je zvíře překvapením, či toho dospělého, který o něj Ježíškovi psal :-). O tom, že ne všechna překvapení jsou příjemná i za tři dny, už bylo napsáno hodně.
 2. 24. prosinec jako příchod nového zvířátka do rodiny není špatné datum, protože většina lidí po něm má několik dnů volna a může se přírůstku věnovat. Pokud ovšem nemáte zaplacen výlet do Alp či tak podobně. Takže buď zvíře, nebo Alpy, nebo si přírůstek do rodiny raději plánujte až na leden. Je naprosto nevhodné, aby nové zvířátko hned v začátcích opečovával někdo cizí, tedy aby prodělalo hned dvě změny v krátkém čase. Totéž platí i o hlídání zvířete před Štědrým dnem babičkami či sousedy….
 3. Chcete-li se ujmout zvířátka z útulku, máte dvě možnosti. Vzít dopoledne celou rodinu a slavnostně jít vybrat do některého z otevřených útulků, nebo varianta dvě, dořítit se v půl šesté večer tajně pro kočku či pejska, schovávat ho na chodbě, v komoře či u sousedů a jeho kníkání maskovat hlasitým kašlem. Poté ho vylovit a s mašlí vypustit pod stromek. V tom případě je ale lepší zvíře vybrat předem a zamluvit. Jednak nekupujete „zajíce v pytli“ domluveného jen po telefonu a jednak, nedivte se, útulkový člověk má plné právo chtít vědět, komu zvíře dává, a k tomu je mnohdy potřeba dost času. I on (tedy spíš ona) má ale rodinu a smaží kapra či zdobí mísy tehdy, když se vám převzetí zvířete nejvíce hodí. Nerada loví kočku z trouby či z vrcholu stromečku. Pokud jste tedy kočičku viděli a zamluvili dvacátého, paní viděla a „zamluvila“ kočce vás, vyřídili jste nezbytné formality… pak není problém zvířátko vyzvednout během pěti minut. Pokud ne, nedivte se, odkáží-li vás až po svátcích.
 4. Pamatujte na výbavu nutnou pro pobyt zvířete ve vaší domácnosti, kočkolit se 25.12. opravdu špatně shání. Stejně tak i nejkrásnější a nejzdravější mimi může onemocnět či utrpět úraz, zjistěte si proto telefon na kliniku, která jede non-stop i přes svátky. Prosím, respektujte doporučení předchozích pečovatelů stran výživy a nesnažte se zvířeti přilepšovat „na ty Vánoce“, vymstí se to mnohonásobně. Péče o psa či kočku je už obecně známa. Přimlouvám se ale za jiná zvířata, například většina terarijních zvířat, zakoupených laikem, či velcí papoušci, to jsou opravdu nevhodné dárky, náročnost jejich chovu laik nedocení a chovatel, kterému jsou určeny, by si možná rád vybral úplně jinak.
 5. Už snad stokrát obehrané, přesto stále aktuální. Pokud se ukáže, že zvíře nechcete či nemůžete mít nebo si ho po svátcích ponechat, vraťte jej tam, kde jste jej vzali (tedy z kterého útulku). Pokud jste se stali vy obětí něčího nerozumu a nafasovali pod stromečkem kotě odkudsi ze stodoly, ačkoliv vaše přítelkyně i kožená sedačka mají na kočky alergii a vy pracujete šestnáct hodin denně mimo domov, prosím, obvolávejte útulky tak dlouho, až to malé neštěstí někam udáte, nepouštějte ho na ulici. Ono tam, nemýlím-li se, skoro mrzne.

Za dodržení těchto podmínek není, myslím si, umístění zvířete o Vánocích o nic riskantnější než kdykoliv přes rok. Bohužel, stále je dost lidí, co uvažují jinak. Těm ostatním opravdu ze srdce děkuji.

Zvíře a Vánoce, to je téma na román. Je to jako děti a Vánoce. A tak jen v kostce, znám mnoho domácností, kde stromeček vážou ke stropu. Přeji šťastné přežití svátků vánočních. Ne, to není překlep. A přeji i čtvernožcům, ať si mohou rozbalit vlastní dárky, je to dost legrace, sledovat je, jak nacházejí ten svůj balíček po čuchu.


 

A jen pro pobavení:

U stromečku jsme se všichni sešli s radostným očekáváním. Oči všech zářily. Něčí nadšením, něčí dojetím, něčí po domácí hruškovici. Svíčky hořely, prskavky prskaly, koledy jsme kvíleli jako o život. Do toho se ale ozývaly jiné prapodivné zvuky a tatínek stále kašlal, jen jaksi nuceně. Až mi to došlo. Mluvili jsme přeci o tom, že nejmladší člen rodiny by měl dostat nějaké zvířátko. Sestra už nadšeně vybaluje taštičku plnou kosmetiky, mě blaží dvě značkové mikiny, rozdány jsou obligátní ponožky i kapesníky, sestru dokonce podaroval kdosi i podprsenkou. Jen Vojtíšek je jaksi nesvůj. Hračky a knížky odkládá skoro bez zájmu… Až to přijde.

Tatínek zmizí v předsíni, podezírám ho, že jde na záchod „na cígo“, a za ten moment se dovnitř vřítí jako dělová koule cosi zlatého a chlupatého (marně otec druhý den vysvětluje mamince, že žádná mladší štěňata už neměli, tomuhle stvoření je prý jen půl roku). Tatínek hrdě hlásí: „To je lovecká rasa, budeme ho chodit cvičit.“ Vojtíšek se tomu zlatému stvoření nadšeně vrhá okolo krku, zato sestra se zachmuřila. Načež ale škodolibě otevírá dveře svého pokoje a do obýváku vypouští černé kotě. To jedním pohledem zhodnotilo situaci a vzápětí hledí na zlaté chlupaté cosi z bezpečí metru a třičtvrtě, tedy ze špičky vánočního stromečku. Shodilo při tom jen tři koule, ty památeční po tetičce Emily. Kotě prská, kokr štěká, do toho se ozývá zvonek a objevují se strýc s krabicí převázanou mašlí a hned za ním prarodiče. Jejich dárek je jasný, v kleci na bidýlku sedí vyděšená a tak trochu zmrzlá korela. Strýc, odjakživa šprýmař, se nenechá zahanbit a z krabice bleskem pouští téměř tříkilového králíka. Ve zverimexu prý tvrdili, že je zakrslý. Kokřík pronásleduje králíka, (vždyť je lovecký), kotě syčí a sestře prokouslo ruku, korela řve a pak začíná řvát i maminka. Babička s dědou se dávají na ústup, prý že jdou na půlnoční. Otec bere sestru na pohotovost, vézt je ale musí strýc, protože tatínek s chovatelem toho zlatého dárečku popíjel už od časného rána.

Matka pláče, poté spolkne dva rohypnoly a zabarikáduje se v ložnici. Vojtíšek s obdivuhodným klidem zapíná televizi, běží jeho každoroční oblíbená pohádka. Kotě seskočilo na skříň a na stůl, štěně drží králíka v šachu pod křeslem… Beru si talíř s cukrovím a mizím do ložnice, dostala jsem od kohosi bezva hru, zapínám comp a vypínám uši.

Ráno mě budí ufňukaná sestra, šminky rozmazané a ruku oteklou. Strýc už je zase na cestě na pohotovost, tentokrát s maminkou. Nikdo neví, co se stalo, ale ráno prý vkročila do pokoje a od té doby jenom brečí. Otec blokuje záchod, ostatně jako vždy, když přebere.

V pokoji mi prvně padne do oka po… závěs a oštípané pnoucí kytky, které si maminka šlechtí nad konzolí. Původce té spoušti, korela, nahoře radostně poskakuje. Jak se dostala z klece? Kdo ví. Štědrovečerní stůl je ochuzen o masitou část, uprostřed okousaných porcí řízků spí, nahoře a z dosahu kokříka, unavené přežrané kotě. Teprve potom mi dochází, že to černé na koberci jsou králičí bobky. Když vyšlápnu i louži (marné je mé přání, aby šlo jen o vylitou vodu), začínám toho mít dost. Králíka není nikde vidět, jen tuším, že se ukrývá pod torzem vánočního stromku. Mezi rozbitými koulemi sedí Vojta se štěnětem v náručí, sleduje další pohádku a „královsky“ se dělí se o vanilkové rohlíčky Divím se, že to zlaté cosi dokáže ještě něco pozřít, všude jsou zbytky staniolu z čokoládových figurek. V obýváku to smrdí jako v pavilonu opic a já házím zpátečku. No potěš, co naše rodinka vymyslí příště.

Maminku jsme si z psychiatrické léčebny Bohnice vyzvedli za týden, ale mě do té doby přešel smích. Mimo jiné i proto, že ten blbý křeček, co jsem ho nestihl nadělit Vojtovi, se přes noc prokousal z krabičky. Hádejte, kde si udělal hnízdo? No přece v mém vánočním dárku, v těch značkových mikinách. V obou jsou teď „značkové“ díry. Pravá zubní výroba. Tak „šťastný a veselý“.

Autorka je jednatelkou OS podbrdska, malé organizace, která se stará o opuštěná zvířata na Praze západ a v okolí Berouna (nabídka koček k osvojení). 

   
21.12.2006 - Zvířátka - autor: Markéta Breníková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [53] MEK [*]

  superkarma: 0 03.12.2007, 18:07:50
 2. avatar
  [52] MEK [*]

  jen aby se děti potom staraly,aby zvířatka po vánocích neskončila v útulku

  superkarma: 0 23.12.2006, 06:49:38
 3. avatar
  [51] Evik8 [*]

  Ha,ha,ha...ak to bolo skutočne takto,tak by som skončila na psychiatrii aj ja a to pritom zvierata milujem a kokríka fenku mám aj doma.Tá bola ale plánovaná a adoptovaná ako šteniatko s dlhým plánovaním :)

  superkarma: 0 21.12.2006, 23:49:26
 4. avatar
  [50] Medvidek4 [*]

  děti chtějí stále pejska,ale zatím odoláváme

  superkarma: 0 21.12.2006, 20:33:02
 5. avatar
  [45] reditelka [*]

  Velká pravda, dobře rozvažte, zda máte podmínky a dstatek času k chovu zvířete .

  superkarma: 0 21.12.2006, 16:52:19
 6. avatar
  [44] Kadla [*]

  Z_U_Z_U: Náš tulák černý mikešovatý si na sebe nemůže zvyknout s naší želvovinovou dámou. S ostatními kočkami vychází dobře, ale Jenny ho nesnáší, chová se v jeho přítomnosti silně hystericky, tráví čas v patře v koupelně a když je Mikeš doma, nejde se ani najíst, ani na záchod a dělá potřebu do vany. Už to trvá tři měsíce a ani náznak zlepšení. Už nevím, jak je sblížit. Nakonec mu budu muset najít nějakou rodinu. On je to sice kocour venkovní (celý život žil venku), tak jsme mu (právě kvůli nepřátelskému chování Jenny) udělali venkovní zateplenou boudu, ale vidím na něm, že by strašně chtěl žít s námi uvnitř. Je to ten naprosto nejmazlivější kocour na světě. Teď ho mám už tři dny doma, protože má bolavou packu a zánět kloubu a už jsem tři dny Jenny neviděla dole. Fakt nevím, co s tím.

  superkarma: 0 21.12.2006, 16:41:06
 7. avatar
  [43] Z_U_Z_U [*]

  vaclamar: jestli do toho máš chut, určitě to udělej... já dávala ve svém životě dohromady kocoura s kotětem, kocoura s kočkou a pak dokonce dva kocoury, z počátku se musíš připravit na projevy nevole a náznaky střetů, ale v 90 % si během určité doby zvyknou a stane se z nich nerozlučná dvojka. Jedna kočka je super, ale dvě jsou něco kouzelného :o)

  superkarma: 0 21.12.2006, 15:08:45
 8. avatar
  [42] floo [*]

  rozkošné zwiřátko

  superkarma: 0 21.12.2006, 15:02:37
 9. avatar
  [41] Deja [*]

  Z_U_Z_U: Robiny - oba díly mám neustále na nočním stolku a před spaním nebo při zakalené náladě čtu a čtu.

  superkarma: 0 21.12.2006, 13:33:40
 10. avatar
  [40] gerda [*]

  vaclamar: obrať se s důvěrou na útulky a nech si poradit. Stejně, jako lidi, jsou kočky různých povah a temperamentů. Většinou si kočky na sebe zvyknou, jen doba zvykání je různá a chovatel by měl být psychicky připravený na projevy nepřízně. Tady jsou rady - http://kocky-online.cz/jportal/articles.phtml?op=read&id=226

  superkarma: 0 21.12.2006, 12:26:33

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [39] vaclamar [*]

  přemýšlím dát byteček k dispozici nějaké kočičce,ale už jednu doma máme a tak nevím,jestli by se snesly

  superkarma: 0 21.12.2006, 12:17:10
 2. [38] jitkamarsalkova [*]

  Opravdu je třeba si pořádně takový dárek rozmyslet. Vím, jak je smutný, když dárek skončí v útulku

  superkarma: 0 21.12.2006, 12:05:23
 3. avatar
  [37] Z_U_Z_U [*]

  http://www.kosmas.cz/knihy/130727/robin-druhy-a-jeho-rodina/

  superkarma: 0 21.12.2006, 12:02:38
 4. avatar
  [36] Z_U_Z_U [*]

  četli jste někdo od Frýbové ten díl kdy už nemají Robinka a pod stromeček plánují štěně? :o)))) Doporučuju, je to knížka která je tisíckrát účinnější než jakékoli antidepresivum.o))))

  superkarma: 0 21.12.2006, 12:00:50
 5. [33] wej [*]

  tak pod stromeček jsme zvíře nikdy nedostali

  superkarma: 0 21.12.2006, 11:38:38
 6. avatar
  [32] Věrulinka [*]

  A po vánocích,to bude zase pejsků a kočiček na ulici,stejné,jako po vysvědčení.

  superkarma: 0 21.12.2006, 11:35:16
 7. avatar
  [31] Meander [*]

  Nikdy jsem neprodala kotě před Vánocemi...

  superkarma: 0 21.12.2006, 11:15:35
 8. avatar
  [30] Ťapina [*]

  Jupíí: Pořízení zvířete je jediná možnost, jak získat lásku za peníze :o)) To je citát, ale nevím, bohužel, čí.

  superkarma: 0 21.12.2006, 11:06:50
 9. [29] Rikina [*]

  Jak - kupovat? Vždyť ono to chodí kolikrát za člověkem samo... :-)

  superkarma: 0 21.12.2006, 11:06:49
 10. avatar
  [28] Ťapina [*]

  gerda: Tak je jasné, že Vánoce, do kterých má přijít zvíře, musí vypadat trošku jinak, musí být tomu přizpůsobeny, žádný chaos a lítání po příbuzenstvu, no ale zase každá rodina chaos na svátky neprovozuje :o)

  superkarma: 0 21.12.2006, 11:06:01
 11. avatar
  [27] Jupíí [*]

  Ťapina: no ťapino z morálního hlediska je vlastně odporné a nehumánní kupovat si kamaráda a přítele nejvěrnějšího. Jak k tomu přijde. Měl by si nás vybrat , jako my si vybíráme jeho :-)))

  superkarma: 0 21.12.2006, 10:58:59
 12. avatar
  [26] Jupíí [*]

  dcera dostane králíka. juch , juch to si užijem, už se těšíme :-))

  superkarma: 0 21.12.2006, 10:57:41
 13. avatar
  [25] gerda [*]

  Ťapina: no přece radost, ne? Ale zvířeti musím připravit takové podmínky, aby se cítilo dobře, jako dárek ho proto moc neuznávám. Má přijít do klidu.

  superkarma: 0 21.12.2006, 10:18:10
 14. [24] Rikina [*]

  Náhodou - už jsem dostala více zvířat jako dárek a překvapení, pravda, ne na vánoce. Nejlepší z toho byl ježek :-)))

  superkarma: 0 21.12.2006, 10:06:47
 15. avatar
  [23] Amálie [*]

  Zvíře pod smrkem mi přijde jako blbost. Všude shon, vánoce, návštěvy, ...příliš dění pro malé zvíře.

  Sama jsem to viděla, když jsme pořizovali 1. hafana: pani ho koupila dětem (15 a 18let!) k vánocům jako překvápko a strašně se divila, že ho nechtějí. Když jsme si pro něj jeli (mezi svátky), našli jsme 7mi týdení štěně, zavřené v koupelně, po tmě, ve vlastních výkalech. Otřes!!! Naštěstí ho měla fakt jen pár dní, než nám o tom moje kamarádka - její kolegyně- řekla.

  superkarma: 0 21.12.2006, 09:45:40
 16. avatar
  [22] Ťapina [*]

  gerda: A co jiného dělají celý život? :o)

  superkarma: 0 21.12.2006, 09:44:15
 17. avatar
  [21] gerda [*]

  chudák zvíře, jak k tomu přijde, aby někomu dělalo překvapení?

  superkarma: 0 21.12.2006, 09:37:56
 18. [20] babča [*]

  tak to by bylo opravdu nemilé překvapeni pod stromeček

  superkarma: 0 21.12.2006, 09:34:12
 19. avatar
  [19] kouzelnice [*]

  tak to bych se do blázince po takovém dopuštění dostala i já

  superkarma: 0 21.12.2006, 09:30:27
 20. avatar
  [18] aiša [*]

  to si chce pořádně rozmyslet

  superkarma: 0 21.12.2006, 09:30:02
 21. avatar
  [15] Ťapina [*]

  Hmm, známá koupila manželovi kočku jako překvapení, sice ne pod stromek, ale k narozeninám. Roky doma básnil o tom, že by chtěl kočičku, konkrétně britskou, a ona ho přesvědčovala, že ne, že nemá kočky ráda a určitě by to neklapalo. Pak si to rozmyslela a naplánovala lest, kočku koupila, schovala do narozenin u kamarádky a do dárkového balíčku zabalila její očkovací průkaz. Je to až tak odsouzeníhodná blbost? Kupodivu ten dotyčný nepovažoval za žádnou hrůzu, že dostal své vysněné zvíře a to dokonce i své vysněné plemeno :o)

  superkarma: 0 21.12.2006, 09:23:20
 22. [12] standa1 [*]

  Taky si myslím, že dávat zvířátko pod stromeček, není nejlepší. Po Novém roce ty nápory na útulky, kam se pak miláčkové odkládají, jsou toho důkazem.

  superkarma: 0 21.12.2006, 08:59:18
 23. avatar
  [11] venckulina [*]

  Mějme rádi zvířata....protože jsou chlupaatá.o)))

  superkarma: 0 21.12.2006, 08:56:53
 24. avatar
  [10] milča [*]

  Chudák maminka.Hezky napsané moc jsem se pobavila,dík

  superkarma: 0 21.12.2006, 08:55:30
 25. avatar
  [9] Alenka0010 [*]

  Přesně tak, zvíře pod stromek je pěkná blbina.

  superkarma: 0 21.12.2006, 08:32:34
 26. avatar
  [8] pastel.ka [*]

  Pěkný článek. Mám andulka oštípala stahovací lustr až na dráty.Po roce jsme ji dali chovateli zpět. také to byl hloupý vánoční dárek.

  superkarma: 0 21.12.2006, 08:20:47
 27. [7] Natálka73 [*]

  jj křeček nám udělal něco podobného :-)


  superkarma: 0 21.12.2006, 07:10:37
 28. [4] kocka [*]

  S živými dárky pozor,ne každý je takový milovník a jak to pak vypadá,plné útulky a silnice.Živé zvířátko -to je dárek na několik let práce a starostí.

  superkarma: 0 21.12.2006, 01:07:52
 29. avatar
  [3] Léthé [*]

  Nyotaimori: vráně: není co dodat. Souhlasím.

  superkarma: 0 21.12.2006, 00:48:03
 30. [2] vráně [*]

  Zvířátko pod stromeček je podle mýho názoru pouze snobská záležitost.
  Kdo si chce opravdu pořídit chlupatýho kamaráda, a ne jen módní doplněk, nebo proto, aby "sousedi čuměli", tak to předem dobře zváží.
  Hlavně ti "dotyční" musí mít vztah ke zvířatům - vždyť je to právoplatný člen rodiny - aspoň u nás...

  superkarma: 0 21.12.2006, 00:39:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme