Pragmatický pohled na svět měla již v útlém věku čtenářka ToraToraTora. Jakou představu Ježíška si díky tomu vytvořila, to se dočtete v jejím příspěvku k dnešnímu tématu: Dětské představy Ježíška.

Pobavte si při čtení příspěvku čtenářky ToryToryTory - jaká byla její dětská představa Ježíška?


Jak jsem si představovala Ježíška?

Velmi často jsem slýchala oblíbené rčení: „Ježíšek přiletí na peruti a řekne na... ti." Čas předvánoční jsem tedy trávila dumáním spíš nad tím, co je to vlastně ta peruť a jak se na tom dá létat celý Štědrý večer. Já jsem se ostatně od útlého věku projevovala velmi praktickým myšlením. A o Vánocích jsem nehodlala ze svého systému slevit.

Když jsem v době adventní čas od času zavítala do nějakého kostela, mou pozornost přitahovali prdelatí andílci. Že by vypadal takhle? Ne ne, řvalo mé pragmatické já, někdo takhle nestydatě oblečený nemůže přeci courat po venku a trousit dárky od domu k domu. Jediná adekvátně ustrojená figura byl odulý stařec v červenobílém kožiše jenž zhotoven z litiny držel trpělivě rok co rok stromek až do tří králů. „To jsme fasovali v práci a je to děda Mráz a ten chodí v Rusku," odbyla můj všetečný dotaz maminka. Bádala jsem dál. V těch kostelích je celkem slušný výběr, jenže nikdo vhodný. O jednom jako o Ježíšovi mluvili, ale pochybuji, že by se tahal s mou mluvící panenkou a poníkem ten, kterého jsem zahlédla na dřevěnném kříži. To není možné, má přibité ruce, neunesl by ani sáňky.

Zase takový cucák nejsem, takže představa alkoholika v sobím spřežení mě celkem úspěšně minula. I když kožíšek měl pěkný, sáně rychlé,náladu....veselou a byl pro tuhle akci jednoznačně nejvhodnější. Dílem osudu se v našich krajích nevyprávějí legendy o zvířecím spřežení ani o hřejivém kabátci a tak by Santa v mém dětském světě stejně neprolezl ani prvním kolem konkurzu.

A jelikož bylo potřeba zkorigovat schopnosti nemluvněte a chlapa s přibitýma rukama při roznášení dárků, byl stvořen Ježíšek coby malý chlapec uplně čistě náhodou stejně starý jako já, kterého má pragmatická duše oblékla do teplého kožíšku a čepičky s bambulí. Nosil i pevnou kotníčkovou obuv.

Ale nebojte, coural k nám takhle jenom pár let. Pak mi má sestra laskavě vysvětlila, jak to je doopravdy...

ToraToraTora

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne: Dětské představy Ježíška

Jak jste si představovaly Ježíška, když jste byly malé?

Děti mají občas bujnou fantazii. Jakmile dětský svět narazí na střet s realitou, snaží se ji nějak pojmout a vznikají tak všelijaké nesmysly. Zítra mě zajímá vaše dětská představa Ježíška! Jak vypadal Ježíšek, když vám bylo osm let? V čem nosil dárky? Jak se dostal nepozorovaně do obýváku a zase ven? Pište mi dětské fantazie o Ježíškovi na redakční e-mail (viz níže). Chcete-li získat dárek - překrásný květinový kalendář Melvita 2011 a 500 bodů do Velké vánoční soutěže - nechť je váš příspěvek dlouhý alespoň jako tento odstavec textu.

melvita 2011

Reklama