Bulvár

Chlap na Zumbě: Byla to síla!

Zumba je velice populární cvičení, ale chodí na něj povětšinou ženy. Vyslali jsme našeho redaktora Jakuba D. Kočího, aby Zumbu otestoval z mužského pohledu. Jak se mu na hodině vedlo, zjistíte v této reportáži.

Zumba

Vyzkoušel jsem si, jak se cvičí dnes tolik populární Zumba. Vrhl jsem se do toho po hlavě. I když je tento sport doménou žen, vynašel ho muž - proslulý cvičitel Alberto Perez. Takže to cvičení přece musí zvládnout chlap levou zadní, napovídala mi moje vrozená skromnost.

Dohodl jsem se s cvičitelkou Bětkou (Alžbetou Daňkovou) na hodině ve sportovním centru Eden v Berouně.

Jak je známo, Zumba je propojením tance a sportu. Nepovažuji se za dobrého tanečníka - ehm - považuji se spíš za žádného tanečníka. To byl můj handicap.

Bětka mě přivítala vlídným úsměvem a prohlášením: „Bude to legrace, ale zapotíš se.“

Začínáme

Hodina začala v osm večer. Ve cvičebním sále se shromáždilo asi třicet žen různého věku. Chlap jsem tam byl jediný a začátečník také. A tak jsem naskočil do rozjetého Zumba vlaku s dívčí posádkou.

„Po každé skladbě si zatleskáme, jak nám to pěkně jde,“ vysvětlila mi Bětka. „Jo a k Zumbě patří úsměv - tak jdeme na to!“

Zumba
Vesele si povyskočit! A všechno jde snáz...

První skladba

Hned po první písničce jsem pochopil, že tady přestává veškerá legrace. Hudba byla puštěná (jak se říká) na plný pecky, takže přes ni nebylo slyšet mé unavené funění. Něco tak zběsilého a akčního jsem už dlouho nezažil. Bětka i cvičenkyně kmitaly sem a tam, sotva jsem stíhal pochopit jednotlivé pohyby... nezřídka se mi stalo (vlastně skoro pořád), že jsem byl za ostatními o dobré dvě vteřiny pozadu, což mělo ten efekt, že jsem cvičil přesně obráceně. No jo, chlap se prostě musí nějak vyčlenit.

Zumba
To jsem měl ještě úsměv na tváři (jen bych chtěl dodat, že rozmazání fotek je způsobeno rychlostí pohybů...).

„Tak to bylo jen tak na zahřátí něco pomalejšího,“ okomentovala po skončení skladby Bětka. „Možná se koukej na mě, ukazuju rukama, co budeme dělat a kolikrát.“

„Jasně, to zvládnu,“ prohlásil jsem sebevědomě.

A jak to bylo dál?

Následovaly různé písničky - utkvěla mi v hlavě ta, které přezdívaly „slepice“ pro jeden takový pohyb, napodobující tuto drůbež. Po dalších dvou skladbách se ale moje vnímání rozostřilo a začal jsem přemýšlet nad tím, jestli celou hodinu (tedy lekci trvající 55 minut) zvládnu.

Zumba
Občas jsem měl pocit, že mi to vážně jde!

Fyzický poznatek

BetkaZáda dostanou zabrat: „Záda zvládnou Zubu celkem v pohodě, když člověk při pohybu dodržuje určitá pravidla (zpevněný břicho a zadek). Když někdo chce za každou cenu vrtět co nejvíc zadkem a kvůli tomu vypustí třeba to břicho, tak budou záda (bedra) zanedlouho trpět. Na hodinu Zumby se jdou však lidi většinou odreagovat, pobavit, zapotit se, vyřádit se... Nechtějí moc přemýšlet a myslet neustále na zpevněné břicho...“ říká cvičitelka Bětka. Musím však dodat, že já druhý den ráno nevěděl hlavně, zda mám vlastní nohy, anebo mi je v noci někdo vyměnil.

Estetický poznatek

Na Zumbu by se mělo správně nosit speciální oblečení. „Nedá se vyloženě říci, v čem je lepší. Spíš je to tak, že to k Zumbě patří. Je hezké, barevné, veselé a pohodlné.“ Vy si ho můžete prohlédnout na fotkách s Bětkou.

A jak jsem dopadl

Rád bych tu řekl, že jsem všechno v pohodě zvládl, ale to bych vás klamal, milé čtenářky. Bavil jsem se a užil si to. Parádně jsem se unavil a vůbec jsem nevěděl, že jsem tak rychlých pohybů schopen. Ale po lekci jsem padl za vlast - tedy spíš za Zumbu. V podstatě lze říct, že Zumba je takový fotbal pro holky - tedy únava a endorfiny po výkonu maximální.

Zumba
Absolutně mimo jsem byl...

Zumba
...každou chvíli.

Bětka můj výkon ohodnotila vlídně: „Mno, hodil by ses mi tam, protože chlapi na Zumbě jsou popravdě i trochu zpestření pro ten dav žen. Hodina byla ještě veselejší než kdy jindy. Pokud chceš ohodnotit pohyb, tak bych to řekla tak, že nikdo učený z nebe nespadl, zvládl jsi to podle mě moc dobře a statečně ses držel až do konce (ačkoliv ten pohyb nebyl úplně dokonalý). Ale člověk, který přijde jednou, si to nemůže užít jako ti, kteří chodí pravidelně. Tam je fajn to zkusit ještě i podruhé (potřetí)...“

Toliko tedy o Zumbě z pohledu chlapa. Uf...

Zumba

Alžběta Daňková

S Bětkou se můžete setkat nejen na hodinách Zumby ve sportovním centru Eden, ale například i ve fitness centru Olgy Šípkové.

Betka„Již od dětství jsem se naplno věnovala tanci, a tak pro mne byla po základní škole jasná volba taneční konzervatoř. Po studiu jsem při rodičovské dovolené dostala nabídku od svých známých vést jednou týdně taneční trénink, a tak jsem vlastně začala s pravidelnou lektorskou činností,“ píše o sobě tato maminka dvou dětí na svých webových stránkách: www.betulina.cz.

Kam dál?

   
30.05.2011 - Společnost - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [31] Martina59 [*]

  Jo to jsou ty nejlepší trampolíny

  superkarma: 0 15.04.2013, 17:00:42

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] macamala [*]

  *modrá — #24 Kanimůra! Sml30

  Je fakt, že spinning byl taky hitovka a co dnes? Pak přišly na chvilku trampolínky, ale ty přece jen vyžadují investici do "nářadí".

  superkarma: 0 31.05.2011, 07:36:31
 2. avatar
  [29] evusche [*]

  po první hodině Zumby jsem prolásila, že absolutně nechápu, co je na tom tak suprového, jak každý tvrdí...Sml57

  Pravda je ta, že na tom asi zřejmě vidí to, že po hodině tance se odplavily endorfiny i mě, byla jsem vysmátá, spokojená a hlavně nabitá energií. Ne jako po aerobicu, kdy jsem padala na hubu a těšila se domů, až padnu za vlastSml30

  superkarma: 0 30.05.2011, 16:39:51
 3. avatar
  [28] *modrá [*]

  mě vyhovuje jak ta hudba řve, není slyšet jak funím :-)

  superkarma: 0 30.05.2011, 14:36:57
 4. [27] JustitiaJ [*]

  ale také si myslím, že je to teď hrozný hit, pořád se objevuje něco nového a jedinečnéhoSml54

  superkarma: 0 30.05.2011, 14:12:30
 5. [26] JustitiaJ [*]

  Zumba je fajn, ale chce to čas. Když jsme ve škole měli tělocvik, my holky jsme dostali aerobicovou vyučující, která nás tím trápila snad 6 hodin z 8. Nesnášela jsem to. Pak jsem se oklikou dostala k aquaaerobicu. Musím přiznat, že jsem tam šla s velkou nedůvěrou. Cvičení se mi ale zalíbilo, šla jsem tedy znovu a znovu a když asi po 3. týdnech začínalo být vidět, že se sebou něco dělám, tak jsem pokračovala.

  Se zumbou tomu bylo taky tak. Nechodila jsem do tanečních, ale muzikální jsem. Miluju zejména barokní a klasicistní hudbu. Říkala jsem si, že třeba se latina také půjde dát jednou týdně poslouchat. Když jsem tam byla první hodinu,byla jsem z toho hrozně rozpačitá. První pocit, že mi to aspoň trochu jde, jsem získala asi na 7. hodině.

  Nemám na zumbu ani extra boty ani nic, ale musím říct, že se mi hodně zlepšila kondička a že si opravdu hodně odpočinu. A kdyby ta hudba mohla být opravdu tišší, bylo by to fajn, nemusela bych cvičit se špunty do uší:-)

  superkarma: 0 30.05.2011, 14:11:34
 6. avatar
  [25] Dante Alighieri [*]

  wich — #18 macamala — #20 Že bych založila AE centrum? Rozhodně tady chybí, možná by za mnou jezdili až z Moravy. Sml30

  superkarma: 0 30.05.2011, 12:50:55
 7. avatar
  [24] *modrá [*]

  macamala — #20 ona ta móda zase opadne.. teď je to prostě hitovka a taky cvičitelku dělá každá kanimůra ...

  to se usadí

  1. na komentář reaguje macamala — #30
  superkarma: 0 30.05.2011, 12:25:46
 8. avatar
  [23] átéčko [*]

  zelvicka — #19 Mně taky vadí ta hlučná hudba.

  superkarma: 0 30.05.2011, 12:15:31
 9. avatar
  [22] wich [*]

  zelvicka — #19 Takhle to působí z venčí. Když cvičíš, ta hudba tě namotivuje. Je to úplně jiná forma než pilates, tak je to jen jako tichý podkres.

  superkarma: 0 30.05.2011, 12:13:28
 10. [21] Sirrah [*]

  Zumba se mi moc líbí a sledovala jsem ji ještě v době, kdy nesměle nakukovala do naší vlasti . A světe div se ! Cvičily všechny generace a dokonce i muži , ne jeden ale zpravidla tak jedna třetina ze skupiny!  To jen u nás si chlapi myslí, že je to jen pro ženský. Mimochodem - moc hezký článekSml59.

  superkarma: 0 30.05.2011, 12:02:21
 11. [20] macamala [*]

  Dante Alighieri — #16 wich — #15 Řešila jsem to s dcerou známých, je jí 19 a tak nějak o tom mluvily s holkami ve škole. Jedna z nich - milovnice stepů a P-classu - si stěžovala, že si nemá kde zacvičit, protože všechny hodiny jsou jen pro zumbu. Rozhořčená to napsala na FB a milovnice zumby jí to natřely.

  1. na komentář reaguje *modrá — #24
  2. na komentář reaguje Dante Alighieri — #25
  superkarma: 0 30.05.2011, 11:58:18
 12. avatar
  [19] zelvicka [*]

  chodím na pilates a hodinu před námi mají ženské zumbu...mě vadí ta šíleně hlučná hudba Sml80 některé písničky pouští pěkné, ale já bych asi ohluchla, jsem na hudbu strašně citlivá Sml54

  1. na komentář reaguje wich — #22
  2. na komentář reaguje átéčko — #23
  superkarma: 1 30.05.2011, 11:45:54
 13. avatar
  [18] wich [*]

  Dante Alighieri — #16 Tady je to stejně. Všude zumba a na dance tělocvična praská ve švech.

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #25
  superkarma: 0 30.05.2011, 11:39:51
 14. avatar
  [17] Altamora [*]

  Dante Alighieri — #16 To je prostě vývoj - v sedmdesátých letech letěla džezgymnastika, pak přišel hopsavý aerobik, pak zase jiné odnože aerobiku, teď letí zumba a za pár let zase bude módní něco jiného. Život je změna. Kdo by chtěl celý život dělat totéž?

  superkarma: 0 30.05.2011, 11:30:04
 15. avatar
  [16] Dante Alighieri [*]

  wich — #15 Já si zacvičim AE už jen na bodystylingu.

  Jedno fitko tady mělo danceAE, ale instruktorka čeká dítě. A co dali místo toho? Zumbu. A co je ve zbylých dnech ve stejnou hodinu? Zumba. 5x týdně v 17:00. To už je na mě fakt moc. Ta hodina danceAE byla úplně narvaná a někdy jsem se tam ani nevešla a musela jsem jít domů! Na bodystylingu si taky šlapeme na hlavy.

  1. na komentář reaguje Altamora — #17
  2. na komentář reaguje wich — #18
  3. na komentář reaguje macamala — #20
  superkarma: 0 30.05.2011, 11:21:16
 16. avatar
  [15] wich [*]

  Dante Alighieri — #14 To jsme teď řešili na hodině se studenty - že klasický aerobik už lidi nemají šanci si zacvičit. Stepy, P-clas... to už se nikde necvičí (ačkoli chápu, že samozřejmě doba jde dál, přicházejí nové trendy). Jedno fitko tady ve městě dokonce zkrouhlo program jen na spinning a zumbu. Nevím, čím to je... Jestli lidi moc nechodí a majitelé fitek už raději neriskují a nabízí jen to, co je prostě trend a je tam ta účast zaručená...

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #16
  2. na komentář reaguje macamala — #20
  superkarma: 0 30.05.2011, 11:15:59
 17. avatar
  [14] Dante Alighieri [*]

  Mně se zumba strašně nelíbí a vadí mi, že se skoro úplně vymýtil aerobik. Sml31

  1. na komentář reaguje wich — #15
  superkarma: 0 30.05.2011, 10:17:08
 18. [13] lenkaloompa [*]

  Wow Sml59Sml59Sml59

  superkarma: 0 30.05.2011, 09:47:41
 19. avatar
  [12] *modrá [*]

  u nás na zumbě se taky vždycky objeví nějakej chlap jednou a víckrát už nepřijde :-)

  přitom ji vymyslel chlap...jenže češi na to vrtění zadkem asi moc nejsou

  superkarma: 0 30.05.2011, 09:45:55
 20. avatar
  [11] Delli2 [*]

  No mě pár lidí říkalo, že je lepší se nejdřív naučit kroky k Zumbě a pak teprve jít na lekci. Dají se naučit podle youtube....

  superkarma: 0 30.05.2011, 09:15:38
 21. avatar
  [10] enka1 [*]

  Sml67Jakube, některé pohyby máš velmi ladnéSml54.

  Jinak, když jsem viděla ukázky zumby, zdálo se mi, že je to směsice všech "tanců a ptákovin",které jsme prováděli na čajích a zábavách skoro 30letSml80

  Anai — #7 Ono se šikne obojeSml58

  superkarma: 0 30.05.2011, 08:29:56
 22. avatar
  [9] Altamora [*]

  Anai — #6 Můj negativní postoj k aktivitám, při kterých se zpotím, zvlášť když se vedle mě vyskytují i jiní zpocení lidé, je všeobecně znám. Dále mi těžce vadí veselé halekání cvičitelek. Byla jsem zkusit aerobik jen jednou a odešla jsem po deseti minutách, protože jsem to juchání prostě nedala. Pohyb mi až tak nevadil. Budu muset promluvit do duše kamarádkám, které mě na zumbu lákají, že tohle je pro mě už konečně to pravé. Zdá se, že je to zase jen uřvané cvičení jen v jiném rytmu než aerobik.

  superkarma: 0 30.05.2011, 08:24:21
 23. avatar
  [8] wich [*]

  U nás chlapi chodí na zumbu celkem pravidelně. I na danceaerobic Sml67

  superkarma: 0 30.05.2011, 08:23:26
 24. [7] Anai [*]

  oprava: ne "vyřídím", ale "vyřádím" Sml57

  1. na komentář reaguje enka1 — #10
  superkarma: 0 30.05.2011, 08:01:01
 25. [6] Anai [*]

  Altamora — #4 Já jí zkusila jednou, jakože bude relax hlavy a že se "vyřídím" (na rozdíl od aerobiku). Opak byl pravdou, byla jsem ve stresu, protože se figury neustále měnily a mně štvalo, že nestíhám, přitom mám za ssebou 3 roky tanečních hodin (tkzv. kdysi "speciálky" a chtěla jsem tancovat závodně - takže žádný poleno, co se krokových variací týká - přesto jsem byla hodně mimo).

  1. na komentář reaguje Altamora — #9
  superkarma: 0 30.05.2011, 08:00:24
 26. [5] macamala [*]

  Zrovna minulý týden jsem četla v příloze MF Dnes článek, který napsal redaktor po návštěvě zumby.

  U nás na zumbu chlapi chodí - ruku na srdce, zrovna ti, co chodí u nás na zumbu, jsou divní. Mě osobně tohle cvičení zas tak neoslovilo. Je to věc názoru. Já si jdu zatančit s partnerem raději někam na ples. A zacvičit aerobic, stepy, jogu, pilates.

  superkarma: 0 30.05.2011, 07:57:35
 27. avatar
  [4] Altamora [*]

  Všichni zumbu chválí, jak je to fajn a skvělý relax, uvažovala jsem o tom, že to taky vyzkouším. Díky za článek. Už vím, že tůůůůdle. Mě na zumbě tedy neuvidí.

  1. na komentář reaguje Anai — #6
  superkarma: 0 30.05.2011, 07:51:29
 28. avatar
  [3] LudPa [*]

  Taky jsem si myslela, že podruhé to půjde líp,nee.

  superkarma: 0 30.05.2011, 07:09:52
 29. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  Sml30Sml52Sml30

  Jsi borec, no podruhe uz to pujde lip. Sml54

  superkarma: 0 30.05.2011, 03:34:30
 30. avatar
  [1] aninas [*]

  Jakube Sml79 Sml67 Sml79 Sml67 Sml57

  Tak co, pujdes vicekrat, at si to muzes poradne uzit?

  Az to bude po x-te, to uz opravdu bude "brnkacka levou zadni" Sml22 Sml67 Sml30

  superkarma: 0 30.05.2011, 01:34:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme