Stále více žen se obrací k tradičnímu rozdělení rolí v domácnosti. Tedy žena pečuje o stará se o „teplo rodinného krbu“, zatímco na muži jsou povinnosti spojené s technikou, úřadováním a organizací...

K tomuto tématu mě přivedla naše zástupkyně šéfredaktora Klárka i dlouhodobé úvahy nad rolí muže a ženy v soudobé společnosti. A nebyla to jen Klárka, kdo se z žen a dívek v mém okolí přiklání ke klasickému rozdělení těchto rolí, tedy že chlap zařizuje doma technické věci, obíhá úřady a vytváří dlouhodobé plány, zatímco žena se stará o teplo rodinného krbu, vaří a předkládá svému muži své sny a touhy, který pak naplánuje jejich realizaci.

Je to tak správné?

chlap

Psychologové tvrdí, že přílišnou emancipací se potlačuje přirozená mužská role a muži kvůli tomu mohou mít i vážné duševní obtíže. A co na to ženy? Jedna z odpovědí zazněla výše, další najdete v prohlášeních všech feministických hnutí.

Moje zkušenost

Za sebe musím říct, že mám dispozice k věcem úředním. Není pro mě problém zajít do banky něco vyřídit, jít se zeptat na finančák, na pojišťovnu či kamkoli jinam, jak mám vyplnit konkrétní dokument. Mám dispozice k věcem technickým - vyčistit sifon mi zabere 20 minut a bude jako z alabastru, umím zavrtat hmoždinku do zdi a dokážu promazat panty na dveřích. Všechny tyhle věci mi zaberou skutečně krátký čas, některé mě baví, jiné mě otravují, ostatně jako každá činnost.

Nejraději něco vytvářím, protože mám v povaze slušný „tah na branku“ a vidím, jak přede mnou daná věc roste, toužím ji dokončit. Na co ale neumím myslet, jsou práce stále se opakující. Vynášení koše, úklid, mytí nádobí - to jsou věci, které mi nevadí, ale prostě na ně zapomínám. A přitom třeba mytí nádobí mě vyloženě baví, je mi příjemné, jak padá teplá voda na ruce. Problém je ale tan, že tyto práce, které tak nějak nemám v genech zakódované, neumím dělat rychle - hledám na nich zajímavé věci, a ty se snažím si užít, a tak mi mytí pěti talířů trvá hodinu, protože si užívám tekoucí teplou vodu, a koš vynáším zpravidla tak, že se snažím pobrat co možná nejvíc odpadků naráz a dokázat si, že to přece dám a že to jde udělat určitě tímto způsobem co možná nejrychleji a nejúsporněji - většinou to dopadne tak, že je následně potřeba ještě uklidit popadané odpadky z chodby, a tím se čas mnohonásobně prodlouží, než kdybych šel rovnou nadvakrát.

Připadá mi, že mužské a ženské práce stále existují, jen na ně trochu zapomínáme. Ale je to skutečně tak? Zajímá mě hlavně váš názor, milé dámy, jsou, nebo nejsou mužské a ženské práce? A jsou, nebo nejsou přirozené mužské a ženské role v chodu domácnosti? Odpovědět mi můžete v následující anketě nebo v diskuzi pod tímto článkem...

Čtěte také...

Reklama