Hlavní barva letošních Vánoc je mentolová, v podstatě kombinace zelené se stříbrnou. Kdo vlastně tyto barvy určuje a zda musíme být za všech okolností ve vánoční výzdobě in, na to jsme se zeptali dlouholeté aranžérky, ředitelky designového studia Amber, paní Aleny Dufkové.

Jak už je zmíněno v úvodu, letošním Vánocům bude dominovat barva mentolová. Nezdá se vám tato barva příliš studená?
Studená barva to je, ale je to barva, která k Vánocům patří. Jde v podstatě o kombinaci zelené se stříbrnou, a to jsou chladné barvy.

reditelka

banky

vlocka

Kdo vlastně určuje ten základ? Kdo řekne: Barva těchto Vánoc bude třeba… červená, zelená, fialová, modrá... Odkud vy aranžéři čerpáte informace?
Tématika Vánoc se vybírá už v lednu, kdy v Miláně probíhá mezinárodní výstava doplňků a dekorací, kde už jsou vlastně představeny trendy dalších Vánoc, tedy těsně po Vánocích předchozích. My ve studiu vybíráme Vánoce tak v květnu, červnu…

Teď si ani neuvědomuji, jaká byla barva loňských Vánoc?
Vloni byla základní barvou stříbrná v kombinaci s takovou tou pink – růžovou. Hodně se to kombinovalo i se zlatoměděnou barvou. Ta měděná se často objevuje o Vánocích. Ale co jsem zaznamenala, tak tu pink třeba u nás lidi moc rádi nemají, moc ji nepřijali.

Zaregistrovala jste i nějaké se opakující barvy, opakující se trendy?
Musím přiznat, že za svoji dlouholetou praxi zatím ne. I když standardně je tady pořád ta červená, to je klasická vánoční barva, která zůstává i pro letošek. Mentolová, to je takový doplňující trend. Krásná a často se neměnící kombinace je také modrá se stříbrnou. My jsme to jen pro letošek spojili s tím mentolem.

Mně se moc líbí i ty střevíčky, které tady máte.
Ano, ty jsou krásné, ale ty jsou už z loňska, ty tam vlastně nepatří, ale moc se mi líbí, tak jsem si je nechala.

strevicky

Jak jste mi prozradila, zabýváte se mimo výzdoby hotelů, recepcí, různých VIP akcí nebo výloh, také výzdobou domácností. Kdybych si vás zavolala a teď najednou vytáhla krabici se starými vánočními ozdobami po babičce, co byste mi řekla? Pověste je na stromeček, nebo dejte krabici zpátky pod postel?
Řekla bych vám, jsou to krásné ozdoby, pověste si je.

babicka

To ale nepůjdu s vánočním trendem a ve spojitosti s mentolem budou tyto ozdoby působit poněkud kýčovitě.
Nepůjde to k sobě, to je pravda. Ale záleží jen na vás, co si zvolíte. Přímo designové věci se dávají do prodeje a do míst, kde je velký pohyb lidí. Nebo když se někdo stěhuje do nového bytu a pořizuje si nové věci, koupí si i nové vánoční ozdoby, ale jinak není vůbec hloupé vytahovat staré ozdoby po babičce, když se vám líbí, když k nim máte vztah.
Když byla naše dcera ještě malá, tak jsem jí třeba nakoupila všechny takové ty plyšové ozdoby, jakoby medvídky s křidýlkama, kteří tehdy šly. Máme jich opravdu hodně. A jak víme, stromeček se úměrně k věku dítěte zmenšuje, takže v podstatě nevytahuju už žádné jiné ozdoby, žádné baňky a dávám na stromeček jenom tyhle okřídlené medvídky.
A nebo je velice fajn si každý rok pořizovat nové věci, které máte třeba už ve starším provedení. Dát si třeba tu práci, že si každý rok koupíte jednoho ptáčka, a to může být někdy i hodně napínavé, protože třeba právě tolik těch ptáčků, kteří by vypadali opravdu dobře, u nás zase není.

ptacek

Když se vrátíme zpátky k módním trendům, jaká se vám osobně nejvíce líbí barevná kombinace?
Tak je těžká otázka, mně se vždycky líbily všechny kombinace. Každá barevnost má něco do sebe. Hodně se mi líbí třeba i styl takových těch country Vánoc, kde dominuje červená, kde jsou různé pletené nebo přírodní ozdoby, různá klubíčka apod. Nemám přímo nějakou specifickou barvu. Já kdybych zdobila, tak bych nejraději nazdobila těch stromečků víc.
Líbí se mi i ta letošní mentolová. Když se to oživí s nějakou teplou ozdobou, vypadá to krásně. A třeba i tyhle baletky jsou nádherné. Vloni se prodávaly jen malinké, letos přibyly i s peříčky.

spericky

b..

Když už jsme zmínily stromeček, upřednostňujete pravý, nebo umělý?
To nedokážu říct. My jsme třeba doma měli nejdřív umělý, pak jsme přešli díky dítěti na živý, samozřejmě co největší, teď zase ubíráme na velikosti a možná, že příští rok už bych klidně dala zase umělý. Podle mě se velké, pravé stromečky zdobí hlavně kvůli dětem. Který starší člověk, když je navíc třeba i sám, má doma dvoumetrový strom? Postačí i malinký, umělý.

Máte už doma vánoční výzdobu?
Já ji mám vlastně po celý rok. Mě totiž udivuje, jak třeba lidi kupují každý rok nové a nové jmelí. Je mi líto těch upilovaných a uřezaných malých kousků. Já mám doma jedno jmelí už pět let. Takovou velkou větev, která už samozřejmě uschla, ale dostala zajímavý měděný nádech. Prostě vypadá pořád dobře, a tak ji jenom před Vánocemi trochu dozdobím. No a stromeček, ten jsem koupila právě dnes. Je v květináči a bylo mi řečeno, že za rok, až přejde nějakou tou aktivační dobou, si ho pak můžu i přesadit. Dám ho pak asi na verandu.

stromecek

Na závěr mi ještě prozraďte, když tak víte barvy Vánoc už s ročním předstihem, tušíte, jaká bude ta přespříští?
V podstatě ano, ale když dovolíte, nechám si to pro sebe. Těšme se ještě na ty letošní Vánoce, které jsou za dveřmi, nepředbíhejme čas až o tolik.  

Děkuji za rozhovor a my si ještě prohlédneme pár vánočních ilustračních fotografií.

b

formicky

dekorace

svicky

zvonky

srdicko

www.amber.cz

použité fotografie: www.amber.cz, www.edg.it a autor článku

Reklama