Zdraví

Chirurgové už vědí, co platí na obezitu

Pan Tomáš trpěl od dětství nadváhou a ručička váhy před pěti lety dosáhla až na 171 kilogramů. Před dvěma lety proto absolvoval bandáž žaludku. Díky ní váží o šedesát kilo méně, takže sice stále trpí obezitou, ale už zdaleka ne tak strašlivou - například se mohl díky změně stát z plného invalidního důchodce pouze invalidou částečným. V nejbližší době se chystá nastoupit znovu do zaměstnání. Jistě, neměl nechat dojít svou obezitu tak daleko, ale v dané chvíli to bylo nejlepší možné řešení, přičemž na lůžku po operaci strávil přitom jen dva dny.

Podobně i Alexandra -  jako vyučená kuchařka podle svých slov řeší svou váhu „celý život“. Obezitoložka jí nakonec doporučila bandáž žaludku. Před šesti týdny, kdy její váha dosáhla 110 kilo, zákrok podstoupila. „Od operace hubnu jedno kilo týdně, jen si trochu hlídám, co jím. Podstatný pro mne je i fakt, že jsem za bandáž nic neplatila – jinak bych si ji nemohla dovolit,“ říká spokojeně čerstvá důchodkyně.

"Chirurgický zákrok – bandáž žaludku – dnes podstupují pouze jedno až dvě procenta lidí z těch, pro něž by se zákrok hodil,“ tvrdí profesor Martin Fried z České obezitologické společnosti. Je jedním z 10 evropských expertů, kteří se koncem října v Římě účastnili schůzky expertní skupiny chirurgů a obezitologů, zastupujících největší evropské lékařské společnosti tohoto zaměření. Řešili, jak stále obéznější evropské populaci poskytnout účinnou léčbu této zákeřné civilizační choroby a jak nastavit evropské standardy.

Obezita je lékařský problém, který lze úspěšně řešit. Je k tomu ale bezpodmínečně nutná spolupráce všech zapojených lékařů. Pro někoho je vhodná klasická léčba, kterou má na starosti internista či obezitolog, pro jiného připadá v úvahu operační řešení, jakým je bandáž žaludku - tu provádějí specializovaná chirurgická pracoviště.

Expertní skupina v Římě řešila, co dělat, aby byla léčba skutečně efektivní, a jak ji standardizovat a koordinovat. „Správná léčba obezity přitom může ušetřit nemalé prostředky. O tom ostatně svědčí i údaje z Velké Británie. Tato země každoročně na obezitě „prodělává“ dvě miliardy britských liber. Tolik totiž stojí léčba komplikací spojených s obezitou, jakými jsou cukrovka nebo vysoký krevní tlak a také vyplácení sociální podpory lidem, kteří kvůli obezitě nemohou dokonce vůbec pracovat,“ komentuje profesor Fried. V tom případě je asi lepší zapomenout na to, že člověk si za morbidní obezitu může sám, a raději zákrok provést, aby jeho léčba nečerpala další peníze ze solidárního pojištění. Je nicméně otázkou, zda právě zde se nenabízí prostor pro komerční zdravotní připojištění nebo pro zvýšení zdravotního pojištění.

V České republice bylo v letošním roce operováno na 300 pacientů. Operace by však mohla pomoci výrazně vyššímu počtu lidí. Počet chirurgicky léčených za rok představuje pouze asi jedno a půl procenta z celkového počtu obézních, kterým by operace pomohla se vrátit do normálního života, nebo se zcela zbavit život ohrožujících onemocnění, jako jsou cukrovka, vysoký krevní tlak, kardiovaskulární onemocnění a mnoho dalších civilizačních chorob.

„Je potřeba, aby obézní pacienti konzultovali se svým internistou či praktickým lékařem, zda by pro ně bandáž žaludku mohla být řešením jejich obezity," radí profesor Martin Fried, který se touto metodou zabývá již delší čas.

Informace o samotném zákroku a pracovištích, jež mají s touto operací zkušenosti a mají volnou kapacitu, lze najít na webových stránkách www.bandazzaludku.cz

 

   
07.11.2005 - Zdraví - autor: Anna Příhodová

Komentáře:

 1. avatar
  [12] Josefa [*]

  Před 12 lety jsem díky akupunktuře shodila 16 kg.Moje váha byla :55kg, pak jsem 2 kg přibrala a držela si váhu 57kg.Po odchodu do důchodu v roce 1998 jsem přibrala 4kg a stále si držela váhu 61.Letos v únoru jsem si na svůj svátek zapálila poslední cigaretu a díky náplastím jsem přestala mít chuť na cigaretu a také jsem i 2kg zhubla.Mám problémy se štítnou žlázou a začala jsem přibírat až jsem to vytáhla na 74kg.Tak teď nevím co je toho příčinou? Snížená činnost štítné žlázy nebo nekouření.Problémy se štítnou žlázou jsem měla i v době mého kouření.Jsem rozhodnuta pomocí akupunktury snížit svou váhu, nejen že nemohu nic obléknout, ale mám problémy s kyčlemi. Josefa

  superkarma: 0 30.12.2005, 18:59:52
 2. avatar
  [10] Amálie [*]

  mělo tam být: a dostanou invaliďák

  superkarma: 0 08.11.2005, 10:39:03
 3. avatar
  [9] Amálie [*]

  Ani jsem to nedočetla, jakej mam vztek!!! Lidi se rozežerou do obludných rozměrů svou vlastní blbostí a leností dostanou invaliďák!!!!! A pak si ještě libujou, že maj bandáž zadara!!!!! sml31> Hnus velebnosti!

  superkarma: 0 08.11.2005, 10:37:21
 4. avatar
  [8] Vivian [*]

  Josef: l-carnitin ale funguje jen v kombinaci s pohybem, musíte se začít hýbat.

  superkarma: 0 07.11.2005, 15:01:36
 5. avatar
  [6] Kelly [*]

  ... a z článku mezi řádky vyšlo: NEŽRAT ... bohužel, málokdo má větší pud sebeovládání, než pud žravosti.
  Ale když to někomu pomůže, tak proč ne ...
  Josef: každopádně navštívit lékaře a poradit se s ním, ten by mohl pomoci.

  superkarma: 0 07.11.2005, 11:32:15
 6. [5] Josef [*]

  a co mám dělat, když ještě nemám nárok na bandáž a potřebuji shodit-omezuji jídlo, baštím různé přípravky jako l-carnitin a pořád nejdě shodit.

  superkarma: 0 07.11.2005, 10:08:27
 7. [4] Anerika [*]

  no nevim, sama přiznává že si hlídá co jí... není to kilo pak výsledkem vlastní snahy nikoliv bandáže? Měla jsem dost velký problém s nadváhou, po mnoha neúspěšných dietách a potravinových doplncích jsem vše vzdala .. jen neúspěch. Na jaře jsem nevím ani proč, začala pravidelně jíst, snídat, obědvat, svačit i večeřet(normální porce) jen se trochu hlídám a nesežeru vše co mi pod ruku přijde a výsledek - 20kg dolů za 5 měsíců. Jo asi začal fungovat metabolismus.

  superkarma: 0 07.11.2005, 09:18:02
 8. avatar
  [3] Markýza [*]

  od kdy se u nás dává na obezitu invalidní důchod, to by bylo důchodců

  superkarma: 0 07.11.2005, 09:02:51
 9. avatar
  [2] Gabi [*]

  Ale bandáž žaludku není samospasitelná - žaludek je elastický orgán a po čase se může vrátit k původnímu objemu. Takže bez úpravy stravy to určitě nepůjde.

  superkarma: 0 07.11.2005, 08:11:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme