"Jsme tady, ještě to dokážeme  pořádně rozjet a vydat ze sebe všechno. Protože není na co čekat." I takhle může znít zpráva od kapely Chinaski, již vysílá třináct písní z nové desky „Není na co čekat“.

chinaski

Albová novinka, která se opírá o živý, nekašírovaný zvuk, vyjde nejprve 8. září v digitální podobě. Ke stažení bude nabídnuta za speciální cenu na www.t-music.cz/chinaski.

Už 20. září, bude album k dostání na pultech prodejen.

Fyzický nosič vyjde ve dvou mutacích – klasické a limitované. Klasická verze bude obsahovat o 3 skladby více než digitální album, což je třeba vnímat jako poctu klasickým milovníkům alb s bookletem. Současně vychází i limitovaná edice s bonusovým DVD a speciálním utajeným dárkem. Na DVD fanoušci najdou dokument z amerického turné a exkluzivní pohled do zákulisí vzniku nového alba. Dále ukázky z minulého koncertního turné s hostem Davidem Kollerem, čerstvou fotogalerii a klip Spáč.

Další důležité datum je 28. září, kdy se Chinaski soustředí v Pardubicích, aby se odtud rozjeli na  t-music Chinaski tour po šesti velkých halách v Česku.

"Opravdu není na co čekat," vysvětluje zpěvák Michal Malátný odhodlání skupiny, kterou po tragické nehodě kapelníka, textaře a bubeníka Pavla Grohmana doplnil Otakar Petřina jr. "Když je člověku osmnáct, má na všechno čas a říká si, že všechno jednou stihne. Pak si náhle uvědomí, že jeho čas je omezený. Zvlášť když se setká takhle zblízka se smrtí. Dojde mu, že všechno je jinak. Myslím, že právě v takové situaci jsme. A jestli se chceme v muzice posunout, překvapit něčím novým a také získat další posluchače, musíme to udělat právě teď. Víc šancí být nemusí."

Od loňského roku si kapela přehrávala nápady a vybrušovala je v nové zkušebně. Hudbu skládali Ondřej Škoch, František Táborský, Petr Kužvart a Michal Malátný, který si napsal většinu textů. Jen v písni 7 hříchů kapela rozpracovala starší nápad Pavla Grohmana. Na albu se uplatnil každý člen kapely včetně Štěpána Škocha, autora textu prvního singlu „Spáč“, a bubeníka Otakara Petřiny jr. neboli Marpa, jež rapuje ve skladbě Digitálně. Svou kamarádku ze Slovenska Zuzanu Smatanovou pak Chinaski přizvali, aby si zazpívala s Michalem Malátným v písni Takmer svätý.

Ve studiu Sono, kde pracovali s producentem Milanem Cimfem, se Chinaski vrátili ke kořenům živého hraní. "Řekli jsme si, že nové písně natočíme přesně tak, jak je hrajeme ve zkušebně. Chceme udělat syrovou desku, žádné čarování s computery", vysvětluje Michal Malátný. "Všechno nahrajeme pokud možno sami, naživo a dohromady." A tak se i stalo.

Michal Malátný se zprvu obával, že po všem, čím si kapela prošla, vznikne smutná deska. "Měli bychom na ni právo. Nikdo by se tomu nedivil a bylo by to vlastně v pořádku," říká zpěvák. "Ale kdyby se nám podařilo udělat opak, bylo by to skvělé. A to mě trochu nasměrovalo v textech. Občas jsem si nechal ulétnout hlavu, třeba v písni Kérka. Ale myslím, že to docela vyšlo. Na albu sice zazní pár smutných věcí, hlavně poslední píseň Šatna (nový singl). Ale jinak je to docela veselá deska."

Album zaujme také grafickým pojetím obalu."Výtvarnice Petra Novotná Stránská si představila popravčí četu ze samých žen, což je obraz z písně Sen 1996. Vytvořila četu z loutek, které vlastně provázejí celým obalem," říká Michal Malátný. A nejen to. "Loutky jsme rozpohybovali a hráli s nimi různé scénky, takže obal bude plynule pokračovat do projekcí na turné. Každá nová písnička dostane svůj hraný příběh," dodává zpěvák.

Koncertní scénu s jednou velkou a šesti menšími projekčními plochami kapele navrhnul Brit Simon Sidi, který pracoval pro Depeche Mode, Kanye Westa, Annie Lennoxovou nebo Rogera Waterse. Chinaski se s ním seznámili během koncertování ve Spojených státech a získali od něho kompletní návrh pódia, světel i projekcí. Sidimu se zalíbilo DVD 07 z posledního velkého turné Chinaski, i to rozhodlo o vzájemné spolupráci.

Takže deska Není na co čekat bude mít i živé pokračování. Chinaski z ní na turné zahrají většinu písní.

Chinaski: Není na co čekat

(pořadí písní)

 • 3 Pasty - Ondřej Škoch/Tomáš Roreček
 • 7 hříchů - František Táborský/Pavel Grohman, Michal Malátný, Milan Cimfe
 • Spáč - Ondřej Škoch/Štěpán Škoch
 • Kérka - František Táborský/Michal Malátný
 • Artisté - Michal Malátný/Tomáš Roreček, Michal Malátný
 • Jak mám ti říct - Ondřej Škoch/Michal Malátný
 • Kompy - Michal Malátný
 • Takmer svätý - František Táborský/Vlado Krausz
 • Obloha - Ondřej Škoch/Viktor Hlobil
 • Digitálně - Ondřej Škoch
 • Sen 1996 - Ondřej Škoch, Michal Malátný/Michal Malátný
 • Hádalo se... - Petr Kužvart, A. Kricnar/Michal Malátný
 • Šatna - František Táborský/Michal Malátný

Vybrané písně slovy Michala Malátného

7 hříchů

Písničku začal dělat Pavel Grohman s Fratiškem Táborským. Měl napsanou sloku a refrén. Považovalil jsme ji za našeho favorita, ale bylo třeba dopsat text, který je o tom, že pokud si někdo stěžuje na chudobu, může si také trochu stěžovat na sebe. Aspoň tak jsem jej pochopil já. Pavel totiž nesnášel líné lidi. Sám byl hyperaktivní. S dokončením písničky jsem měl problém, protože jsme se dohadovali, jak to vlastně Pavel myslel. Mám spoustu verzí textu, které se autorovi hudby Frantovi Táborskému nelíbily. Nakonec mi pomohl Milan Cimfe ze studia Sono.

Kérka

Děláme si trochu legraci z punkáčů a pokérovaných bláznů. Hrát v punkové kapele může být zábavné, ale co v padesáti? To už mi přijde k smíchu. Je málo punkových kapel, které dokáží stárnout. Jednou večer v hospodě mě napadlo: "Až budu starej, dám si vykérovat na čelo velké tiskací: Díky, stačilo." Jako že už na to kašlu. Franta Táborský to pochopil a sám navrhl: "Uděláme punkovku jako prase." A tak jsme nabrousili kytary.

Takmer svätý

Před třemi lety jsme s Pavlem Grohmanem plánovali, že naše osmá deska se bude jmenovat Made In Czechoslovakia. V každé písničce se objeví slovenský host. Bohužel z toho sešlo, Pavel zemřel a my jsme si řekli, že teď bychom měli udělat kapelovou desku. Ukázat všem i sobě, že to dovedeme a zvládneme i bez Pavla. Navíc loni se objevily různé česko-slovenské show. Přišlo nám, že bychom se vezli na téhle vlně. Ale zbyly nám dvě písně, duet s kapelou No Name, který jsme s nimi hráli i naživo na festivalech, druhá je tahle skladba. Hostem je zpěvačka Zuzana Smatanová. Jela s námi dvě turné, líbí se nám její muzika a máme ji rádi. Text napsal Vlado Krausz.

Kompy

Napadlo mě, že udělat klasickou swingovou píseň s tématem o počítačích by mohla být docela legrace. Nic nestárne rychleji než počítače. Mohli by kvůli tomu "ronit malinkaté křemíkové slzy", jak zpívám. Ve studiu jsme se docela vyřádili, včetně vokálů. Mám z písně radost.

Sen 1996

Je to moje stará básnička z roku 1996, kterou jsem našel v šuplíku. Přišlo mi to docela silné. V textu stojí: "... zdál se mi sen, byl jsem odsouzen a na úsvitu zastřelen popravčí četou ze samých žen. Tváří v tvář mi stály moje matka, moje žena, moje dcera..." Proto jsem tam nechal datum 1996. Před čtrnácti lety jsem neměl manželku ani dceru. Měl jsem samozřejmě matku. Jen aby si lidi nemysleli, že od doby, kdy mám dceru, jsem si o ní rychle potřeboval napsat text. Ondra Škoch složil přímou, silnou melodii, která se k básničce přesně hodila.

Šatna

Rozloučení s létem? Vlastně ano. Vždycky je to zvláštní pocit, když dohrajeme koncert a odjíždíme. Něco pěkného je najednou pryč. V šatně zůstanou nedopité lahve od dobré vody, nějaké oždibané chlebíčky, občerstvení, ručníky. Odjížděli jsme z jednoho fesťáku, ohlédl jsem se po té prázdné šatně a najednou mi to přišlo smutné. Napadl mě tenhle text.           

Turné t-music Chinaski tour

 • 28. 09.   Pardubice - ČEZ Aréna
 • 30. 09.   Ostrava - ČEZ Aréna
 • 07. 10.   Liberec - Tipsport Aréna
 • 09. 10.   Karlovy Vary - Aréna
 • 12. 10.   Brno - hala Velká Vodová
 • 14. 10.   Praha - Tesla Aréna
Reklama