Deváté písmenko naší Módní abecedy pod sebou sice moc pojmů neukrývá, ale i tak jsme si pro vás připravili pět termínů, které jste možná ještě neslyšeli. Jedná se však o známá jména a názvy, které se ukrývají pod písmenem CH a ve světě módy mají své místo.

Chelsea boots – toto spojení nejspíš neznáte, ale jedná se o boty, kterým se také říká „perka“. Jde o velmi moderní obuv, která letos zažívá opravdový boom, nenajdete obchod s botami, kde byste je nekoupili. Jedná se o kotníčkové boty, které jsou často po stranách na gumu, aby se snadno nazouvaly. Jak už jsme zmínili, jedná se o trend, který by rozhodně neměl chybět v šatníku nikomu z nás. Chelsea boots mají i tu výhodu, že jsou skvěle kombinovatelné. Obout si je můžete k džínsům, šatům či sukním. Možná bychom mohli zmínit to, že byste si měla dát pozor na optický klam, který u těchto botiček může nastat. Jelikož se jedná o kotníčkovou obuv, pozor, může opticky nohy zkracovat!

df
Baťa, 1899 Kč, www.bata.cz

Chanel – kdo by neznal tuto světově uznávanou značku. Její zakladatelkou je Gabrielle Chanel, které se později začalo říkat Coco. Značku Chanel vybudovala díky známosti se svým přítem, který byl britským diplomatem a majitelem dolů. Díky jeho finanční podpoře mohla otevřít hned několik svých obchodů. Zprvu svou tvorbu směřovala na luxusní klobouky, později rozšířila své portfolio o sportovní oblečení. Roku 1916 si otevřela další salon, kde se již objevila ucelená kolekce, kde nechyběly originální košilové šaty a její vyhlášené malé černé šaty. Nejen za šaty Coco vděčíme, ale rozhodně za zmínku stojí i úplet, který zavedla do módy. Ve 30. letech byla vyhlášena za královnu módy, také se jí tak začalo říkat. Po vypuknutí druhé světové války zavřela všechny své obchody s výjimkou jednoho, kde se prodával bestseller mezi parfémy, slavný Chanel No. 5. V roce 1954 opět otevřela své butiky a šířila svou jedinečnou, elegantní módu do celého světa.
Královna módy zemřela 10. ledna 1971, bylo jí 87 let. Po jejím skonu převzal její žezlo pro změnu král módy Karl Lagerfeld, který společnost řídí dodnes. Značka Chanel je nyní proslulou a vyhledávanou značkou, která udává trendy v módním světě.

fsd
Která z žen by nechtěla mít alespoň jednu „chanelku“?!
www.chanel.com

Není ošklivých žen, jsou jen ženy, které se neumějí udělat krásnými.
Coco Chanel

Chinos – tento pojem jste možná nikdy neslyšely, ale určitě vás zajímá, co si pod ním představit. Jedná se o označení plátěných kalhot, které jsou jak pro ženy, tak pro muže. Jsou skvěle kombinovatelné a hodí se jak pro ležérní, tak i pro elegantnější outfity. Původně se jednalo o značení kalhot, které nosili vojáci a byly vyrobeny z látky nazvané „chino“. Nyní se však takto označují všechny kalhoty, které jsou z bavlny, samozřejmě mohou být i s drobnými příměsemi.

sa
Chinos kalhoty, 809 Kč, ww.domodi.cz

Chintz Je pestře potištěné plátno se slabým voskovým povlakem, které na oko působí velmi lesklým dojmem. Hojně byl využíván v období rokoka, kdy byl oblíbenou potahovou látkou. Vznikl někdy v 17. století a jeho původ je v Indii, kde byl jeho jedinečný květinový vzor ručně malován či tisknut na kus tkaniny. I nyní je však hojně využíván, a to především na porcelán, tento vzor je velmi oblíbený především na různých hrníčcích, konvicích atd. 

sda
Ukázka chintz potisku na porcelánu, www.whittardcz.cz

Choker Jak již sám anglický překlad napovídá, jedná se o upnutý náhrdelník. Takový správný choker náhrdelník by měl být co nejvíce obepnutý kolem krku, to však neznamená, že byste se měly kvůli němu uškrtit. :) Tyto náhrdelníky jsou nejvíce trendy na jaře a v létě, kdy díky menším vrstvám oblečení vynikne jejich detail. Uděláte s nimi ale parádu i na večírku, kdy zvýrazní váš krásně tvarovaný dekolt. Prostě takový choker by rozhodně neměl chybět žádné ženě, zejména však té, která se může pyšnit dlouhým krkem.

dsa
Choker náhrdelník, 1598 Kč, www.tamsinlondon.cz

Čtěte také:

Reklama