Rodina

Chci za půl roku otěhotnět!


Lze nějak pozitivním způsobem ovlivnit zdraví ještě ani nepočatého miminka? Lékaři tvrdí, že do určité míry ano. Přibližně půl roku před plánovaným otěhotněním by si maminka měla dát větší pozor na styl svého života a v této době se trošku intenzivněji starat o své zdraví.

 

 1. Lékařská prohlídka – pokud jste oddalovala preventivní prohlídku u praktického lékaře, je na ni teď více než vhodná doba. Stejně tak svěřte svůj záměr otěhotnět i gynekologovi, který vás může upozornit na případné problémy, či vám naopak řekne, že vám nic nestojí v cestě.

 

 1. Navštivte zubaře, protože v počátečních fázích těhotenství není vhodný rentgen zubů, případné trhání zubu v umrtvení také někteří zubaři nechtějí v prvním trimestru dělat… Navíc některá onemocnění dásní zvyšují riziko předčasného porodu. Není nad to mít od zubaře pokoj, že?

 

 

 1. Zkontrolujte očkování. Nedochází lhůta pro očkování proti tetanu? Pokud ano, nechte se očkovat, v těhotenství se nejrůznější očkování nedoporučují.

 

 1. Zlepšete celkovou životosprávu – přestaňte nadměrně pít alkohol, zapomeňte na kouření a zvyšte příjem ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků. Netrhejte se ale v drastických dietách, pokud nemáte sto kilo nadváhu. Najezte se dosyta, protože případné těhotenské nevolnosti, později tlak břicha a poté kojení dokonale omezí váš jídelníček třeba i na rok.

  

 1. K tomu trochu pohybu na zlepšení fyzické kondice jen podpoří vaši dobrou náladu.

K tomu chci pouze říct, že ač jsem si vypěstovala ucházející kondici, těhotenství mi ji naprosto zdevastovalo, takže to bylo „pouze“ pro ten dobrý pocit. A nakonec to přece jen možná pomohlo ke zdravému miminku, takže i tak doporučuji!

 

 1. Přestaňte s antikoncepcí. Názory se různí, někdo doporučuje dát si alespoň tři měsíce pauzu na naběhnutí přirozeného menstruačního cyklu, někdo naopak doporučuje otěhotnět hned po vysazení. Můžete si vybrat.

 

 1. Pro dobrý pocit můžete začít brát těhotenské vitaminy nebo alespoň kyselinu listovou. Její dostatek totiž zabraňuje vzniku rozštěpu páteře u ještě nenarozeného človíčka.

 

 

 1. Z vlastní zkušenosti doporučuji oběhat si veškeré odborné lékaře, kam byste stejně v době těhu musely - například oční nebo konzultovat svůj záměr otěhotnět i s alergologem, pokud máte alergie… První měsíce těhotenství na to možná nebudete mít náladu, protože je možné, že budete unavená, neustále běhající na toaletu a nedejbože, se vám bude neustále zvedat žaludek. Takže je fajn mít oběhané vše, co je možné – pak to bude, jako když to najdete…

 

Úspěšně lze otěhotnět i bez sáhodlouhých příprav, stejně tak i po dokonalých přípravách na sebe může miminko nechávat čekat. Tohle je jen malé doporučení, jak si to „čekání na očekávání“ trochu zpříjemnit a udělat něco pro své tělo.

   
28.11.2005 - Těhotenství a porod - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. avatar
  [18] Vivian [*]

  Přestaňte s antikoncepcí - to je zásadní rada pro otěhotnění, to by jednoho skoro ani nenapadlo

  Irena1: nedávno jsem v nějakém časopise četla článek na celou stránku o tom, co všechno má před oplodněním dělat chlap Hezky ho taky zapřáhnout, pacholka

  Jinak odborníci se dnes už většinou shodují v tom, že žena bývá těsně po vysazení HA velmi plodná, takže moc nevidím smysl v čekání na "naběhnutí přirozeného menstruačního cyklu" (??)
  Brát vitamíny "pro dobrý pocit" je prý taky nesmysl (pokud se žena normálně stravuje), smysl má jen listovka.

  superkarma: 0 28.11.2005, 17:28:22
 2. [16] Mialau [*]

  Někde jsem slyšela, že po vysazení antikoncepce je větší možnost, že budete mít dvojčata-dvojvaječná,v důsledku uvolnění víc vajíček najednou z tý hormonální změny...

  superkarma: 0 28.11.2005, 16:46:21
 3. avatar
  [14] Irena1 [*]

  Gabi:

  superkarma: 0 28.11.2005, 12:58:38
 4. avatar
  [13] Gabi [*]

  Hm..., je hezké si to naplánovat, ale to nebezpečí toho, že se to do půl roku nepovede, je dost vysoké. Hlava je prevít. Vymyslet si nějakou přísnou životosprávu, kterou je problém dodržovat . Na vyšetření a preventivní prohlídky člověk musí bez ohledu na těhotenství - to by si žena mohla říct, že musí všechno stihnout před porodem, protože pak s miminkem to bude problém Ale ono pracovat, chodit po úřadech, řešit nepříjmené věci se musí bez ohledu na stav a počet dětí.

  superkarma: 0 28.11.2005, 11:50:00
 5. avatar
  [12] Irena1 [*]

  NiKina: Jinak musím bohužel konstatovat, že i přes internet, kabelovku, knížky...dneska pořád spousta chlapů naprosto netuší, co všechno početí a těhotenství, nedejbože i následná péče obnáší - pro ně je to normální ve stylu: No tak holt pak vysadíš prášky a uděláme si prcka, a co jako, proč jančíš? To, že existuje třeba nějaká ovulace, problémy...jim ale vůbec nic neříká, fakt..

  superkarma: 0 28.11.2005, 09:59:26
 6. avatar
  [11] Irena1 [*]

  myslím, že vůbec neškodí chlapa zaangažovat, byť by to vůbec nepotřeboval - přinejmenším aby si uvědomil, že ženská to nemá lehké, musí tomu něco obětovat, věnovat..on by měl držet basu, ne? Aspoň získá už předem větší zodpovědnost.

  superkarma: 0 28.11.2005, 09:57:17
 7. avatar
  [10] Žábina [*]

  snažit se musí oba ať je to spravedlivé
  Rikina:

  superkarma: 0 28.11.2005, 09:47:39
 8. [9] Rikina [*]

  Kam to lidstvo spěje, že už musí mít manuál i na tohle

  superkarma: 0 28.11.2005, 09:14:02
 9. avatar
  [8] RenataP [*]

  dobrá, máš Irčo pravdu.... příště se polepčím

  superkarma: 0 28.11.2005, 09:08:10
 10. avatar
  [7] Irena1 [*]

  NiKina: no, to možná nehodláš, ale prostě bych předpokládala aspoň stručnou větu, že muž by mohl pomoci tím a tím...a myslím, že třeba právě množství kvalitních spermií je pro početí poměrně důležité, nemyslíš?

  superkarma: 0 28.11.2005, 08:35:05
 11. avatar
  [6] RenataP [*]

  No jaksi jsem předpokládala, že nehodlám počnout s alkoholikem kouřícím jak továrna......
  U mužů správná životospráva ovlivní maximálně množství kvalitních spermií
  U ženy je to zdraví trošku důležitější, protože vás čeká 9 měsíců dost velké fyzické a psychické zátěže a chlap může běhat po doktorech jako srna, kdežto pro břichatky to někdy může být problém...

  superkarma: 0 28.11.2005, 08:21:53
 12. avatar
  [5] Irena1 [*]

  myslela jsem tím, že by se připravovat měl celý pár, nikoli jen žena - ať už se to týká životosprávy, alkoholu, kouření, vitaminů...ale hlavně lékařů-nemoci,alergie apod. - to by měl mít pod kontrolou i chlap, ne?

  superkarma: 0 28.11.2005, 08:18:30
 13. avatar
  [4] Irena1 [*]

  Bridgetj:

  superkarma: 0 28.11.2005, 08:17:24
 14. avatar
  [2] Irena1 [*]

  Proč není v článku nic o partnerovi? Nebo ta žena počne sama?

  superkarma: 0 28.11.2005, 08:03:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme