Zdraví

Chci se líbit, ale…


Romana se potýkala s ekzémem už od dětství. V šestnácti z ní byla krásná dívka – tedy mohla být, kdyby se co měsíc neosypala… Jak na tu dobu vzpomíná?

Teď už je to půl roku, co se léčím na kožním, ale předtím jsem si na svůj vzhled vlastně zvykla. Ve škole jsem byla za zrůdu, protože to hrozně svědilo, tak jsem byla pořád podrápaná… Snažila jsem se nedrbat si to, ale prostě to nešlo. Všechny holky už někoho měly, jenom já jsem chodila jen s jedním klukem, a ten mě nechal, když poprvé uviděl moje prsa…

Chtěla jsem se líbit, ale nešlo to. Měla jsem jen jednu kamarádku, bylo to hrozně nespravedlivé… Mamka zkoušela všechno možné, vzala mě k doktorovi i k léčiteli. První mi předepsal prášky a řekl, že to po dvacítce přejde. Do dvaceti panna, už teď se mi holky smějí. A léčitel? Ten do mě píchal takovou jehlicí a nic. Byly jsme tam třikrát a nechaly u něj přes patnáct set – měl na stolku takový klobouk a tvrdil, že za léčbu nic nechce, ale když mu budeme chtít něco dát, tak ať to necháme tam. Byly tam samé pětistovky, takže tam mamka dala taky vždycky pětistovku.

Pocity adolescenta, který je v kolektivu neoblíbený pro svou odlišnost, zná asi tak trochu každý. Když se situace vyhrotí, může se stát leccos – každý jsme jinak stavěný, a tedy reagujeme jinak. Romana se uzavřela do sebe a snaží se posměšky vrstevníků přehlížet.

MUDr. Marta Šimůnková radí:

Dívka měla problémy s tím, že se každý měsíc osypala, a potom si svědící vyrážku škrábala. Zkoušela pediatra i alternativní léčbu, ale bez výsledku. Silné neustávající svědění nám ukazuje na atopický ekzém. Je to chronické nezánětlivé kožní onemocnění, které může mít různý průběh i projevy. U pacientů ve školním věku a u dospělých jsou ohniska ekzému v ohybových partiích končetin, postižena zůstává i horní část hrudníku, ramena, krk, obličej a často i ruce. Mnohdy jsou přítomny jen místní formy atopického ekzému (zejména u dospělých), které se projeví svědivou, až bolestivou vysušenou kůží, například jen kolem úst, uší nebo očí, na prstech, prsních bradavkách, genitálu. Tyto formy bývají často špatně diagnostikovány (zda-li vůbec) a nesprávně léčeny.

Co dělat?
Léčbu musí vést v každém případě dermatolog. Při příznivém průběhu mírnějších forem lze později přesunout péči o ekzematika do ordinace praktického lékaře. Nutné je ale vždy navštívit dermatologa. Léčba probíhá často na bázi kosmetických přípravků, které jsou k dostání v lékárnách.

Jak léčba probíhá?
Základem terapie je udržení, eventuálně obnova kožní bariéry vhodným emolienciem s kvalitními ceramidy, například Lipobase Repair. U mokvajících forem doporučí dermatolog obklady, v akutních fázích se používají kortikosteroidy, a to jako tělové mléko nebo krém. U těchto přípravků je nutné postupovat velmi opatrně a jedině pod dohledem dermatologa. Při jejich dlouhodobém podávání, například několikatýdenním, je totiž možné ztenčení kůže. V rukou zkušeného dermatologa jsou kortikosteroidy velmi účinnou a bezpečnou léčbou atopického ekzému. Pokud se však svědivé projevy objeví znovu po jedné kortikosteroidové „kúře“, měly by být podle světových doporučení použity nejmodernější přípravky, takzvané modulátory kožní imunitní reakce, které jsou vysoce účinné a lze je aplikovat dlouhodobě, protože nevedou ke ztenčení kůže.

Nelze sahat do svědomí lékařům, ale Romanina maminka pochodila, až když probrala problémy své dcery se svým praktickým lékařem. Ten ji doporučil ke svému známému dermatologovi. A co říká Romanina maminka?

Romče se ekzém postupně ztrácí. Je to skoro zázrak, po tolika letech problémů. Pořád se to sice vrací, ale už to není to, co dřív. Poprvé jsme po pěti letech s Romčou koupili bikiny a chodíme spolu na bazén. Je to krásný pocit, když vidíte, jak se vaše dcera rozzáří, jak celá rozkvete, že se konečně nemusí stydět za svou vyrážku.

Znáte někoho s atopickým ekzémem? Věříte spíš doktorům, nebo léčitelům? Co byste Romaně poradila vy?

Vše co Vás zajímá o atopickém ekzému najdete na stránkách www.atopickyekzem.cz

   
26.03.2008 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [8] dasad [*]

  dceri se objevil ekzem na lytkach, a jelikoz jsem nechtela zkouset masti z kortikoidy, sla jsem cestou mastit a mastit. Postupne jsem vyzkousela vsechno mozne ale nakonec zabral vyzivny krem od Dove a je po exemu

  superkarma: 0 29.03.2008, 16:59:24
 2. [7] MartinaC [*]

  Na ekzem trpim porad a jedine oc me doktor napise je vsechno s kortikosteroidy a stejne me to nepomaha

  superkarma: 0 28.03.2008, 09:30:18
 3. [5] qvak [*]

  Já mám vyzkoušenou Lipobázi. Pěkně promastí postižený místa.

  superkarma: 0 26.03.2008, 23:31:16
 4. avatar
  [4] Solei [*]

  I s exémem v obličeji (a opravdu fakt super kolem očí) jsem ulovila chlapa a pořádnýho důvodem proč je ex rozhodne není to, že bych se mu nelíbila.
  Atopický exém mám už dlouho, po několika letech léčení i koupelemi v soli z mrtvého moře jsem se rozhodla ignorovat. Namažu se 1x týdně kortikoidem a je to v pohodě drží se ve snesitelných mezích.

  superkarma: 0 26.03.2008, 16:55:43
 5. avatar
  [3] závislá na čokoládě [*]

  Od kamarádky syn má atopický ekzém a nevím, koho je mi líto víc, jestli maminky, která musí mazat a mazat nebo dítěte, kterému nevysvětlíte, že škrabáním si nic nepomůže

  superkarma: 0 26.03.2008, 09:45:38
 6. avatar
  [2] myše [*]

  Vím o čem se mluví. Mám ekzém od malinka a ač mi slibovali, že časem to zmizí, tak ne... potýkám se s tím pořád, kortikoidy zaberou, ale jen na chvíli, promazávat je sice fajn, ale pak to o to víc svědí... Fungují olejové koupele do vany a pro starší slečny doporučuji: UMĚLÉ NEHTY!!! Jsou bezva, protože neškrábou... Člověku se uleví, ale kůži nerozdrápe do krve...

  superkarma: 0 26.03.2008, 09:40:53
 7. avatar
  [1] Eliza [*]

  Ach jo, mám atopický ekzém od tří let. Ano, měla jsem problémy, ale spíš s tím, že mastičky které mi předepisovali když jsem chodila na základku pekelně smrděly (a neléčily) . Bohu díky za kortikoidy . Stačí namazat dvakrát a malá ploška se nezozšíří. Když mi mastička dojde, může se stát,že se si mi ložiska rozlezou do větších ploch, ale to je jen, že to nepodchytím včas.
  Spotřeba není nijak závratná, protože se maže až když se ložisko objeví - nikdy preventivně. Jedna malá tuba léku mi vydrží klidně půl roku i déle. Takže já osobně se necítím ekzémem vyřazená ze společnosti, protože dneska na něj existují účinné léky.
  Nevidím důvod proč by se měl někomu někdo posmívat,že je do 20-ti panna. To nemá co dělat s ekzémem, ale spíš s tím co má kdo v hlavě.

  superkarma: 0 26.03.2008, 08:27:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme