Vztahy

Chci se hádat!


Dveře hlasitě prásknou, listy novin tiše šustí. Tak zní hádka Pavla a Moniky. Ona zuří, on si čte. Pavel se nehádá. Nehádá se ani kvůli nezaplaceným složenkám, ani kvůli povalujícímu se prádlu, ani kvůli zameškaným třídním schůzkám. A kvůli svému vztahu k Monice už vůbec ne.

Pavel je posedlý snahou o harmonii, a stahují-li se na obloze jeho manželství černé mraky, schová se za svoje noviny. „Přece si nebudeme kazit večer, brouku,“ odbývá ženu s úsměvem při prvních disharmonických tónech v jejím hlase. A často ji tím doopravdy umlčí. „Často svoji nespokojenost radši spolknu, protože nechci vypadat jako malicherná uštěkaná ženská.“

To ale nefunguje věčně. Jednoho dne nahromaděný vztek vybuchne – většinou kvůli naprosté hlouposti. A manžel může zas jen nechápavě kroutit hlavou: „Že jsem nevynesl odpadky? Kvůli tomu bys nemusela takhle zuřit.“ Pavel prostě nechápe, že hádka musí být.

„Když se dvojice vůbec nehádá, důležité rozdíly v názorech se pořád jen zametají pod koberec,“ říká rodinná terapeutka Klára Novotná. Pštrosí politika přináší dlouhodobě do manželství víc výbušnin než upřímná osvěžující hádka. Samozřejmě to nejsou jen nevynesené odpadky, co přivádí Moniku k zuřivosti. Zlobí ji toho mnohem víc, především to, že její muž považuje domácnost za výhradně ženskou záležitost. Když si o tom chce ale s Pavlem promluvit, uslyší: „Přece se nebudeme hádat o těch pár špinavých talířů.“ Svého tím dosáhne spolehlivě. Monika si připadá jako fúrie a nepříjemné téma je smeteno ze stolu.

„Nehádači“ jdou nejpohodlnější cestou. Vyhýbají se výměnám názorů, po kterých by museli přiznat svou chybu nebo se – nedejbože – změnit. „Je to opravdu dřina, přihlásit se s kritikou, když je člověk hned označen za hádavého,“ přiznává doktorka Novotná.
„Dělá mi starosti, že...“ dál se Monika nikdy nedostane, i když si chce jen postěžovat na problémy s dcerou. „Určitě to nebude tak zlé,“ to je standardní obrat jejího manžela. Tím ovšem svou ženu naštve.
„Má mě vyslechnout a brát moje problémy vážně. Místo toho se snaží dělat, že neexistují. Doma musí být vždycky pohoda a klídek a já se musím usmívat, ať se děje co se děje,“ stěžuje si. Terapeutka to potvrzuje: „Potřeba harmonie je u mužů skutečně hodně veliká. Domov je pro ně místem odpočinku, chtějí doma dělat to, co si ve vyčerpávajícím konkurenčním boji pracovních dnů nemohou dovolit: nechat svým myšlenkám volný průběh a vyhýbat se konfliktům. Svůj třecí potenciál vyčerpají v úřadě nebo na stavbě a doma nechtějí být zatěžováni ničím nepříjemným.“ A co pracující ženy? „Jsou méně fixované na úspěch v zaměstnání,“ myslí si doktorka Novotná.

Když si Monika v neděli ráno postěžuje, že Pavel dlouho spí a nechává ji od sedmi ráno obstarávat děti, reaguje manžel tak, jak je zvyklý: stáhne se. Celou neděli je pak ticho po pěšině a nálada na bodu mrazu. Příští víkend to Monika vzdá a raději přichystá snídani sama, aby nekazila pohodu. „Je to začarovaný kruh,“ varuje doktorka Novotná. „Jeden partner blokuje hádky, protože činí jeho život nepohodlným. Druhý se tím nechá vehnat do úzkých a je zticha. A najednou žijí jen tak jeden vedle druhého. Tak začíná rozchod!“

Jak se tedy pěkně pohádat? Jak přimět partnera ke spolupráci a vyburcovat ho z falešného klidu a pohody? Rodinná terapeutka dává následující rady:
Zvolte správný okamžik. Nehádači, kteří se zrovna vrátili vyčerpaní z práce, jistě na žádný očistný rozhovor nepřistoupí. Kdo se cítí oslabený, nemůže v konfliktních situacích věcně reagovat.
Nevzdávejte se. Pokouší-li se partner o úhybný manévr, klidně a bez vzteku mu vysvětlete, jak je pro vás tenhle rozhovor důležitý. A bez výčitek – ty totiž posilují obrannou reakci. Pokud se vymlouvá stylem: „Teď není vhodná chvíle,“ domluvte si pevnou „audienci“. Třeba: „Promluvíme si o tom v sobotu po snídani.“ To pak bude muset dodržet.
Neustupujte za každou cenu. „Kdo svůj hněv pořád polyká a vždy se přizpůsobí, jen málokdy za to dostane očekávaný vděk. Naopak: Partner ztratí nejdříve respekt, pak i zájem,“ varuje terapeutka.

Také máte doma „nehádače“? A jak s ním řešíte problémy?
Hádáte se ráda? A často? Jste spíš cholerik, nebo kliďas?
Myslíte, že hádka pročistí vzduch, nebo spíš způsobí zbytečné šrámy?

   
25.06.2007 - Láska a vztahy - autor: Eva Jedelská

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [51] Meander [*]

  Vivian: Třeba to bylo velký a těžký máslo. Takový megamáslo. Kousavý.

  superkarma: 0 26.06.2007, 21:35:04
 2. avatar
  [50] Vivian [*]

  Mialau: to je jak u nás

  superkarma: 0 26.06.2007, 20:59:12
 3. avatar
  [49] Vivian [*]

  kentcappy: a to jsi pro to máslo nemohla jet bez něj? :-)

  superkarma: 0 26.06.2007, 20:58:43
 4. [48] Mialau [*]

  My se s přítelem rozumně domluvili, že každou neděli vyluxuje a já umeju koupelnu. Vyluxováno je obvykle až po několikadenním připomínání, doprošování či hádkách... Jak se rozumně domluvit s chlapama, když jsou jak malý děti...

  superkarma: 0 26.06.2007, 15:13:15
 5. [47] kentcappy [*]

  My se občas hádáme pěkně, ale nutno říct, že kdybych se nemohla pohádat tak by mi to chybělo. Ale neřveme na sebe, nebijeme se a podobně.

  Yvaine: S tím autem to u nás taky probíhalo. Jednou jsem jela pro blbý máslo, na chatě, a ptala jsem se ho, jestli bude v pohodě a v klidu (měl totiž pivíčko a řídit nemohl), tvrdil že jo. Když na mě podruhý zařval, vystoupila jsem z auta, hodila po něm papíry (měla jsem je v kabelce) a nechala jsem ho na křižovatce. Od tý doby se klidní, protože ví, že jsem schopná to udělat vždycky. A i větším provozu, než je na menší vesnici.

  superkarma: 0 26.06.2007, 15:10:23
 6. [46] Yvaine [*]

  Díky příspěvkům níže si uvědomuji, že jsme s snad ještě v normě. Hádavější jsem já. Teda nemám potřebu hádat se a ječet, ale on má jiný přístup než já. Snažím se problémům předcházet a on jejich řešení odkládá "na až někdy", což mě vytáčí. A pak už se vezeme. O blbinkách se nedohadujeme, obvykle stačí rýpavá pznámka (na to jsme oba přeborníci) a ten druhý si uvědomí svou chybu...výjimku tvoří řízení auta, to se často poštěkáme na krev bohužel...

  superkarma: 0 26.06.2007, 12:07:51
 7. [45] Rikina [*]

  Já se nerada hádám. Vždyť to nemusí být a vůbec ne kvůlivá ptákovině jako nevynesené smetí. S manželem jsem se pohádala za 12 let asi třikrát, a bohužel, dlužno přiznat, že zbytečně. Dneska už se umím lépe ovládat, tedy aspoň doufám. Hádky považuji za projev nedospělosti, když se hádají děcka na pískovišti o kyblíček, lze to pochopit, ale dospělí už by se měli o kyblíčcích umět domluvit.

  superkarma: 0 25.06.2007, 22:28:51
 8. avatar
  [44] Lilinka [*]

  S přítelem se občas pohádáme. Já jsem děsný cholerik, on je zase tvrdohlavý, to nemůže dopadnout dobře

  superkarma: 0 25.06.2007, 21:05:33
 9. avatar
  [43] Ťapina [*]

  My se hádáme, řveme na sebe a klidně se i popereme. Nejdelší rozepře u nás doma trvala asi dvacet minut a skončila hurónským smíchem. Nepochopím rodiny, které se "nehádají", ale když se vzájemně naštvou, tak spolu třeba týden nemluví.

  superkarma: 0 25.06.2007, 20:52:34
 10. avatar
  [42] Vivian [*]

  No jo, problémy je potřeba si vyříkat, když už nastanou. Nikde není psáno, že ti dva na sebe musí řvát a házet po sobě nádobí, ale ventilovat se to musí... Harmonie nelze dosáhnout tak, že bude člověk dělat, že problémy nejsou, když jsou.

  superkarma: 0 25.06.2007, 16:40:57
 11. avatar
  [41] wich [*]

  Nehádáme se.

  superkarma: 0 25.06.2007, 16:36:38
 12. avatar
  [40] sanvean [*]

  a...No však ty její výpady byly asi tak vážné, jako když na tebe útočí kotě Dneska na ty hádky vzpomínám s úsměvem, ale je to jeden z důvodů, proč už bych tam bydlet nechtěla. Takže další kladný účinek hádek - dítě se co nejdřív osamostatní

  superkarma: 0 25.06.2007, 14:52:55
 13. [39] a.... [*]

  sanvean: Tak na to z mé strany nedojde. Uvědomuju si, že dcera je už o 5 cm vyšší a má fyzickou převahu, já jsem již zchátralá věkem zato co se týče slovního projevu, mám navrch, takže používám to, v čem je moje převaha

  superkarma: 0 25.06.2007, 14:37:25
 14. avatar
  [38] sanvean [*]

  a...To byl oblíbený koníček mé matky. Občas své argumentační schopnosti prokládala prvky neznámého bojového umění

  superkarma: 0 25.06.2007, 14:32:35
 15. avatar
  [37] ještěrka.ehp [*]

  arjev: no, chlap kterej obrečí, že mu dala ženská facku, to musí být taky dáreček

  superkarma: 0 25.06.2007, 14:12:13
 16. avatar
  [36] sanvean [*]

  Manx: Jó, sousedi nad náma jsou úplně to samý. Nejčastěji řve ta ženská na děti, ale když se opře do manžela, stojí to za to, to jsou pak rány, jako když spadne celá skříň. Přitom když je potkáš venku, působí dojmem spořádané rodinky

  superkarma: 0 25.06.2007, 14:06:00
 17. [35] a.... [*]

  Vůbec se nehádáme. Nevím, jak je to možný, ale za 4 roky jsme měli jen jeden konflikt/ ten ovšem stál zato /. V zásadních věcech se shodnem a prkotiny neřešíme.
  Zato se hádám s dcerou, a to fest jsou to ovšem takové exhibiční hádky...chci, aby se naučila tříbit si své názory a argumentovat, takže jí tím, že se s ní hádám a že řveme na celej barák, vlastně vychovávám.

  superkarma: 0 25.06.2007, 14:01:45

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [34] ellinor [*]

  Manx: Přesně tak, tlačim ho tak dlouho ke zdi dokud mi neodpoví. Jenže jelikož jsme oba cholerici tvrdohlaví, je to věčný a vyčerpávající boj. Itálie hadr, někdy se bojím, že nám zazvoní policajti, že si sousedi stěžujou. Ale já když se naštvu (a že mě drahoušek dokážem naštvat úplně nejvíc), tak se neznám. Pak si řeknu, že jsem blbá, že se neovládám a mrzí mě to, ale nějak to neumím spolknout. Ale jednu výhodu to má - za chvíli už ani nevím, proč jsme se hádali.

  superkarma: 0 25.06.2007, 13:53:31
 2. avatar
  [33] gwen [*]

  Manx: My řveme jen ve dne. V noci raději spíme

  superkarma: 0 25.06.2007, 13:48:29
 3. avatar
  [32] gwen [*]

  arjev: Dík za radu, ale nechci skončit v kriminále za vraždu On je to starej nudící se důchodce, kterej vypudil z bytu ve kterým teď bydlím mou babičku a dvěma majitelům několik podnájemníků. Snad ho brzo vezme čert

  superkarma: 0 25.06.2007, 13:46:58
 4. avatar
  [29] arjev [*]

  gwen: dej mu po papuli,ať má pořádný důvod.Tak se do nás navážel bývalý soused.Hádali jsme se kvůli kravině a on nás přišel napomínat.Jak jsem byla rozjetá a on vykulil ty svoje čibále,slízl ju,ani nevěděl jak.Spakoval se a šel.Já pak trnula,kdy dostanu obsílku,ale neomluvila jsem se mu.
  Když po nějaké době grilovali,přišel nás pozvat a tam jsme se skamarádili u vína a oba jsme obrečeli tu facku.

  superkarma: 0 25.06.2007, 13:40:27
 5. avatar
  [27] gwen [*]

  Já se hádám nerada. Ovšem někdy vybouchnu a pak už to jede To pak zuřím a strašně řvu, ale nebývá to moc často. Našemu sousedovi se to však nelíbí a tak na nás chce podat trestní oznámení za páchání domácího násilí

  superkarma: 0 25.06.2007, 13:26:35
 6. [26] Asdareel [*]

  aknela: Komunikace a řešení problémů je ovšem důležitá věc.

  superkarma: 0 25.06.2007, 12:39:47
 7. [25] aknela [*]

  Asdareel: to máš úplnou pravdu, jenže on často nekomunikuje, když se máme domluvit v klidu na nějaké věci. On to totiž neumí, doma ho to nenaučili, neboť se také nedomlouvají. Máme dvě děti a já mám potřebu se už kvůli nim domlouvat.

  superkarma: 0 25.06.2007, 12:30:41
 8. avatar
  [24] Kelly [*]

  Asdareel: ... no tak ti vůůůbec

  superkarma: 0 25.06.2007, 12:30:38
 9. [23] Asdareel [*]

  aknela: Co by taky měl dělat při zbytečné hádce...

  superkarma: 0 25.06.2007, 12:27:16
 10. [22] Asdareel [*]

  Kelly: Jj, to mně taky. A taky politici

  superkarma: 0 25.06.2007, 12:26:16
 11. [21] aknela [*]

  Doma se hádám docela často. Jsem cholerik a dusit to v sobě by bylo ještě horší, i když přiznám, že jsou to někdy fakt zbytečné hádky. Ale vůbec se nehádat, to neumím. Hádky ráda nemám, ale potlačovat je neumím. Manžel dělá často mrtvého brouka, prostě nekomunikuje, to mne dopálí ještě víc.

  superkarma: 0 25.06.2007, 12:25:46
 12. avatar
  [20] Kelly [*]

  Meander: naštěstí u nás je vztah klidový a vše se dá řešit. My jsme pohodáři. Jen u sebe pozoruji častý cholerický stav, který ale nemá nic do činění s článkem. Mne k zuřivosti vytáčejí jiné věci: bezohlednost lidí, neschopnost úřadů, srážka s pitomcem.
  A to jsem potom jak papiňák a jsem vzteky přímo nepříčetná.

  superkarma: 0 25.06.2007, 12:25:18
 13. avatar
  [19] Meander [*]

  Jsem strašný cholerik, příšerný. On taky. A proto se nehádáme, abychom se v zápalu argumentačního boje nepobili. Nicméně ten, kdo se ovládá, je On. Já to nedokážu.

  superkarma: 0 25.06.2007, 11:56:24
 14. avatar
  [18] ještěrka.ehp [*]

  Mít doma chlapa, kterýho nezajímá nic než vlastní pohodlí, rovnou bych ho , jelikož je pro manželství naprosto k ničemu, pokud tedy nefunguje pouze jako kasička

  superkarma: 0 25.06.2007, 11:38:08
 15. [17] Asdareel [*]

  Irad: Mluvíš mi z duše

  superkarma: 0 25.06.2007, 11:22:40
 16. avatar
  [16] Irad [*]

  Strašně nerada se hádám - tedy asi jsem "nehádač", každopádně jsem kliďas.. to však neznamená, že bych se bránila jakékoli diskuzi, prostě jen nezvyšuji hlas a nemám ráda, když ho druhý zvyšuje na mě..

  myslím, že v článku je nakupeno mnohem více problémů.. s takovým chlapem by mě to nebavilo.. chlap, kterého nezajímají moje starosti, s ničím mi nepomáhá a navíc mě ještě ponižuje a osočuje "bůhvízčeho", není chlap pro život.. není dobré se s někým, na kom mi záleží pořád jen přetvařovat a hrát si na to, že je všechno ok, když ve skutečnosti mám třeba pocit, že se na mě všechno ze všech stran sype..

  že chce chlap doma klid? určitě ano, ale to přece ještě neznamená, že nemůže vyslechnout postesknutí, jaký jsem měla těžký den, že to a nebo ono.. stejně tak to neznamená, že nemůže v domácnosti pomoci

  od chlapa očekávám podporu, pevnou náruč, do které se vždycky můžu vybrečet, když to potřebuji, pohlazení a milé slovo, ne shazování mých problémů..

  superkarma: 0 25.06.2007, 11:19:19
 17. avatar
  [15] Janecka [*]

  Potřebu hádat se mám většinou já,než můj .Ale vím,jak ho vyprovokovat. .Hádavou mám hlavně před menstruací.Jinak se taky pohádáme ,když něco řešíme kolem našeho baráčku.To se ale vzduch vyčistí hned,jak dořešíme a "dostavíme",co jak a kde má být.Nyní chceme obložit ložnici,takže výměna názorů .Manžel se ale nerad hádá,on se hodně vynadává v práci,když řeší nějaké problémy.

  superkarma: 0 25.06.2007, 10:56:32
 18. [14] Asdareel [*]

  Jsem nehádač, hádky nesnáším. Diskuse a řešení problémů jsou potřebné, ale hádky přímo nenávidím. Není pravda, že hádka je bouřka, která pročistí vzduch. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že hádka za sebou zanechává pocit hořkosti, vzájemné uraženosti a znamená postupné zhoršování a otravování vztahu. Hašteřivost a agresivita je pro vztah to nejhorší.

  superkarma: 0 25.06.2007, 10:51:47
 19. [13] Lindaa [*]

  Taky mám doma takového "Pavla". ze zacátku me vytácel do neprícetnosti, pak jsem se ho naucila ignorovat a napr. tech pár spinavých talíru (k vuli kterým se prece nebudeme hádat)jsem mu nechala na stole, oni k nim pribívali dalsí a dalsí a nakonec nebylo z ceho jíst. Není z ceho jíst, fajn nevarím a jemu nezbylo nic jiného nez se zvednout od PC a umýt ho. A tak to bylo se vsím. Ale chce to pevné nervy a nepovolit. Posledních pár roku jsem zdokonalila svou metodu - zabalím si tasku a na týden sama vypadnu, a najednou jde vsechno - vypravit deti do skoly, vecere, úkoly atd. Sice po tom týdnu vypadá jako kdyby zdolával Himaláje, ale zvládne to a já mám klid. Není to ideální, ale nám to docela vyhovuje. Nakonec to ze je líný a pokud to není zivotne dulezitý tak to neudelá je jeho jediná vada a me to po 14 letech nechává klidnou.

  superkarma: 0 25.06.2007, 10:41:50
 20. avatar
  [12] ellinor [*]

  Jo, a nemyslete si, že milenka je nějaký terno - je starší než on, IQ tak 80, ošklivá jak půlnoc, sociálně a emočně tupá jak Babinskej, ale: řeší všechno za něj, jako jeho matka. Takže on si od ní nechá líbit ponižující chování, zato nic neřeší a je šťastnej....

  superkarma: 0 25.06.2007, 10:34:02
 21. avatar
  [11] ellinor [*]

  Moji rodiče vydrželi tento způsob soužití 24 let. Já si dost dlouho myslela, že mají ideální manželství, protože se nehádají:-) a ono to bylo jinak: matka štěkala a otec mlčel nebo odcházel do jiné místnosti. Ano, ona byla protivně uječená, ale chtěla věcio aspoň řešit. On si v sobě celou tu dobu tiše pěstoval nenávist a nespokojenost, až jednoho dne sbalil 5 švestek a od té doby žije s milenkou.

  superkarma: 0 25.06.2007, 10:31:03
 22. avatar
  [10] Amálie [*]

  Také máte doma „nehádače“? ...co to? Nehádač přeci ještě neznamená, že onen člověk není schopen řešit různé věci a situace. Hádače bych doma nesnesla. Stejně jako toho novinového povaleče z článku.

  superkarma: 0 25.06.2007, 10:23:47
 23. avatar
  [9] Gabi [*]

  *Kotě*: taky bch řekla, že článek moté dohormady "hádání" a "řešení problémů". Znám spustu lidí (a nejsou to jen muži ), kteří při jakémkoli náznaku ragují: a) útěkem, b) reakcí typu: "žádný problém není" nebo za c) "ono to nějak dopadne, hlavně to nerozmazávat" = tj. ani v jednom případě se o to nechtějí bavit.

  superkarma: 0 25.06.2007, 09:52:40
 24. avatar
  [8] veet [*]

  můj bývalý byl přesně tento typ a lezlo mi to totálně na palici. Nemohlo to dopadnout jinak než rozchodem, neboť problemy se hromadily a on je neustále odmítal řešit,aby byl klid a aby jsme se nehádali.Fakt nikdy více

  superkarma: 0 25.06.2007, 08:55:01
 25. avatar
  [7] Aja [*]

  Mne udivuje, že se takoví lidé vůbec berou a jsou ochotní žít v jedné domácnosti Určitě bych si nevzala chlapa, který doma jen posedává s novinama...

  superkarma: 0 25.06.2007, 08:31:11
 26. avatar
  [6] Hysteria [*]

  Nehádám se pomalu 30 let a už s tí začínat nebudu,není nad klid.

  superkarma: 0 25.06.2007, 08:21:20
 27. avatar
  [5] cmelda [*]

  Suzanne: moje rec vzit si nekoho, koho vubec nezajimam, koho nezajima, jak zije jeho rodina ... dekuji, nechci. To se snad radsi budu doma hadat obden

  superkarma: 0 25.06.2007, 08:13:20
 28. avatar
  [4] Suzanne [*]

  Ale tady se směšuje hádání s diskutováním, ba i s pouhým rozhovorem Já bych takovýho chlapa po týdnu zabila, natož abych si ho vzala Kruci, pokud bude mě považovat za služku, která nesmí promluvit o svých starostech, na co bych ho měla???
  Jo a já nejsem méně fixovaná na úspěch v zaměstnání

  superkarma: 0 25.06.2007, 07:19:25
 29. avatar
  [3] fructia [*]

  Občas je "mírná" hádka fajn, hezké je udobřování. Ale jinak - nee. Ale pokud nemám pádný důvod, nehádám se. Proč se na sebe zbytečně mračit.

  superkarma: 0 25.06.2007, 07:06:46
 30. avatar
  [2] *Kotě* [*]

  Nyotaimori: řekla bych, že jde o to, že mnoho lidí (zejména teda mužů) není přístupných ani diskusi, natož hádce. Je totiž třeba cosi řešit, k čemusi zaujmout jakési stanovisko, nedejbože přehodnotit nějaký postoj, a to je moc práce a moc problémů... no a tak radši každý zárodek konfliktu utnou můj názor je, že s takovým člověkem není dlouhodobé soužití nic příjemného a jsem ráda, že můj muž je diskusím přístupný. Hádky jako takové, tedy ječení na sebe, urážky a podobně, u nás prakticky nevedeme, ale diskutujeme velmi často

  A jinak k článku - myslím, že názor, že pro muže má být domov pohodlným tichým přístavem, který mu žena vytváří, aniž by ho zatěžovala jakýmikoli problémy a povinnostmi, by mohl být ponechán v 19. století, kam patří

  superkarma: 0 25.06.2007, 02:22:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme