První známky stárnutí se projevují právě v oblasti obličeje. Je to způsobeno tím, že obličej je vystavený slunečnímu záření, které proces stárnutí kůže urychluje, a také tím, že kůže obličeje je vystavena tahům mimických svalů. Dochází ke snížení elasticity kůže, k atrofii jednotlivých tkání, zvláště tukové vrstvy, a kůže poklesne. Vlivem tahu mimických svalů dochází k prohlubování vrásek v obličeji.

V obličeji je pokles kůže nejvíce patrný na horních i dolních víčkách, dále v oblasti tváře kolem nosu a úst, kolem dolní čelisti a na krku. V oblasti čela je patrné prohlubování vrásek a pokles obočí. Těmto změnám není možné zabránit, ale je možné tyto změny částečně ovlivnit a zpomalit.

Na horních víčkách pokleslá kůže může rušit nejen kosmeticky, ale její pokles může být tak výrazný, že povislá kůže může bránit při pohledu, a omezuje tak vidění. Pokles kůže na dolních víčkách se projeví kožním nadbytkem a tvorbou vrásek. Lidské oko je v očnici uloženo v tukovém polštáři, které chrání oko před nárazy. Tento tuk je uložený v pouzdře, jehož stěna věkem ochabuje, a tuk se tak tlačí přes kůži víček a způsobuje viditelné prolapsy, váčky. Většinou se při operaci víček odstraňuje i část tuku kolem oka.Operace víček se většinou provádí v místním znecitlivění, ambulantně. Při operaci se odstraní nadbytky kůže. U operace horních víček se řez vede v ohybové rýze víčka, takže výsledná jizva imituje přirozenou vrásku. Na dolních víčkách se řez vede těsně pod řasami a jizva je zcela nepatrná. Po operaci se rány přelepí náplastmi, které nebrání pacientovi při pohledu. Po týdnu je rána zhojená, odstraní se náplasti a stehy z víček. Výsledek operace je ale hodnotitelný až tak po měsíci, když ustoupí otoky a modřiny. Kancelářská práce je možná už za 2-3 dny po operaci, ale pacient musí počítat s tím, že rány jsou přelepené náplastí a jsou patrné modřiny.

Pokles kůže v obličeji je nejvíce patrný v oblasti dolní čelisti, na krku a v oblasti tváře kolem nosu a úst, kde dochází k prohloubení nosoretní rýhy. V oblasti čela se tento proces projeví poklesem obočí, který se promítne i do kůže na horních víčkách. S poklesem kůže se prohlubují vrásky na čele, mezi obočím, kolem očí a také kolem rtů, kde se přidává působení mimických vrásek.

Vrásky na čele, mezi obočím a zevně kolem očí je možné velmi jednoduše zjemnit injekční aplikací botulotoxinu. Bohužel účinek přípravku není trvalý a je nutné zákrok po několika měsících opakovat. Pokud je pokles čela velký, je nutné kůži operačně vytáhnout. Dnes již zastaralá metoda spočívala ve vyříznutí části kůže ve vlasech nad čelem a jejím vytažení. Výsledná jizva však byla viditelná, a proto se již dnes většinou používá endoskopická operace, kdy se přes malé nářezy ve vlasaté části hlavy zavede kamera pod kůži čela, speciálním instrumentariem se kůže uvolní, povytáhne směrem nahoru a zafixuje ve vytažené poloze.Vytažením kůže dojde ke zvednutí obočí a vyhladí se vrásky na čele.

Pokleslou kůži kolem nosu, úst, dolní čelisti a na krku je možné povytáhnout face liftingem. Při této operaci se vede řez těsně před uchem a za ním do vlasaté části hlavy. Kůže se zvedne od spodiny, vytáhne a odstraní se její přebytky. Často se provádí i vytažení hlubších vrstev, tzv. SMASS-lifting, kterým dosáhneme lepšího vypětí kůže. Při této operaci je možné odsát tuk z oblasti podbradku, zpevnit rozestouplé svaly v této oblasti a vyostřit tak úhel mezi bradou a krkem. Operace může trvat 2-3 hodiny a provádí se v celkové anestezii. Po operaci má pacient obvázanou hlavu, než se po 5 dnech obvaz odstraní. Stehy se vytahují až za 14 dní. Proto se doporučuje 14denní neschopnost. Výsledek operace je ale možné hodnotit až po měsíci.


Pokud pokles kůže není velký a jsou vytvořené drobné vrásky na kůži obličeje, je vhodné místo chirurgického face liftingu kůži vyhladit pomocí laserové techniky. Laserovým paprskem se popálí povrchní vrstvy kůže, a ta se následným hojením vypne. Vrásky kolem úst, na horním a dolním rtu je také možné vyhladit pomocí laseru nebo injekční aplikací výplně do jednotlivých vrásek. Tyto výplně se používají i při vyhlazení hluboké nosoretní rýhy.

Také ret se mění věkem, a to jak atrofií jednotlivých tkání rtu, tak i vlivem změn chrupu. V důsledku toho je ret užší a zvětšit je ho možné buď dočasně použitím injekčních výplní, nebo trvale, chirurgicky, pomocí nářezů na ústní straně rtu.

Změny v obličeji související se stárnutím je možné ovlivnit, nikoliv úplně zastavit. Důležitá je vhodná indikace pacienta a jeho seznámení s možnostmi jednotlivých úprav v obličeji.

 

Autorem článku je plastický chirurg MUDr. Roman Kufa

 

Další články o plastické chirurgii na Ženě-in:

http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=30336&id=3
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=27558&id=3

http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=25765&id=3

http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=26578&id=3

Reklama