Vztahy

Chcete žít jen s ním? Neberte si mamánka


Je to prostě neštěstí. Když se s ním poznáte, tají se vám dech, jak vás zajímá, jak vás přitahuje. Je atraktivní, na první pohled sebevědomý, zábavný… Postupně ale zjistíte, že má jednu velkou vadu. V podstatě je schizofrenní. Jeho osobnost ovládají dva – on a jeho matka. Angličané používají výraz motherson, v Česku je zažitý mamánek.

Při nedávném setkání se pětadvacetiletá čtenářka Ženy-in s nickem Ketrin1983 před návštěvou Talkshow Jana Saudka rozpovídala o svém partnerství jak z brožurky o životě s o čtyři roky starším mamánkem.

„Jsme spolu necelých pět let, z toho čtyři roky spolu bydlíme. U Péti je od počátku zjevný, že mu vyhovuje stabilní zázemí. Rád z něj ale utíká. Ne ale od mě – já mu nakonec v podstatě jen dubluju maminku, a od té se neutíká,“ popisovala a se smíchem dodala: „Samozřejmě ho podezřívám, že mi zahýbá. K tomu nemám ale co říct, v tomhle směru skóre ještě dlouho nesrovná.“

Ketrin1983 ale vadí ten nedostatek chlapa v partnerovi. „Pořád mu musím pomáhat řešit problémy, chce ode mě rady. Když jsem se od něj na čas odloučila, brečel mi do telefonu, hroutil se… ufff. Jinak je ale bezvadnej a já spíš dominantní, takže jsem si tak nějak zvykla,“ krčí rameny čtenářka.

Není to poprvé, kdy se nám čtenářka svěřila z podobnou zkušeností. Vzpomínáte? Mamánek.

Jádro pudla je samozřejmě ve výchově matek.

Vidí to tak i režisérka Olga Sommerová „Takoví muži jsou psychicky i existenčně naprosto závislí na svých matkách, které je obskakují, odmalička jim utírají nudli, foukají na bebíčka a utvrzují je v tom, že k fyzickému přežití se nemůžou odtrhnout od jejich kojícího prsu,“ tvrdí a příčinu fenoménu vysvětlila nerovnoprávným postavením ve společnosti.

„V patriarchální společnosti se matky vždy dětem věnovaly víc než otcové, proto měly s dětmi významnější vztah. A protože muži byli vždycky vnímáni jako něco lepšího, zatímco žena byla člověk druhé kategorie, syn se ocitl na výsluní matčiny péče. A navíc, otec patriarcha výsady synů podporoval,“ uvedla.


Podle čeho ho zaručeně poznáte

► Často vypráví o své matce. To ale zákonitě neznamená, že má stejnou úctu ke své partnerce.

► Až s abnormálním napětím očekává, jak nová partnerka v očích matky projde.

► Přítelkyně či manželka u něj nemívá při sporu s maminkou zastání. On se snaží být „objektivní“, obvykle tedy na straně maminky.

► Maminku stále chválí a dává za vzor.

► Nebývá schopen bez konzultace s ní nic zásadnějšího rozhodnout.

► V poledne očekává knedlíčkovou polévku, večer zákuseček a vyžehlenou košili.

► Hraje celý týden na drsňáka a v neděli jde k rodičům na řízek.


Mamánci, které znáte…

Zpěvák Marek Ztracený

„Většinu času trávím v Praze, ale jak můžu, vracím se domů, kde je to útulnější. Jsem klasický mamánek a budu asi celý život, což neznamená, že bych se o sebe neuměl postarat,“ připouští pěvecký objev.


Exmanžel zpěvačky Madonny Guy Ritchie

„Bála jsem se své tchyně, matky mamánka Guye. Kvůli Shireen jsem mnohdy nemohla ani zamhouřit oko. Konzervativní anglická lady námi pomalu žila a mě se neustále snažila přetvořit k obrazu svému!“ vzpomíná popová hvězda.

Heparinový vrah Petr Zelenka

„Vychovával jsem obě děti stejně. Byl jsem možná přísný, ale snažil jsem se být také spravedlivý. Petr byl citlivější, tak to asi snášel hůř. Méně mluvil, nebyl tolik do kolektivu, spíš si hrál s děvčaty, byl to takový, řekl bych, spíš mamánek. Narodil se v sedmi měsících, často stonal, takže s ním manželka byla dlouho doma. Nedávali jsme ho ani do školky, protože trpěl angínami. Je přirozené, že tíhl víc k mamince, měli spolu silné pouto. Ale já se vážně oběma věnoval stejně,“ popisuje nešťastný otec vraha Bohumil Zelenka.

José v opeře Carmen

„Když už s ním má sex, tak to nikdy není jen tak bezhlavě. Ona ho v jednu chvíli miluje. On ji ale potom štve tím, že je takový mamánek,“ tvrdí například jedna z představitelek Carmen, mezzosopranistka Andrea Kalivodová.

Rodiče, víte, jak tomu předejít?

● Do výchovného procesu na potomkovi je třeba zapojit co nejvíce různých lidí.

● První víkend bez rodičů klidně už po půl roce (pokud matka ještě nekojí)

● Při večerním hlídání prostřídat celé příbuzenstvo.

● Nevyhýbat se jeho kontaktu s kolektivem – jesle, školka… 

● Odmalička ho zapojujte do domácích prací.

● Je třeba je vychovávat jako svobodomyslné lidi, ale s dostatkem sociálního cítění, které v lidech schopných empatie s problémy ostatních ubíjí nezdravý egoismus.

Cimický: Tak třeba ve Francii to neznají

Ve francouzských rodinách je to už dávno překonaný fenomén. Vypozoroval to známý psychiatr Jan Cimický.

„Generace rodičů se naučila respektovat dospělost svých dětí. Tchyně přichází jako přítelkyně, se snachou se spřátelí. Je zcela jedno, jestli se jí snacha či partnerka jejího syna líbí, nebo ne, prostě ji respektuje. Udržuje si však zdvořilý odstup a stejně tak tchán. Návštěvu ohlásí předem. Angažují se jen v případě, když jsou o to požádáni. A dokonce jsem zažil situaci, kdy matka se snachou vytvořily jakýsi přátelský ženský komplot proti synovi, respektive manželovi nebo partnerovi. Pokládám to za zdravý přístup k mezigeneračnímu soužití bez zjevných konfliktů. Rozhodně zdravější než v mnohých českých rodinách, kde do všeho zasahuje hodná maminka, která to přece myslí tak dobře, nebo obětavý tchán,“ popsal psychiatr.

Nežijete s mamánkem? Nevychováváte dalšího?

   
15.01.2009 - Láska a vztahy - autor: Jan Exner

Komentáře:

 1. avatar
  [26] tyrkys [*]

  Daniela_: Bude to jen horší a stejně se rozvedete, tak se radši ani neberte.

  superkarma: 0 20.01.2009, 00:17:51
 2. [25] Daniela_ [*]

  Nemyslám si, že mamánky vychovávají pouze ženy v neúplné rodině. Výstavním vzorem je můj partner . I přesto,že má ještě mladší sestru a suprového tatíka,je to největší mamánek,se kterým jsem se kdy setkala.Žijeme splu třetí rok a z toho 2 roky bydlíme ve svém.Ale nelžu, není jediný den v týdnu(tedy 7 dní), aby nejel alespoň na 20 minut za maminkou. Mám pochopení pro vše možné,ale tohle asi nikdy nevstřebám . A o tom,že když dojde na věc, tak nějaké zastání pro mou osobu nepřichází v úvahu.Vždyť maminka to přeci myslí jen dobře. Takže mě nezbývá než zatnout zuby a sama za sebe bojovat dál s tzv. TCHÝNÍ A propo...říká některá vaše tchýně svému dospělému synovi "koloušku"? z toho já doslova vykvétám

  superkarma: 0 19.01.2009, 14:02:24
 3. avatar
  [24] borovec [*]

  Se snachou se dohodneme,mamánka jsem nevychovala.

  superkarma: 0 17.01.2009, 17:27:38
 4. [23] bledule77 [*]

  Dobrý den. Přečetla jsem článek jedním dechem. Dlouho jsem to tušila, jednoho mamánka jsem si vzala. Postavili jsme u tchýně na zahradě, když ho hledám je vedle u maminky, na názory se ptá především maminky. Když jsem se chtěla spojit s tchýní proti němu, tak se to obrátilo proti mě. On je přeci dokonalý.

  superkarma: 0 15.01.2009, 22:57:50
 5. avatar
  [22] Suzanne [*]

  SENSITIVESKIN: v jakém smyslu? Jako že samotná matka na synovi víc lpí? U nás to tak není - syna jsem do jeho deseti vychovávala sama a mamánek není.

  superkarma: 0 15.01.2009, 22:56:00
 6. avatar
  [21] Beruška1 [*]

  Lindaa: Nemusíš za každou cenu zapojit příbuzenstvo, stačí i dobrá kamarádka. Tohle je hlavně o tom, že si dítě zvykne na to, že nemá mámu pořád za zadkem a že existují i jiní lidé.

  superkarma: 0 15.01.2009, 18:16:16
 7. avatar
  [20] SENSITIVESKIN [*]

  osobně si myslím, že vztah k mámě je taky daný trochu tím, jestli ona vychovává syna sama, nebo žijí v úplné rodině...

  superkarma: 0 15.01.2009, 15:29:03
 8. [19] Božena a Jakub [*]

  Leidy:

  superkarma: 0 15.01.2009, 15:15:40
 9. [18] Leidy [*]

  Božena a Jakub: to sem ráda že sem tě rozesmála...

  superkarma: 0 15.01.2009, 15:09:55
 10. [17] Božena a Jakub [*]

  Leidy:jj,dávám ti za pravdu a rozesmála si mě.Díky.

  superkarma: 0 15.01.2009, 14:41:55
 11. avatar
  [16] ToraToraTora [*]

  Komplot? Jasně vedeme léta gerillovou válku proti manželovi....

  superkarma: 0 15.01.2009, 12:50:16
 12. [15] Tini [*]

  My oba bydlime daleko od rodicu, cili nic takoveho nehrozi, pritelje samostatny a rekla bych ze chova normalni respekt ke svym rodicum...

  superkarma: 0 15.01.2009, 12:45:07
 13. [14] helidas [*]

  Jen aby ti, co nejvíc křičí, dálšího mamánka nevychovali.

  superkarma: 0 15.01.2009, 12:16:57
 14. avatar
  [13] femme [*]

  s mamánkem bych brzo vyrazila dveře i s futrama

  superkarma: 0 15.01.2009, 11:51:33
 15. avatar
  [12] Luni [*]

  Ja bych ho srovnala do late

  superkarma: 0 15.01.2009, 11:40:49
 16. avatar
  [11] vladka006 [*]

  Tak já s mamánkem nejsem a ani nevím, jestli bych to vydržela. Stačí, když mamánka z mého přítele se snaží jeho matka udělat. Ale většinou narazí, když se přeme při debatě a přítel se dovolí zastat mě. Tak to pak následuje smršť výčitek, co ona pro něj udělala....

  superkarma: 0 15.01.2009, 08:51:03
 17. [10] jitka2 [*]

  já jsem s jedním takovým chodila tři roky. Když jsme šli na rande, předem hlásil, že musí být v šest doma, protože mu maminka vaří večeři

  S další mamánkem jsem začala před půl rokem žít. Čekala jsem, že bude furt utíkat k rodičům, ale světe div se nestalo se tak . Je ovšem pravda, že některé zásadní věci konzultuje nejenom se mnou, ale také s rodiči. Ovšem rozhodne se podle svého, nebo naší domluvy

  superkarma: 0 15.01.2009, 08:44:02
 18. [9] Lindaa [*]

  Taky bych chtela príbuzenstvo, které by se nechalo dobrovolne zapojit do hlídání potomstva ...to je docela slusná utopie.
  Sakra vzdyt ten clánek odporuje sám sobe....na jedné strane doporucuje zapojit do hlídání a výchovy co nejsirsí príbuzenstvo a na druhé strane dává za príklad Francii

  superkarma: 0 15.01.2009, 08:43:20
 19. avatar
  [8] adalim [*]

  nežiji ani nevychovávám (na to jsem moc líná.....)
  Suzanne:

  superkarma: 0 15.01.2009, 08:42:49
 20. [7] Leidy [*]

  moje sestra žije s mamánkem a já bych ho na místě ona se snaží ale moc to nejde podle mě...

  superkarma: 0 15.01.2009, 08:05:44
 21. [6] 7kraska [*]

  zila jsem s takovym pred 10 lety skoro rok a pak to skoncila, uz to neslo...on se pak ozenil a ted se rozvadi, maji jedno dite...

  superkarma: 0 15.01.2009, 07:37:38
 22. avatar
  [5] PetrK [*]

  Žiju s mamánkem, ale zatím to zvládáme . Pomalinku se snažím jeho přístup k mamce změnit. Jde to těžko, někdy je partner na ,ale stále doufám a snažím se...Rozhodně mi za to stojí.

  superkarma: 0 15.01.2009, 07:31:40
 23. avatar
  [4] OlgaMarie [*]

  man-mimo: Také mě to napadlo. U té výchvy k mamánkovství syna si nejsem jista, zda leckterá ženská se podvědomě nebojí samoty, až ji otec jejích dětí opustí, aby nezůstala sama. Po mně snacha za celých 10 let chtěla naučit pouze "mamčinu svíčkovou". Humorné je, že mě svíčkovou naučila matka mé tchýně, sudetská Němka jak poleno.

  superkarma: 0 15.01.2009, 07:16:34
 24. avatar
  [3] man-mimo [*]

  Z kolika případů to světoznámý psychiatr vysledoval?

  superkarma: 0 15.01.2009, 07:00:14
 25. avatar
  [2] hankku [*]

  z takovyho bych zesedivela

  superkarma: 0 15.01.2009, 03:48:42
 26. avatar
  [1] Suzanne [*]

  Každej, kdo s takovým žije, halt musí zvážit, jestli mu to za to stojí. Mně by to za to nestálo. Nežiju s mamánkem, ani dalšího nevychovávám, pančto já jsem sobec, u mě se servisu nedočká .

  superkarma: 0 15.01.2009, 03:21:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme