S pusou plnou aft nejen zaručeně zhubnete, ale také se vaše stravovací návyky vrátí o mnoho let zpět. K snídani se bude servírovat řádně vychlazená přesnídávka, oběd vám zajistí značka Sunar či Hami v podobě instantní kojenecké kaše, vy si jen zvolíte příchuť a dolijete teplou vodu. A pokud vás večer bude honit mlsná na slané, jistě nepohrdnete pečlivě přeslazeným maso-zeleninovým vývarem. A svačiny? Samozřejmě chybět nebudou! Taková kostka ledu z mrazáku vás potěší nejen ve dne, ale i za bezesných nocí, kdy přemýšlíte, zda si na ten Ibalgin dát opravdu „panáka“, nebo ne.

Aftózní stomatitida je velmi nepříjemné a nadmíru bolestivé onemocnění a v případě, že se její obětí stane dětský pacient, může ho tato choroba za určitých okolností dovést až do péče nemocničního zařízení.

 

Jak je poznáme?

První příznaky aft na sebe upozorňují pálivým až řezavým pocitem, někdy též necitlivostí v místě budoucích nevítaných obyvatel vaší ústní dutiny. V průběhu jednoho dne se pak vyvinou malé vřídky kdekoliv v ústech. Nevyhýbají se bohužel ani jazyku a v těch nejhorších případech mohou zasáhnout i polykací cesty.  

Velikost vřídků kolísá od rozměrů špendlíkové hlavičky až po obry s rozpětím desetihaléřů. Pupínky a pupeny se v ústech objevují buď ojediněle, nebo vytvářejí celé skupiny spřátelených aft.   

 

Kde se berou?

Onemocnění se objevuje zcela náhle a většinou zmizí během jednoho až tří týdnů. Ze záhadných důvodů postihuje častěji ženy než muže. Ještě tajuplnější je jejich původ, s určitostí se totiž neví, jak a proč vznikají a neexistuje na ně žádná stoprocentně efektivní léčebná metoda. Ke všemu se ještě velice rády vrací. Odborníci se domnívají, že tzv. aftózní stomatitida může být především v dětském věku zaviněna herpetickou infekcí. Dalšími potenciálními viníky jsou: oslabená imunita (trvalý nedostatek spánku, dlouhodobý stres, nemoc apod.), infekce, drobná poranění v dutině ústní, fáze menstruačního cyklu u žen a, světe div se, i používání některých zubních past. 

 

Pozor na zubní pasty!

Možná že nevíte, že k rozvoji aft může velmi úspěšně přispívat i zubní pasta. Zvláště pak v případě, že patříte k oněm nešťastníkům, u kterých se toto onemocnění takřka periodicky opakuje. Většina zubních past totiž obsahuje látku zvanou laurysulfát sodný, který zajišťuje pastám potřebnou pěnivost. Negativní vlastností této látky však je, že v ústech vysouší vrstvu, která chrání jejich vnitřek před agresivními vlivy. Takto oslabená, nechráněná sliznice je pak mnohem náchylnější k podráždění či přímo poranění. Některé výzkumy dokonce ukázaly, že u lidí, kteří přestali zubní pasty s obsahem laurysulfátu sodného používat, klesl výskyt tohoto onemocnění až o osmdesát procent!

 

Kdy vyhledat lékaře?

S návštěvou odborníka neotálejte, pokud afty trápí vašeho malého potomka. Zvláště má-li jich v ústech větší počet a odmítá jakékoliv jídlo a pití. Alarmující je dále i přidružená horečka a celková nevolnost. Přetrvává-li u vás onemocnění déle než 7-10 dní, pak je rozhodně lépe ukázat nezvané hosty ve vaší dutině ústní svému praktickému či zubnímu lékaři. Možná budete odeslání i na ORL. 

 

Co pomáhá?

Každý poctivý zdravotník vám poví, že na toto onemocnění nikdo ještě žádný, opravdu účinný lék nenašel. Většina existujících preparátů pouze buď desinfikuje ústa a snad i do jisté míry chrání před vznikem dalších vřídků, nebo zmírňuje bolest či urychluje hojení.

 

Není však na škodu se nejprve zamyslet, zda ve vašem jídelníčku nechybí dostatek vitaminů skupiny B, zinku, železa, vápníku či kyseliny listové. Při deficitu těchto látek je pravděpodobně riziko vzniku aftů vyšší. Můžete také patřit k lidem, kteří těmito bolestivými pupínky reagují na některé potraviny (ananas, mandarinky, citróny, ořechy, čokoláda apod.).

 

Pro výplachy v akutní fázi se výborně hodí heřmánek (pokud na něj nejste alergičtí), šalvěj (přípravek Florsalmin), řepík a vodilka. Do bylinných nálevů lze přidat několik kapek Tea tree oilu či Citrovitalu (výtažek z grapefruitových jadérek). Někteří si zase nemohou vynachválit starou známou genciánovou violeť či dokonce francovku a slivovici (aplikuje se vatičkou přímo na afty). Příznivci přírodních léčebných prostředků zase vyzdvihují přednosti přípravků s obsahem aloe vera nebo oregánového oleje (přípravek Candimin), dobrou službu udělají ale i tuzemské borůvky. Pomáhá i konopný olej a všemocné koloidní stříbro. Ostatně v každé lékárně vám ochotně nabídnou více či méně typů medikamentů. Při nákupu rozhodně nezapomeňte na výše uvedené vitaminy skupiny B a vitamin C, popřípadě zinek. V případě, že vám bolestivost choroby brání v přijímání potravy, určitě oceníte znecitlivující gel (např. URGO Afty gel), který zamezuje pomocí ochranného filmu kontaktu potraviny s rankou, a alespoň na chvíli vám umožní si v relativní pohodě vychutnat připravenou kaši ;-). 

Reklama