Zdraví

Chcete zhubnout 6 kg za týden? Pořiďte si afty!

S pusou plnou aft nejen zaručeně zhubnete, ale také se vaše stravovací návyky vrátí o mnoho let zpět. K snídani se bude servírovat řádně vychlazená přesnídávka, oběd vám zajistí značka Sunar či Hami v podobě instantní kojenecké kaše, vy si jen zvolíte příchuť a dolijete teplou vodu. A pokud vás večer bude honit mlsná na slané, jistě nepohrdnete pečlivě přeslazeným maso-zeleninovým vývarem. A svačiny? Samozřejmě chybět nebudou! Taková kostka ledu z mrazáku vás potěší nejen ve dne, ale i za bezesných nocí, kdy přemýšlíte, zda si na ten Ibalgin dát opravdu „panáka“, nebo ne.

Aftózní stomatitida je velmi nepříjemné a nadmíru bolestivé onemocnění a v případě, že se její obětí stane dětský pacient, může ho tato choroba za určitých okolností dovést až do péče nemocničního zařízení.

 

Jak je poznáme?

První příznaky aft na sebe upozorňují pálivým až řezavým pocitem, někdy též necitlivostí v místě budoucích nevítaných obyvatel vaší ústní dutiny. V průběhu jednoho dne se pak vyvinou malé vřídky kdekoliv v ústech. Nevyhýbají se bohužel ani jazyku a v těch nejhorších případech mohou zasáhnout i polykací cesty.  

Velikost vřídků kolísá od rozměrů špendlíkové hlavičky až po obry s rozpětím desetihaléřů. Pupínky a pupeny se v ústech objevují buď ojediněle, nebo vytvářejí celé skupiny spřátelených aft.   

 

Kde se berou?

Onemocnění se objevuje zcela náhle a většinou zmizí během jednoho až tří týdnů. Ze záhadných důvodů postihuje častěji ženy než muže. Ještě tajuplnější je jejich původ, s určitostí se totiž neví, jak a proč vznikají a neexistuje na ně žádná stoprocentně efektivní léčebná metoda. Ke všemu se ještě velice rády vrací. Odborníci se domnívají, že tzv. aftózní stomatitida může být především v dětském věku zaviněna herpetickou infekcí. Dalšími potenciálními viníky jsou: oslabená imunita (trvalý nedostatek spánku, dlouhodobý stres, nemoc apod.), infekce, drobná poranění v dutině ústní, fáze menstruačního cyklu u žen a, světe div se, i používání některých zubních past. 

 

Pozor na zubní pasty!

Možná že nevíte, že k rozvoji aft může velmi úspěšně přispívat i zubní pasta. Zvláště pak v případě, že patříte k oněm nešťastníkům, u kterých se toto onemocnění takřka periodicky opakuje. Většina zubních past totiž obsahuje látku zvanou laurysulfát sodný, který zajišťuje pastám potřebnou pěnivost. Negativní vlastností této látky však je, že v ústech vysouší vrstvu, která chrání jejich vnitřek před agresivními vlivy. Takto oslabená, nechráněná sliznice je pak mnohem náchylnější k podráždění či přímo poranění. Některé výzkumy dokonce ukázaly, že u lidí, kteří přestali zubní pasty s obsahem laurysulfátu sodného používat, klesl výskyt tohoto onemocnění až o osmdesát procent!

 

Kdy vyhledat lékaře?

S návštěvou odborníka neotálejte, pokud afty trápí vašeho malého potomka. Zvláště má-li jich v ústech větší počet a odmítá jakékoliv jídlo a pití. Alarmující je dále i přidružená horečka a celková nevolnost. Přetrvává-li u vás onemocnění déle než 7-10 dní, pak je rozhodně lépe ukázat nezvané hosty ve vaší dutině ústní svému praktickému či zubnímu lékaři. Možná budete odeslání i na ORL. 

 

Co pomáhá?

Každý poctivý zdravotník vám poví, že na toto onemocnění nikdo ještě žádný, opravdu účinný lék nenašel. Většina existujících preparátů pouze buď desinfikuje ústa a snad i do jisté míry chrání před vznikem dalších vřídků, nebo zmírňuje bolest či urychluje hojení.

 

Není však na škodu se nejprve zamyslet, zda ve vašem jídelníčku nechybí dostatek vitaminů skupiny B, zinku, železa, vápníku či kyseliny listové. Při deficitu těchto látek je pravděpodobně riziko vzniku aftů vyšší. Můžete také patřit k lidem, kteří těmito bolestivými pupínky reagují na některé potraviny (ananas, mandarinky, citróny, ořechy, čokoláda apod.).

 

Pro výplachy v akutní fázi se výborně hodí heřmánek (pokud na něj nejste alergičtí), šalvěj (přípravek Florsalmin), řepík a vodilka. Do bylinných nálevů lze přidat několik kapek Tea tree oilu či Citrovitalu (výtažek z grapefruitových jadérek). Někteří si zase nemohou vynachválit starou známou genciánovou violeť či dokonce francovku a slivovici (aplikuje se vatičkou přímo na afty). Příznivci přírodních léčebných prostředků zase vyzdvihují přednosti přípravků s obsahem aloe vera nebo oregánového oleje (přípravek Candimin), dobrou službu udělají ale i tuzemské borůvky. Pomáhá i konopný olej a všemocné koloidní stříbro. Ostatně v každé lékárně vám ochotně nabídnou více či méně typů medikamentů. Při nákupu rozhodně nezapomeňte na výše uvedené vitaminy skupiny B a vitamin C, popřípadě zinek. V případě, že vám bolestivost choroby brání v přijímání potravy, určitě oceníte znecitlivující gel (např. URGO Afty gel), který zamezuje pomocí ochranného filmu kontaktu potraviny s rankou, a alespoň na chvíli vám umožní si v relativní pohodě vychutnat připravenou kaši ;-). 

   
19.07.2007 - Zdraví - autor: Martina Machova

Komentáře:

 1. avatar
  [23] Deta [*]

  Juana: Na intru jsem si genciánkou obarvila vlasy, na sluníčku krásně zářily, ale ten polštář...

  superkarma: 0 19.07.2007, 18:10:36
 2. avatar
  [22] Deta [*]

  Já jsem můj poslední aft potírala tae tree oil-em, šíleně to pálilo ,to bych ještě přežila, ale ta děsná chuť... Po dvou dnech jsem to vzdala a za dalších osm dní bylo po aftu

  superkarma: 0 19.07.2007, 18:07:56
 3. avatar
  [21] Vivian [*]

  Ťapina: dnes se používají ve velkém zase jiné věci, třeba se za pár desítek let budeme taky divit
  Já jsem mělo jako dítě taky hubu fialovou, tak to abych se pomalu duševně připravovala na nějaký pěkný karcinom

  superkarma: 0 19.07.2007, 13:48:41
 4. avatar
  [20] Dájka [*]

  Na afty jsem vyzkoušela mnoho prostředků- šalvěj, heřmánek (ty si ani neťukly), herbadent (nic moc), zubařka mi na to kapala peroxid (to bylo fakt hustý ) a mnohé jiné. Přikláním se ke Corsodylu, používám ústní vodu, je to bezva i při lehkém zánětu dásní- růžové lesklé bolavé. Akorát potom ještě ráno nevím, co jím a piju neboť mám totálně dřevěnou hubu.

  superkarma: 0 19.07.2007, 13:40:00
 5. avatar
  [19] Ťapina [*]

  Kadla: No dřív se právě předepisovala dost. A pak ta generace, která se s ní mazala ve velkém vyrostla a nestačí se divit, proto se pomalu stahuje.

  superkarma: 0 19.07.2007, 13:31:59
 6. avatar
  [18] Eliza [*]

  Jeden prostředek zatím nikdo nezmínil. Na virové (nejen) infekce mi báječně zabírá propolis. Je to dryák s někdo na něj může být alergický(!!!!), ale zabírá jako dezinfekce, zejména v rané fázi. Bohužel se aplikuje ve formě lihového roztoku, takže to pálí, ale lze tím i kloktat (pár kapek do sklenice teplé vody). Pomáhá i proti angíně, ale to je opravdu jen pro drsné: na vatičku a otřít mandle a kořen jazyka večer před spaním po čištění zubů.

  superkarma: 0 19.07.2007, 13:14:12
 7. avatar
  [16] Kadla [*]

  Majucha: Se budeš divit, ale když byli moji kluci malí, na afty trpěli dost často a lékařka nám vždycky předepisovala genciánku. O tom, že je v kontaktu se sliznicí karcinogenní, slyším dnes poprvé...

  superkarma: 0 19.07.2007, 12:23:45
 8. avatar
  [15] Meander [*]

  mam-ča: Hebadent je skvělý. Teda až na tu pekelnou bolest.

  superkarma: 0 19.07.2007, 12:11:04
 9. avatar
  [13] Juana [*]

  Afty mívám, je to hnus, a myslím si, že to mám právě po zubní pastě. Podezírám zubní pasty s fluorem, ale je možné, že to opravdu nebude tím fluorem, ale něčím dalším. Naštěstí jsem našla pastu, která mi vyhovuje, jen se špatně shání, má ji jenom malý hokynář na rohu. Holčička měla nedávno jeden velký aft skoro až v krku, ani jsem se nedivila, že nechtěla jíst. V lékárně mi na to doporučili genciánku a jí se to moc líbilo, malovali jsme s tím i tetování na ruce

  superkarma: 0 19.07.2007, 11:53:54
 10. avatar
  [12] Májík [*]

  Majucha: klídek,jsem na tom úplně stejně,ale lituju teda všechny,kteří tím trpí,to musí být pěkně hnusný

  superkarma: 0 19.07.2007, 11:16:58
 11. [10] Lindaa [*]

  Já mela ve 20-ti mononukleózu a k tomu pusu plnou aftu - nevím jestli jsou príznakem nemoci a nebo jestli jsem je mela navíc - kazdopádne 3 týdny na jogurtech a vlazné rídké krupicové kasi udelali své, nikdy v zivote jsem podváhy uz nedosáhla a asi ani nedosáhnu. Momentálne mám asi 25 kg navíc a at delám co delám líbí se jim u me a nechtejí se odstehovat. Asi se na to vykaslu a skamarádím se s nima.

  superkarma: 0 19.07.2007, 09:53:21
 12. [9] gentiana [*]

  To jsem měla coby roční pachole. Doktoři špekulovali, proč nejím a vřískám, ale nikdo se mi pořádně nepodíval do pusy. A protože se to nedá léčit, jenom rozchodit, tak jsem jedla akorát pomazánkové máslo. Matka, ekohipícký zdravě výživový typ sice měla málem psotník, když jsem to začala otci okusovat z chleba nebo jak na to přišli, že to jím (vyrostla jsem na ovocných přesnídávkách z vlastní zahrádky, neslaném, nemastném atp..), ale kupodivu mi to asi zachránilo život, protože jsem na pomazánkovém másle přežila asi tři týdny:D

  superkarma: 0 19.07.2007, 09:42:08
 13. avatar
  [8] Žábina [*]

  Tantum Verde taky doporučuji, buď ve formě cucacích bonbonů nebo i jako roztok

  superkarma: 0 19.07.2007, 09:32:08
 14. avatar
  [7] mam-ča [*]

  Na afty používáme Herbadent. Funguje spolehlivě.

  superkarma: 0 19.07.2007, 08:57:14
 15. avatar
  [6] MEK [*]

  tak než bych mněla trpět takovou bolestí,radši zůstanu,taková jaká jsem,občas afty mívám,děkuji přeji brzké uzdravení

  superkarma: 0 19.07.2007, 08:52:27
 16. avatar
  [5] korytar [*]

  Já afty trpím velmi často.Je to jedna z nejhorších bolestí jaké znám a jak se píše v článku,žádný zaručený lék na ně není.Pokaždé mi na ně zabere něco jiného,ale naposledy co jsem je měla (cca měsíc zpět) jsem vyzkoušela ústní vodu Tantum verde a zabrala docela rychle,takže doporučuji.Jinak teda na to, že trpím aftami, tak mám ještě to štěstí, že u nich nehubnu

  superkarma: 0 19.07.2007, 08:29:09
 17. [3] Nikol [*]

  Taky na afty nijak moc netrpím. Jen teď, když jsem si nechala nasadit fixní rovnátka, se mi tak jednou za měsím udělají, sice bolí, ale v jídle mě fakt neomezují.

  superkarma: 0 19.07.2007, 07:35:31
 18. avatar
  [2] fructia [*]

  Aftů jsem měla hodně dětství, ale teď zaklepám, že už léta ne

  superkarma: 0 19.07.2007, 07:22:41
 19. avatar
  [1] kometa-vlasatice [*]

  S afty u nás už nejsou takřka žádné problémy. 100% na ně zabírá a do dvou maximálně tří dnů(u těch liknavců, to nezasáhli hnedka)naprosto zlikviduje problém Corsodyl gel 1% 50ml (ano, je to zubní gel ke zvýšení účinnosti mezizubní hygieny, nepletu se).Jednou mi to v okamžiku maximálního zoufalství poradil náš lékárník. A ono to fakt funguje. Na celé naší rozkošaťělé rodince i všech naplaveninách. Ovšem .... s novým úhlem pohledu.... aft jako prostředek ke zhubnutí...... a zadarmo ..... JE TO TO NESNADNE "NEŽRAT" ......... hmmmmmmmmmmmmm

  superkarma: 0 19.07.2007, 06:32:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme