Člověk se potí během celého dne. U zdravého jedince je míra pocení (perspirace) dána hlavně okolní teplotou, případně fyzickou aktivitou. Nejméně se zdravý jedinec potí v noci, kdy je chladněji. Právě v této době je možné bojovat proti pocení pomocí antiperspirantů. Podle průzkumu společnosti STEM/MARK jen 2 % Čechů používají tyto přípravky před spaním. Přitom díky nižší okolní teplotě a minimální fyzické aktivitě během spánku nedochází k rychlému odplavení účinných látek z pokožky. Pro použití před spaním, kdy tyto látky mohou zmenšovat ústí potní žlázy na kožním povrchu a omezit tak tvorbu potu, je vhodný neparfémovaný antiperspirant Driclor.

Pocení je přirozenou reakcí lidského organismu na vysokou okolní teplotu, fyzickou zátěž nebo stres. Většinu zdravých lidí výrazněji neomezuje. Přibližně 5 % populace se však potí nadměrně, což jim znepříjemňuje každodenní život i kontakt s ostatními lidmi. Mnoho lidí netuší, že s potem lze díky některým kosmetickým přípravkům účinně bojovat.

Jak se potíme?

Tělo zdravého člověka vyprodukuje přibližně půl litru potu za den. Ten obsahuje 99 % vody, zbytek tvoří odpadní látky. Nadměrným pocením se rozumí stav, kdy se člověk potí v situaci, ve které by se potit normálně neměl, případně když je potu větší množství. „Nadměrné pocení lze rozdělit na generalizované, kdy se potí celé tělo, nebo lokální, jež postihuje jen určité části jako např. podpaží nebo dlaně. Například u žen se objevuje celkem pravidelně vlivem hormonální nerovnováhy v období přechodu,“ říká dermatoložka MUDr. Kateřina Fajkošová. Sklon k nadměrnému pocení mají také obézní osoby. Intenzitu zápachu potu může nepříznivě ovlivnit i konzumace některých potravin, nejčastěji kávy, alkoholu, cibule a česneku.

Pocení lze omezit kvalitním přípravkem

Úplně omezit pocení na celém těle není možné. Lze ho však omezit na místech, kde ze společenského hlediska nejvíce obtěžuje. Obvykle se to týká podpaží a dlaní, případně chodidel. „Pocení lze zmírnit například používáním antiperspirantů obsahujících aluminium chlorid, který mění strukturu bílkovin. Tím se zužuje vývod potních žlázek na kožní povrch a snižuje se tak množství vylučovaného potu. Vhodné je antiperspirant aplikovat večer těsně před spaním, aby účinná látka nebyla potem ihned odplavována. V noci účinná látka lépe ulpí na pokožce a může působit několik hodin bez častého otírání o oblečení,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Fajkošová.

Kvalitní antiperspirant mechanicky uzavře potní žlázy, což má za následek zmírnění pocení a poté i možné úplné zastavení tvorby potu. Přebytečná voda se v těle nehromadí, vyloučí se močí nebo se odpaří v jiných místech. Míra pocení se snižuje přibližně po týdnu používání antiperspirantu. Tyto přípravky je možné používat denně, ale nikdy ne na podrážděnou pokožku, například ihned po holení.

Driclor – nedejte šanci potu

driclorAntiperspirant Driclor obsahuje látky zmírňující pocení, čímž také zabraňuje vzniku tělesného pachu. Potní žlázy se nejprve mechanicky uzavřou, a tím se sníží tvorba potu. Přebytečná voda v těle nezůstává, pouze se vyloučí jinou cestou. Driclor se používá k péči o kůži se zvýšenou perspirací v podpaží, na rukách a na nohou.

Driclor se nanáší na ruce, nohy nebo do podpaží pouze jednou denně. Prvních 7 až 10 dní se doporučuje používat Driclor 1x denně večer těsně před spaním. Driclor se nemá používat současně s depilačními krémy a nejméně 24 hodin před holením/po holení podpaží. Během dne se antiperspirant už neaplikuje. První výsledky je možné zaznamenat již týden od začátku používání. Při zmírnění projevů pocení je možné omezit nanášení Dricloru, stačí jej aplikovat pouze dvakrát týdně večer těsně před spaním, později i méně často.

Driclor je kosmetický přípravek dostupný pouze v lékárně. Cena za 20 ml balení je 199 Kč. Pečlivě čtěte informace na obalu a v příbalovém letáku.

Reklama