Také milujete tulipány, narcisy a vůbec, všechny možné květiny? Zimu vždy téměř „protrpíte“, protože se nemůžete dočkat, až se zase budete moci starat o své záhony? Ale i na přírodu lze vyzrát! Pokud během září zasadíte rychlené cibuloviny, můžete se jejich květy potěšit již v zimě! Samozřejmě je možné květiny v zimě koupit již „hotové“, ale do práce se bez problémů můžete pustit i samy - postup rychlení není nijak složitý a pocit z vlastnoručně vypěstovaných květů stojí za to!

obi

Rychlení cibulovin je ve své podstatě „klamáním“ přírody, jelikož rostliny vykvetou dříve, než je pro ně přirozené. Pokud se ale takovéhoto „podvodu“ proti přírodě dopustíte, budou vám odměnou rozkvetlé květiny, které mohou zdobit už vaši štědrovečerní tabuli. Princip rychlení spočívá v tom, že vytvoříme příhodné podmínky (jedná se hlavně o teplo a světlo) pro cibulovinu dříve, než by bylo obvyklé v přírodě. Rostliny se ale nedají tak snadno oklamat - nejdříve musíte nasimulovat zimu, až poté může přijít na řadu jaro. Čím blíže jsme reálnému jaru, tím jednodušší rychlení je.

Tulipány, narcisy, nebo krokusy?

Ideální pro rychlení jsou první jarní drobné cibuloviny: sněženky, bledule, ladoňky, ladoničky, modřence a hliznaté krokusy, dále hyacinty, tulipány a narcisy. Vždy ale závisí na jednotlivých odrůdách, jak jsou pro rychlení vhodné.

obi

Základem vašeho budoucího úspěchu je volba kvalitních cibulí. Vybírejte jen velké a kulaté cibule, které mají dostatek zásobních látek. Cibule tulipánů a narcisů by měly mít v průměru min. 3 cm, u hyacint by měl být průměr min. 5 cm. Můžete si koupit i cibule, které jsou přímo určené k přirychlování. Jedná se o vybrané kvalitní kusy, které se ještě dodatečně „preparují“, tj. podrobí se dodatečnému tepelnému ošetření, aby poupata v cibuli v požadovaném termínu skutečně vyrašila a vykvetla. Všechny druhy těchto cibulovin jsou k dostání například v hobbymarketu OBI.

Jak se dopracovat ke krásným květům

Cibulky zasadíme do květináčů, těsně pod povrch, mohou dokonce špičkou mírně vyčnívat. Květináče musí být čisté, ideálně sterilizované, předejdete tak budoucím možným problémům. Dno vysypte drenážním materiálem (např. štěrk, střepy ze starších květináčů, ...), na to dejte zeminu. Pro rychlení je ideální lehčí písčitá půda. Myslete při sázení na to, že pokud chcete mít více cibulí v jednom květináči, nesmí se dotýkat.

obi

Tím se dostáváme k prostoru, které každá cibulovina potřebuje. Vše se odvíjí od dané odrůdy. Tulipány, narcisy a drobné jarní cibuloviny je vhodné vysazovat do květináčů po více kusech. Např. 3 tulipány potřebují nádobu o průměru 10 cm, podobné požadavky na prostor mají narcisy. Hyacinty většinou sázíme do květináčů samostatně. Drobné cibuloviny je vhodné vysazovat minimálně po pěti, jejich půvab lépe vynikne ve větším množství. Jednotlivé druhy cibulovin můžeme v květináči míchat a tvořit tak zajímavé kompozice. Po zasazení cibule zalijte a pak zeminu udržujte stále mírně vlhkou. Nádoby se zasazenými cibulemi zapusťte buď hluboko do půdy a přikryjte je, nebo je umístěte na tmavé a studené místo tak, aby cibule nezmrzly, ale teplota nepřekročila 10°C. Dodatečné přihnojování není třeba.

Během podzimu mají cibule čas zakořenit. Doba nutná k zakořenění je zhruba 6 - 12 týdnů podle druhu cibule. Ale pokud chceme, aby rostliny vykvetly později, můžeme rychlení odložit na pro nás příhodnější dobu.

Tip odborníka:

„Po odkvětu cibule nevyhazujte, byla by to škoda. Pokud cibule očistíte a necháte zaschnout, můžete je koncem dubna vysadit na zahradu do volné půdy. Počítejte ale s tím, že takovéto cibule není vhodné další rok urychlovat, jelikož jsou moc vyčerpané,“ vysvětluje Petr Dvořák z plzeňského OBI marketu.

obi

Jarní ozdoby v zimě

Po přenesení do domu květináče nechte postupně zvykat na teplo. Není doporučeno je nechávat v příliš teplých místnostech, může to vést k deformaci rostlin. Chlad rostlinám svědčí i v době květu, prodlužuje jejich trvanlivost. Většina takto urychlených rostlin vyžaduje dostatek světla. Pokud ale chcete u rostlin s pevnými stonky květů, např. tulipánů, dosáhnout dlouhých květních stvolů, přikryjte květináče do doby, kdy puky rostlin vyrostou do výše 10 cm, tmavým kornoutem. Vykvetení můžete očekávat za dva až čtyři týdny.

obi

Pokud chcete ozvláštnit svůj interiér, můžete zkusit i rychlení bez zeminy, pouze ve vodě. Použijte speciální vázu (může být i průhledná), která udrží cibuli nad vodou tak, aby byly namočeny pouze kořeny a cibule neuhnila. Ideální k rychlení bez zeminy je hyacint a amarylis. Než cibule vložíte do vázy, je nutné je pořádně omýt, a poté obden měnit vodu.

Jak vidíte, není to tak složité. Dodali jsme vám kuráž a zkusíte to také? Nebo dokonce již máte nějakou zkušenost s přirychlenými cibulovinami?

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.

Reklama